ALTE DOCUMENTE
|
||||||||||
Proiect didactic
Tema: CAND/CUM SI DE CE SE INTAMPLA?
Subtema: “Frumoasele toamnei, florile”
Grupa: Nivel II
Educatoare:
Categoria de activitate: Domeniul Stiinta (cunoasterea mediului)
Denumirea activitatii: „Flori de toamna”
Tipul activitatii: predare, invatare, evaluare
Scopul activitatii:
a. Cognitiv
Fixarea unor reprezentari si cunostinte legate de anotimpul toamna;
Formarea deprinderii de a formula intrebari d 111f55b e tipul: CE?, CINE?, UNDE?, CAND?, DE CE? si de a da raspunsuri complete la acestea;
Activizarea vocabularului cu cuvintele: crestat, neted, parfumat, rezistent, lemnos;
Cunoasterea conditiilor de care depinde cresterea plantei.
b. Afectiv – motivational
Cultivarea sentimentelor estetice, de dragoste pentru flori, pentru frumosul din natura;
Manifestarea unei atitudini pozitive, pline de interes, in timpul desfasurarii activitatii;
Manifestarea unei conduite cooperante si stimulative.
Obiective operationale:
Cognitive
Sa enumere aspecte specifice anotimpului toamna;
Sa analizeze componentele florilor prezentate;
Sa formuleze intrebari folosind pronumele interogativ: CE?, CINE?, UNDE?, CAND?, DE CE?
Afectiv – motivationale
Sa manifeste interes pentru continutul activitatii;
Sa coopereze in formularea intrebarilor si raspunsurilor;
Sa se bucure de reusita lor;
Sa accepte opiniile colegilor.
Strategii didactice:
Metode si procedee: observatia, conversatia, explicatia, exercitiul, munca in grup, analiza, sinteza, metoda „Explozia stelara”, metoda „Jurnalul grafic”.
Mijloace de realizare: tablouri A3 cu aspecte de toamna; 1 frunza mare lipita de o stea (metoda Explozia stelara), 5 flori mai mici, 5 sageti (toate de culoare galbena), 5 plicuri, 5 jetoane cu intrebarile: „Ce?”, „Cine?”, „Unde?”, „Cand?”, „De ce?”; 2 coli de hartie alba de format A4; culori, fise, ecusoane.
Forma de organizare: in grup, 5 grupuri cu cate 3-4 copii in grup;
Locul de desfasurare: sala de grupa;
Durata: 40 – 45 min.
Elemente de joc: surpriza, recompense.
Material bibliografic:
Breben S., Ruiu G., Gongea E., Fulga M., Metode interactive de grup, Ghid metodic, Ed. Arves 2002
Curriculum pentru invatamantul prescolar, Didactica Publishing House, Bucuresti, 2009
Lespezeanu Monica, Traditional si modern in invatamantul prescolar, Ed. Omfal Esential, Bucuresti, 2007
Desfasurarea activitatii
Evenimentul didactic |
Continutul activitatii |
Strategii didactice |
Evaluare |
Moment organizatoric |
Sala de grupa va fi aerisita si mobilierul aranjat sub forma de semicerc, adecvat modului de desfasurare a activitatii. Materialele didactice vor fi pregatite, unele la vedere altele sub forma de surpriza. Copiii vor intra organizat in sala de grupa si vor ocupa locurile. |
Conversatia |
Observarea comportamentului copiilor |
Captarea atentiei |
Care zana poarta-n mana Cos cu fructe si legume, Flori frumoase, colorate De prin ploaie adunate? (Zana Toamna) |
Surpriza |
Proba orala: Denumirea unor aspecte caracteristice anotimpului toamna. |
Introducerea in activitate |
Se va realiza printr-o serie de intrebari despre toamna: Ce stiti voi despre anotimpul toamna? ( pasarile calatoare pleaca in stoluri in tarile calde, iarba se vestejeste, este frig si ploua, cad frunzele din copaci, se culeg fructele si legumele, gospodinele pregatesc conserve, ne imbracam mai gros, ne jucam mai putin timp afara etc.) Cum se numesc pasarile care pleaca in tarile calde? (pasari calatoare) Care sunt acestea? (berzele, randunelele, cocorii, prepelitele, pelicanii, etc) Cum este vremea in acest anotimp? Cum este noaptea fata de zi? (se raceste, se micsoreaza ziua si noaptea se mareste, se insereaza devreme ) Ce fenomene ale naturii sunt specifice anotimpului toamna? (bruma, ceata, vant rece, etc) Care este activitatea oamenilor prin gradini/ parcuri? (culeg recolta, aduc turmele de la munte, curata crengile uscate ale pomilor, etc.) Ce sarbatori sunt specifice acestui anotimp? (Ziua recoltei, Sf. Dumitru, etc) |
Conversatia |
Proba orala: Enumerarea unor aspecte caracteristice anotimpului toamna. |
Enuntarea temei si a obiectivelor |
„Zana Toamna”, ne-a lasat in gradinita, un cos cu flori de toamna. Astazi, la activitatea de cunoasterea mediului, vom vorbi despre florile de toamna. Tema activitatii este „Frumoasele toamnei, florile!”, iar voi veti formula intrebari si raspunsuri legate de flori, veti colora flori de toamna. |
Surpriza Explicatia Conversatia |
Proba orala: Cunoasterea temei si a obiectivelor |
Prezentarea continutului si dirijarea invatarii |
Copiii sunt asezati in semicerc, in jurul a 5 flori. In mijloc este asezata o stea, iar pe ea se aseaza imaginea cu „Florile”. Cele 5 flori se vor aseza in jurulstelei, atentionand copiii ca langa fiecare floare este scrisa o intrebare. Intrebarile sunt: Ce?, Cine?, Unde?, Cand?, De ce?; 5 copii numiti de educatoare, aleg cate un plic cu intrebari de pe masa cu florile toamnei. Desfac plicurile, le citesc intrebarea de pe cartonas si le cer sa se aseze langa floarea care are o intrebare de acelasi fel. Fiecare copil numit de educatoare va primi cate un ecuson colorat si acestia vor fi desemnati lideri de grup. Ceilalti copii vor fi indrumati sa aleaga cate un ecuson colorat de pe masa. In functie de culoarea ecusonului se vor aseza la masa liderilor de grup, care au ecusonul de aceeasi culoare, formand astfel un grup si impreuna vor formula si vor raspunde la intrebari. Le explic modul de lucru si dau fiecarei echipe cate o sugestie. Copiii trebuie sa gaseasca impreuna cat mai multe intrebari referitoare la floarea prezentata, folosind intrebarea de pe cartonasul extras din plic. |
Conversatia Surpriza Explicatia Demonstratia |
Proba orala: Descrierea materialului pregatit si a sarcinilor de lucru |
Obtinerea performantei |
Toti copiii privesc florile si formuleaza, in grup, cat mai multe intrebari, timp de 5 minute. La bataia din palme, fiecare grup comunica celorlalti copii intrebarile formulate impreuna. Pentru a realiza o sinteza, se stabileste ordinea adresarii intrebarilor: Ce?, Cine? Unde?, Cand?, De ce? (anexa 1) Pe rand, fiecare grup comunica intrebarile celorlalte grupuri, acestia raspund si astfel se stimuleaza activitatea grupurilor. Intrebarile formulate de grupurile de copii vor fi notate de educatoare in portofoliul „Exploziei stelare” (anexa 2) |
Analiza Munca in echipa Exercitiul Explozia stelara |
Proba orala: Formularea de intrebari si realizarea de conexiuni. Realizarea sarcinilor de lucru. |
Asigurarea retentiei si a transferului |
Se va realiza printr-o serie de intrebari, finalizate prin reprezentare grafica. Cu ajutorul educatoarei, copiii vor avea de realizat un „Jurnal grafic”, care sa cuprinda intrebarile referitoare la „Frumoasele toamnei, florile” . |
Conversatia Sinteza Jurnalul grafic |
Recunoasterea si caracterizarea florilor de toamna. Realizarea jurnalului grafic. |
Evaluarea activitatii |
Copiii vor completa o fisa de lucru, se vor face aprecieri individuale asupra modului de lucru si asupra participarii copiilor la intreaga activitate. Copiii vor fi recompensati pentru buna desfasurare a activitatii cu un ecuson specific toamnei. |
Aprecierea |
Completarea fisei de lucru. Aprecieri individuale. |
Anexa 1
„EXPLOZIA STELARA” Ce?; Cine?; Unde?; Cand?; De ce?
CE?
UNDE?
CINE?
Anexa 2
PORTOFOLIUL „EXPLOZIEI STELARE”
Ce stim despre florile toamnei?
Ce culoare au florile toamnei?
Ce simtiti cand pipaiti aceste flori?
Ce se intampla cu florile daca nu li se schimba apa in fiecare zi?
Ce li se pune in vaza pentru a tine mai mult?
Cine planteaza florile?
Cine ofera flori?
Cine face aranjamentele florale?
Unde cresc florile?
Unde pot fi ele asezate?
Unde le putem amplasa in sala de grupa?
Unde se vand florile?
Unde pot fi ele puse la presat?
Cand infloreste crizantema?
Cand se usuca florile de toamna?
Cand se culeg florile?
Cand oferim flori?
De ce tufanica rezista la frigul toamnei?
De ce ingalbenesc si se ofilesc plantele, frunzele, in anotimpul toamna?
De ce oferim flori?
De ce udam florile?
De ce spunem ca florile toamnei sunt frumoase?
COLOREAZA CRIZANTEMA SI OFER-O MAMEI TALE:
|