Proiect didactic
Data
Grupa: mare
Educatoarea :
Activitatea : Educatie fizica - exercitii fizice si joc
Tipul de activitate : Consolidare
Tema : Repetarea aruncarii si prinderii mingii cu ambele mâini
Forma de realizare : frontal, pe grupe
Scopul activitatii : - Consolidarea si perfectionarea deprinderilor motrice de baza ;
Perfectionarea aruncarii si prinderii mingii cu ambele mâini;
Dezvoltarea spiritului de competitie, a dorintei de afirmare, a spiritului de echipa si a încrederii în fortele proprii ;
Obiective operationale : - sa execute corect deprinderile motrice învatate ;
- sa execute corect aruncarea si prinderea mingii cu ambele mâini ;
- sa-si coordoneze miscarile în raport cu comenzile date;
- sa respecte regulile jocului ;
Metode si procedee : explicatia, demonstratia, exercitiul.
Material didactic - hârtie creponata, mingi, pahar si ecusoane, recompense.
Material bibliografic : Programa activitatilor instructiv - educative în gradinita de copii ; Bucuresti 2000.
Ghid privind desfasurarea activitatilor de educatie fizica în gradinita, editura Tiparg
Metodica educatiei fizice în gradinita - Manual pentru liceele pedagogice de educatoare
Didactica educatiei fizice, editura Univ. "Aurel Vlaicu" Arad 2007
Durata : 25 -30 minute
Verigile activitatii |
Continutul activitatii |
Dozare |
Formatii de lucru, modalitati de exersare si indicatii metodice |
Evaluare si indicator de performanta |
1. Momentul organizatoric 2. Pregatirea organismului pentru efort |
Asigurarea conditiilor necesare bunei desfasurari a activitatii. Deplasarea în sala de gimnastica. Alinierea, salutul, controlul tinutei, raportul. Anuntarea temei. Variante de mers si alergare . Exercitii de mers : - mers obisnuit; - mers pe vârfuri; - mers pe calcâie ; - mers ghemuit ; - mers ca soldatii ; Variatii de alergare: - alergare usoara ; - alergare cu genunchii sus ; - alergare cu pendularea gambei si lovirea sezutei |
1 minut 5 minute |
X În coloana câte unul În linie dreapta cu fata catre educatoare. - Atentie DREPŢI ! - Astazi la activitatea de educatie fizica vom repeta aruncarea si prinderea mingii cu ambele mâini, iar apoi ne vom juca jocul "mingea peste râu". În sir câte unul pe marginea salii. Se corecteaza tinuta, miscarea bratelor, pozitia capului. - Mers obisnuit MARs! - Privirea înainte ! - Bratele se misca pe lânga corp ! - Mers pe vârfuri cu bratele sus MARs ! - Întindem bine bratele ! - Mers pe calcâie cu mâinile pe solduri MARs ! - Mers ghemuit cu mâinile pe genunchi MARs ! - Mers cadentat, bratele balansam pe lânga corp MARs ! - Pas alergator MARs ! - Bratele se misca pe lânga corp ! - Alergare cu genunchii sus MARs ! - Alegere cu lovirea sezutei MARs ! - Lovim bine sezutul ! - Bratele se misca îndoite pe lânga corp ! |
Respectarea pozitiei corecte pentru comanda DREPTI ! Executarea exercitiilor de mers alternate cu variatii de alergare Evaluare orala |
Verigile activitatii |
Continutul activitatii |
Dozare |
Formatii de lucru, modalitati de exersare si indicatii metodice |
Evaluare si indicator de performanta |
3. Influentarea selectiva a aparatului locomotor |
Se trece la formarea coloanei de gimnastica. Complexe de exercitii : Exercitiul 1 "Leganam papusa" P. I. stând departat cu bratele îndoite în fata cu palmele suprapuse în sus. T.1, T.3 - rasucirea trunchiului spre dreapta. T.2, T.4 - rasucirea trunchiului spre stânga. Exercitiul 2 "Privim cerul, privim pamântul" P. I. stând departat cu mâinile pe solduri T.1, T.3 - aplecarea capului înainte T.2, T.4 - aplecarea capului înapoi Exercitiul 3 "Brate scurte, brate lungi " P.I. stând cu mâinile pe lânga corp |
10 minute 4x4 T 4x4 T 4x4 T |
Din coloana câte unul se trece în coloana câte doi, apoi patru. - Din coloana câte unul în coloana câte doi MARs ! - Din coloana câte doi în coloana câte patru MARs ! (pe mijlocul salii) X 1. Ridicam bratele lateral si luam interval de doua brate. 2. Întindem bratele si luam distanta. - Picioarele usor departate, cu bratele îndoite în fata - Trunchiul este rasucit spre dreapta, iar apoi spre stânga - Picioarele usor departate, se ridica si se coboara capul, spatele drept. - Din pozitia stând, spatele drept, întindem bine bratele din corp. |
Executarea exercitiilor vizând miscarea diferitelor segmente ale corpului Evaluare continua |
Verigile activitatii |
Continutul activitatii |
Dozare |
Formatii de lucru, modalitati de exersare si indicatii metodice |
Evaluare si indicator de performanta |
4. Consolidarea deprinderilor motrice învatate |
T.1 - mâinile pe umeri, T,2 - mâinile sus T,3 - mâinile pe umeri T,4 - mâinile pe lânga corp Exercitiul 4 "Foarfeca" P.I. - stând cu mâinile pe lânga corp - mâinile întinse înainte - forfecarea bratelor Exercitiul 5 "Sari minge, minge jos" P.I. - stând cu picioarele apropiate, mâinile pe solduri; - sarituri urmate de ghemuire Exercitii de respiratie Desfacerea coloanei de gimnastica. Se formeaza un cerc. Deprinderile motrice care vor fi consolidate sunt aruncarea si prinderea mingii cu doua mâini. Se va forma un cerc în mijlocul caruia se va afla educatoarea, care va arunca si va prinde mingea tuturor copiilor. Educatoarea va arunca si va prinde mingea pe rând tuturor copiilor astfel încât sa fie implicata toata grupa. |
4x4 T 4x4 T 4 minute |
- Stând cu mâinile pe lânga corp, spatele drept. - Mâinile întinse înainte cu palmele în jos, forfecarea ritmica a bratelor în fata, alternant. - Saritura usoara, elastica, cu aterizare în ghemuit, spatele drept ! Inspiram pe nas cu ridicarea bratelor sus si expiram pe gura. - Desfacem coloana la pas MARs ! Formam cercul. Copiii vor sta în cerc, cu fata catre interiorul cercului. Copiii prind cu ambele mâini mingea aruncata de educatoarea din centrul cercului si o arunca înapoi. Se corecteaza miscarile si pozitiile gresite. |
Executarea exercitiilor vizând miscarea diferitelor segmente ale corpului Evaluare continua Executarea corecta a aruncarii si prinderii mingii. |
Verigile activitatii |
Continutul activitatii |
Dozare |
Formatii de lucru, modalitati de exersare si indicatii metodice |
Evaluare si indicator de performanta |
5. Desfasurarea jocului mingea peste râu 6. Revenirea organismului dupa efort 7. Încheierea activitatii |
Grupa de copiii se împarte în doua si se aliniaza pe doua rânduri. Vor forma echipa mingilor galbene si echipa mingilor roz. Printr-o fâsie de hârtie creponata asezata pe teren, se marcheaza râul. Coloanele se aseaza în spatele râului. Primul copil din fiecare coloana are o minge în mâna. La semnalul educatoarei primii copiii trebuie sa sara peste apa (cu mingea în mâna) si de pe malul celalalt se întorc si arunca mingea urmatorilor doi din rândurile respective. Acestia prind mingea, sar peste râu si arunca mingea urmatorilor. Dupa ce jocul a fost explicat si demonstrat se da semnalul de începere a competitiei. Câstiga echipa care termina prima si a scapat de cele mai putine ori mingea. Jocul linistitor: "Plimba paharul" Copiii vor forma un cerc mic stând turceste cu umar lânga umar. Un copil va avea un pahar pe care la semnal îl va da mai departe la unul dintre vecini în sensul indicat de educatoare. Vecinii vor executa aceleasi miscari pâna vor auzi semnalul: STOP ! Educatoarea va indica un alt sens la semnalul plimba paharul. Copiii vor trebui sa fie atenti la paharul care se plimba si sa-l preia cât mai repede. Adunarea. Observatii si recomandari. Se fac aprecieri generale si individuale. Salutul. |
7 minute 2 minute 1 minut |
- Atentie START ! Copiii desfasoara jocul îndrumati de educatoare. Se da semnalul de încetare a jocului si se anunta echipa câstigatoare. În cerc stând turceste copiii plimba paharul, iar la semnal schimba directia. - În linie pe un rând ADUNAREA ! |
Evaluarea orala Aprecieri verbale prin laude si încurajari Aprecieri verbale prin laude si încurajari |
|