ALTE DOCUMENTE
|
||||||||||
Proiect didactic
Data:12.11.2008
Grupa:mica
Unitatea
de invatamant:Gradinita
Emil Braescu,Magura,
Domeniul de activitate:estetic- creativ
Categoria de activitate:educatie plastica
Tema:,,Rosia
Tipul de activitate:formare de deprinderi si exersare de cunostinte
Mijloc de realizare:dactilo-pictura
Obiectiv de referinta:dobandirea deprinderilor plastice elementare
Obiective operationale
Cognitive:-sa denumeasca materialele de lucru;
-sa identifice legumele din cosul Zanei Toamna;
-sa precizeze culoarea rosiilor;
-sa recunoasca dupa aspect pe Zana Toamna;
Psihomotorii:-sa-si perfectioneze deprinderea de a picta cu degetul
puncte;
-sa picteze cu degetul in interiorul conturului rosiei;
-sa exerseze deprinderea de a lucra ordonat;
-sa utilizeze correct acuarelele,degetul si apa;
Afectiv-volitive:-sa fie atenti;
-sa manifeste interes pentru activitate;
-sa termine lucrul inceput;
-sa aprecieze frumosul din natura;
-sa creeze frumosul din natura prin dactilo-pictura.
Strategii didactice
Metode si procedee: conversatia,explicatia,demonstratia, observatia,
exercitiul
Mijloace didactice:Zana Toamna,cosulet cu rosii,plansa model,
Acuarele,paharute cu apa,servetele,foi de desen,
CD cu muzica,CDplayer
Forme de organizare:frontal,individual
Resurse
Umane:grupa de copii de nivelI cu dezvoltare psihointelectuala si
normala;
Temporale:15minute
Spatiale:sala de clasa
Informationale: M.Ed.C.-programa activitatilor instructive educative in gradinita de copii V&I Integral Bucuresti 2004;
Proiectarea didactica in invatamantul prescolar Editura Activ Bacau 2003
Evenimentul didactic |
Continutul stiintific |
Metode |
Evaluare |
Organizarea activitatii Captarea atentiei Reactualizarea cunostintelor Anuntarea temei si a obiectivelor Dirijarea invatarii Obtinerea performantei Incheierea activitatii |
Voi asigura conditii optime pentru desfasurarea activitatii,pregatesc materialul didactic necesar desfasurarii activitatii,organizez copiii pentru intrarea in clasa. Zana Toamna intra in clasa aducand cu ea un cos cu rosii. -Cine a venit la noi in vizita? - ..Zana Toamna! -Ce are Zana Toamna in cos? - rosii! -Ce culoare au rosiile? - .culoare rosie! Zana Toamna a venit la noi si doreste sa vada cat de bine ,de frumos,de curat stim noi sa lucram cu acuarele.Astazi vom picta cu ajutorul degetelelor,al acuarelelor,facand puncte:Rosia. Cativa copii repeta titlul. Prezentarea si analiza modelului Voi analiza impreuna cu copiii plansa model: -ce este pictat pe plansa? -cu ce culoare este pictata rosia? Explicarea si demonstrarea tehnicii de lucru Noi o sa pictam cu ajutorul degetului aratator,pe ca re il inmuiem in apa,apoi in culoare pana se ia culoarea pe el,dupa care facem cu varful degetului puncte mici,in interiorul conturului rosiei. Copiii vor fi atenti sa nu puna prea multa apa,sa lucreze curat,sa duca tema la bun sfarsit,pentru ca Zana Toamna sa aleaga cele mai frumoase lucrari.Le voi atrage atentia sa nu se grabeasca,sa lucreze curat. Exercitii pentru incalzirea muschilor mici ai mainii: -picura; -inchidem si deschidem pumnisorii; -invartim pumnisorii; -ne spalam pe maini; -batem din palme; -suflam in pumnisori. Urez copiilor ,,spor la lucru. Realizarea temei se face pe fond musical. In timpul realizarii temei,voi trece pe la fiecare copil,voi semna lucrarile,le void a indrumarile necesare. Voi anunta cu cateva minute inainte ca trebuie sa-si termine lucrarile;le voi strange si impreuna cu ei si cu Zana Toamna le voi afisa. Voi examina lucrarile impreuna cu copiii si cu Zana Toamna,voi face aprecierile necesare la comportamentul lor si a lucrarilor effectuate. Criteriile urmarite in cadrul evaluarii lucrarilor sunt: -utilizarea corecta a culorii; -acoperirea spatiului de lucru; -intensitatea culorii; -modul de lucru(ingrijit/neingrijit) Dupa realizarea evaluarii lucrarilor de catre copii,Zana Toamna ii va rasplati pentru munca depusa cu bombonele. |
O B E X C E E E |
Observ comportamentul copiilor Urmaresc modul de exprimare al copiilor si verific cunostintele lor privitoare la legume si culoarea acestora. Observ capacitatea de atentie a copiilor. Urmaresc modul de exprimare al copiilor. Urmaresc interesul copiilor pentru activitate. Urmaresc modul de lucru al copiilor. |
|