ALTE DOCUMENTE
|
||||||||||
PROIECT DIDACTIC
EDUCATOARE: CHIRIEAC RODICA
GRUPA: mare
ACTIVITATEA: activitate matematica
TEMA: Invatarea numarului si cifrei 7
SCOPUL ACTIVITATII: Familiarizarea copiilor cu numarul si cifra 7, numararea constienta in limitele 1-7, consolidarea deprinderii de a aranja materialul in sistem vertical si de a numara prin incercuire cu mana dreapta, stimularea si dezvoltarea proceselor psihice: gandirea, memoria, imaginatia, sinteza, spiritul de observatie,cultivarea dorintei de cunoastere.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1-sa constituie o multine cu rare elemente,
O2-sa formeze alaturi prin punere in perechi o multime cu un element mai mult,
O3-sa numere in limitele 1-7,
O4-sa raporteze corect numarul si cifra la cantitate si cantitatea la numar,
O5-sa asocieze noi multimi numarului 7,
O6-sa verbalizeze toate actiunile efectuate,
O7-sa formeze prin adaugare de elemente la elementele desenate in diagramele de pe fisa multimi cu tot atatea elemente (8 elemente
O8-sa manifeste interes pentru activitate
METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul, problematiozarea.
MATERIAL DIDACTIC: cosulete, grupe de jetoane cu 1 ..7 elemente, problema ilustrata, fise de evaluare, papusa,
MATERIAL BIBLIOGRAFIC: Programa activitatilor instructive-educative in gradinita de copii-2005.
Durata
DESFASURAREA ACTIVITATII:
EVENIMENTUL DIDACTIC |
CONTINUTUL STIINTIFIC |
STRATEGIILE DIDACTICE |
EVALUAREA |
1. Moment organizatoric 2.Captarea si orientarea atentiei 3. Intuirea corecta a materialului 4.Anuntarea temei si a obiectivelor 5.Prezentarea optima a continutului 6. Obtinerea performantei 7. Evaluarea performantei 8. Incheierea activitatii |
Copii vor fi introdusi in sala de grupa dupa ce aceasta a fost aerisita si materialul didactic aranjat. Se va intui materialul de pe masute: -Ce aveti pe masute? -Pentru ce activitate ne pregatim: Se prezinta copiilor elementul surpriza: o papusa care va numara gresit pana la 6 (1,3,6,5,4) Se va cere copiilor sa spuna pana la cat au invatat sa numere, dupa care 2-3 copii vor numara in limitele 1-6 (inainte sa inceapa . Se va bate din palme de 1,2,3, 6 ori Se va cere copiilor sa spuna copiilor de cate ori s-a batut. Un copil va veni la masa educatoarei si va ordona in system vertical de la stanga la dreapta multimile cu 1 elemente asezand sub ele cifrele corespunzatoare multimilor. Se cere copiilor sa aseze pe masute multimea cu 6 elemente. Se vor anunta copii ca pe baza materialului vor invata sa numere pana la 7 si vor invata numarul si cifra 7. Se vor anunta pe scurt obiectivele. Un copil va fi solicitat sa ordoneze prin punere in perechi cu elementele multimii ce reprezinta numarul 6, elementele multimii ce reprezinta numarul 7. Se vor forma mai intai grupe cu tot atatea elemente dupa care se va observa ca prin alaturarea unei unitati la numarul 6 se obtine numarul 7. Se va face raportarea numarului la cifra si cantitate. Se face asemanarea dintre cifra 7 si o coasa. Sw va spune copiilor (7 scaunele, 7 copaci, 7 jucarii, 7 copii etc.) ca in general o multime care are 7 elemente repreazinta numarul 7. Dupa ce s-a lucrat la panou se va cere copiilor sa formeze si ei pe masute multimea cu 7 elemente ce reprezinta numarul 7 si sa numere prin incercuire cu mana dreapta elementele miltimii formate. Se va numara in limitele 1-7 fara suport material . Va fi prezentata copiilor o problema ilustrata pe care va trebui sa o resolve: Sase fluturi colorati S-au legat sa fie frati Inca unul vine in zbor Si se alatura lor Puteti voi sa aflati Cati vor fi acuma frati? Se va demonstra copiilor ca numarul 7 se obtine prin adaugarea unei unitati la numarul 6, a doua unitati la numarul 5, a trei unitati la numarul 4 etc. Se vor distribui copiilor fise si se va cere sa formeze prin (alaturare) adaugare de elemente la elementele din diagrame multimi cu tot atatea elemente cate are prima multime si sa completeze in casutele de sub diagrame cifra corespunzatoare numarului de elemenete . Se va cere copiilor sa spuna ce numar au invatat. Se analizeaza finele. Se vor face aprecieri cu privire la activitatea copiilor. Se va recita poezia "Numerele" |
Conversatia Explicatia Conversatia Problematizarea Exercitiul Explicatia Exercitiul Exercitiul Conversatia Explicatia Conversatia Exercitiul Problematizarea Conversatie Explicatie Exercitiul Exercitiul Expunerea Problematizarea Explicatia Demonstratia Exercitiul |
Intuirea corecta a materialului Copii numara in limitele 1-6 si rezolva sarcina primita. Ordonarea multimilor cu 1, 2, 3, 4, 5, 6 elemente. Numararea prin incercuire a elementelor fiecarei multimi. Copii sa observe ca numarul 7 se obtine prin adaugarea unei unitati la multimea ce reprezinta numarul 6. Copii vor da exemple de multimi care reprezinta numarul 7. Operarea individuala cu materialul Rezolvarea corecta a problemei Analizarea fiselor Recitarea clara si corecta a poeziei. |
|