ALTE DOCUMENTE |
Proiect didactic
Data:
Grupa: mijlocie
Gradinita: Iazu - Cojasca
Educatoare:
Denumirea activitatii: educatie fizica
Tema: Deprinderi motrice de baza:
Aruncarea si prinderea mingii cu doua mâini
"Arunca peste sfoara" - joc
Loc de desfasurare: sala de grupa (sau curtea gradinitei)
Efectiv: 8 baieti, 17 fete 25 copii
Scopul: formarea deprinderii motrice de aruncare si prindere a mingii cu doua mâini;
Tipul activitatii: formare de deprinderi motrice de baza
Obiective de referinta:
sa fie apt sa utilizeze deprinderile însusite în diferite contexte;
sa manifeste în timpul activitatii atitudini de cooperare, spirit de echipa, de competitie, fair-play.
Obiective operationale:
O1 - sa execute corect exercitiile de front si de formatie;
O2 - sa execute cu amplitudine maxima exercitiile pentru optimizarea dezvoltarii fizice;
O3 - sa execute corect deprinderile motrice de aruncar 20420v217u e si prindere a mingii cu doua mâini;
O4 - sa respecte regulile jocului;
Obiective educative:
educarea spiritului de ordine si disciplina;
stimularea interesului pentru activitatea de educatie fizica;
educarea spiritului de echipa prin participare cât mai activa.
Strategii didactice:
Metode si procedee: conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul, jocul
Resurse materiale: mingi, jaloane, fluier
Durata: 25 minute
Material bibliografic:
Programa activitatilor instructiv - educative în gradinita de copii, Bucuresti - 2005
Didactica activitatilor instructiv - educative pentru învatamântul preprimar, Ed. Didactica Nova, Craiova - 2005
Etapele lectiei |
Ob. |
Continutul activitatii |
Dozare |
Formatii de lucru |
Indicatii metodice |
1. Organizarea grupei de copii |
|
Adunarea |
|
Linie pe un rând x x x x x x x x x x x |
"În linie pe un rând, adunarea!" |
Alinierea |
|
"Va aliniati! Drepti!" |
|||
Verificarea echipamentului si a starii de sanatate |
|
"Pe loc repaus!" |
|||
Comunicarea temei |
|
"Astazi vom învata aruncarea si prinderea mingii cu doua mâini, apoi ne vom juca un joc cu mingea!" |
|||
Întoarceri pe loc prin saritura |
|
"Drepti! La stânga! La dreapta! Capul sus! Privirea înainte!" |
|||
2. Pregatirea organismului pentru efort |
O1 O1 |
Mers normal |
1 L |
În coloana câte unul x x x x x x x x x |
"Cu ocolire spre stânga mers normal!" |
Mers pe calcâie cu mâinile la spate Mers normal |
1 l 1 L |
"Mers pe calcâie cu mâinile la spate! Mers normal!" |
|||
Mers cu rotirea bratelor înainte si înapoi |
1 l |
"Mers cu rotirea bratelor înainte . si înapoi!" |
|||
Mers pe vârfuri cu bratele sus, Mers normal |
1 L 1 l |
"Mers pe vârfuri cu bratele întinse deasupra capului! Mers normal!" |
|||
Alergare usoara Alergare cu pendularea gambei la spate |
1 L 1 l |
"Alergare usoara! Alergare cu pendularea gambei la spate!" |
|||
Mers normal, Alergare cu genunchii la piept |
1 L 1 l |
"Mers normal! Alergare cu genunchii la piept!" |
|||
Mers normal Alergare cu pendularea gambei înainte |
1 L 1 l |
"Mers normal! Alergare cu pendularea gambei înainte (picioarele întinse)!" |
|||
|
|
Formarea coloanei de gimnastica |
|
Coloana de gimnastica x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x |
"Va opriti! Va întoarceti cu fata la mine! (vor fi aliniati)" "Numarati din 3 în 3 de la dreapta la stânga!" "Numarul 1 ramâne pe loc, numarul 2 face un pas în fata, numarul 3 face 2 pasi în fata!" |
3. Influentarea selectiva a aparatului locomotor |
O2 O2 O2 |
Exercitii pentru cap si gât |
4T 4T |
Coloana de gimnastica x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x |
P.I. Stând departat T1-2: aplecarea capului cu arcuire; T3-4: extensia capului cu arcuire. P.I. Stând departat T1-2: îndoirea laterala a capului spre stânga cu arcuire; T3-4: îndoirea laterala a capului spre dreapta cu arcuire; |
Exercitii pentru brate |
4T 8T |
Coloana de gimnastica x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x |
P.I. Stând departat T1: mâinile pe umar; T2: ducerea bratelor sus; T3: mâinile pe umar; T4: revenire în stând. P.I. Stând departat T1-4: rotirea bratelor spre înainte; T5-8: rotirea bratelor spre înapoi; |
||
Exercitii pentru trunchi |
4T 4T |
Coloana de gimnastica x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x Coloana de gimnastica x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x |
P.I. Stând departat,bratele pe sold T1-2: îndoire cu arcuire a trunchiului spre stânga; T3-4: îndoire cu arcuire a trunchiului spre dreapta. P.I. Stând departat, mâinile la ceafa T1-2: rasucirea trunchiului spre stânga; T3-4: rasucirea trunchiului spre dreapta. |
||
Exercitii pentru picioare |
T T |
Coloana de gimnastica x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x x |
P.I. Stând T1: genuflexiune P.I. Stând, bratele pe sold T1: saritura ca mingea |
||
Exercitii de respiratie si relaxare |
|
|
"Respiram!" "Scuturam bratele si picioarele!" |
||
4. Realizarea temei: aruncarea si prinderea mingii cu doua mâini |
O3 O3 O4 |
Aruncarea mingii cu doua mâini de la piept / de deasupra capului la partener si prinderea acesteia cu doua mâini. |
|
Coloane x x x x x x 2m x x x x x x |
"Folosim amândoua mâinile!" "Aruncam mingea de la piept!" "Mâinile întinse sus!" |
Executarea jocului: "Arunca peste sfoara!" |
|
2 echipe de o parte si de alta a sforii x x x x x x x x x x x x x x |
"Fiecare copil va arunca mingea la adversar peste sfoara. Cine arunca corect peste sfoara primeste o bulina rosie, iar cine prinde mingea va primi înca o bulina rosie. Câstiga echipa cu cele mai multe buline!" |
||
5. Revenirea organismului dupa efort |
|
Mers linistitor Mers cu reglarea respiratiei |
|
Linie pe un rând x x x x x x x x x x x |
"Inspirati! Expirati!" |
6.Încheierea activ |
|
Aprecieri si recomandari |
|
|
"Buna ziua!" |
|