ALTE DOCUMENTE
|
||||||||||
PROIECT DE ACTIVITATE
DATA: 29 februarie 2008
GRUPA: Mare
DURATA: 40 minute
GRĂDINIŢA: cu P.P. Nr. 66, Cluj-Napoca
EDUCATOARE: Aurelia Dobrota
CATEGORIA DE ACTIVITATE: Activitate integrata:
Cunoasterea mediului
Educarea limbajului
Activitate matematica
TIPUL ACTIVITĂŢII: Verificare si consolidare de cunostinte
TEMA: " În lumea minunata a animalelor"
FORMA DE REALIZARE: Joc didactic
SOPUL: Consolidarea, sistematizarea si verificarea cunostintelor copiilor referitoare la animale, numaratul în limitele 1-7, despartirea cuvintelor în silabe.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1- sa denumeasca si sa identifice pe baza imaginilor, animalele domestice si cele salbatice din tara noastra;
O2- sa descrie un animal domestic sau salbatic si sa-l plaseze corespunzator- în ograda sau în padure;
O3- sa specifice hrana animalelor salbatice si domestice;
O4- sa numeasca puii animalelor;
O5- sa numere crescator si descrescator în concentrul 1-7 ;
O6- sa gaseasca cifra corespunzatoare numarului de elemente dintr-o multime;
O7- sa realizeze corespondenta biunivoca între elementele a doua multimI;
O8- sa raspunda la o ghicitoare dovedind întelegerea semnificatiei textului;
O9- sa desparta în silabe cuvinte care denumesc animale, specificând numarul silabelor;
O10- sa formuleze propozitii corecte din punct de vedere gramatical si fonetic;
O11- sa recite o poezie cu respectarea intonatiei, ritmului, pauzei si în concordanta cu mesajul transmis.
METODE sI PROCEDEE: conversatia, explicatia, demonstratia, exercitiul, expunerea, problematizarea, jocul.
MATERIAL DIDACTIC: PC, video proiector, tablou reprezentând ograda si tablou reprezentând padurea, cartonase cu animale domestice si salbatice, tabla magnetica, jetoane cu cifre.
SARCINI DIDACTICE:
REGULILE JOCULUI:
Copiii aleg imagini cu animale, le denumesc iar apoi le plaseaza în mediul lor de viata, specificând categoria din care fac parte, hrana si puii acestora.
Gasec cifra corespunzatoare elementelor unei multimi.
Realizeaza corespondenta biunivoca între elementele a doua multimi.
Raspund la ghicitori, despart în silabe cuvântul care denumeste animalul si formuleaza propozitii cu acesta.
ELEMENTE DE JOC: surpriza, întrecerea, aplauze, închiderea si deschiderea ochilor, ghicitori.
REPERE BIBLIOGRAFICE:
1. "Programa activitatilor instructiv-educative în gradinita de copii",
Bucuresti, Editura V&Integral 2005
Preda, Viorica- "Educatia pentru stiinta în gradinita", Bucuresti,
Editura Compania, 2000
3. Taiban, Maria- "Jocuri didactice pentru gradinita de copii",E.D.P. ,
Bucuresti, 1976
Revista "Învatamântul preescolar",nr.3-4/2003 si nr. 1-2/2004
" Enciclopedia lumii vii", Editura "Aquila",Bucuresti, 1993.
5. Glava Adina si Catalin " Proiectarea activitatilor didactice în gradinita de copii", Cluj-Napoca, Editura Dacia, 2000.
ETAPELE ACTIVITĂŢII |
CONŢINUTUL sTIINŢIFIC |
METODE sI PROCEDEE |
EVALUARE |
Moment organizatoric Captarea atentei Reactualizarea cunostintelor anterioare Anuntarea temei si a obiectivelor Desfasurarea propriu-zisa a activitatii Încheierea activitatii |
-aerisirea salii de grupa; -aranjarea scaunelelor în semicerc; -pregatirea materialul didactic; -verificarea tinutei copiilor si pozitia lor pe scaunele; Se va realiza prin vizionarea unor imagini cu animale domestice si salbatice. Voi purta o scurta conversatie cu copiii pe marginea acestor imagini: -"Cum se numesc animalele care traiesc în padure? Numiti câteva animale salbatice" -"Care sunt animalele salbatice din jungla pe care le-ati vazut în filmulet?" -"Cum se numesc animalele care traiesc pe lânga casa omului?" -"Care sunt animalele domestice pe care le-ati vazut în imagini?" Copiii raspund întrebarilor adresate. Raspunsurile gresite vor fi corectate de colegi iar cele corecte aplaudate. Astazi ne vom juca jocul "În lumea minunata a animalelor". Va trebui sa recunoasteti animalul domestic sau salbatic ilustrat pe caronas si sa-l asezati acolo unde îi este locul: în ogada sau în padure . Se vor prezenta sarcina didactica si regulile de joc. Jocul de proba- voi alege un cartonas din cele asezate pe masuta cu fata în jos. Voi denumi animalul apoi voi plasa cartonasul la locul potrivit, în ograda sau în padure motivând alegerea facuta. Varianta 1 Dupa ce prescolarii au înteles regulile jocului, sunt chemati 2-3 copii. Fiecare îsi alege un jeton cu un animal pe care îl plaseaza în mediul lui de viata motivându-si actiunea. Copiii denumesc animalele, precizeaza categoria de integrare si mediul de viata corespunzator acestuia. Dupa ce toate animalele au fost asezate în mediul în care traiesc, le voi adresa copiilor întrebari referitoare la hrana acestor animale (daca sunt carnivore sau erbivore), la adapostul acestora si la puii lor. Varianta 2 Copiii vor numara animalele domestice si pe cele salbatice alegând jetonul cu cifra corespunzatoare numarului de animale din padure sau din ograda. Copiii vor numara crescator si descrescator în concentrul 1-7. Voi cere copiilor sa puna în perechi elementele celor doua multimi formate, ( multimea animalelor salbatice si multimea animalelor domestice), respectiv sa realizeze corespondenta biunivoca. Se vor compara cele doua multimi si se vor stabili diferentele. Copiii vor avea sarcina de a face ca cele doua multimi sa aiba tot atâtea elemente.Copiii vor intona acum un cântecel cunoscut, despre cifre "Hai sa spunem 1" Varianta 3 Îndrept atentia prescolarilor spre ecranul pe care vor fi proiectate ghicitori. Le citesc copiilor textul ghicitorii, iar raspunsul acestora va fi confirmat sau infirmat de imaginea care urmaza. Cuvântul care denumeste animalul va fi despartit în silabe. Se vor numara silabele si se vor alcatui propozitii pornind de la cuvântul respectiv. "Blana roscata frumoasa Coada lunga si stufoasa Vine noaptea prin gradini, Fura rate si gaini."(vulpea). "Urechi ascutite are si un corp mai durduliu si-o codita mai micuta Cine-i oare?Vreau sa stiu?"(iepurele). Voi cere copiilor sa recite o poezie despre un animal domestic folosit la paza si vânatoare. ("Zdreanta" de Tudor Arghezi) La final copiii vor cânta "Graiul animalelor". Voi face aprecieri generale si individuale asupra modului de desfasurare a activitatii de joc si a comportamentului copiilor. Voi împarti recompense copiilor. |
Expunerea Conversatia euristica Conversatia Explicatia Demonstratia Jocul Exercitiul Exercitiul Problematiza-rea Explicatia Exercitiul Expunerea Jocul Conversatia Aprercierea |
Comporta- mentul nonverbel Raspunsurile copiilor Asigurarea interesului copiilor pentru activitatea propusa Comporta- mentul nonverbal Aprecierea raspunsurilor corecte si corectarea celor gresite Raspunsurile copiiilor Corectarea raspunsurilor negative si aprecierea celor pozitive Raspunsurile copiilor Copmporta- mentul nonverbal |
|