ALTE DOCUMENTE
|
|||||
Пре 616c28g 084;инал през различни влияния и пристрастия, Христо Смирненски написва цикъла "Зимни вечери" в края на творческия си път. Изборът не е случаен. Поетът избира зимния сезон за показване живота на града, защото той е най-труден за бедните и онеправдани обитатели на крайните квартали. Така по-отчетливо се откроява контрастът с действителността. Зимният ден е най-къс, а нощта - най-мрачна и студена. Зимата навява чувства на безнадеждност с пустотата си и мъртвата природа ("оскрежената топола - призрак сякаш
, "тъмата", "в море непрогледна тъма , "снегът", "ледния дъх на нощта
, "бялата зима", "сребристи цветя , "мътни стъкла").
Лирическият говорител в "Зимни вечери" е един от всички бедни обитатели на крайните квартали. Това личи от прякото обръщение в четвърта част на цикъла: "Братя мои, бедни мои братя". Той е страдащият човек, който се опитва да погледне отстрани на проблемите, общи за всички бедняци:
Като вече осъзнат индивид, имащ реална представа за действителността и нейните приоритети, героят се изживява като "пътник сред смълчаните хижи". До края той остава състрадателен, ангажиран, загрижен за бъдещето на децата. Но макар и да не са пряко назовани, героите са повече. Те имат възраст ("дете , "старуха"),
Пре 616c28g 086;бладаващите в поемата епитети са социални по своята насоченост ("живот непотребен", "помисли странни разплакана
Тук символният образ на огъня напластява и допълнително значение - на рушителната енергия, а не на топлината и светлината, съпътстващи тази стихия. Дори плеоназмът "ковачи коват" дообогатява вътрешното пространство на общуването между човешкия и веществения свят, за да проличи чувството за безизходност на фона на привидната красота в живота.
с тежките чукове смазана, пръска тя златни сълзи.
Художественото пространство е лишено от въздух и светлина ("мътни стъбла", "над затвора"). То има външен израз, свързан с представата за града ("вънка", "навън", "надалеч", "незнаен път"), както и вътрешна проекция, очертаваща тясното затворено пространство на крайните квартали ("смълчаните хижи", "къщурка позната", "стъбла", "прозореца", "завесата", "бараката сгушена", "стрехата опушена", "прозореца в скреж", "през стъблата", "сред стаята", "стените голи", "мъничък иконостас"). Посоката на движенето, като художествен поглед на автора, е насочена навън. Пространството се разширява условно, а поетичното действие поставя акцент върху социалното съдържание на човешката съдба, материализирана в пространствения обем на бедняшките квартали. Художествената среда се изпълва с нравствените послания на автора ("хижи", "бараката сгушена", "стаята"). Домът за героите се оказва фиктивен, а пътят - безкраен. Трагичната социална съдба е в синхрон с приоритетите на обществото.
Пре 616c28g 089;ечните точки на пространството, времето и действието са в човека като герой на творбата; но и в настроенията, породени от зимата, която задълбочава драмата на индивида. Вечерта с нейния мрак и с мъглата, както и пътят показват неизменния ритъм на човешкото съществуване в опозиция с дочутия "остър писък на локомотив" като доказателство, че животът някъде продължава, променя се.
Образът на града в цикъла "Зимни вечери" е призрачен, мъглив, заскрежен, кален, негостоприемен. Той е град на контрасти и очевидна социална несправедливост. Неговите големи пространства не могат да скрият малките "хижи" и "бараката сгушена", "стрехата опушена" и "стените голи". В тези "домове" няма място за общуване и чувства на привързаност:
В стъклата с десница незрима,
под ледния дъх на нощта, чертала е бялата зима
Градът, като художествена среда и метафоричен знак на човешка душевност, е изграден посредством множество детайли, показващи истинската му същност. Остро се долавя контрастът между тишина и звук ("писък на локомотив"). Маркирана е опозицията светлина (лампи, фенер) и мрак. Чрез слуховите и зрителни картини се внушава истината за подмяната на живота със смърт заради "разбитите съдби" на хората от крайните квартали. Дематериализацията на битието довежда до изграждането на един типичен образ - на отсъствието, на монотонността и липсата на перспектива, на несигурност. Очакванията и надеждите на младия човек, заявени в "Юноша", в пространството на "Зимни вечери" остават напълно излъгани, защото светът е видян като капан, затвор, ковчег, гробница, където илюзиите за щастие загиват. Романтичната мечта за по-съвършен свят се сблъсква с грозната социална действителност ("бели и чисти" -"кал"). Красотата на духа се погубва от материалните интереси. Но има нещо много общо между детството и зрелостта ("слепия старик" - "натоварено дете", "моминско лице" - "старуха", "детенце дрипаво", "две деца", "децата"). Измамна е белотата на зимата, потъваща в мрака. Не случайно "гърмят в тишината" думите на безизходността:
размахва ръцете в закана, от помисли странни обзет.
Но най-цялостно е разгърната корелацията: желано -постижимо. Лирическият изповедник си дава сметка и за реалността - няма щастие там, където контрастите са огромни. Неслучайно е използван още в първата част на цикъла символният образ на тополата - дървото на перспективната и на спокойствието, на щастието и сигурността. И то е "призрак сякаш" в сянката на града, погубващ дори мечтите на обикновения човек
Типизацията в "Зимни вечери" преобладава над индивидуализацията. Обяснението е в обезличаващото и деперсонализиращо въздействие на пространствата върху човека, представен косвено ("стъпките", "детска глава", "слова", "силует", "децата", "Жена", "песни на скрита тъга", "цигулка разплакана", "старите цигани", "черни ковачи коват", "незнайни силуети", "някакво задгробно същество", "слепия старик", "натоварено дете", "плач на Жена", "моминско лице", "старуха", "сенките", "детенце дрипаво", "две деца", "децата"). Сближава ги общата участ ("пленници на орис вечна, зла"). Неслучайно 6 поантата на четвъртата част поетът (чрез лирическия си герой) се обръща към своите "бедни братя". Тяхното пленничество е очевидно и поетът ги представя като трагически жертви на "орис вечна, зла".
|