По общ принцип търсенето на пари е свързано с желание 151f55b 90;о на икономическите субекти /фирми, домакинства и др./ да разполагат с пари и да ги задържат при себе си. Търсенето на пари има следните проявления:
----- ----- --------- ----- -------- спекулативни пари
----- ----- --------- ----- -------
-------- ----- ------ средна величина на активните пари
пасивни пари
период
Големината на БНП, изразен в текущи цени (Y) честотата, с която пазарния запас се получава като доход (V)
Mt – наличните пари, необходими за обезпечаване на сделките
Mt = Y
V
За кратък период формира V е стабилен и не се променя. Тогава търсенето на пари ще зависи от:
Q
Равнището на цените (Р) , следователно търсенето на пари ще бъде Mt= f Y Y Q P
т. е. Mt f Q P
Md
W на богатството (натрупаните спестявания)
I
Ui
Md f W I Ui
W
Ms
Þ i
Þ Ui
Þ (r)
Þ Ms f i r Ui
Md Ms Md f i Ui Ms f i r Ui
Þ f i r Ui i r Ui
DM
Y
Uy
I
r лихвен процинт
Ui
DM f(Y Uy f(i, r, Ui)
DM
DM D Y I
Като цяло управление 151f55b 90;о на парите в “нормални” обстоятелства се осъществява от ЦБ. ЦБ и специалистите по банков мениджмънт могат да обяснят и определят мащабите на ПП на базата на кредитния, депозитния и паричния мултипликатор. Това са и трите основни инструмента за управление 151f55b 90;о на паричната експанзия, като дава възможност на ЦБ да оказва въздействие върху поведение 151f55b 90;о на правителството, търговските банки, небанковите финансови институции, фирмите и домакинствата.
Ликвидни активи – този актив, който може да се размени срещу пари има определена степен на ликвидност. Тя зависи от отношение 151f55b 90;о между времето на неговото превръщане в пари и величината на получаваните срещу него пари.
“краткосрочно” спестяване.
или В = ПН * 1/р
В
Коефициента 1/р, който е реципрочен на процента на покритие на влоговете се нарича “мултипликатор на кредита”. Чрез него се разкрива влияние 151f55b 90;о на всичките допълнителни парични влогове в банките върху ПП. Той дава възможност за количествено измерване на съдържание 151f55b 90;о на пари от ТБ. Цялата промяна на процента на покритие на влоговете води до изменение на стойността на мултипликатора. Оттук се изменя и обема на въздействащите от банковата система кредитни пари.
Ролята на ЦБ се основава на нейния монопол върху емисията на пари. Освен това, като банка на банките, всички други банки имат свои сметки в нея. Това й дава възможност да управлява техните вътрешни операции. ЦБ играе роля и на “касиер” на държавното съкровище. Това осигурява и управление 151f55b 90;о на държавния дълг. Тя държи запасите от злато и валута и осигурява поддръжката на обменния курс на националната валута.
|