Икономизиран подход към банковия бал 454c24e 72;нс – по същество банковия бал 454c24e 72;нс е съпоставка на всичко, което банката притежава (активите) и всичко, което тя дължи (отразено в пасива). Тази съпоставка дава възможност да се определи т.н. “чисто богатство” или “чисто състояние” на банката. Това е величината на собствения капитал и тя фигурира в пасива на бал 454c24e 72;нса. Балансът на банката може да се представи по следния начин:
- изискуемия пасив = чистото богатство или чистото сътояние на банката.
Резултатите от дейността на банката се виждат в бал 454c24e 72;нса. Той отразява печалбата и загубата на банката.
Основни принципи на икономизирания подход към банковия бал 454c24e 72;нс.
Обща схема на бал 454c24e 72;нса - пасивът на бал 454c24e 72;нса представя източника (произхода) на фондовете (капиталите), използвани от банката. Всички дългове са суми, на които банката не е собственик. Те трябва да се върнат след определен срок или при поискване. За времето на пребиваването им в банката, обаче са ресурс, който може да се използва за инвестиране във времето. Актива на бал 454c24e 72;нса отразява употребата, използването на капиталите, което банката осъществява.
Различните елементи на Актива и Пасива на бал 454c24e 72;нса се подреждат така, че да дадат веднага възможност да се види степента на ликвидност или степента на изискуемост на всеки от тях.
Използваният в нашата банкова практита бал 454c24e 72;нс в общи линии съблюдава правилата на намаляващата ликвидност и намаляващата изискуемост, типични за американската практика.
Финансов синтез на бал 454c24e 72;нса. В бал 454c24e 72;нса групите на актива може да се синтезират в две:
В пасива на бал 454c24e 72;нса се обособяват следните съвкупности:
При това положение финансовият бал 454c24e 72;нс на ТБ може да има следното изражение:
| |
и чужди. Позитивна финансова структура има, когато СК надвишава чуждите. Негативна финансова структура има, когато чуждите са повече от СК.
Оборотни капитали на банката – оборотните капитали (фондове) са елемент на пасива на бал 454c24e 72;нса. Те имат за цел да се осигури нормалното осъществяване на всички плащания на банката, когато обръщаемостта на някои от елементите на оборотния актив е забавена или под очакванията.
В специализираната литература този коефициент се нарича “текущ коефициент” и се изчислява чрез съпоставката на текущ актив и текущ капитал. Финансистите наричат съотношението м/у оборотните активи и текущите капитали “коефициент на обща ликвидност”. Значението на този коефициент следва да се търси във възможността за отчитане на конкретната ситуация, в която се намира банката към датата на съставянето на бал 454c24e 72;нса, както и за изменениеята в тази ситуация.
ТЕКУЩИ капитали. Те са краткосрочни пасиви на банката, чиято ефективност зависи от ЧОК и обръщаемостта на текущите пасиви. Те са ресурс, който стои в основата на кредитните и инвестиционните решения, с пряко отношение към управлението на наличностите. Основните му съставки са депозитите и заемите. Определящо значение за структурата на текущитите капитали имат спестовните влогове, срочните депозити, безсрочните депозити, разплащателни сметки. В глобал 454c24e 77;н аспект величината на текущия капитал е в пряка зависимост от размера на ЧОК.
|