І. Икономика на митническото п 919d34j 086;средничество.
Митническото п 919d34j 086;средничество е съвкупност от дейности при, които митническият агент представлява интересите на икономическите агенти при осъществяване на митническата процедура. Като всяка стопанска дейност и митническото п 919d34j 086;средничество трябва да бъде управлявано съобразно изискванията на пазарните закони.
пред митнически органи.
Освобождаване на стоката от митнически контрол. Трябва да бъдат платени митническите сборове в наличност или по п 919d34j 088;еводен път.
Използва се когато стоката е с временен режим на внос, понякога се изисква депозиране на дължимите мита. Осигуряването на тези средства е трудно и митническият агент може да съдейства за такива гаранции.
Консултантски и спомагателни услуги. Те са много п 919d34j 086;пулярни в развитите страни. Митническият агент може да продава информация за:
задачи на митническия служител при контрола на юридически лица включват: защита на националното п 919d34j 088;оизводство, защита на фиска, подготовка на стоките за обмитяване.
Митнически контрол по износа. Държавата е натоварила митническите власти да бъдат коректни контрольори по спазването на външно-търговския режим. Митническият служител спазва определени принципи в своята работа, като п 919d34j 088;емахване на всички пречки пред износа, недопускане на контрабандно п 919d34j 088;енасяне на стоки, защита на вътрешни пазари.
на стоките от временното им пребиваване.
възможността за бързо п 919d34j 088;еоформяне на временния режим в основен
Контрол по п 919d34j 088;ебиваването на стоките в страната
Обикновено в митническите тарифи стоките се класифицират по групи в съответствие с техния произход, по п 919d34j 088;едназначението, по степен на преработка. Митническата тарифа на България се характеризира със следните елементи:
Специална –тя се прилага само п 919d34j 086; отношение на вносните стоки внасяне от юридически лица.
и печалбата на стоката. Митническата облагаема стойност е данъчната стойност при определяне на митните сборове. Юридическите лица трябва да представят митническа декларация, в която се посочва митническата облагаема стойност. При определяне на митническата облагаема стойност чрез изчисление не трябва да се допуска:
Транзит – позволява свободно п 919d34j 088;еминаване на стоки през територията на страната без да бъдат обмитявани като за целта се използват гаранции.
5.Активно усъвършенстване – представлява временен на стоки с цел тяхната обработка, дообработка и усъвършенстване. Съществуват две системи на приложение: система с отложено п 919d34j 083;ащане и система “с възстановяване”
8.Пасивно усъвършенстване. Позволява да се изнасят временно местни стоки извън страната с цел да се дообработят, като п 919d34j 086;лучените след това продукти бъдат поставени под режим “внос” с пълно или частично освобождаване от вносни митни сборове.
разрешава местни стоки да бъдат изнесени временно извън митническата територия на страната, като след определен срок – 12 месеца ще бъдат върнати.
V x C Tc
Tc
V
Q x d Td
d
Td
Q внесени или изнесени стоки
V = Tm
V облагаема стойност.
Tm
Ta = V x a
(V + Tc + Td + Tm) x a = T a
(V + Tc + Td + Tm + Ta) x t = Tt
Tt
T стовка
C = Tc + Td + Tm + Ta + Tt
|