ALTE DOCUMENTE
|
||||||||||
Veskerou činnost při střelbách provádět pouze na povel velitelů (řídícího cvičení, velitele čety, velitelů vozidel).
Startování vozidel, pojízdění, couvání s technikou provádět pouze na povel velitelů vozidel.
Při přesunech na vozidlech mít vsichni příslusníci osádek nasazeny kukly nebo přilby.
Jakýkoliv pohyb s vozidlem zahájit pouze po předchozím navázání spojení velitelem s podřízenými radiostanicemi.
Při zajízdění vozidla do omezeného prostoru nebo při couvání je velitel vozidla povinen sesednout a navádět vozidlo s vyuzitím signálů zakotvených v Zákl-2 ze vzdálenosti nejméně 10 metrů před vozidlem. Před couváním je velitel vozidla povinen se přesvědčit, zda se za vozidlem nikdo nezdrzuje, řidič je povinen před couváním zatroubit.
Za přesunu je nařízená vzdálenosti mezi vozidly minimálně 50 metrů, maximální rychlostí v terénu 20 km/h.
Přejezdy přes komunikaci ve VVP přejízdět jedině na pokyn řídícího cvičení.
Vyprostění uvízlé techniky provádět výhradně s vyuzítím předepsaných prostředků.
Jakýkoliv provoz s technikou provádět pouze v případě, ze je vozidlo v bezvadném technickém stavu a správně fungují spojovací prostředky; v případě závady techniku nepouzívat a vzniklou situaci ihned hlásit řídícímu cvičení a přísně dbát a řídít se jeho pokyny.
Při jízdě v noci a za snízené viditelnosti (v mlze, v desti a při snězení) provádět přesuny s vozidly za pouzití tlumených světel.
Veskerou manipulaci se zbraněmi, jejich kontrolu, bezpečnostní opatření na střelnici provádět v souladu s Vsevojsk 4-2.
Pohyb po střelnici se povoluje jen v prostorech určených velitelem (správcem) střelnice na povel velitele.
V době vyhrazené pro organizování střelby ukáze řídící střelby v terénu výchozí postavení, palebné čáry, hlavní směr střelby, hranice bezpečnostního pásma. Povolení zahájit střelbu dává řídící střelby, střelba se zahajuje jedině po vztyčení červeného praporu na řídící vězi.
Nabíjet zbraně je dovolené jedině na palebné čáře nebo po překročení palebné čáry a při střelbě z místa na povel: "K PALBĚ!" Před nabíjením zbraní je nutné se přesvědčit, zda hlaveň není znečistěna. Po ukončení palby se zbraně vybijí a dá se rána jistoty a střílející hlásí: "Ten a ten, zbraň jistota" a potom se zbraně prohlédnou.
Kazdý střílející musí ihned zastavit střelbu samostatně nebo na povel velitele:
a) objeví-li se v prostoru střelby lidé, vozidla, zvířata nebo nízkoletící cíle.
b) byl-li na vězi nebo krytu vztyčen bílý prapor nebo dán jiný signál znamenající zastavení střelby.
c) byl-li ze strázního stanovistě dán signál k zastavení střelby.
d) ztratil-li střílející orientaci.
K zastavení střelby se dává signál "KONEC PALBY!" a vyvěsuje se bílý prapor místo červeného. Současně se vydává povel "STÁT, PALBU ZASTAVIT!" Od signálu "KONEC PALBY!" je zakázáno komukoliv se zdrzovat v palebném postavení a chodit ke zbrani, která je tam ponechána.
Přísně se zakazuje:
a) nabíjet zbraně náboji bez rozkazu velitele nebo před vydáním signálu "K PALBĚ!"
b) mířit zbraní na lidi, do stran a do týlového prostoru střelnice nebo po vztyčení bílého praporu na řídící vězi.
c) střílet za bezpečnostní hranice.
d) kdekoliv odkládat nabitou zbraň nebo ji předávat jiným osobám, odkládat ji na palebné čáře bez rozkazu velitele.
Při střelbách musí mít kazdý voják chrániče sluchu.
Při přesunech, o přestávkách a bez nařízení řídícího cvičení zakazuji jakoukoliv svévolnou manipulaci s imitačními prostředky, cvičným střelivem, jakoz i zapalovadly a rozněcovadly.
Cvičným střelivem do samopalu je povoleno vést pouze mířenou střelbu. Střelbu s těchto zbraní ukončit vzdy na vzdálenost minimálně 50 metrů od osob a bojové techniky.
Výbusky odpalovat ve vzdálenosti minimálně 50 metrů od osob; odpalující osoba provádí odpálení ze skrytu.
Dýmovničky odpalovat ze vzdálenosti minimálně 20 metrů od nekrytých osob.
Postup při odpálení výbusky: upevnění výbusky, rozvinutí vodiče k odpálení do skrytu, odchod do skrytu, přesvědčit se o dodrení bezpečné vzdálenosti osob a techniky, připojit elektrický zdroj, provést odpálení ze skrytu.
Postup při odpálení V-10b: zasroubovat TZ, přesvědčit se o dodrzení bezpečnostní vzdálenosti od předpokládaného místa dopadu.
Vést přesnou evidenci výdeje imitačních prostředků; po skončení výcviku před opustěním prostoru cvičení (nasednutí do techniky) provést prohlídku zbraní, odběr vsech zbylých imitačních prostředků a vyplnění výkazu vzor 16 a jeho uzavření řídícím cvičení.
Při činnosti v prostorech vybudovaných cvičisť nepřejízdět vybudovaná zařízení (zákopy, terče, pojezdové dráhy apod.).
Je zakázáno při jakékoliv činnosti odkládat zbraň a jiné součásti výzbroje a výstroje; odkládání výstroje jen na základě nařízení nebo souhlasu řídícího cvičení.
Před kazdým opustěním prostoru činnosti je kazdý povinen se přesvědčit, zda má vsechen přidělený materiál.
Při zjistění ztráty zbraně, pomůcek utajeného velení, spojovacích prostředků nebo jiného materiálu okamzitě hlásit sluzebním postupem řídícímu cvičení.
Zvlástní pozornost věnovat pozární prevenci. Při vzniku pozáru v prostorech taktické činnosti okamzitě hlásit řídící u cvičení signálem "Hoří!" s uvedením místa a rozsahu pozáru.
Na závěr cvičení před opustěním prostoru cvičení provést kontrolu úplnosti výstroje, výzbroje a materiálu vseho druhu cvičících veliteli druzstev, velitelem čety a materiálním referentem; výsledek kontroly hlásit řídícímu cvičení.
|