Digitální fotoaparát je fotoaparát, zaznamenávající obraz v digitální formě, takze můze být okamzitě zobrazen na zabudovaném displeji, ulozen a manipulován v paměti nebo nahrán do počítače. Základní funkcí 10510j93k digitálního fotoaparátu je snímání statických obrazů do podoby tzv. digitální fotografie a umoznit tak jejich dalsí zpracování, např. pomocí bězného počítače, jejich tisk či vyvolání speciální osvitovou jednotkou do výsledné podoby jako u klasické fotografie.
Dnesní digitální fotoaparáty nabízí kromě své základní funkce také řadu dalsí doplňujících a rozsiřujících funkcí, které souvisejí ať uz přímo či nepřímo se zpracovávanými obrazovými daty. Fotoaparáty tak dokází kromě obrazu zaznamenat i pohyblivé scény ve formě videa nebo zvukový záznam ve formě ozvučeného videa nebo jako poznámky k pořízeným snímkům.
Obrázek č.4 - Digitální fotoaparát Canon Powershot A95
Počítač v digitálním fotoaparátu se stará o řadu úkolů, předevsím o ovládání a nastavení provozních parametrů, základní diagnostiku přístroje (indikátor baterií a nabíjení), dále pak o práci s ulozenými soubory a částečně také o úpravu zaznamenaných dat, ať uz před nebo po ulození na paměťové médium.
Jedinými periferiemi toho počítače jsou ovládací tlačítka a zobrazovací jednotka - LCD displej (v minulosti kvůli spotřebě pouze pasivní, dnes uz velmi často aktivní). Jednoduchý operační systém (firmware) je ulozen v paměti typu ROM, větsinou v přepisovatelé Flash ROM, uzivatelská data pak v paměti typu RAM. Ta je větsinou závislá na napájení a bez něj ulozená data ztrácí. Přítomna bývá i paměť typu Flash o poměrně nízké kapacitě, která slouzí pro ulození několika málo fotografií. Pokud uzivatel pozaduje ukládání větsího mnozství fotografií, je k dispozici řadič paměťových karet (větsinou jednoho nebo dvou kompatibilních typů). Připojení k osobnímu počítači je realizováno přes USB sběrnici, dnes jiz vysokorychlostní USB 2.0. Soubory se ukládají ve formátech PNG nebo JPG, lepsí aparáty pouzívají vlastní formát RAW, kazdý výrobce vsak pouzívá vlastní specifikaci. Velikost ulozeného souboru je závislá na rozlisení a barevné hloubce, v případě komprimovaného souboru i na slozitosti zaznamenané scény.
Jelikoz počítač pracuje s velkým objemem dat, které navíc velmi často musí umět komprimovat nebo v reálnem čase upravovat (přidávání efektů a jiné úpravy fotografií), musí disponovat poměrně vysokým výpočetním výkonem v konkrétních operacích. Z toho důvodu se pouzívá poměrně specifický hardware. Předevsím procesor na rozdíl od osobních počítačů není realizován kompletní sadou instrukcí a není proto univerzální.
|