ALTE DOCUMENTE
|
||||||||||
ELEKTRONIKA
skolní rok 2002-2003
semestr: zimní
Osnova přednásek a cvičení
Rozsah: 2 + 2, kz
Přednásí: Doc. Ing. Julius Foit, CSc, Prof. Ing. Jan Vobecký, DrSc
Cvičí: přednásející a dalsí členové K334
Přednásky:
týden:
- Úvod vedení elektrického proudu v pevných látkách a ve vakuu. Základní typy a vlastnosti polovodičů, pásový model.
- Přechod PN, typy, potenciálová bariéra, voltampérové charakteristiky. Teoretický popis, Zener 18118u2010s 367;v jev, lavinový jev, teplotní závislosti.
- Schottkyho přechod, tunelová dioda, charakteristiky. Vlastnosti diod: hlavní způsoby uzití diod, vyuzití parazitních jevů.
- Bipolární tranzistor: proudové zesílení, základní technologické struktury, rozdíly v jejich vlastnostech. Elementární zapojení: společná báze, společný emitor, společný kolektor, spínač. Periférie pro nastavení a stabilizaci pracovního bodu.
- Linearizované náhradní obvody bipolárního tranzistoru, diferenciální parametry. Inzenýrské metody určování hodnot parametrů bipolární součástky. Mozné stavy tranzistoru, mezní hodnoty, parazitní parametry.
- Unipolární tranzistor: JFET, MOSFET, porovnání struktur, fyzika činnosti, obvodové vlastnosti. Uzavření a zaskrcení kanálu. Inverze populace. Prahové napětí, voltampérové charakteristiky.
- Linearizované náhradní obvody FETů, základní zesilovací a spínací zapojení, elementární periferie pro nastavení a udrzování pracovních bodů. Inzenýrské metody určování hodnot diferenciálních parametrů polem řízené součástky. Mozné stavy, mezní hodnoty, parazitní parametry, ochrany proti elektrostatickým nábojům.
- Porovnání vlastností bipolárních a unipolárních tranzistorů při výkonových aplikacích pracovní rezimy, účinnost, tepelná bilance, chlazení. Výkonové spínací vlastnosti BJT a MOSFETu, pozadavky na buzení, napájení a vlastnosti zátěze, mezní stavy, primární a sekundární průraz.
- Vícevrstvé součástky: diak, čtyřvrstvá dioda, tyristor, triak. Struktury a principy činnosti, hlavní a parazitní parametry, charakteristiky, základní aplikace. Fázové řízení, celopulsní řízení, řízení stejnosměrně napájené zátěze.
- Úvod do teorie a aplikace operačních zesilovačů ideální OZ, základní operační sítě lineární a nelineární, kladná zpětná vazba.
- Reálný OZ, vliv odchylek od ideálu meze hodnot součástek operačních sítí. Stabilita OZ se zpětnou vazbou, kmitočtová kompenzace, přeběhová rychlost,vybuditelnost.
- Optoelektronické součástky: rozdělení, zdroje a detektory záření svítivka (ELD), polovodičový laser, fotorezistor, fotodioda, fototranzistor, fototyristor, optrony. LCD: principy činnosti, charakteristiky,hlavní parametry, aplikace.
- Vakuové součástky: typy katod, elektronky. Rozdělení, základní principy a vlastnosti, srovnání s polovodičovými součástkami, aplikace. Vakuové zobrazovací prvky, charakteristiky, aplikace. Mikrovlnné výkonové součástky: průletový klystron, magnetron, permaktron vlastnosti a typické aplikace.
- Neelektricky řízené prvky: Hallův jev, vlastnosti, aplikace termistor, pozistor: vlastnosti, charakteristiky, aplikace.
Cvičení:
Cvičení probíhají v laboratořích 041/8 a 041/9 (první suterén, blok B2)
POZOR: v počítačem tistěných rozvrhových listech publikovaných děkanstvím bývají čísla laboratoří zkomolená - zpravidla chybí lomítka!
Na vsechna cvičení a na zápočtový test je třeba mít s sebou základní rýsovací potřeby (minimálně: pravoúhlý trojúhelník, pravítko, kruzítko, VYMAZATELNOU tuzku doporučené tvrdosti 2, resp. HB, mazací gumu, doporučuje se křivítko) a kalkulačku, resp. logaritmické pravítko.
Týden: Náplň:
- seznámení s laboratorním řádem, bezpečnostní poučení
seznámení s pracovistěm, typy, vlastnostmi a obsluhou měřicích přístrojů
- Seminář: souvislost výpočetních a měřicích metod pro práci ve cvičeních a domácí přípravy, graficko-početní řesení jednoduchého obvodu s diodou PN a se Zenerovou diodou pro následné ověření v laboratorních měřeních. Seznámení s uzitím katalogových listů součástek, interpretace údajů, volba typů.
- Měření hlavních charakteristik různých typů diod, teplotních závislostí parametrů. Sestavení jednoduchého linearizovaného náhradního obvodu z naměřených veličin.
- Měření základních obvodů s diodami: usměrňovač, filtrace, vrcholové proudy, zatězovací charakteristika.
- Seminář: graficko-početní řesení obvodu pro nastavení klidového pracovního bodu bipolárního tranzistoru, uzití hodnot diferenciálních parametrů, sestavení a řesení náhradního obvodu pro výpočet hlavních parametrů zesilovače malého signálu v zapojení se společným emitorem.
- Měření bipolárních plosných tranzistorů: voltampérové charakteristiky, stanovení hodnot diferenciálních parametrů, sestavení LNO, přepočet parametrů.
- Měření bipolárních plosných tranzistorů: vlastnosti základních zesilovacích stupňů SE, SK, vstupní a výstupní diferenciální impedance. Měření vlastností obvodů pro nastavení a udrzování klidového pracovního bodu.
- Měření unipolárních tranzistorů: voltampérové charakteristiky JFETu, stanovení a porovnání hodnot diferenciálních parametrů, základní zesilovací obvody.
- Měření výkonových unipolárních tranzistorů MOSFET: vlastnosti základních výkonových spínacích obvodů.
- Měření výkonového zesilovače analogového signálu s bipolárními tranzistory: zesilovací třídy B a AB.
- Měření elementárních obvodů s vícevrstvými výkonovými spínacími součástkami (tyristor), typický obvod s fázovou regulací.
- Měření na operačním zesilovači: základní obvody, zesílení, napěťový sledovač.
- Zápočtový test
- Doměřování zameskaných úloh, zápočty
Podmínky pro získání klasifikovaného zápočtu:
Absolvování vsech seminářů, odměření vsech úloh (případnou nepřítomnost z prokazatelně nezaviněných příčin lze nahradit po dohodě s jejím cvičícím s jinou skupinou v jiném termínu téhoz týdne, případně ve 14. týdnu semestru),
Bezvadné vypracování domácích prací ze seminářů a výsledků měření ze vsech úloh v pracovním deníku.
Úspěsné vypracování zápočtového testu 9minimálně 50% nejvyssího dosazitelného počtu bodů.
Povinná literatura:
Pro cvičení (včetně seminářů!) je třeba mít skriptum Foit, Vobecký, Záhlava: Elektronika - cvičení, Dotisk 2. vydání. Toto skriptum slouzí jako pracovní deník a současně i jako doklad přítomnosti na cvičeních, potvrzovaný při kazdém cvičení dozorem. Pozor - studenti denního studia nemohou uzít prvního vydání (ani jeho dotisku) stejnojmenného skripta, protoze skriptum bylo zcela přepracováno a měří se jinak uspořádané úlohy!
Uzití počítačem kreslených grafů při zpracování výsledků v pracovním deníku je přípustné za předpokladu, ze mají rozměry a označení os totozné s původními mřízkami a jsou na jejich místo celoplosně nalepeny.
Studenti dálkového studia mohou v průběhu soustředění uzívat prvního vydání skripta, protoze rozsah jejich laboratorních měření je mensí a staré skriptum ho pokryje.
Doporučená literatura:
Foit, J., Hudec, L.: Součástky moderní elektroniky, druhé vydání Vydavatelství ČVUT, Praha 1998, ISBN 80-01-01789-3
Vaníček, F.: Elektronické součástky - principy, vlastnosti, modely. Vydavatelství ČVUT, Praha 1999, ISBN 80-01-01897-0
Vobecký, J., Záhlava, V.: Elektronické součástky a obvody, principy a příklady. Grada, Praha 2000, ISBN 80-247-9062-9
Horowitz, P., Hill, W.: The Art of Electronics (Cambridge University Press 1980)
Bar-Lev, A: Semiconductors and Electronic Devices (Prentice-Hall, New York - London 1979)
|