ALTE DOCUMENTE
|
||||||||||
a) Mikroprocesor, sběrnice
MIKROPROCESOR
Mikroprocesor je integrovaný obvod, který vybírá a zpracovává informace z paměti. Bez mikroprocesoru není počítač schopen vykonávat zádné operace. Jedná se o základní část počítačové jednotky, která realizuje aritmetické a logické operace a řídící činnost počítače.
Skládá se z řídící jednotky (ŘJ), která zajisťuje řízení celého počítačového systému a aritmeticko-logické jednotky (ALJ) vykonávající vesk 646x2312g eré aritmetické, logické a dalsí operace.
ŘJ (řadič) procesoru určuje, které operace podle programu mají být provedeny a v jakém pořadí (jedná se o jakýsi "mozek" počítače). ALJ zabezpečuje realizaci aritmetických a logických operací podle příkazů řadiče mikroprocesoru.
Mezi nejznámějsí značky mikroprocesorů patří Intel, Cyrix, AMD, Motorola.
Kazdý procesor je charakterizován třídou (typ procesoru) a pracovní frekvencí. Pracovní frekvence (kmitočet) je důlezitou charakteristikou mikroprocesoru, která se uvádí v souvislosti s rychlostí procesoru. Frekvence (Mhz) vyjadřuje kolik zvládne procesor za sekundu instrukcí.
700 MHz = 700 000 000 instrukcí za sekundu.
U počítačů obvykle platí, ze procesor vyssí třídy na nizsí frekvenci je rychlejsí nez procesor nizsí třídy na vyssí frekvenci.
Princip procesoru spočívá v tom, ze na vstupu vodiče do procesoru buď je, nebo není přivedeno napětí (logická 0, 1) Procesor pak sled 1 a 0 zpracovává. Podle toho kolik dokáze procesor zpracovat těchto impulsů, je označen jako x-bitový (8-bitový, 16-bitový, 32-bitový, 64-bitový).
První mikroprocesory byly vyvinuty pro počítače typu XT 8088 a 8086. Patří do 8-bitových procesorů, pracujících s pracovní frekvencí 4 - 10 MHz.
Druhým vývojovým typem mikroprocesoru je 80286, který se objevuje kolem roku 1982, jedná se o 16-bitový mikroprocesor pracující s frekvencí do 25 MHz.
Mikroprocesor 80386 se vyvíjí v roce 1985. Jedná se o 32-bitový procesor pracující s kmitočtem 33 - 40 MHz. Rozlisujeme u něj dva typy - levnějsí 80386SX, který má pouze 16-bitovou datovou a 24-bitovou adresovou sběrnici (dokáze adresovat az 16 MB paměti). Drazsí 80386DX má jiz 32-bitovou datovou i adresovou sběrnici, která adresuje az 4 GB paměti.
V roce 1989 je uveden na trh mikroprocesor typu 80486, který je 32-bitový. Podle pracovní frekvence rozlisujeme několik jeho typů - 80486SX se vyrábí pro 20 a 33 MHz, 80486DX pro 50MHz, 80486DX2 pro 66 MHz, 80486DX4 s taktovací frekvencí 75 - 100 MHz.
V současnosti se na trhu vyskytují následující typy mikroprocesorů:
a) Intel Pentium (80586, K5), který pracuje s pracovní frekvencí do 75 - 200 MHz a komunikuje po 64-bitové sběrnici.
b) Intel Pentium MMX (K6 od AMD, 6x86MX od Cyrixu) - pracovní frekvence 166 az 233 MHz, jedná se o procesor s multimediálním rozsířením
c) Intel Pentium II, Intel Celeron, AMD K6 3D - az 450 MHz, jsou výkonnějsí
d) Intel Pentium III - az 1 GHz
e) Intel Pentium IV - pracovní frekvence přesahuje 1GHz, problémem procesorů s vysokou frekvencí vsak nastává při chlazení.
Procesorům Pentium III a Pentium IV pak konkurují AMD K7 Duron, AMD K7 Athlon a AMD K7 Thunderbird.
d) Intel Pentium Pro.
"Základní struktura" PC nesnese na jedné sběrnici dva rovnocenné procesory, a proto se pouzívají tzv. koprocesory, coz je jakýsi pomocník hlavního procesoru, určený pro nějakou speciální úlohu. V osobních počítačích se nejvíce rozsířily numerické koprocesory.
Výkon počítače
Výkon počítače je ovlivněn třemi základními faktory - počtem procesorů, pracovní frekvencí a velikostí dávky zpracovávané informace.
a) počet procesorů - bězné osobní počítače mají jeden procesor a několik koprocesorů, velké počítače mají větsí počet procesorů (CM-2 má 65536 procesorů).
b) pracovní frekvence (kmitočet) - udává počet základních řídících signálů pro činnost mikroprocesoru za sekundu. Udává se v MHz. Mikroprocesor v bězném AT 80286 má kmitočet 16 MHz, 80486 má frekvenci 66 MHz, nejrychlejsí počítače v současnosti dosahují 1200 MHz.
c) velikost najednou zpracovávané informace - udává se v bitech. Vyrábějí se 8, 16, 32, 64, 128-bitové procesory.
Rychlost počítačů se obvykle udává počtem operací s reálnými čísly za sekundu. Jednotkou výkonu je FLOPS (floating point operations per second).
Poměr rychlosti výpočtů osobního počítače a superpočítače je přiblizně jako poměr mezi rychlostí letadla a hlemýzdě.
Jiná jednotka rychlosti počítačů je MIPS (miliony instrukcí za sekundu). Nejvýkonnějsí PC mají výkon az do 30 MIPS.
SBĚRNICE
Mezi jednotlivými částmi počítače (mezi procesorem a paměťmi, mezi procesorem a přídavnými zařízeními) musí být zařízení, které plní funkci komunikačního prostředku. O to se stará sběrnice, která zajisťuje přenos :
1) řídících signálů = sběrnice řídící
2) adres paměťových míst = sběrnice adresová
3) dat = sběrnice datová
Dohromady tvoří tyto sběrnice systémovou sběrnici. Je to "centrální dálnice" mezi mikroprocesorem a okolím.
Sběrnice je technicky tvořena měděnými spoji leptanými na desce s plosnými spoji počítače. Tyto spoje přenásejí elektrické signály odpovídající 0 a 1.
Důlezitou charakteristikou sběrnice je velikost sběrnice, tzn. kolik bitů najednou sběrnice přenese. Na velikosti sběrnice velmi zálezí, protoze i ten nejrychlejsí procesor není vyuzit, pokud rychle vypočítaná data proudí počítačem pomalu.
Podle velikosti rozlisujeme sběrnice - 8-bitová
16-bitová
32-bitová
64-bitová.
Podle velikosti (síře) sběrnice se řídí i mnozství současně přenásených a zpracovávaných bitů v mikroprocesoru. Hovoří se o slovu mikroprocesoru => podle velikosti slova mikroprocesoru se osobní počítače a mikroprocesory dělí na 8-bitové, 16-bitové, 32-bitové a 64-bitové. Délka slova mikroprocesoru ovlivňuje rychlost mikroprocesoru, velikost adresovatelné operační paměti a souvisí s počtem instrukcí, které je schopen mikroprocesor realizovat (32-bitový mikroprocesor dovoluje adresovat 2 paměťových míst, čímz kapacita paměti můze dosáhnout az 4 GB).
Mezi pouzívané sběrnice patří například ISA (16-bitová), EISA (32-bitová), MCA (32-bitová), VLB (32-bitová), PCI (64-bitová).
b) Správci souborů ve WINDOWS
|