ALTE DOCUMENTE
|
||||||||||
ČÍNA
Čínská kuchyně
Čínská kuchyně patří díky své rozmanitosti k nejznámnějsím a nejvýraznějsím kuchyním v celém světě také díky vsude rozsířeným čínským restauracím. Ovsem stravování v samotné Číně je mnohem větsí zázitek. Existuje několik hlavních skol lisících se preferováním určitých surovin a způsobem př 12212f517m ;ípravy. Někde se jí více rýze jinde těstoviny (nudle), existují jídla ostrá, nasládlá, kyselá atd. Například sanghajská kuchyně pouzívá hodně mořských zivočichů, zeleninu, olej, zajímavá koření, sojovou omáčku a jídla jsou nasládlá a barevně velice pestrá. V Chongqingu jsou zase oblíbená velice ostrá jídla vyznačující se rychlou přípravou - suroviny (drůbez, ryby, zelenina) se nasekají na kousky povaří ve vývaru ostrého koření a je to. Pouzívají se dva základní vývary : bílý (pálivý hodně) a červený (pálí víc). Místní lidé mají radsi ten červený.
Je také velký rozdíl v kultuře stolování od stravování v chudých domácností na vesnici, ve městě na ulici, přes stravování ve firmách a bězné restaurace az po luxusní restaurace s kulatými otočnými stoly poháněnými motorkem či vodním kanálem podél stolů ve kterých z kuchyně připlouvají stále nové porce jídla.
Hůlky patří neodmyslitelně k čínské kuchyni a dá se s nimi
sníst cokoliv včetně polévky která se usrkává z misky a hůlkami
se přihrnují tuhé kousky.
Podle Číňanů je porcování jídla práce kuchaře takze pokud vidí například evropský řízek, řeknou ze kuchař neodvedl dobře svoji práci. Někdy je z estetických důvodů vhodné ukázat hostu například celou nazdobenou rybu, po ukázce vsak obsluha odnese jídlo stranou, popř. přímo na místě rybu naporcuje. Z drůbeze se k jídlu kromě peří vyuzije téměř vse, kachna kterou připravují v Číně k jídlu plave nasekaná na kousky v jakémsi vývaru a to včetně hlavy, zobáku a pařátů. Ty jsou pro Číňany obzvlásť pochoutka a rádi je okusují včetně kůze az na kost. Dalsí lahůdkou jsou například hadi, záby a i u nás bězné chobotnice a jiné mořské plody.Specialita ,která je v číně bězná ale pro nás evropany neobvyklá je např.hadí srdce,které se v hodí do panáku z alkoholem a takto se tzv.kopne a nebo prasečí pohlavní úd,který se vhodí do vývaru povaří a následně nakrájí na kousky a tyto kousky se namáčí do omáčky a po té se konzumuje.
Chování u stolu je pro cizince přinejmensím nezvyklé, jako například
hlasité mlaskání, plivání ale i smrkání na zem přímo od stolu,
kouření u jídla atd. Také pořadí jídel je jiné nez u nás - na
závěr se větsinou podává polévka a mísa suché rýze. K pití se
bězně pije zelený nebo bylinný čaj a oblíbené jsou také velice
silné pálenky a likéry (50-60%). Pijí se sice v malých dávkách ale celkem
často (ovsem pouze během jídla) a je potřeba je větsinou
vypít na ex.
Čaje
Čaj a Čína - to patří k sobě. Pěstuje jiz asi 2000 let a pije se těměř při vsech přílezitostech. Větsinou se jedná o čaj zelený, popřípadě polofermentovaný čaj Oolong ( v překladu černý drak) který má částečně zčernalé pouze okraje lístků. Do čaje se přidávají také různé přísady - nejčastěji jasmín. Klasický černý čaj( v Číně nazývaný červený) je v mensině, pije se spíse na jihu nebo je na vývoz.
Zdroje: https://www.mybox.cz/spika/china/index.html
https://dolcevita.blog.cz/0611/co-se-v-cine-ji-a-pije
|