ALTE DOCUMENTE
|
||||||||||
Pro převod digitálního signálu do analogové podoby čitelné pro současné televizory na českém trhu je nutný set-top-box, krabička podobná DVD přehrávači (některé přístroje bývají kombinované s DVD a CD přehrávači s dalsími funkcemi). Přístroj se zapojuje mezi anténu a televizor a působí vlastně jako filtr, který rozkóduje zkomprimovaná digitální data (v tomto případě televizní a rozhlasové programy a dalsí doplňkové sluzby), protoze výhodou digitálního přenosu signálu je fakt, ze do jedné frekvence se místo jednoho programu vejde az pět televizních kanálů a dalsí obsah.
Typy set-top-boxů
V ideálním případě by se pro příjem pozemní digitální televize hodil přímo digitální televizor. Ty vsak zatím nejsou 18218m121s na nasem trhu téměř k dostání a cenová relace není příznivá. Lepsí je tedy pořídit si set-top box pro převod signálu, který se zapojí mezi anténu a analogový televizor.
Set-top-box je nutný také pro příjem satelitního nebo kabelového digitálního vysílání. Tyto přístroje se navzájem lisí, obvykle nelze na set-top-box pro příjem pozemního vysílání chytat satelitní kanály. Existují ale i kombinované přístroje, které umozňují přijímat digitální signál z různých zdrojů. Jejich cena je obvykle daleko vyssí nez u jednoduchých set-top-boxů.
Jak vybrat set-top-box
Přístrojů pro příjem digitálního vysílání existují desítky či stovky druhů. Od těch nejzákladnějsích, které umozňují pouze příjem televizních programů v jednom z digitálních formátů, az po slozité set-top-boxy s mozností příjmu kódovaných (placených) kanálů, nahrávání pořadů na pevný disk a jejich pozdějsí přehrávání, nebo vyuzití doplňkových sluzeb, jakými bude on line sázení, přímé bankovnictví či video na přání. Samozřejmě platí, ze čím slozitějsí přístroj, tím vyssí cena. Pokud nemáte televizor a chcete sledovat televizi přes počítač, lze koupit také speciální kartu pro PC.
Podle rozsahu menu se set-top-boxy dělí na tři základní kategorie. První, standardní, nabízí jednoduchý příjem televize a dalsí základní funkce jako EPG (elektronický programový průvodce), příjem rozhlasového vysílání a teletextu. Ceny těchto přístrojů začínají uz na necelých dvou tisících korunách a s rozvojem digitálního vysílání budou jestě klesat. Slozitějsí set-top-boxy označované zkratkou CI umozňují vkládat dekódovací karty pro placené, a tedy pro volný příjem nepřístupné televizní programy a dalsí sluzby. Jestě slozitějsí jsou přístroje, které nesou označení PVR. Takový set-top-box umí nahrát program na pevný disk a později ho přehrát v naprosto stejné kvalitě (ta se dalsím přehráváním nesnizuje).
Jeden set-top-box sice lze připojit k více televizorům (přes SCART kabely), technicky ale není mozné přes jeden set-top-box sledovat dva a více různých televizních programů. Obvykle tedy platí, ze co analogový televizor, to jeden digitální set-top-box.
Co koupit k set-top-boxu
K větsině přístrojů si zákazník musí dokoupit SCART kabel nebo kabel k připojení antény. Informujte se proto u prodejce, co vsechno je součástí kupovaného přístroje a které dalsí komponenty musíte zvlásť dokoupit. Pokud přijímáte analogový televizní signál přes společnou anténu (STA), připravte se na moznost, ze si budete muset pořídit vlastní anténu - buď prutovou (v případě, ze jste blízko vysílače DVB-T, větsinou ve velkých městech) nebo venkovní. Větsina domovních rozvodů je totiz nastavená tak, ze kromě pásma pro analogové vysílání vsechna ostatní filtrují. Důvod je nasnadě: jiná frekvenční pásma by mohla analogový signál rusit. Pokud tedy chcete přijímat DVB-T přes STA, nevyhnete se technickým úpravám, na kterých byste se museli dohodnout s ostatními nájemníky domu a předevsím se správcem rozvodu. U samostatných venkovních antén pro UHF pásmo by neměl být problém, s výjimkou polských výrobků typu "sirokopásmového síta", jejichz předzesilovače zhorsují kvalitu přijímaného digitálního signálu. Řesením je v takovém případě předzesilovač jednoduse odpojit a anténu pouzívat jako pasivní.
Kde se vlastně dá digitální televize přijímat na malou prutovou anténu a kde je potřeba velká venkovní anténa se zesilovačem? Odborníci se obecně shodují na tom, ze do pěti kilometrů od vysílače je vhodná pokojová anténa, v bezprostředním okolí se dá signál zachytit na "kus zeleza". Do deseti kilometrů od vysílače a v případě, ze přijímáte signál přes PC kartu nebo set-top-box, který podporuje funkci HD (vysoká kvalita obrazu), se hodí mensí venkovní anténa s malou síťkou. Do dvaceti kilometrů by měla být síť velká, do třiceti kilometrů se neobejdete bez zesilovače a od čtyřiceti kilometrů je potřeba větsí anténní systém se zesilovačem. Zálezí vsak na terénu, výkonu vysílače a dalsích podmínkách, takze nejlepsí je nejprve kvalitu signálu vyzkouset se zapůjčeným set-top-boxem a teprve potom se rozhodnout pro konečné řesení. [4]
Obrázek č. 11 - TechniSat DigitMod T1, DVB-T set-top box pro TV
Obrázek č. 12 - Radix DTR-9900 TWIN
set-top box
Prodejce / výrobek |
TechniSat DigiMod T1 |
Genius TVGo DVB-T32 |
Alzasoft | ||
Mironet |
není v nabídce |
|
Czech computer |
Tabulka č.1 - porovnání cen set-top-boxů u různých prodejců (ceny jsou v Kč vč.DPH) [15]
Voyager BT je cenově dostupné, komfortní a snadno realizovatelné řesení pro čtení čárových kódů. Patentovaný způsob snímání CodeGate zůstává jednou ze základních vlastností přístroje. Snímač přejde z klidového rezimu do aktivního stavu stisknutím tlačítka CodeGate, a zapne se IR senzor. Po namíření laserového paprsku na čárový kód jednoduse stisknete tlačítko CodeGate znovu, čímz je čárový kód dekódován a výsledná data jsou odeslána do připojeného počítače nebo pokladny. Pomocí Voyager BT lze velmi rychle a snadno snímat velké nebo tězké předměty. Odpadá nutnost zvedat a přenáset zbozí k pokladně, obsluha můze dojít se snímačem do vzdálenosti az 10 metrů od komunikační základny.Bezdrátová technologie Bluetooth s automatickou aktivací laseru s tlačítkem, az 14000 sejmutí na jedno nabití, nastavitelná hlasitost a tón zvukové signalizace, nabíjecí stojan pro montáz na zeď nebo na pult, dosah v okruhu do 10 m od stojanu. Snímač podporuje standardní rozhraní včetně USB. Jednotku lze konfigurovat pomocí programu MetroSet, nebo pomocí nastavovacího manuálu MetroSelect.MS-9535BT snímá i čárové kódy typu RSS-14, RSS Limited a RSS Expanded.
Obrázek č. 14 -
Argox AS-8000 CCD
Digitální váhy s tiskem
Obrázek č. 15 - digitální váha DIGI SM 100 B
Obrázek č.16 - Digitální váha DIGI SM 300 P
kapacita paměti 4000 PLU
počet předvoleb 56
termotiskárna
rychlost tisku účtenka 80mm/s, etiketa 100mm/s
formát etiket 16 standardních a 8 volných
tisk polozek na etikety: jednotková cena, celková cena, hmotnost, datum, název obchodu, název zbozí, čárový kód..
Registrační pokladny
Obrázek č. 17 - Registrační pokladna CHD 3010T
1000 PLU
20 skupin
15 pokladních
5 způsobů platby
3 druhy měn
logo 7 řádků
komunikační porty 2x RS232C (PC, scanner)
termo tiskárna
rychlost tisku max. 13 řádků/s
zásuvka na 5 bankovek, 8 mincí
Obrázek č.18 - pokladna CHD 2200T
|