Documente online.
Zona de administrare documente. Fisierele tale
Am uitat parola x Creaza cont nou
 HomeExploreaza
upload
Upload




STRONG DC++ 2.02

Ceha slovaca


ALTE DOCUMENTE

Dobbyho varování
VAROVANIE PRE MLADÝCH ĽUDÍ:
Kvadratické rovnice a nerovnice
ZAKLÁDÁNÍ STAVEB
Muz se dvěma obličeji
Záchranný autobus
Převazování hůlek
Čínské zelí s hlívou
ELEKTRICKÝ VALČÍK
ROČNÍKOVÁ PRÁCE 1.ROČNÍKU

STRONG DC++ 2.02


Je to program na zdieľanie súborov po internete, medzi uzívateľmi P2P sietí. P2P znamená po anglicky peer - to - peer, čo v podstate hovorí o tom, ze dáta sú vymieňané priamo medzi uzívateľmi a nesprostredkúva ich ziaden tretí počítač, ani ich neskladuje. Strong vyuzíva systém TTH, čo je vlastne akési označkovanie zdieľaných súborov, podľa skladby ich dát. Takze vyhľadávanie sa nerealizuje len na základe názvu súboru, ale aj na základe jeho obsahu. Vyplýva z toho, ze  jednu vec môzem ťahať od viacerých uzívateľov, aj keď kazdý má k nej priradený iný názov. Takéto "dielčie" sťahovanie  jednej veci od viacerých uzívateľov sa nazýva segmentované sťahovanie. Ťahám kazdý segment od iného a program si segmenty po skončení sťahovania sám pospája do konečné 17117u2015r ho produktu. To znamená, ak súbor ťahám naraz od desiatich ľudí, celková rýchlosť sťahovania sa mi spočítava podľa toho, aká je rýchlosť jednotlivého zdroja.

Strong je vlastne rozsírením predchádzajúcich programov na sťahovanie, pričom priniesol niektoré vylepsené vlastnosti (najmä segmentované sťahovanie). Systém je zalozený na akýchsi sprostredkovateľských spojnicových bodoch HUBOCH. Hub má v internete svoju vlastnú adresu a pripojení uzívatelia si navzájom poskytujú svoje určené dáta. Na hube nie sú ulozené ziadne dáta, hub slúzi len ako sprostredkovateľ prenosov a neposlednom rade ako dôlezitú plní vyhľadávaciu funkciu. Čím viac ľudí je na hube naraz pripojených, tým mám väčsiu sancu, ze v mnozstve zdieľaných dát nájdem a stiahnem to čo práve chcem. Tento systém má svoje nevýhody, ako napríklad obmedzený počet naraz pripojených uzívateľov, niekedy az podivné pravidlá hubu a nutnosť zdieľať hubom stanovené mnozstvo dát. Mnozstvo dát, ktoré musíme pri niektorých huboch zdieľať je az neúmerne vysoké (aj 20 GB). Ak nedodrzíme pravidlo určené hubom, dostaneme tzv. ban, čo je vlastne zákaz vstupu na hub.

    Aby boli väčsie sance nájsť pozadované dáta, je mozné pripojiť sa naraz aj k viacerým hubom a dáta vyhľadávať na vsetkých naraz. Počet hubov, ku ktorým sme pripojení vsak netreba preháňať. Niekedy je tento počet zahrnutý aj v pravidlách hubu, ale  najpodstatnejsia je rýchlosť násho pripojenia a zostava PC, akou disponujeme (program v niektorých momentoch značne zaťazuje procesor). Program STRONG je mozné sťahovať prostredníctvom stránky https://strongdc.berlios.de/download.php?lang=cz a zoznam hubov si je mozné priradiť do programu prostredníctvom stránky https://www.cnet.cz/default.php?page=home.

    Toto boli vseobecné informácie a teraz to najdôlezitejsie. Aby nám program plnohodnotne fungoval, to znamená aby pri prehľadávaní a sťahovaní akceptoval pripojenia na vsetkých online pripojených pouzívateľov, stav pripojenia programu musí byť aktívny (ACTIVE). Pokiaľ budeme len pasívny (PASIVE), budeme môcť vyhľadávať a sťahovať len od uzívateľov, ktorí sú PASIVE. Uzívatelia ACTIVE, ktorých vôbec nie je málo, zostanú mimo. Ak sa nám podarí navodiť pre nás stav ACTIVE, môzme dáta ťahať aj od uzívateľov ACTIVE aj PASIVE. V čom je problém?

    Program STRONG na prenos dát pouzíva na počítači porty, ktoré musia byť pre program povolené. Čísla portov sa zadávajú v nastaveniach programu zvlásť pre TCP prenosy a zvlásť pre UDP.









    Čísla portov ktoré sme si nastavili v programe musíme povoliť  aj v routeri, pokiaľ máme pripojenie na internet pomocou tohto zariadenia. Pokiaľ sme pripojení cez modem, tento postup odpadá.... stále sme ACTIVE. Na obrázku ukazujem povolenie portov pre router REPOTEC, ktorý by mal byť rovnaký s routermi MICROCOM. V kazdom type routeru sa porty povoľujú, resp. presmerovávajú inak, ale podstata je tá istá.







    V tejto časti povazujem za potrebné spomenúť, akým spôsobom funguje router. Pokiaľ si u poskytovateľa neplatíme statickú IP adresu, pri kazdom vypnutí a zapnutí routera , alebo pri kazdom restarte DNS serverov - ktoré IP adresu prideľujú, nám bude pridelená iná vonkajsia adresa. Pod takouto adresou sa javíme okolitému svetu. Tejto adrese sa taktiez zvykne hovoriť WAN adresa. Dáta ktoré prídu zvonku na router, zariadenie potom rozdeľuje do jednotlivých pripojených počítačov (je asi vseobecne známe, ze káblovým pripojením je bezne mozné k jednému routeru pripojiť 4 počítače, vzdusnou cestou cez WIFI az 256 počítačov). Medzi routerom a k nemu pripojenými počítačmi je vytvorená samostatná sieť, ktorá sa taktiez nazýva LAN sieť. Router kazdému pripojenému  počítaču prideľuje samostatnú IP adresu, ktorá platí len pre LAN sieť. Táto LAN IP je iná ako WAN IP, v mojom prípade je to 10.0.0.3  Ďalsiemu počítaču by pridelil napr. 10.0.0.4 a tak pod. Keď počas prevádzky programu STRONG nás počítač vysle ku zdrojovému počítaču poziadavku na dáta, táto poziadavka zároveň obsahuje informáciu, ze posielané dáta ku nám majú byť posielané na port, ktorý sme nastavili (v mojom prípade 26948). Prichádzajúce dáta teda obsahujú info, ze sú smerované na port 26948. Keď vsak dôjdu do routera, zariadenie nevie, na ktorý počítač ich má poslať. Neposle ich teda nikde a dáta sa stratia. Musíme mu teda zadať, ze vsetky prichádzajúce dáta, v ktorých je info ze majú ísť na port 26948 budú "nasilu" presmerované do môjho počítača, teda na LAN IP adresu 10.0.0.3 O tomto je presmerovanie portov v routeri. Pokiaľ by sme boli na routeri dvaja, napr. so susedom ktorému router pridelil LAN IP adresu 10.0.0.4, musí si v programe STRONG zadať iné číslo portu ako ja a v nastaveniach routeru spraviť presmerovanie pre tento port na LAN IP adresu 10.0.0.4  Celkom jednoduché, nie? Ale čo ak router pridelí pri kazdom restarte inú LAN IP adresu? Vtedy ho treba nastaviť, aby LAN IP adresy prideľoval z rozsahu, v ktorom bude len jedna moznosť a tú mu určíme. Alebo predĺziť prenájom pridelenej IP adresy (obyčajne býva nastavený na 1 deň, tak ho predĺzime aspoň na rok). Kým prenájom platí, inú adresu router prideľovať nebude. Takýmto, alebo obdobným spôsobom je potrebné vykonať na routeri presmerovanie portov pri vsetkých systémoch P2P sťahovania dát (napr. Bittorrent, eMule, Azureus, Bitcomet, uTorrent a pod.)

    Toto vsak pri programe STRONG nie je vsetko. Len presmerovanie nestačí. Aby nám bezproblémovo fungovalo pripojenie na vsetky huby, musíme mať statickú (nemennú) vonkajsiu WAN IP adresu, ktorá je nám prideľovaná poskytovateľom internetu. Ak by som ju v mojom prípade mal, spravil by som vyssie spomínané presmerovania portov, zadal by som ju v nastaveniach Strongu a hotovo. Ale keďze mi je ľúto za ňu kazdý mesiac vyhadzovať peniaze, musím pouziť inú, o niečo prácnejsiu fintu.

    Ako som uz spomínal, v prípade dynamickej WAN IP adresy je táto uzívateľovi  prideľovaná zakazdým iná a mení sa pri vypnutí routera, alebo keď poskytovateľ restartuje svoje servery. V takomto prípade musím vzdy IP adresu zadať do nastavení programu STRONG vopred, ako ho spustím. A zakazdým inú.







    Ono sa to povie, ale akú ju tam zadám este skôr, bez spustenia programu? Jednoduché. Napríklad cez Total Commander si cez editor súborov (klávesa F4) otvorím súbor DCPlusPlus.xml, ktorý je v adresári, kde sme si nie nainstalovali, ale nakopírovali program STRONG. V tomto súbore prepíseme IP adresu na aktuálnu, ulozíme a môzme smelo startovať program STRONG.







    Ako zistím aktuálnu WAN IP adresu? Sú na to kadejaké softy, ale najjednoduchsie je cez nastavenia routera. V úvodných informáciách (status, alebo niečo podobné) by to kazdý router mal zobrazovať.


A este nejaké odkazy ku programu STRONG

Strong DC++ - domáca stránka programu

Strong DC++ (návod) - stránka o nastaveniach programu pre začiatočníkov

Strong DC++ (návod 2) - ďalsí slusný návod na nastavenie programu

Shareforum - server o zdieľaní a P2P sieťach

Sdílení CZ - server o zdieľaní s informáciami o systémoch, klientoch a pod.

Pre lamy - nastavenia viacerých P2P programov (klientov) pre "ucháňov" (lamy)

Zoznam hubov 1 - zoznam hublistov, ktorý je potrebné nastaviť (zapísať) si v programe

Hitparáda hubov - poradie najznámejsích hubov podľa mnozstva pripojených uzívateľov (čím viac, tým lepsí hub)

Zoznam hubov 2 - zoznam hublistov (hublist - zoznam konkrétnych jednotlivých hubov)

Zoznam hubov 3 - český, slovenský hublist


Document Info


Accesari: 1790
Apreciat: hand-up

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site


in pagina web a site-ului tau.




eCoduri.com - coduri postale, contabile, CAEN sau bancare

Politica de confidentialitate | Termenii si conditii de utilizare




Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2024 )