ALTE DOCUMENTE
|
||||||||||
Samozápalné směsi
Jsou takové kombinace látek, které se po smíchání samovolne zapálí. Zapálení muze nastat ihned nebo az po uplynutí urcitého casu. Tato doba se nazývá indukcní cas. Smícháním uvedených kombinací látek zacíná reakce, jejichz indukcní cas závisí na koncentraci, teplote a cistote látek. To je dobré si uvedomit zvláste u smesí zápalných vlhkostí a stykem s vodou: Zde reakce zacne probíhat ihned po smíchání slozek, ale je natolik pomalá, ze ji nelze pozorovat. Suchá smes se tak muze po urcité dobe samovolne vznítit. Proto neuchovávejte smesi citlivé na vlhkost a vodu déle nez 5dnu.
Samozápalná smes 1: Chemikálie: Manganistan draselný(KMnO4) Glycerin(Glycerol, C3H8O3) Postup:Manganistan draselný rozetreme na prásek. Spetku rozetreného manganistanu nasypeme na podlozku a pridáme pár kapek glycerinu. Komentár:Asi nejznámejsí a také nejjednodussí smes. Po pridání glycerinu nastává idukcní cas 20-50 sekund(nejcasteji kolem 30s).Smes zacne horet za vývoje vetsího mnozství dýmu. Lepsí efekt nez samotné smíchání látek je zabalit Manganistan do toaletního papíru a vytvorit tak kulicku prumeru 3-8mm. Na nehorlavou podlozku(nekolik vrstev alobalu.)kápneme nekolik kapek glycerinu a vytvorenou kulicku s manganistanem do nej vlozíme. Velmi imponujícího efektu lze dosáhnout kombinací manganistanu se strelnou bavlnou nebo smesí FLASH no9(viz delobuchy).
Samozápalná smes reagující na vlhkost a vodu: Chemikálie: Jód(I2) Hliník práskový(Al) Postup:Smícháme priblizne stejné mnozství(objemove) rozetreného jódu a práskového hliníku. Po prikápnutí vody zacne smes horet. Komentár:Smes horí za vzniku barevného dýmu. Nevýhodou je drahost pouzitého jódu.
Samozápalná smes reag. na vodu 2: Chemikálie: Dusicnan amonný(NH4NO3).10g Chlorid amonný(NH4Cl)...2g Zinek práskový(Zn).....1g Postup:Odvázené látky spolu rozetreme v suché trecí misce. Nasypeme na kousek alobalu a prikápneme 2-6 kapkek vody. Komentár:Kompozice zacne horet jasne bílým plamenem s velkým mnozstvím dýmu. Protoze je smes zároven citlivá na vlhkost, musí se uchovávat v suchu a pouzitý dusicnan amonný nesmí obsahovat vodu.
Samozápalná smes(Dýmovnice) reagující na tlak a vodu: Chemikálie: Peroxid vodíku v tabletách(tuhý peroxid) Dithionicitan sodný(Na2S2O4)- je obsazen v Odbarvovaci DUHA Postup:Na kousek alobalu polozíme 2 tablety tuhého peroxidu vodíku a zasypeme je zhruba dvounásobným objemovým mnozstvím Dithionicitanu sodného. Zabalíme do 3 vrstev alobalu a pevne umackáme do kulovitého tvaru. Komentár:Smes se musí v alobalu pevne umackat. Silnejsím nárazem o zem se smes zapálí a zacne huste bíle dýmit. Do vytvorené koule lze také vyvrtat 3-otvory v míste ulození peroxidu a hodit ji do vody.Po chvílí se smes zapálí a zacne dýmit. Pozn: Jako malí jsme do techto ,,dýmovnic´´dávali slabé delobuchy a házeli je po sobe. Takto jsme si vyrábeli imitace nárazových granátu. Treba vás napadne neco originálnejsího.
Smes zapalující horlaviny: Chemikálie: Manganistan draselný(KMnO4) Kyselina sírová 92-96%(H2SO4 konc.) Postup:Do malé kádinky nasypeme 5g práskového manganistanu. K manganistanu prilijeme 5ml konc.kyseliny sírové a obsah opatrne krouzivými pohyby promícháme. V kádince vznikne zeleno-cerná olejovitá kapalina. Jedná se o oxid manganistý(Mn2O7), který je prudkým oxidacním cinidlem .Komentár:Oxid manganistý zapaluje témer vsechny organické látky. Na spejli namotáme kousek vaty, namocíme do kapaliny a rychle vytáhneme. Vata zacne po 1-5 sekundách horet. Na nehorlavou podlozku polozíme libovolné organické látky (cukr,mouku,skrob,kousky dreva,slámu,papír,polystyren.), po prikápnutí nekolika kapek oxidu manganistého se tyto látky zapálí. Obdobne lze zapalovat horlavé kapaliny(ethanol,benzin,aceton,toluen,redidla.), nalité na volném prostoru. POZOR! Kapaliny lijeme zásadne jen v tenké vrstve na volnou plochu. Nikdy nesmíte smísit oxid manganistý napr. s acetonem ve zkumavce nebo podobné nádobe! Smes muze vyprsknout nebo dokonce vybuchnout! Nikdy nemíchejte oxid manganistý s kovovými prachy, smes vybuchne a nezreagovaný Mn2O7 spolu s prebytecnou kyselinou se rozprskne do okolí! Smes lze pouzít i opacne: Manganistan draselný smícháme napr. s cukrem a na smes kápneme kyselinu sírovou. Smes se samovolne zapálí.
|