Documente online.
Zona de administrare documente. Fisierele tale
Am uitat parola x Creaza cont nou
 HomeExploreaza
upload
Upload




Synchronní generátor

Ceha slovaca


ALTE DOCUMENTE

ZAZAKARPATSKÁ UKRAJINA 23.srpna az 1.září 2006
Harryho nejhorsí narozeniny
Znás mě a přitom nevís,
ZÁZNAM Z LETNÍ ODBORNÉ PRAXE
2 DECI Chaozz Sakum Prdum
31 dobrých rad proč dát přednost kolu pred zenou
ZIADOSŤ O ZMENU CESTOVNÉHO POISTENIA ČÍSLO
WiFi: Průniky do sítí a připojení k Internetu
Synchronní generátor

Jedná se o výrobek firmy Siemens Electric Machines s.r.o., podniku s mnohaletou tradicí. Synchronní generátor, vytvořený kolektivem zkusených techniků a zručných dělníků za pouzití nejnovějsích technických poznatků a moderních technologií. Vyrábíme řady synchronních generátorů nízkého i vysokého napětí o výkonech cca 20 az 4 400 kVA pro vsechny bězné druhy pouzití. Vyhovíme i případným Vasim pozadavkům na generátor speciálního pouzití, nebo zvlástního provedení.




Kolektiv zaměstnanců podniku

Typové označován 242m128c í generátorů

1FC2 353-4SB40-Z

Točivý elektrický stroj 1

Synchronní stroj F

Základní provedení C

Provedení s vodním chladičem J

Provedení se vzduchovým chladičem Q

Provedení military R

nízké napětí, výkon do 3 MVA 2

nízké napětí, výkon nad 3 MVA 3

střední a vysoké napětí 4

Osová výska 180 mm 18

225 mm 22

280 mm 28

355 mm 35

450 mm 45

560 mm 56

630 mm 63

710 mm 71

800 mm 80

Výkonová velikost 1

2

3

.

Počet pólů  4 4

6 6

8 8

10 10

12 12

Technický popis.

Stroje řady 1FC2 jsou třífázové synchronní generátory pro nízké napětí s rotorem s vyniklými póly v bezkartáčovém provedení. Skládají se z generátoru střídavého proudu (hlavní stroj) a z budiče s rotujícím usměrňovačem. Rotory hlavního stroje a budiče se nachází společně s rotujícím usměrňovačem a ventilátorem na jedné hřídeli. Části, které slouzí k regulaci napětí jsou umístěny ve svorkovnicové skříni. Vsechny tyto díly tvoří spolu se svařovaným krytem a lozisky jednu stavební jednotku.

Hlavní stroj má rotor s vyniklými póly. Třífázové vinutí je vyvedeno na čtyři svorky a zapojeno do hvězdy. Hvězda je vyvedena. Ke zlepsení dynamické stability u asymetrického zatízení je rotor vybaven tlumícím vinutím.

Budič je střídavý generátor s vnějsími póly se stejnoměrným budícím vinutím ve statoru. Střídavé vinutí rotoru napájí přes rotující usměrňovač vinutí v rotoru hlavního stroje.

Rotující usměrňovač je diodový modul, zapojen do třífázového můstku, který je vybaven ochranou proti přepětí.

Základní mechanické provedení je dvouloziskové provedení s krytím IP 23 s vytazenými patkami. Dalsí varianty jsou patko-přírubová, jednolozisková, případně jiná provedení. Svazek plechů statoru je zalisován do pevné svařované skříně a je zajistěn proti otočení. Konstrukčně je skříň provedena tak, ze je mozné patky vůči ose generátoru výskově nastavovat . Rotor generátoru je kompaktní díl stroje s klecí tlumiče (amortiséru) v magnetovém poli. Je buzen pomocí integrovaného budiče. Stator budícího stroje (budiče) se nachází v loziskovém stítu na přední straně. Loziskové stíty jsou z jakostní sedé litiny, případně svařované. Usměrňovač a ochranný varistor jsou uchyceny letmo mimo stroj na NS - straně (přední straně). Toto řesení umozňuje jejich jednoduchou výměnu. V případě speciálních provedení je umístěn i uvnitř stroje Stroj je chlazen průchozím způsobem. Toto zajisťuje optimální chlazení stroje. Ventilátory jsou do osových výsek 350 mm hliníkové. Pro větsí osové výsky jsou svařované konstrukce. Ochranné krytí je zajistěno zebrovanými plechy na vstupu a výstupu vzduchu. Pro provoz v prasném prostředí můze být generátor na straně vstupu vzduchu vybaven filtrem.

Na přání mohou být generátory dodávány s vyssím stupněm krytí nez je IP 23, případně také s vodním nebo vzduchovým chladičem. Prostorná skříň svorkovnice se nachází na horní části skříně statoru generátoru. Obsahuje veskeré, pro napojení a funkci generátoru potřebné vybavení, včetně regulátoru. Svorky jsou uspořádány na 6-svorkové listy. Generátory mohou být doplňkově rovněz vybaveny teplotními čidly ve vinutí statoru a v loziscích. Ve standardním provedení se generátor dodává s nevyvrtanými výstupními otvory pro kabely. Na přání mohou být dodána vstupní hrdla kabelů s PG - sroubeními.

Elektrické vlastnosti

Výkon a oteplení

Stanovený výkon, který je udán na výkonovém stítku, platí pro dlouhodobý provoz při symetrickém zatízení, při stanovené frekvenci a napětí, při účiníku cosj = 0,8 az 1,0, při teplotě okolního vzduchu do 40o C a při nadmořské výsce místa ulození stroje do 1000 m. Přitom je vyuzíván stroj podle teplotní třídy F případně H dle IEC 34-1.

Krátkodobé proudové přetízení

Stroje mohou být krátkodobě, bez skodlivých následků, přetízeny podle následující tabulky:

Proudové přetízení


I/In 1,10 1,15 1,30 1,5 3,0

t 1 h 25 min 6 min 15s 5 s

Uvedená přetízení mohou být pouze ojedinělým jevem a po ukončení musí být stroj provozován po dobu nejméně jedné hodiny pouze se snízeným výkonem anebo nanejvýs se stanoveným výkonem.

Napětí

Stroje jsou normálně dodávány se zapojením ve hvězdě pro napětí 400 V při 50 Hz, nebo 450 V při 60 Hz (dle stítku stroje).

Stroje,které byly dodány pro napětí 400V při 50 Hz, nemohou být provozovány při napětí 450 V a 60 Hz.

Tvar křivky napětí

Časový průběh svorkového napětí při volnoběhu a při symetrickém, lineárním zatízení je prakticky sinusoidní s průběhem horního kmitu dle DIN 6280, část 1, nanejvýs 5 % rozdílu od základního kmitu.

Asymetrické zatízení

Asymetrické zatízení podle DIN EN 60034-1 článek 22

Maximální I2 / IN pro trvalou práci.........0,08

Maximální ( I2 / IN )2.t při práci při poruchách....20

Zkratový proud

Při symetrickém třífázovém zkratu činí hodnota krátkodobého zkratového proudu minimálně trojnásobek jmenovitého proudu. Zkratový proud musí být nejpozději do 5 s vypnut.

Radiové odrusení

Generátory odpovídají stupni odrusení podle EN 60 034 - 1/A2.

Proudy v uzlech hvězdy

Jsou-li v zařízení uzly hvězdy generátorů mezi sebou nebo s uzly u transformátorů a spotřebičů přímo spojeny, potom se mohou ve vodiči mezi uzly objevit vyrovnávací proudy s trojnásobnou stanovenou frekvencí. Aby nebyly generátory teplotně ohrozeny, neměly by tyto proudy překročit 50 % jmenovitého proudu generátoru. Větsí proudy by měly být snízeny mimo zařízení pomocí tlumivek nebo podobných prostředků.

Pouzití

Generátory jsou pouzívány v centrálách pozemních zařízení a v lodních palubních sítích pro dlouhodobý nebo jako náhradní provoz a mohou být poháněny spalovacími motory, plynovými nebo vodními turbínami či elektromotory. Mohou pracovat samostatně, paralelně s obdobným zařízením nebo mohou být zapojeny na veřejnou síť.

Normy

Provedení generátorů odpovídá normám IEC 34 a EN 60034 a tím také DIN EN 60034 (VDE 0530) . Na přání mohou generátory splňovati pozadavky jiných norem a předpisů.

Podélný řez generátorem Vseobecný popis a princip regulace

Účelem regulace je, udrzovat konstantní svorkové napětí hlavního stroje nezávisle na zátězi a účiníku. K tomu regulátor napětí měří napětí generátoru a toto srovnává s nastavenou zádanou hodnotou. Budící vinutí budícího stroje získává potřebný stejnosměrný proud přes regulační orgán regulátoru napětí, který je napájen pomocným vinutím, vlozeným do statoru hlavního stroje. Trojfázové vinutí budícího stroje napájí magnetové kolo hlavního stroje přes rotující usměrňovače. Svodič přepětí (varistor) v tomto omezuje vznikající spičky napětí na přípustné hodnoty.

Generátory jsou standardně vybaveny regulátorem napětí AEC 63-7 ,obr. 7.1.a., případně na přání dovybaveny regulátorem účiníku cos j SCP 250 G , obr. 7.1.b. (výrobce Basler Electric Company).

Regulátory napětí v kompaktním provedení jsou odolné vůči vlhkosti a chvění. Samovybuzení generátoru je zajistěno dostatečně vysokou remanencí ve statoru budícího stroje.

Schéma regulátoru bez regulace cos j

PROPOJKA 50/60 Hz

 

Schéma regulátoru s regulací cos j

Paralelní provoz

Synchronní generátory 1FC2 jsou vhodné pro paralelní provoz s jiným generátorem a sítí. Při paralelním provozu je rozdělení činné zátěze určeno poháněcími stroji. Aby byla činná zátěz rovnoměrně rozdělena, musí se regulátory otáček paralelně pracujících poháněcích strojů nastavit na stejnou charakteristiku. Mohou být rovněz vybaveny elektronickým regulátorem zatízení.

Pro paralelní provoz jsou také generátory vybaveny regulátorem statiky pro dobré rozdělení jalové zátěze. Pomocí nastavení odporu v regulátoru statiky můze se měnit sklon charakteristiky jalového proudu.

Statika je u výrobce nastavena na hodnotu asi 6% - při mozném rozsahu nastavení 10%. Toto nastavení dovoluje v paralelním provozu sítě kolísání napětí do ±2,5% , aniz by byl překročen maximální jalový proud generátoru. Při větsích kolísáních síťového napětí musí být statika buď zvětsena a nebo svorkové napětí regulováno pomocí regulátoru účiníku.

Nulový vodič

Při paralelním provozu generátorů mezi sebou nebo se sítí se můze rusivě projevit harmonická oscilace 3. řádu ve formě vyrovnávacích proudů. Tyto se přičítají k fázovým proudům a mohou vést k nepřípustnému zahřátí generátorů. Nulový proud nesmí překročit 50% jmenovitého proudu. Při vyssích proudech je nutno přijat vhodná opatření na omezení, kupříkladu tlumivku.


Document Info


Accesari: 5140
Apreciat: hand-up

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site


in pagina web a site-ului tau.




eCoduri.com - coduri postale, contabile, CAEN sau bancare

Politica de confidentialitate | Termenii si conditii de utilizare




Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2024 )