ALTE DOCUMENTE
|
||||||||||
TEÓRIA SPOTREBITEĽA - funkcia uzitočnosti a jej vlastnosti, rozpočtové ohraničenie, podmienky rovnováhy spotrebiteľa, analýza spotrebiteľského dopytu, vplyv zmien dôchodku na výsku dopytu, vplyv zmien cien na výsku dopytu.
Teória spotrebiteľa - sa zaoberá skúmaním spotrebiteľského dopytu na trhu výrobkov a sluzieb. Základná idea je: Spotrebiteľ vyberá v súlade so svojimi individuálnymi záujmami najlepsiu spotrebnú stratégiu z mnoziny vsetkých prípustných spotrebných stratégií. Spotrebiteľ pri formovaní svojich spotrebných stratégií a pri výbere najlepsej z nich zohľadňuje tieto aspekty:
1. mnozina spot. str. je determinovaná záujmami spotrebiteľa, ale i jeho podnikateľskými aktivitami
2. spotrebiteľ disponuje určitým dôchodkom, rozpočtom, ktorý pouzíva na nákup tovarov na trhu výrobkov a sluzieb. Tieto tovary nakupuje za určité ceny, ktoré nesmú prekročiť úroveň jeho dôchodku. Tieto poziadavky mozno matematicky formulovať v tvare Rozpočtovného ohraničenia.
3. preferencie spotrebiteľa medzi rôznymi spotrebnými stratégiami, ktoré "viac" alebo "menej" uspokojujú jeho potreby, sú kvantifikované Funkciou uzitočnosti: ktorej hodnotu sa spotrebiteľ pokúsa maximalizovať a ktorá je definovaná na mnozine spotrebných stratégií X.
Funkcia uzitočnosti:
Vychádza z predpokladu, ze miera uspokojenia spotrebiteľa tovarom, ktorý sa mu ponúka je determinovaná mnozstvom tohto tovaru, ktoré uz spotrebiteľ vlastní. Spotrebiteľ sa môze rozhodnúť na základe prírastku uzitočnosti, ktorý mu poskytuje spotreba ďalsej jednotky tovaru. Jednoducho povedané, hraničná uzitočnosť vyjadruje, aký prírastok uzitočnosti pocíti spotrebiteľ pri zvýsení spotreby tovaru o jednu jednotku, ak vlastní určitý počet jednotiek.
Vlastnosti funkcie uzitočnosti:
Funkcia uzitočnosti vyhovuje týmto podmienkam.
je rastúca /s rastom spotreby tovaru rastie pocit uspokojenia spotrebiteľa/
je zhora ohraničená / dopyt spotrebiteľa po tovare sa v istom okamihu nasýti/
je konkávna / s rastom spotreby klesá prírastok uzitočnosti/
Podmienky rovnováhy spotrebiteľa:
Základná zásada je, ze spotrebiteľ si môze dovoliť kúpiť iba to, na čo mu stačia jeho finančné prostriedky, jeho spotrebiteľský rozpočet.
a) Zmena dôchodku spotrebiteľa - Ak rozpočet spotre. vzrastie pri nezmenených cenách tovarov, tak sa rozpočtová priamka posunie rovnobezne s pôvodnou priamkou hore. Ak klesne naopak.
b) Zmena ceny jedného tovaru - Zmena ceny jedného z tovarov pri nezmenenej cene druhého tovaru a nezmenenom dôchodku spôsobí, ze priamka zostane na osi x1 v tom istom bode, ale na osi x2 sa bude hýbať hore alebo dole.
Spotrebiteľ v konečnom dôsledku zohľadňuje vo svojom rozhodovaní dva aspekty:
1. usiluje sa maximalizovať uzitočnosť zodpovedajúcu vybranej spotrebnej stratégii
2. vyberá takú spot. strat., kt. si môze dovoliť realizovať, t.j. vyhovujúcu jeho rozpočtovému ohrani.
Analýza spotrebiteľského dopytu:
Objem spotreby tovaru môzeme vyjadriť ako funkciu vektora cien a výsky dôchodku v tvare dopytovej funkcie. Toto umozňuje skúmať reakciu spotrebiteľa na zmeny cien tovarov, resp. jeho dôchodku. Individuálny dopyt spotrebiteľa po jednotlivých tovaroch je teda funkciou cien tovarov a individuálneho dôchodku spotrebiteľa. Dopytové funkcie umozňujú realizovať zaujímavé analýzy vývoja spotrebiteľského dopytu v závislosti od:
- zmien dôchodku spotrebiteľa, - zmien cien jednotlivých tovarov
Vplyv zmien dôchodkov na výsku dopytu:
Zmena dôchodku spotrebit. a graficky interpretuje rovnobezným posúvaním rozpočtovej priamky.
Mnozine rôznych dôchodkov teda prislúcha mnozina rozličných rovnováznych stratégií spotrebiteľa a táto závislosť sa dá zobraziť v dôchodkovo-spotrebnej krivke.
Dôchodková krivka pre normálne tovary je rastúca a pre podradné tovary je klesajúca.
Vplyv zmien cien na výsku dopytu:
Zisťujeme aký vplyv má na úroveň spotreby tovaru zmena jeho ceny, ak sa nemení dôchodok spotrebiteľa a ceny ostatných tovarov zostávajú tiez nezmenené. V závislosti od zmeny ceny sa mení rovnovázna stratégia spotrebiteľa, ktorá predstavuje cenovo spotrebnú krivku. Pre cenovo-spotrebnú krivku standardného tovaru platí, ze jeho spotreba rastie pri poklese jeho ceny a naopak.
Rozdelenie tovarov: a) substitučné tovary, b) komplementárne tovary
|