Documente online.
Zona de administrare documente. Fisierele tale
Am uitat parola x Creaza cont nou
 HomeExploreaza
upload
Upload




Výkonové zesilovače

Ceha slovaca


ALTE DOCUMENTE

Sluzebník lorda Voldemorta
Vybrané statě z managementu
Tak uz más co dávno's mít chtěl
Webhosting pro kazdého
SVETI SAVA
Patron
Vandalové
Výber zo zoznamu kompatibilných DVD playerov
Vseobecné dodací podmínky
MOB

Výkonové zesilovače

Jednočinné zesilovače výkonu ve třídě A.



Tyto zesilovače představují nejjednodussí zapojení. Schéma zapojení je na obr.

V soustavě výstupních charakteristik zakreslíme zatězovací přímku pro dané napájecí napětí tak, aby byla tečnou ke křivce maximální dovolené kolektorové ztráty. Vzhledem k tomu, ze zatězovací impedance je nejčastěji mnohem mensí, nez optimální zátěz pro získání maximálního výkonu, připojujeme zátěz (např. reproduktor) přes výstupní transformátor. Je-li hodnota zátěze Rz a optimální hodnota zatězovacího odporu RC, volíme transformační poměr transformátoru . Největsí výstupní výkon se dosáhne, volíme-li pracovní klidový bod tranzistoru v bodě a pracovní přímka je tečnou 14314q1612o k hyperbole kolektorové ztráty. Potom . Příkon dodávaný zdrojem do zesilovače je dán plochou trojúhelníka P0UCPICP. Činnost koncového zesilovače lze sledovat na obr.

Rozkmity výstupního napětí a proudu pro největsí vstupní signál, který je zesilovač schopen bez omezení zpracovat odpovídají krajním polohám P1 a P2 pracovního bodu. Maximální výkon sinusového signálu je . Tento výkon je graficky představován plochou trojúhelníka P0AB. Vyjádříme-li tento výkon pomocí souřadnic klidového pracovního bodu, je , kde UZB a IZB jsou hodnoty zbytkového napětí při zcela otevřeném a proudu při zcela zavřeném tranzistoru.

Účinnost zesilovače je . U tranzistorů dosahuje tato kolektorová účinnost 40 - 45 (teoretická hodnota je 50

Dvojčinné zesilovače třídy A.

Schéma dvojčinného zesilovače třídy A, pouzívajícího transformátory je uvedeno na obr.

Mají-li oba koncové tranzistory stejné v uvazovaném pracovním rozsahu stejné charakteristiky, platí pro výstupní proudy tranzistorů

kde IC0 je stejnosměrná slozka proudu

IC1, IC2, IC3 ... jsou amplitudy 1., 2., 3., ... harmonické kolektorových proudů.

Tyto proudy tečou v primárním vinutí transformátoru proti sobě a výsledný primární proud je

Z uvedeného vztahu je vidět, ze sudé harmonické slozky včetně stejnosměrné slozky ve výstupním proudu se vyrusí. Je tudíz zkreslení vyvolané v dvojčinných zesilovačích nelineárními vlastnostmi tranzistorů mensí, nez u jednocestného zapojení. Rovněz výstupní transformátor není namáhán stejnosměrným proudem.

Fázové invertory pro dvojčinné koncové zesilovače.

Dvojčinné zesilovače potřebují pro svojí správnou činnost buzení koncových tranzistorů signály posunutými o 180 . Tento pozadavek lze splnit dvěmi způsoby:

a) a) buzením koncových stupňů přes vstupní transformátor s uzemněným středem sekundárního vinutí

b) b) pouzitím fázových invertorů. Principielní schéma invertoru je na obr.

Z hlediska střídavých signálů je celková zátěz

v obvodu emitoru a v obvodu kolektoru

Napěťový přenos báze - kolektor je

a pro bázi - emitor je

Oba napěťové přenosy musí být stejné, proto musí platit

a tudíz .

Dvojčinné zesilovače třídy AB a B.

Dvoučinné zesilovače třídy B pouzíváme v případech, kdy pozedujeme co největsí účinnost a velké výstupní výkony.

Principielní zapojení je uvedeno na obr.

Děličem R3-R4 nastavíme pracovní bod koncového stupně. Pro R4=0 pracujeme ve třídě B, jinak pracujeme ve třídě AB. Pracovní podmínky jednoho tranzistoru ve třídě B jsou uvedeny na obr.

Zatězovací charakteristika jednoho tranzistoru je dána rovnicí .

Amplituda kolektorového proudu .

Při buzení zesilovače na maximální výstupní výkon je střední hodnota stejnosměrného proudu IAV, procházející kazdým tranzistorem dána , kde

ICM je maximální hodnota kolektorového proudu

Uzb je saturační napětí při proudu ICM

Ucm je amplituda střídavé slozky kolektorového napětí

Icm je amplituda střídavé slozky kolektorového proudu.

Amplituda 1. harmonické proudu je

Stejnosměrný výkon, odebíraný ze zdroje s napětím UCC jedním tranzistorem je

Zavádí se koeficient vyuzití kolektorového napětí .

Výstupní střídavý výkon jednoho tranzistoru je

Účinnost zesilovače při plném vybuzení je

Ztrátový příkon jednoho tranzistoru

Rozdělení výkonů je v závislosti na činiteli vyuzití kolektorového napětí x u zesilovače třídy B jiné, nez u zesilovače třídy A.

třída B třída A

U zesilovače třídy B roste příkon P1 lineárně s buzením (a tedy s činitelem x), výkon P2 má kvadratický průběh a kolektorová ztráta dosahuje při určité hodnotě x maximum.

Pro kolektorovou ztrátu lze vztah upravit následovně:

Kolektorová ztráta

Maximum kolektorové ztráty dostaneme, určíme-li první derivaci PC a tu polozíme rovnou nule.

, Z toho .

Kolektorová ztráta není největsí při maximálním vybuzení (x = 1), ani v klidovém stavu, ale při x = 0,636. Ale ani při x = 0,636 nesmí být překročen maximální dovolený výkon tranzistoru (maximální dovolená kolektorová ztráta), která je, dosadíme-li do rovnice pro PC za x

Odtud plyne, ze

Výstupní výkon .

Velikost zatězovací impedance závisí při daném napětí zdroje na maximálním přípustném ztrátovém výkonu tranzistoru. Minimální přípustný zatězovací odpor tranzistoru je tedy dán vztahem

.

V transformátoru tečou stejnosměrné proudy proti sobě, takze se rusí a nedochází k předmagnetizaci jádra transformátoru. Proto také odpadá vzduchová mezera.

Zesilovače s transformátory se pouzívá jen u zesilovačů větsích výkonů (desítek az stovek wattů). U zesilovačů mensích výkonů se snazíme pouzívat zapojení bez transformátorů.

U zesilovačů třídy B je nevýhodou zkreslení signálů, které je způsobeno zakřivením převodních charakteristik v okolí klidového pracovního bodu

( při malých budících signálech). Zkreslení se odstraňuje posunem pracovního bodu do třídy AB, čímz ovsem účinnost zesilovače se zmensuje. Tento zesilovač se při malých budících signálech chová jako zesilovač třídy A a při velkých budících signálech jako zesilovač třídy B.

Podstatné zjednodusení se dosáhne, pouzijeme-li tranzistory s různým typem vodivosti. Tento se při soufázovém buzení chová jako typický dvojčinný zesilovač. Princip činnosti je uveden na obr.

Předpokládejme dvě shodná zapojení s tranzistory PNP a NPN. V kolektorech obou obvodů jsou odpory RC, předpětí bází je nulové, kolektorovými obvody prochází pouze malé zbytkové proudy. Na vstupy obou tranzistorů přivedeme stejné budící sinusové napětí. Kladná půlperioda vstupního signálu vyvolá proud v kolektorovém obvodu tranzistoru NPN, záporná v kolektorovém obvodu tranzistoru PNP. Oba tranzistory jsou bez budícího signálu zavřené a chovají se jako rozpojený obvod. Zatězovací rezistor RC se v kazdém obvodu uplatňuje pouze v jedné půlperiodě a to v kazdém tranzistoru v jiné. Lze tudíz oba obvody spojit a rezistor RC povazovat za společný pro oba tranzistory. Také oba vstupy lze spojit a tím dostaneme obvod, znázorněný na obrázku.

Jsou-li vlastnosti obou tranzistorů (vodivosti, zbytkové proudy, zesílení) stejné, neprochází rezistorem RC zádná stejnosměrná slozka kolektorového proudu. Rezistor RC nemusí být průchozí pro stejnosměrný proud a v serii s ním můze být zařazen kondenzátor s dostatečně velkou kapacitou. Ani není nutno pouzívat dva napájecí zdroje. Celé zapojení je uvedeno na obr.

Toto zapojení předpokládá dobrou symetrii obou tranzistorů. Není-li tato podmínka splněna, je rozdělení napětí mezi oba tranzistory nerovnoměrné. Na jednom je větsí, na druhém mensí napětí. Protoze u komplementárních trazistorů je obtízné vybrat dvojice se zcela stejnými vlastnostmi, pouzívají se t.zv. kvazikomplementární zapojení se společným kolektorem. Komplementární dvojici o malé kolektorové ztrátě pouzijeme k buzení koncového stupně o mnohem větsím výkonu, je-li koncový stupeň v seriovém zapojení. Na obr. působí dvojice T1 a T2 jako proudové zesilovače pro koncové tranzistory T3 a T4.

Na trhu se objevují koncové zesilovače v integrovaném provedení pro výkony řádově jednotek wattů. Na obr. je obvod MBA 810 jako koncový zesilovač pro výkony do 5W. Vstupní napětí je 60 mV, zátěz je reproduktor o hodnotě Rz = 4W. Člen 1R-100nF je t.zv. Boucherotův člen, který

zabraňuje oscilacím na horním okraji akustického pásma, kde je impedance reproduktoru jiz dostatečně veliká pro vznik oscilací.

Pro větsí výkony se staví zesilovače z diskrétních součástek. Např. na obr. je t.zv. Linovo zapojení pro zesilovač o výkonu 20W do zatězovacího odporu Rz = 4W

Koncové tranzistory KU 605 pracují ve třídě AB, jejich klidový proud asi 50mA se nastavuje odporem 100W v bázi tranzistoru KF 508. Zesilovač má 3 přímo vázané stupně, symetrie pro obě poloviny budícího napětí se nastavuje rezistorem 330kW v bázi KC 507. Zesilovač je v provozu stabilizován stejnosměrnou zápornou zpětnou vazbou, vedenou z výstupu na bázi vstupního tranzistoru. Vstupní tranzistor KC 507 zesiluje vstupní signál a napájí báze budících tranzistorů KF 508 a KF 517. Horní tranzistor tvoří s koncovým tranzistorem t.zv. Darlingtonovo zapojení, které přenásí kladnou půlvlnu budícího napětí do zátěze ve stejné fázi a se zesílením, blízkým jedné. Tranzistor KF 517 pracuje jako zesilovač rozdílového napětí mezi budícím napětím a kolektorovým napětím dolního koncového tranzistoru. Obrací tedy fázi budícího napětí a v záporných půlvlnách dodává kladné napětí do báze dolního koncového tranzistoru a tím jej otevírá. Náboj kondenzátoru 5000mF, který se nabil v kladné půlvlně se v záporné půlvlně odvádí přes dolní koncový tranzistor k zemi, vybíjecí proud prochází pzes zátěz a odevzdává výkon, odpovídající záporné půlvlně signálu. Opět je pouzit jiz zmíněný Boucherotův člen 10W, 100nF. Rezistory 0,5W mezi koncovými tranzistory rovněz stabilizují zesilovač a současně slouzí jako ochranné odpory při náhodném zkratu na zátězi. Diody 2x KA 501 vytváří potřebný rozdíl napětí mezi bázemi obou polovin zesilovače a současně kompenzují teplotně závislost UBE koncových tranzistorů.

Pomocí tranzistorů se staví zesilovače do 1000 - 2000W. Pro větsí výkony se obyčejně pouzívají zesilovače s elektronkami.


Document Info


Accesari: 4385
Apreciat: hand-up

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site


in pagina web a site-ului tau.




eCoduri.com - coduri postale, contabile, CAEN sau bancare

Politica de confidentialitate | Termenii si conditii de utilizare




Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2024 )