Documente online.
Zona de administrare documente. Fisierele tale
Am uitat parola x Creaza cont nou
 HomeExploreaza
upload
Upload




Zvládněte VirtualDub 1.6

Ceha slovaca


ALTE DOCUMENTE

Zenska cestina
Kornelius Popletal
Večeře
Vzkaz od dcery mámě
Tajemná komnata
Jsem vděčný
Waldemar Matuska a Jeho 23 suvenýrů - Bonton 1997; Výběr ze singlů vydaných v letech 1960 - 1974
UZROCI SLOMA DRUGOG RAJHA
Představte si veliký, obrovský mnohopodlazní supermarket v USA,ve kterém dostanete vsechno.
Základy zbozíznalství potravin

Zvládněte VirtualDub 1.6



Existuje spousta velkých i malých editorů videa, velkých i malých utilit pro zpracování videa, ale pouze jeden si získal takovou popularitu, pouze jeden byl upraven do více podob, pouze jeden si můze připsat odporující si přívlastky jako mocný a jednoduchý, rychlý a vsemohoucí. Pouze jeden nástroj zasahuje jako klín do vsech způsobů zpracování videa. Jen jeden program je tak výborný a jestě k tomu zdarma. Připočtěme k tomu jestě komunikativního autora, skvělého člověka, který věnuje spoustu volného času jeho vývoji. To jsou stručně shrnuto důvody, proč se mu na nasich stránkách tolik věnujeme a proč se k němu vracíme i teď. Stačí vyslovit jeho název a věci znalé komunitě není třeba říkat více.

Ano ano, jde o VirtualDub, který jako spousta jiných programů začínal jako malý nástroj pro potřeby autora a časem se stal jedním z nejpouzívanějsích. Je ovsem nutné říci, ze se nejedná o pravý video editor, sám autor ho nazývá video capture/processing utility, tedy jen jakousi utilitu pro zachytávání a zpracování videa. Pokud chcete stříhat domácí video, opatřit ho efekty, titulky a komentářem, toto není nástroj pro Vás. Jestlize ale pouze chcete z nahrávky vystřihat některé části (reklamy apod.), odstranit sum, změnit formát a převést do kompaktnějsího formátu (DivX, XviD), není nic lepsího.

Protoze je VirtualDub vyvíjen pod licencí GNU General Public License (GPL), je mozné stáhnout i zdrojový kód, díky čemuz vzniklo i několik klonů, které se snazí přidávat některé vlastnosti, které originál nemá. Větsinou je ale po splnění svého účelu jejich vývoj zastaven, coz je v některých případech velká skoda.

  • NanDub - určen pro enkódování do DivX 3 s variabilním datovým tokem (VBR), coz tato verze kodeku neumozňovala, dále dokáze pracovat s MP3 VBR zvukem a multiplexovat az dva AC3 streamy do AVI souboru, po nástupu DivX 4 byl jeho vývoj ukončen a dnes se prakticky nepouzívá.
  • VirtualDub 1.4 ASF - verze VirtualDubu 1.4, která dokáze otevřít sobory ASF s kodeky MS-MPEG4, toto umozňoval VirtualDub 1.3, ale na nátlak Microsoftu bylo ve verzi 1.4 odstraněno, tuto podporu přidal nějaký "sikula" nezávisle na autorovi, opět jde o mrtvý projekt
  • VirtualDub AC3 - upravená verze, která umozňuje multiplexovat do AVI i AC3 5.1 zvuk z DVD, tusím ale, ze to dokáze i NanDub, coz si ale teď přesně nevybavuji, zalozen na verzi 1.4, jiz se nevyvíjí
  • VirtualDub MPG2 - upravená verze s podporou importu videa MPEG-2 a zvuku MP3, AC3 a Ogg, jiz delsí dobu se neobjevila nová verze
  • VirtualDubMod - poslední odnoz, která se velmi často pouzívá, dokáze otevřít soubory MPEG-2, Ogg Media a Matroska, posledně dva jmenované dokáze i exportovat, podporuje zvuk MP3 VBR, AC3 a Ogg Vorbis.

Je jich jestě více, tyto jsou ale nejpouzívanějsí. Jednotlivé verze "běhají" někde po internetu.

Filozofie

Nez se pustíme do práce s programem, popisme si stručně, co vse VirtualDub umí, jaká je jeho filozofie a k čemu se hodí. Základní princip je velice jednoduchý a ukazuje ho obrázek. Jako vstup je pouzit video soubor resp. video soubory. Typ můze být buď AVI nebo MPEG-1 (přípony mpg, mpeg, m1v, dat), popřípadě i sekvence obrázků. Pokud je pouzito více souborů, tak musí mít naprosto shodné parametry videa i zvuku - velikost videa, framerate, kompresor atd. a jejich spojení je mozné pouze za sebe, nelze je prolínat, mixovat ani pouzít prolínačky. Dalsí mozností je měnit framerate pomocí vynechávání snímků - decimace.

Druhým krokem je dekomprese. Pokud jde o typ komprese, který je přesně specifikován, tak ho umí VirtualDub dekomprimovat sám. Konkrétně jde o MJPEG, DV a MPEG-1. Pokud je tedy video v některém z těchto formátů, nemusíte mít v systému nainstalován kodek, v opačném případě se hledá dekompresor přes 18118x2312s VCM (Video Connection Manager), pokud je nainstalován pouze DirectShow dekompresor, VirtualDub ho neumí pouzít. Jestlize Vám tedy jde video přehrát přes Windows Media Player nebo podobný přehrávač, neznamená to jestě, ze ho otevře i VirtualDub.

Po dekompresi přichází na řadu filtrace. Ta je mozná pouze při kódování RGB (tedy Full processing mode), protoze filtry jsou psány pouze něj. Následuje komprese, program nemá zádný interní kompresor, takze lze pouzít pouze ty ze systému, opět pouze z VCM, ne DirectShow. V posledním kroku dojde k multiplexování videa a zvuku a ulození do AVI souboru, jiný typ kontejneru není podporován (pouzijte VirtualDubMod).

Z tohoto je zřejmé, ze VirtualDub opravdu není zádný videoeditor, bere jednoduse nějaké vstupní video, provede na něm pozadované operace a ulozí jako AVI, popř. je mozné ho poslat přes frameserver přímo jinému programu (o tom později).

Pracovní prostředí

Začínáme vzdy (kromě zachytávání, o tom ale později) načtením video souboru pomocí File/Open video file. Na konec otevřeného AVI souboru je mozné připojit dalsí soubor pomocí File/Append AVI segment, jak uz bylo řečeno, ten musí být být přesně stejného typu jako jiz otevřený. Uprostřed dvě velká okna zobrazují vstupní a výstupní obraz, přičemz je lze přehodit (Options/Swap input/output panels). Ke stříhání slouzí spodní lista s tlačítky a posuvníkem. Myslím, ze jejich funkce je jasná. Tlačítko Play s písmenem I (input) spustí přehrávání otevřeného videa, to s písmenem O (output) spustí i processing a přehrává výstupní formát. Dvě tlačítka se zlutým klíčem slouzí k přesouvání po klíčových snímcích (popř. pouzijte posuvník a stisknuté tlačítko SHIFT), dalsí dvě tlačítka se zeleno/červeným polem spustí přehrávání az do místa detekce dalsí scény (citlivost lze nastavit v Options/Preferences/Scene). Dvě poslední tlačítka se pouzívají k označení bloku, který lze pak pomocí klávesy Del vymazat. Tato operace je nedestruktivní, tedy nezasahuje se do původního souboru, pouze se označené snímky při zpracování přeskočí. Úplně vpravo je mozné přečíst číslo snímku a jeho čas, pokud je na konci [K], jde o klíčový snímek.

Po vsech úpravách (o processingu si řekneme v dalsí části) se výsledek vyrenderuje az po ulození pomocí File/Save as AVI. Teprve tehdy se začnou aplikovat vsechny provedené změny, objeví se okno VirtualDub Status, kde lze sledovat průběh zpracování včetně předpokládané doby práce a velikosti výstupního AVI souboru. VirtualDub neumí ukládat do jiného souboru nez AVI (a sekvence BMP), nelze tedy vytvářet MPEG soubory. Z AVI souboru lze "vytáhnout" a ulozit pouze zvuk díky funkci File/Save WAV.

Video processing

Asi nejuzitečnějsí vlastností je úprava, filtrování a převod videa do jiných AVI kodeků. Zádný jiný nástroj nedosahuje takových vlastností a mozností jako VirtualDub, je ale nutné se je naučit vyuzívat. Existují čtyři moznosti zpracování videa, které se volí v menu Video (volíme nejčastěji hned jako první po načtení souboru):

  • Direct stream copy - neprobíhá dekomprese, zádné filtrování ani komprese, snímky jsou zkopírované tak jak jsou, coz je velice rychlé - omezeno pouze rychlostí pevného disku, střihání ale musí VZDY začínat na klíčovém snímku, při processingu není vidět náhled. Pouzívá se, pokud nechceme měnit formát videa, ale pouze spojit nebo rozstříhat soubory, odstranit reklamy apod.
  • Fast recompress - tento mód převádí video z jednoho kodeku do jiného přímo za pouzití nejvhodnějsího formátu (pokud mozno YUV, coz je velice rychlé). Nelze pouzít filtry, není vidět náhled při processingu a ne vzdy můze fungovat, pokud si vstupní a výstupní kodeky nerozumí.
  • Normal recompress - Podobné jako Fast recompress, vzdy se ale pouzije RGB mód, s kterým pracuje větsina koddeků, můze být rychlé ale nemusí, větsinou pomalejsí nez Fast recompress
  • Full processing - v tomto módu se pracuje v RGB32 formátu a aplikují se filtry. Je nejpomalejsí, větsinou ale nejkompatibilnějsí s kodeky

Pro zvolení módu zpracování si vybereme video filtry pomocí Video/Filters. Zobrazí se nové okno s aplikovanými filtry (tedď bude prázdé), tlačítkem Add přidáváme a Delete ubíráme filtry, které se pouzijí při processingu. Celé zpracování probíhá odshora dolů, takze jako první filtr se pouzije ten první v seznamu atd. Do programu je mozné doplnit i externí filtry, které lze stáhnout na internetu. Instalují se do adresáře Plugins v adresáři, kde je VirtualDub nainstalovaný, mají příponu .vdf. Rozcestník na ně najdete třeba i u nás v sekci Download nebo Odkazy.

Důlezitou vlastností je Cropping, který se můze aplikovat před kazdým filtrem. Touto funkcí se ořezávají okraje obrazu a jestě jednou zopakujme - provádí se PŘED aplikací filtru, ke kterému je oříznutí přiřazeno. Parametry filtru lze měnit tlačítkem Configure (Pokud filtr nějaké nastavení potřebuje). Nejčastěji se pouzívají tyto filtry:

  • null transform - tento filtr nedělá nic, lze ho ale pouzít, pokud nepotřebujeme zádný jiný filtr a chceme oříznout obraz pomocí funkce Cropping.
  • resize - pro změnu velikosti obrazu, lze pouzít algoritmy nearest neighbor (vezme se nejblizsí pixel, rychlé, ale málo kvalitní, pouzitelné jen pro zmensení decimací do násobku velikosti), bilinear (aproximace přímkou, vhodné pro zmensování) a bicubic (aproximace parabolou)
  • deinterlace - pro odstranění prokládání (interlace)
  • flip horizontally - převrátí obraz horizontálně
  • flip vertically - převrátí obraz vertikálně
  • fill - vyplní okraje obrazu zadanou barvou
  • blur - rozmazání obrazu, lze pouzít pro částečnou redukci sumu při následném resize na polovinu
  • motion blur - rozmaze pohybující se části obrazu
  • sharpen - pro zvětsení ostrosti obrazu, ale zvýrazní i sum
  • brigtness/contrast - pro změnu jasu a kontrastu
  • smoother - jako blur, ale nesnízí ostrost hrany objektů v obraze, vhodné pro redukci sumu
  • temporal smoother - provádí blur v časové rovině, vhodné pro odstranění sumu

Pomocí Video/Color depth lze změnit formát, do jakého bude převeden obraz z/do kodeku. Vhodné nechat na 24 bit, coz podporuje větsina kodeků. Výběrem Video/Compression zvolíme výstupní kompresi, vpravo jsou zobrazeny informace, kde můze být napsáno, ze kodek nelze pouzít pro daný výstupní formát a zvolený mód.

Ve Video/Framerate lze změnit framerate (počet snímků za vteřinu) videa na novou hodnotu. Source rate adjustment změní pouze hodnotu, kterou bude udávat hlavička souboru, ale nemění počet snímků. Touto metodou lze opravit/zkazit synchronizaci zvuku s videem. Frame rate decimation změní počet snímků za vteřinu, dojde ale k přepočítání tak, aby se nezměnila synchronizace videa se zvukem. Např. decimace dvěmi vezme kazdý druhý snímek, třemi kazdý třetí atd. Inverse telecine je určeno pro rekonstrukci filmového materiálu, převedeného do NTSC, zpět na 24fps, nepouzívá se pro PAL.

Audio processing

Podobně jako s videem se pracuje i se zvukem. Nelze ale zpracovávat samostatně zvuk bez videa (na to jsou ostatně jiné programy) a existují jen dva módy zpracování:

  • Full processing mode - v tomto módu dojde k dekompresi zvuku, lze mu měnit parametry a filtrovat ho, viz níze
  • Direct stream copy - zvukové pakety se překopírují tak jak jsou, bez ztráty kvality a velmi rychlé

V obou případech je nutné, aby byl nainstalovaný příslusný kodek (z ACM).

Dále máme tři moznosti, odkud se bude číst zvuková stopa:

  • No audio - zpracování videa bez zvuku, výstupní AVI soubor nebude obsahovat zvukovou stopu
  • AVI audio - zvuk se čte z otevřeného video souboru (File/Open...)
  • WAV audio - otevře dialogové okno na výběr WAV souboru, zvuk z otevřeného video souboru je pak ignorován

A nakonec samotné zpracování, dostupné jen ve Full processing módu:

  • Conversion - lze změnit samplovací frekvenci, mono/stereo a kvantizaci (Precision)
  • Interleaving - dostupný i v Direct stream copy módu, nastavuje způsob prokládání zvuku s videem, podle Microsoftu má být prokládání po půl vteřině (500ms) nebo 1 vteřině (1000ms) s 500ms audio preroll (kolik zvuku je na začátku souboru navíc), nastavit lze ovsem cokoliv, třeba po jednom video snímku, coz je základní nastavení VirtualDubu. Má to výhodu v rychlé dostupnosti zvukových dat při "seekování", na druhou stranu to ale zvysuje o něco velikost souboru mensí odolnost zvuku proti dostupnosti dat při nadměrné zátězi systému (lidově řečeno zvuk můze skobrtat, pokud je systém zaneprázdněn. Audio skew correction posune zvuk směrem dopředu či dozadu, lze tím korigovat posunutí zvuku vůči obrazu (celkové posunutí, ne pomalé rozjízdění zvuku)
  • Compression - asi není třeba nic dodávat, nastavuje se komprese zvuku, vybírat lze z nainstalovaných ACM kodeků
  • Volume - pro nastavení hlasitosti zvuku

Novinkou ve verzi 1.5 je moznost filtrace zvuku. Nejprve ji musíme povolit pomocí Use advanced filtering. Tím sice přijdeme o jednodussí funkce Conversion a Volume, ale tyto funkce jsou dostupné i tak. Otevřeme dialogové okno pro filtraci pomocí Audio/Filters.

Princip práce s filtry je hodně podobný GraphEditu, filtry vkládáme do grafu a navzájem je spojujeme. Pomocí tlačítka Add přidáme filtry do grafu, kazdý filtr má vstup(y) a výstup(y), větsinou pouze jeden. Zvlástním druhem filtrů jsou Input a Output. Jak jejich název prozrazuje, první zprostředkovává vstup do grafu z audio dekompresoru, druhý naopak posílá filtrovaná data do kompresoru a AVI pro zápis nebo při náhledu do zvukové karty. Tyto dva filtry mohou být v grafu vzdy jen jeden a musí být přítomny, jinak graf nebude fungovat. Podobnou funkci jako Output má i Discard, s tím rozdílem, ze se vstupem nic nedělá. Je zde kvůli tomu, ze vsechny výstupy musí být zapojeny a tento filtr umozní ukončit nechtěné výstupy. Podívejme se na ostatní dostupné filtry (interní, v budoucnu mohou přibýt nové nebo mohou být dodány externí jako plugin, podobně jak u videa).

  • butterfly - z levého a pravého kanálu spočítá součet a rozdíl, pomocí něho a filtru gain lze zvětsit nebo zmensit stereo separaci, tento filtr dělá i opak, sám pozná, jak směrem má pracovat
  • center cut - počítá středový kanál (center) ze stereo zdroje pomocí FFT analýzy a produkuje na dvou výstupech středový a nový levý/pravý kanál.
  • center mix - smíchá dohromady stereo a mono kanály
  • gain - mění hlasitost
  • highpass - odstraní frekvence nizsí nez nastavená
  • lowpass - odstraní frekvence vyssí nez nastavená
  • mix - smíchá dva zdroje, jde o prostý součet, takze můze dojít k oříznutí (přebuzení) na maximální hodnotu, pouzijte gain před mixováním pro prevenci oříznutí
  • ratty pitch shift - mění pitch, tedy posunuje frekvenční spektrum zdroje, v kombinaci se stretch se stejným nastavením lze dosáhnout zrychlení nebo zpomalení bez změny frekvenčního spektra
  • resample - změní samplovací frekvenci, neobsahuje prevenci proti aliasningu, takze při změně na nizsí samplovací kmitočet je vhodné předřadit lowpass filtr s asi poloviční frekvencí nez pozadovaná nová samplovací frekvence
  • split - rozdělí vstup na dva identické výstupy
  • stereo chorus - přidá chorus efekt, pokud je zdroj mono, převede ho nejprve na stereo
  • stereo merge - spojí dva mono zdroje do jednoho stereo
  • stretch - mění rychlost přehrávání, přičemz se v nastaveném měřítku posunuje frekvenční spektrum, je to stejné jako zrychlování nebo zpomalování magnetofonového pásku

Za zmínku stojí jestě nastavení v Options/Preferences/AVI volba Do not correct MPEG layer III audio streams. Větsinou se pro kompresi pouzívá MP3 kodek od Fraunhoffera, ve kterém je ale chyba - místo nastaveného bitratu dodává dat o něco méně, nez udává, takze můze dojít k předcházení zvuku s videem. Toto VirtualDub automaticky koriguje, pokud ale chcete pouzít jiný MP3 kodek, měli byste zaskrtnout tuto volbu.

Capture

VirtualDub lze pouzít i pro zachytávání, do tohoto módu se přepneme pomocí File/Capture AVI. Právě ve verzi 1.5 doslo ke značným změnám v jeho fungování. Byla odstraněna metoda AVICap, která vyuzívala funkcí rozhraní Video for Windows (VfW). Tento princip je jiz hodně zastaralý a pouzíval se ve Windows 3.1-98, ve Windows 2000 a vyssích verzích je sice kvůli kompatibilitě stále podporován, ale preferuje se pouzití DirectShow. Ve VirtualDubu byl zachován původní Internal capture, ale byl značně přepracován a doslo k rozsíření na podporu WDM zařízení přes DirectShow. Program pracuje s daty z ovladačů přímo a o jejich zpracování a ukládání se staré sám, narozdíl od vsech jiných programů pro zachytávání. Nevyuzívají se funkce filtrů AVI Mux ani jiné "přednosti" DirectShow.

VirtualDub si sám detekuje, jaký typ video ovladačů se pouzívá (VfW nebo WDM) a podle toho zpřístupní nebo zakáze některé funkce. Pozadované zařízení se volí v menu Device. Pokud jde o VfW zařízení, jsou dostupné funkce Format, Source a Display v menu Video, jestlize jde o WDM zařízení, jsou zpřístupněny funkce Capture pin, Preview pin, Capture filter, Crossbar, Crossbar 2 a Tuner, které zobrazí standardní dialogová okna ovladačů (pokud jsou k dispozici), jistě víte, co které znamenají. Těmito funkcemi lze nastavit parametry zachytávání, nebo lze vlozit některé parametry ručně pomocí Set custom format. Dalsími vyuzívanými funkcemi budou mozná i Cropping pro oříznutí okrajů obrazu (například pro oříznutí černých okrajů u Letterbox 16:9), Swap fields pro přehození pořadí půlsnímků a také Noise reduction, které se pokusí odstranit sum ze záznamu, jde o DNR a pracuje v YUV i RGB kódování a je rychlé. Pouzít lze rovněz normální RGB filtry, ty jsou ale pomalé a počítač to nemusí zvládat v reálném čase, zapne se pomocí Enable RGB filtering a filtry se pouzívají úplně stejně jako v módu editace (menu Filters). Pro kompresi se pouzívají opět pouze kodeky z VCM, nelze pouzít kodeky z DirectShow. V seznamu se objeví pouze ty kodeky, které jsou kompatibilní s nastaveným kódováním obrazu, některé pracují pouze s RGB kódováním, jiné pouze s YUV formáty, takze pokud v seznamu nevidíte pozadovaný kompresor, zkuste změnit kódování, nejčastěji se pouzívá YUY2.

U zvuku je situace podobná, v menu Audio úplně dole zvolíme nahrávací zařízení a nastavíme parametry zvuku pomocí Raw capture format. K nastavení komprese asi není třeba cokoliv dodávat.

Jestě nez začneme zachytávat, je vhodné nastavit správně úrovně signálů. U videa nám pomůze histogram, který si zobrazíme pomocí Video/Histogram a u zvuku indikátory vybuzení, které zapneme pomocí Audio/Volume meter. Dbejme na to, aby nedoslo k přebuzení, u histogramu bychom se neměli přílis často dostávat do červených hodnot, na druhou stranu vyuzití co největsího rozsahu je dobré, jinak bude obraz přílis tmavý, je to otázka určitého kompromisu. Měnit jas/ kontrast a ostatní parametry je mozné v Video/Capture filter resp. Video/Display. Pro zvuk platí podobná pravidla.

Prokousali jsme se nastavením a můzeme konečně začít zachytávat. V Capture/Settings nastavíme pozadovaný framerate. VIrtualDUb automaticky synchronizuje video a zvuk tak, aby byl synchronní. Děje se tak resamplováním zvukových dat, coz je nejlepsí mozná metoda. Jinou metodu můzete zvolit v menu Capture/Timing, buď synchronizaci vypnout úplně nebo změnit časování video snímků podle zvuku. V Capture/Stop conditions lze nastavit automatické zastavení zachytávání po určitém čase, při dosáhnutí určité velikosti souboru atd. Jméno souboru nastavíme ve File/Set capture file. Zda je vse v pořádku a systém bude vse zvládat můzeme vyzkouset pomocí Capture/Test video capture, jinak můzeme rovnou začít nahrávat s Video/Capture video. V pravé části okna vidíme vsechny důlezité informace o zachytávání - čas, velikosti dat atd.

Frameserver

VirtualDub sice umí výstup pouze do AVI, obsahuje ale frameserver, pomocí kterého je mozné poslat nekomprimovaná data přímo do jiného programu (např. enkodéru) bez nutnosti vytvářet na disku velký AVI soubor jako jakýsi mezistupeň. Princip, na kterém frameserver pracuje je podobný AviSynthu, nepracuje tedy se vsemi programy. Základní filozofie je v tom, ze ke čtení AVI souborů se pouzívá standardní rozhraní Windows - AVIFile Reader, které zprostředkovává čtení a demultiplexování AVI. VirtualDub nainstaluje do systému vlastní čtečku AVIFile Frameclient, která zprostředkuje data stejným způsobem jako AVIFile Reader. Program ale musí vyuzívat čtení souboru standardním způsobem, který se pouzíval ve Windows 3.1-98. Pokud tak neučiní, celý proces nebude fungovat.

Nejprve je nutné podporu AVIFile Frameclient do systému nainstalovat. K tomu slouzí program auxsetup.exe, který je ve stejném adresáři jako VirtualDub. Spustíme ho a poté tlačítkem Install handler ovladač nainstalujeme, tlačítkem Uninstall handler ho odinstalujeme.

Nyní spustíme VirtualDub a provedeme vsechny pozadované úpravy. Kompresi nastavovat nemusíme, protoze data jdou do frameserveru vzdy nekomprimovaná v RGB. Spustíme frameserver pomocí File/Start frameserver, v následujícím dialogovém okně nastavíme jméno frameserveru a poté ulozíme soubor s příponou .vdr, v kterém je pouze informace o jménu frameserveru, které jsme předtím zadali. Nyní je frameserver připraven na připojení a objeví se malé okno s informacemi.

Necháme VirtualDub bězet a spustíme program, do kterého chceme video streamovat. Otevřeme vytvořený soubor .vdr a dále pracujeme stejně jako bychom otevřeli regulérní AVI soubor. Větsina nových programů dnes bohuzel pouzívá pro čtení DirectShow filtry nebo své vlastní rutiny, takze to bohuzel nefunguje. Pokud chcete enkódovat do MPEG, spolehlivě funguje například TMPGEnc přes AVI VFW compatibility Reader.

Pokud pozadovaný program pouzívá pouze AVIFile Reader a neumí pouzít čtečku AVIFile Frameclient, je mozné vyřadit AVIFile Reader a vnutit místo něj AVIFile Frameclient změnou v registru Windows. V adresáři aviproxy najdete soubory proxyon.reg a proxyoff.reg, kterými zapnete resp. vypnete toto přiřazení. Vzdy je nutné po změně restartovat počítač. Mějte ale na paměti, ze toto je zásah do fungování Windows a můzete tím zrusit čtení AVI souborů v některých programech. Po ukončení frameserverování proto raději toto vypněte.

Pokud ani toto nepomůze, program zřejmě pouzívá jiné metody čtení AVI souborů a frameserver nebude takto fungovat. Jediným řesením je pouzít dvojitý frameserver jestě přes TMPGEnc a VFAPI. VFAPI je dalsí druh frameserveru, který ale funguje přímo jako kodek, takze jde o kompatibilnějsí metodu, jak to celé funguje, najdete například v jiném článku. Ve VirtualDubu spustíte frameserver, v TMPGEnc otevřete .vdr soubor a ulozíte projekt, ten načtete do VFAPI Readeru a vytvoříte pomocí něho regulérní AVI soubor, který bude obsahovat virtuální video kodek VFAPI. Ten jiz otevřete v libovolném programu.

Končíme

Jak vidíte, VirtualDub je poměrně jednoduchý, ale výkonný nástroj. Doufáme, ze Vám tento stručný popis pomohl v základní orientaci v práci s programem a VirtualDub se stane Vasím hojně pouzívaným nástrojem. Není vzdy nutné poustět slozitý editační program, kdyz lze na základní operace pouzít jiný program, který je zdarma a umí toho opravdu hodně.

Vlozeno Monday, 27.Červen 2005 00:00:00 CEST podle Mike

"Přihlásení" | Přihlásit/Vytvořit účet | 11 komentáře | Hledej v diskuzi

Konec formuláře

Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrujte se

Re: VirtualDub 1.6 (Skóre: 1)
podle zuggy v Monday, 27.Červen 2005 09:17:51 CEST
(O uzivateli | Poslat zprávu) https://zuggy.wz.cz/

Ačkoliv pouzívám VD denodenně, dozvěděl jsem se několik nových věcí. Pro ty, kteří jako já nevěděli, co u zvuku znamená aliasing, podívejte se SEM [www.indiana.edu].

Re: Zvládněte VirtualDub 1.6 (Skóre: 1)
podle iam v Tuesday, 28.Červen 2005 10:46:48 CEST
(O uzivateli | Poslat zprávu)

V poslednom case mi virtualdub spadne vzdy, ked mu dam 1pass aj 2pass hned za sebou a 2pass ma ako vystupne avi uz existujuce avi. (robi tak napr. GK, autoGK a pod) Jednoducho, si nevie premazat prislusny subor, ale vyhlasi chybu.

Re: Zvládněte VirtualDub 1.6 (Skóre: 1)
podle vlada v Wednesday, 29.Červen 2005 21:07:41 CEST
(O uzivateli | Poslat zprávu) https://jech.webz.cz/

"Pokud jde o typ komprese, který je přesně specifikován, tak ho umí VirtualDub dekomprimovat sám. Konkrétně jde o MJPEG, DV a MPEG-1."


Miku jsi si tímhle jistý? VD samozřejmě umí MPEG-1, ale pokud vím bez patřičného kodeku neotevře ani MJPEG ani DV. Pokud más moznost dostat se k čistému systému, tak to prosím zkus.
Ohledně tohoto bych jestě mozná zmínil fakt, ze FFDShow má samostatné nastavení pro VfW, kde je mozné povolit dekompresi kromě jiného taky pro DV a MJPEG.

Re: Zvládněte VirtualDub 1.6 (Skóre: 1)
podle Gwaihir v Sunday, 10.Červenec 2005 22:33:33 CEST
(O uzivateli | Poslat zprávu)

Super clanek, jeste by to chtelo variantu pro lidi (uplne zacatecniky jako ja), kterym jaksi unikaji nazvy jako napr. Capture pin, Preview pin, Capture filter, Crossbar, Crossbar 2,

Dik.

Video For Windows? (Skóre: 1)
podle Lord v Saturday, 23.Červenec 2005 21:43:34 CEST
(O uzivateli | Poslat zprávu)

Kdyz chci otevrit soubor s priponou vifp tak mi pise,ze nemuze to otevrit.Doporucuje Video for Windows WFM.Shanel jsem to vsude,ale nenasel.Jak na to?Diky.


Document Info


Accesari: 3243
Apreciat: hand-up

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site


in pagina web a site-ului tau.




eCoduri.com - coduri postale, contabile, CAEN sau bancare

Politica de confidentialitate | Termenii si conditii de utilizare




Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2025 )