SEMINARSKI RAD
PREDMET:
PROFESOR:
STUDENT: Radakovic Jasna V/812/05
SADRZAJ
UVOD
ISTORIJAT
ANATOMIJA KATODNE CEVI
STANDARDI BEZBEDNOSTI
DISPLEJI SA TECNIM KRISTALIMA(LCD)
DSTN displej
TFT displej
DIGITALNI PANELI
PLAZMA DISPLEJI
TANKE KATODNE CEVI
ZAKLJUCAK
LITERATURA
UVOD
Monitori su neizostavni deo svakog kompjuterskog sistema. Predstavljaju vizuelnu vezu sa aplikacijama i vitalna su komponenta u ocenjivanju kompletnog kvaliteta i komfora celog kompjuterskog sistema.Kvalitet slike se iz generacije u generaciju poboljsava medjutim covek tezi da sliku dovede do perfekcije.
Mozda zato sto smo postavili nedostizne ideale. Mozda ćemo biti zadovoljni tek kada ekran zaista bude prozor u svet, kada se slika koju gledamo zaista neće razlikovati od realnosti.
ISTORIJAT
U savremenoj industriji koja se tako brzo razvija, donekle iznenadjuje činjenica da je tehnologija koja stoji iza monitora i televizije stara 100 godina. Katodnu cev, ili CRT (cathode-ray tube) pronasao je nemački naučnik Ferdinand Braun 1897. godine, ali je ona upotrebljena u prvim televizorima tek kasnih 1940-ih godina. Mada su katodne cevi koje se danas nalaze u savremenim monitorima pretrpele modifikacije da bi se poboljsao kvalitet slike, one se jos uvek zasnivaju na istim osnovnim principima.
Uprkos predvidjanjima njihovog bliskog kraja, izgleda da će se prevlast katodnih cevi jos dugo zadrzati na trzistu monitora za PC računare. Dok se konkurentske tehnologije, kao sto su displeji sa tečnim kristalima (LCD - liquid cristal display) ili displeji sa gasnom plazmom i same ustanovljavaju u specijalizovanim oblastima, izgleda da ćemo prilično zaći u novi milenijum pre nego sto ravni ekrani brojčano nadmase katodne cevi kod nasih stonih računara
Anatomija katodne cevi
U sustini, katodna cev je zapečaćena staklena flasa čudnog oblika, bez vazduha u svojoj unutrasnjosti. Ona počinje sa grlićem i konusno se siri, sve dok ne oblikuje siroku osnovu. Osnova je "ekran" monitora koji je sa unutrasnje strane pokriven matricom od vise hiljada sićusnih fosfornih tačaka. Fosfori su hemikalije koje emituju svetlost kada su pobudjeni mlazom elektrona: različiti fosfori emituju svetlost različitih boja. Svaka tačka se sastoji od tri čestice obojenog fosfora: jedne crvene, jedne zelene i jedne plave. Ove grupe od po tri fosfora čine jedan piksel.
U katodnoj cevi nalazi se elektronski top koji se sastoji od katode, izvora toplote i elemenata za fokusiranje. Monitori u boji imaju tri razdvojena elektronska topa, po jedan za svaku boju fosfora. Kombinacije različitih intenziteta svetlosti koju odaju crveni, zeleni i plavi fosfori mogu da stvore iluziju miliona boja. To se zove aditivno mesanje boja i predstavlja osnovu za sve displeje u boji sa katodnim cevima.
Slike se stvaraju kada elektroni iz elektronskog topa konvergiraju da bi udarili u njihove odgovarajuće fosforne čestice (trojke) i koje onda zasvetle, u većoj ili manjoj meri. Elektronski top zrači elektrone kada je grejač dovoljno topao da oslobodi negativno naelektrisane elektrone iz katode, koji se zatim usredsredjuju u tanak mlaz pomoću elemenata za fokusiranje. Elektroni se usmeravaju ka česticama fosfora pomoću snazne, pozitivno naelektrisane anode, smestene blizu ekrana.
Fosfori u jednoj grupi su tako blizu jedan drugome da ljudsko oko zapaza njihovu kombinaciju kao jedan obojeni piksel. Pre nego sto elektronski mlaz udari u fosfornu tačku, on prolazi kroz perforiranu ploču smestenu direktno ispred sloja fosfora, koja se zove "maska senke". Njena namena je da "maskira" elektronski mlaz, formirajući manji, vise zaokrugljeni vrh koji moze čisto da udari u pojedinačni fosfor i da minimizuje "prelivanje", kod koga mlaz elektrona osvetljava vise od jedne tačke.
Mlaz se pomera po ekranu pomoću magnetskog polja stvorenog u okviru otklonskog sistema. On polazi od gornjeg levog ugla (kada se gleda spreda u monitor) i pali se i gasi kako se kreće po redu, ili "rasteru". Kada udare o prednji deo ekrana, eneregetski elektroni se sudaraju sa česticama fosfora, u vezi sa odgovarajućim pikselima slike koja će se stvoriti na ekranu. Ovi sudari pretvaraju energiju u svetlost. Kada se zavrsi jedan prolaz, elektronski mlaz se pomera jedan raster nanize i proces počinje ponovo. To se ponavlja sve dok se ne iscrta ceo ekran, kada se mlaz ponovo vraća na vrh da bi opet otpočeo sa opisanim procesom.
Najvazniji aspekt monitora je da bi on trebalo da ima stabilan prikaz na izabranoj rezoluciji i paleti boja. Ekran koji treperi ili svetluca, posebno kad je veći deo slike beo, moze da prouzrokuje nadrazenost ili bol u očima, glavobolju i migrenu.
Tri glavne karakteristike monitora su:
maksimalna rezolucija koju će prikazati,
na kojoj je to brzini ozvezavanja
i da li je to u rezimu sa preplitanjem ili bez preplitanja.
Rezolucija i brzina osvezavanja
Rezolucija je broj piksela koji opisuje grafička kartica na radnoj povrsini, izrazena kao proizvod njihovog broja po horizontali i po vertikali. Standardna VGA rezolucija je 640 x 480 piksela. Najčesće SVGA rezolucije su 800 x 600 i 1024 x 768 piksela.
Brzina osvezavanja, ili vertikalna frekvencija, meri se u Hercima (Hz) i predstavlja broj kadrova koji se prikazuje na ekranu u sekundi. Ako ih je suvise malo, oko će primetiti intervale vremena izmedju njih i videće treperenje ekrana. Brzina osvezavanja, dovoljna da ekran ne bi treperio, prihvaćena sirom sveta, iznosi 70 Hz i vise, mada standardi kao sto je VESA povećavaju te frekvencije na 75 Hz ili 80 Hz.
Preplitanje
Monitor sa preplitanjem je onaj kod koga mlaz elektrona iscrtava svaku drugu liniju, recimo prvu, treću, petu i tako dalje, sve dok ne napuni ceo ekran, a zatim se vraća na vrh da bi popunio parne prazne prostore (recimo drugu liniju, četvrtu, sestu itd.). Monitor sa preplitanjem koji nudi brzinu osvezavanja od 100 Hz, osvezava svaku datu liniju samo 50 puta u sekundi, sto daje očigledno treperenje. Kod monitora bez preplitanja (NI - non-interlaced), svaka linija se iscrtava pre vraćanja na vrh sledećeg kadra, sto rezultuje daleko mirnijim prikazom. Da bi se sigurno dobio stabilan prikaz, potreban je monitor bez preplitanja sa brzinom osvezavanja od 70 Hz ili visom.
Maske i rastojanje izmedju tačaka
Maksimalna rezolucija monitora ne zavisi samo od njegove najvise frekvencije skaniranja. Drugi činilac je korak izmedju tačaka, odnosno fizičko rastojanje izmedju susednih fosfornih tačaka iste boje na unutrasnjoj povrsini katodne cevi. Tipično, ono je izmedju 0,22 mm i 0,3 mm. Sto je taj broj manji, finije i bolje se razlazu detalji. Medjutim, pokusavanje da se dobije suvise mnogo piksela na monitoru bez dovoljnog rastojanja izmedju tačaka prouzrokuje da veoma fini detalji, kao sto su na primer natpisi ispod ikona, deluju zamagljeno.
Dot pitch je diajgonalno rastojanje
između dva fosfora iste boje (slika levo). Na primer, dijagonalno
rastojanje između crvene tačke fosfora do prve crvene tačke
pored. Izrazava se u milimetrima(mm).
Stripe pitch je rastojanje izmedju vertikalnih linija kod
katodne cevi sa Aperture grill tehnologijom (slika desno). Izrazava se u
milimetrima (mm) i predstavlja rastojanje između verikalnih linija fosfora sa istom bojom.Sto je manje
rastojanje linija ili tačaka (dot i stripe) slika će biti
kvalitetnija. Slika je finija i ostrija.Ivice i linije na slici su pravilnije i
jasno definisane.
Zbog očigledne razlike, linije i tačke se ne mogu upoređivati
apsolutno. Kada upoređujemo dot pitch i aperture grill ili stripe pitch
realno postoji razlika od nekih 7-8% na stetu tačaka. Tako na primer, a
0.25mm aperture grille pitch je otprilike jednak kao 0.27mm dot pitch.
Trio tačaka
Većina monitora za računare koristi okrugle čestice fosfora i rasporedjuje ih u trougaonoj formaciji. Ove grupe se zovu "trijade" (ili "trojke"), a raspored je konstrukcija poznata kao trio tačaka. Maska je smestena direktno ispred sloja fosfora - svaka rupica odgovara jednom triju tačaka - i pomaze da se maskiraju nepotrebni elektroni, čime se izbegava njihovo rasipanje i zamagljivanje konačne slike.
Maska u sredini ekrana se vise zagreva, zato sto je tu rastojanje izmedju izvora elektrona i njihovog odredista manje od onog na ivicama. Da bi se sprečilo da se ona deformise - i da netačno preusmeri elektrone - proizvodjači je tipično konstruisu od Invar-a, legure sa veoma malim koeficijentom sirenja na toploti.
Sve je to vrlo dobro, izuzev činjenice da maska koja sluzi za sprečavanje rasipanja elektrona zauzima veliki deo povrsine ekrana. Tamo gde su delovi maske, nema fosfora da svetli, a manje svetla znači tamniju sliku.
Sjaj slike je najvazniji za video punog pokreta i, pojavom multimedije, postaje sve vazniji trzisni činilac, tako da je uradjen veliki broj unapredjenja da bi se konstrukcije sa triom tačaka učinile svetlijim.
Resetka otvora
U 1960-im godinama, firma Sony je razvila alternativnu cevnu tehnologiju poznatu kao Trinitron. Ona je kombinovala tri posebna elektronska topa u jednom uredjaju, sto Sony zove Pan Focus sistem. Umesto da grupisu tačke crvenog, zelenog i plavog forsfora u trijade, cevi Trinitron postavljaju svoje obojene fosfore u neprekidne vertikalne trake.
Dakle, radije nego da koriste čvrstu perforiranu ploču, cevi Trinitron upotrebljavaju maske koje razdvajaju cele trake umesto svake tačke - sto Sony zove "resetka otvora". To zamenjuje masku nizom traka od legure koji ide vertikalno preko unutrasnjosti cevi. Umesto da koriste uobičajene trojke fosfornih tačaka, cevi zasnovane na resetki otvora imaju fosforne linije bez horizontalnih prekida i tako se pouzdaju u tačnost elektronskog mlaza da definise gornju i donju ivicu piksela. Kako je na taj način manji deo povrsine ekrana zauzet maskom, a fosfor neprekinut vertikalno, vise fosfora svetli, sto rezultuje jasnijim prikazom.
Obzirom da su trake resetke otvora veoma uske, postoji mogućnost da bi one mogle da se pomeraju, zbog sirenja ili vibracija. U pokusaju da se to eliminise, montirane su horizontalne zice za prigusenje, da bi se povećala stabilnost. To smanjuje mogućnost razdesenosti resetke otvora, koja moze da prouzrokuje pojave vertikalnih prekida i zamagljenja. Losa strana resenja je u tome sto zice za prigusenje preprečuju put elektronima ka fosforu i vide se pri pazljivijem gledanju iz blizine. Sledeći nedostatak je mehanička nestabilnost. Lak udarac monitora Trinitron sa strane moze da prouzrokuje kolebanje slike koje se zapaza u trenutku.
Maska sa prorezima
Koristeći prednosti oba prethodno opisana pristupa, firma NEC je razvila hibridni tip maske koji primenjuje konstrukciju maske sa prorezima, pozajmljenu iz tehnologije TV monitora razvijenih kasnih 1970-ih godina u firmama RCA i Thorn. Gotovo svi ne-Trinitron TV prijemnici koriste eliptično oblikovane fosfore, vertikalno grupisane i razdvojene pomoću maske sa prorezima.
Da bi se omogućilo da veća količina elektrona prodje kroz masku, standardne okrugle perforacije su zamenjene sa vertikalno uredjenim prorezima. Konstrukcija trijada je takodje drugačija, pa su pravolinijski fosfori uredjeni tako da omogućavaju najbolje iskorisćenje povećanog broja elektrona.
Konstrukcija maske sa prorezima je mehanički stabilna zbog ukrstanja horizontalnih sekcija maske, ali izlaze vise fosfora od konvencionalne konstrukcije trija tačaka. Rezultat nije tako sjajan kao resetka otvora, ali je mnogo stabilniji i svetliji nego onaj koji daje trio tačaka
Povećano rastojanje izmedju tačaka (EDP - Enhanced Dot Pitch)
EDP je najnovija tehnologija maskiranja
koju je krajem 1997. godine razvila i izbacila na trziste firma
Kod tipične katodne cevi sa maskom, trijade fosfora su poredjane manje vise ravnostrano, čineći tako trougaone grupe ravnomerno rasporedjene preko unutrasnje povrsine cevi. Firma Hitachi je smanjila rastojanje izmedju fosfornih tačaka po horizontali, stvorivsi trijadu tačaka koja je sličnija jednakokrakom trouglu. Da bi se izbeglo ostavljanje razmaka izmedju trijada, koji bi umanjio prednosti ovakvog rasporeda, same tačke su izduzene, tako da su vise ovalne nego okrugle. Glavna prednost konstrukcije EDP se najvise zapaza u predstavljanju finih vertikalnih linija. Kod konvencionalnih katodnih cevi, linija koja ide od vrha ekrana do njegovog dna biće u izvesnoj meri u "cik-cak" obliku od jedne trijade tačaka do druge ispod nje, i tako dalje. Dovodjenje susednih horizontalnih tačaka blize jedne drugoj smanjuje se ovaj efekat i utiče na jasnoću svih slika.
Ravne četvrtaste cevi
Ravne četvrtaste cevi (FST) poboljsavaju ranije konstrukcije, jer imaju povrsinu ekrana sa veoma blagom zakrivljenosću. One takodje imaju veću povrsinu za prikaz, blizu ukupnoj veličini cevi i sa gotovo četvrtastim uglovima.
Cevi FST zahtevaju posebnu leguru, Invar, za izradu
maske. Ravan ekran znači da je najkraći put mlaza u sredistu ekrana.
To je tačka u kojoj energija mlaza tezi da se koncentrise i zato se maska
tu vise zagreva nego u uglovima i na ivicama displeja. Neravnomerno zagrevanje
maske moze da prouzrokuje njeno sirenje, a zatim krivljenje i uplitanje. Bilo
kakvo izobličenje maske znači da njeni otvori neće vise
odgovarati trijadama tačaka na ekranu i da će se kvalitet slike
smanjiti. Legura Invar se koristi na najboljim monitorima, jer ima
Komande
Ne tako davno, naprednije komande nalazile su se samo na vrhunskim monitorima. Sada se čak i modeli za siroko trziste mogu pohvaliti obiljem komandi za korekciju slike. To je zato sto slika koju na monitor prosledjuje grafička kartica moze biti podlozna različitim izobličenjima. Slika ponekad moze biti suvise daleko od jedne strane, ili se pojavljuje suvise visoko na ekranu, treba da se napravi čirom ili visom. Ova podesavanja mogu da se učine upotrebom komandi za horizontalno ili vertikalno odredjivanje veličine i polozaja. Najčesća od "geometrijskih komandi" je "izbočenost/jastučić" (barrel/pincushion, vidi sliku), koja ispravlja sliku od udubljivanja ka sredistu, ili iskrivljenja ka spoljasnosti na ivicama. Popravka trapeziodnosti moze da ispravi nagnute stranice. Popravka paralelograma sprečava sliku da se nagne na jednu stranu, dok neki modeli čak dozvoljavaju da se rotira cela slika.
Multimedijski monitori
Uredjaji za zvuk su postali uobičajeni na mnogim PC računarima, sto zahteva zvučnike, mozda i mikrofon. "Multimedijski monitor" izbegava mnogo posebnih kutija i kablova, ugradnjom jedne vrste zvučnika, mikrofona, a u nekim slučajevima i kamera za video konferencije. Na zadnjoj strani tih monitora su priključci za zvučnu karticu.
Nedostaci katodnih cevi
Katodna cev ima i sledeće očigledne nedostatke:
trosi mnogo električne energije;
greske u konvergenciji i promene boje po ekranu;
njena nezgrapna visokonaponska kola i jaka magnetna polja stvaraju stetno elektromagnetsko zračenje;
ona je, prosto, suvise velika.
Standardi bezbednosti
Kasnih 1980-ih godina, briga nad mogućim zdravstvenim pitanjima u vezi sa upotrebom monitora, navela je Swedac, Svedsku ustanovu za ispitivanje, da izradi preporuke koje se tiču ergonomije monitora i njihovog zračenja. Standard koji je dobijen kao rezultat nazvan je MPR1. On je bio poboljsan 1990. godine, kao medjunarodno usvojen standard MPR2 koji je obavezivao na smanjenje elektrostatičkog zračenja pomoću provodnog sloja na ekranu monitora.
Svedska konfederacija profesionalnih sluzbenika predstavila je 1992. godine novi standard, nazvan TCO. Nivoi zračenja u TCO92 bili su zasnovani na onome sto su proizvodjači monitora smatrali mogućim, a ne na bilo kakvom nivou bezbednosti, dok je MPR2 bio zasnovan na onome sto bi oni mogli da postignu bez značajnijeg povećanja troskova
Pored Svedske, glavni podsticaj za standarde bezbednosti je dosao iz Sjedinjenih Američkih Drzava. U 1993. godini VESA je uvela svoj standard DPMS, ili Signalizaciju za upravljanje napajanjem displeja (Display Power Management Signalling). Grafička kartica saglasna sa DPMS standardom omogućava da monitor bude u četiri moguća stanja: uključen, u pripravnosti, suspendovan ili isključen, u periodima koje definise korisnik. Suspendovan rezim mora da vuče manje od 8 W, tako da će katodna cev, njen grejač i elektronski top verovatno biti isključeni. Pripravnost smanjuje potrosnju električne energije do ispod 25 W, sa grejačem katodne cevi obično ostavljenim uključenim radi brzeg ozivljavanja sistema.
TCO standardi
Standardi TCO takodje zahtevaju da su ekrani prevučeni provodnim slojevima da bi se smanjilo statičko naelektrisanje na monitoru. Mada se tvrdi da je statički elektricitet stvoren na prednjoj povrsini katodne cevi činilac u većem broju rizika po zdravlje, to jos nije zvanično potvrdjeno.
TCO99 je poslednja iteracija standarda. TCO99 ne menja nivoe zračenja u odnosu na prethodne verzije, ali menja procedure za ispitivanja u vezi izvesnih praznina. Novo odobrenje se uglavnom usredsredjuje na poboljsanje zahteva za vizuelnu ergonomiju. Poboljsanja u vizuelnoj ergonomiji uključuju ravnomerniji osvetljaj i bolji kontrast. Postoji takodje i novi zahtev da podesenost temperature boje ekrana, kada je prisutna, bude tačna.
Da bi se smanjila zamorenost oka koja je posledica treperenja slike, povećana je minimalna zahtevana brzina osvezavanja na 85 Hz za displeje manje od 20 inča, sa preporučenih 100 Hz, a 75 Hz za one od 20 inča i vise
Jos veća paznja posvećena je ustedi električne energije i uticaju okoline, pri čemu monitori koji imaju sertifikat TCO99 stede do 50 % vise energije od displeja po standardu TCO95..
Prikaz uporednih specifikacija 17''-nih CRT monitora:
Proizvođač |
CTX |
LG |
LiteOn |
NEC |
Phillips |
Samsung |
Model |
PR711FL |
795FL |
C1770FNST |
FE750+ |
107P |
757DFX |
Vidljiva dijagonala |
16" |
16" |
16" |
16" |
16" |
16" |
Maksimalna rezolucija |
1600x1200 @ 60Hz |
1600x1200 @ 75Hz |
1280x1024 @ 60Hz |
1600 x 1200 @ 73Hz |
1920x1440 @ 60Hz |
1920x1440 @ 64Hz |
Optimalna rezolucija |
1280x1024 @ 85Hz |
1280x1024 @ 85Hz |
1024x768 @ 85Hz |
1280 x 1024 @ 85 Hz |
1280x1024 @ 85Hz |
1280x1024 @ 85Hz |
Horizontalno osvezavanje |
30-97kHz |
30-97kHz |
30-70kHz |
31-96 kHz |
30-92kHz |
30-96kHz |
Vertikalno osvezavanje |
50-160hz |
50-160hz |
50-160hz |
55-160 Hz |
50-160hz |
50-160hz |
Bandwidth |
202 MHz |
203 MHz |
94.5MHz |
234 MHz |
234 MHz |
250 MHz |
Stripe pitch |
0.24mm |
0.24mm |
0.25mm |
0.25mm |
0.25mm |
0.20mm |
Potrosnja |
100W |
130W |
75W |
89W |
92W |
90W |
Dimenzije |
412x415x430.5mm |
414x436x439mm |
404x408x423 mm |
399x413x415 mm |
399x410x419 mm |
398x412x412 mm |
Tezina |
17.6kg |
21kg |
16kg |
19 Kg |
17.5kg |
17kg |
Displeji sa tečnim kristalima (LCD)
Tečne kristale je krajem 19. veka prvi pronasao austrijski botaničar Friedrich Reinitzer, a sam termin "tečni kristal" smislio je malo kasnije nemački fizičar Otto Lehmann.
Tečni krstali su gotovo providne supstance, koji imaju osobine i čvrste i tečne materije. Svetlo koje prolazi kroz tečne kristale prati poredak molekula od kojih se oni sastoje - sto je osobina čvrste materije. 1960-ih godina otkriveno je da naelektrisavanje tečnih kristala menja njihov molekularni poredak i samim tim i način kako svetlo prolazi kroz njih - sto je osobina tečnosti.
Od njihove pojave kao medijuma za displeje 1971. godine, tečni kristali su usli u različite oblasti koje obuhvataju minijaturnu televiziju, digitalne fotoaparate, video kamere i monitore, a danas mnogi veruju da je LCD tehnologija koja će najverovatnije zameniti monitor sa katodnom cevi.Ona se pojavila pre tehnologija ravnih ekrana i ima neosvojiv polozaj u oblasti prenosnih i ručnih PC računara, gde je na raspolaganju u dva oblika:
jevtiniji DSTN (dual-scan twisted nematic - obrnuti nematik sa dvostrukim skaniranjem) i
tranzistor sa tankim filmom TFT (thin film transistor) za sliku visokog kvalieta.
Principi
Displej radi tako sto propusta promenljive količine belog pozadinskog svetla stalnog intenziteta kroz aktivni filtar. Crveni, zeleni i plavi elementi piksela dobijaju se jednostavnim filtriranjem belog svetla.
Većina tečnih kristala su organska jedinjenja koja se sastoje od dugačkih molekula u vidu sipke koji se, u svom prirodnom stanju, rasporedjuju tako da su im poduzne ose priblizno paralelne.
U svom prirodnom stanju, LCD molekuli su rasporedjeni na slobodan način, sa paralelnim poduznim osama. Medjutim, kada dodju u dodir sa povrsinom izbrazdanom u stalnom pravcu, oni se poredjaju paralelno duz tih brazda
Prvi princip jednog LCD displeja sastoji se u postavljanju tečnog kristala u "sendvič" izmedju dve fino izbrazdane povrsine, gde su brazde na jednoj povrsini normalne (pod uglom od 90 stepeni) u odnosu na brazde na drugoj povrsini. Ako su molekuli na jednoj povrsini poredjani u pravcu sever-jug, a molekuli na drugoj u pravcu istok-zapad, onda su oni izmedju prisiljeni da budu u stanju obrtanja od 90 stepeni.
Svetlost prati poredak molekula i zato se obrne za 90 stepeni dok prolazi kroz tečni kristal. Medjutim, na osnovu otkrića u RCA America, kada se tečni kristal stavi pod napon, molekuli se sami poredjaju vertikalno, dozvoljavajući svetlu da prodje bez obrtanja.
Drugi princip jednog LCD displeja oslanja se na osobine polarizujućih filtara i same svetlosti. Talasi prirodne svetlosti su orijentisani pod slučajnim uglovima. Polarizujući filtar je jednostavno skup neverovatno finih paralelnih linija. Ove linije dejstvuju kao mreza, zaustavljajući sve svetlosne talase sem onih koji su (slučajno) orijentisani pralelno tim linijama. Drugi polarizujući filtar čije su linije rasporedjene normalno (pod uglom od 90 stepeni) u odnosu na linije prvog filtra bi zato potpuno zaustavio tu već polarizovanu svetlost. Svelost bi prosla kroz drugi polarizator ako bi njegove linije bile tačno paralelne sa prvim, ili ako bi sama svetlost bila obrnuta tako da odgovara drugom polarizatoru.
Tipičan obrnuti nematički (TN - twisted nematic) tečni kristal sastoji se od dva polarizujuća filtra sa medjusobno normalno rasporedjenim linijama (pod uglom od 90 stepeni) koji bi, kao sto je opisano, zaustavili svu svetlost koja bi pokusala da prodje kroz njih. Ali, izmedju ovih polarizatora se nalaze obrnuti tečni kristali. Zato se svetlost polarizuje pomoću prvog filtra, obrće za 90 stepeni pomoću tečnih kristala i najzad potpuno prolazi kroz drugi polarizujući filtar. Medjutim, kada se priključi električni napon na tečne kristale, molekuli se prestroje vertikalno, dozvoljavajući svetlosti da pordje kroz njih bez obrtanja, ali se ona zaustavlja na drugom filtru. Posledica toga je da ako nema napona - svetlost prolazi, a ako se napon uključi - nema svetlosti na drugom kraju.
Kristali u LCD displeju mogli bi biti alternativno rasporedjeni, tako da svetlost prolazi kada ima napona, a ne prolazi kada ga nema. Medjutim, kako su ekrani sa grafičkom spregom skoro uvek uključeni, stedi se električna energija ako se kristali rasporede tako da kada nema napona - prolazi svetlost.
Pravila
Displeji sa tečnim kristalima slede
različit skup pravila od displeja sa katodnim cevima, nudeći
prednosti u pogledu veličine, potrosnje električne energije i
treperenja, kao i "besprekornu" geometriju. Mane su im mnogo veća cena, losiji vidni ugao i manje
Dok su katodne cevi u stanju da prikazuju niz rezolucija i da ih skaliraju tako da odgovaraju ekranu, LCD panel ima fiksiran broj ćelija sa tečnim kristalima i moze da prikaze samo jednu rezoluciju na punoj veličini ekrana, koristeći jednu ćeliju po pikselu. Manje rezolucije mogu da se prikazu koristeći samo deo ekrana. Na primer, panel od 1024 x 768 piksela moze da prikazuje rezoluciju od 640 x 480 koristeći samo 66% povrsine ekrana. Većina displeja sa tečnim kristalima mogu da ponovo skaliraju slike nize rezolucije tako da popune ekran. Medjutim, to bolje uspeva sa slikama sa kontinualnim tonom, kao sto su fotografije, nego sa tekstom i slikama sa finim detaljima, gde rezultat moze biti u vidu losih pojava nazubljenosti kod kosih linija i slično. Najbolji rezultati postizu se kod onih LCD displeja koji uzimaju u obzir ceo ekran kada vrse skaliranje slike, uklanjajući tako pojave nazubljenosti. To ipak ne mogu da rade svi displeji sa tečnim kristalima.
Za razliku od monitora sa katodnim cevima, dijagonalna mera displeja sa tečnim kristalima je ista kao i njegova povrsina za gledanje, tako da nema tradicionalnog gubitka od oko jednog inča iz prednje ploče monitora.
Katodna cev ima tri elektronska topa čiji mlazevi moraju da konvergiraju bez greske, da bi stvorili ostru sliku. Kod panela sa tečnim kristalima nema problema konvergencije, jer se svaka ćelija uključuje i isključuje pojedinačno. To je razlog zasto tekst na monitoru sa tečnim kristalima izgleda tako jasan. Nema briga oko brzina osvezavanja i treperenja kod panela sa tečnim kristalima - LCD ćelije su ili uključene ili isključene, pa slike mogu da se prikazuju sa malim brzinama osvezavanja, izmedju 40 i 60 Hz, a da nemaju veće treperenje od onih koje imaju brzinu osvezavanja od 75 Hz.
Paneli su osvetljeni pomoću fluorescentnih cevi koje su provučene kroz zadnji deo uredjaja; ponekad, displej će davati svetlije linije u jednim delovima ekrana nego u drugim. Takodje, moguće je videti prekide ili pojavu parazitnih slika na ekranu, gde posebno svetla ili tamna slika moze da utiče na susedne delove ekrana.
Problemi ugla gledanja se javljaju na displejima sa tečnim kristalima zato sto je ta tehnologija transmisivni sistem koji radi pomoću modulacije svetlosti koja prolazi kroz displej, dok su katodne cevi, naprotiv, emisivne. Kod emisivnih displeja, postoji materijal koji emituje svetlost na prednji deo displeja, sto se lako vidi pod sirokim uglovima. Kod displeja sa tečnim kristalima, dok prolazi kroz zeljeni piksel, koso emitovana svetlost prolazi kroz susedne piksele, sto prouzrokuje izobličenje boje.
Većina monitora sa tečnim kristalima uključuju i uobičajeni 15-pinski analogni VGA priključak na računaru i koriste analogno-dititalni konvertor da pretvore signal u oblik koji panel moze da upotrebi.
DSTN displeji
Normalna pasivna matrica displeja sa tečnim kristalima ima vise slojeva. Prvi je od stakla, na koje je nanesen metalni oksid. Materijal koji se koristi je veoma providan, pa tako ne utiče na kvalitet slike. Matrica radi kao resetka elektroda za redove i kolone koje propustaju struju da bi se aktivirali pojedini elementi ekrana. Odozgo je nanesen polimer koji ima niz paralelnih zljebova na koje se vezuju molekuli. To se zove sloj za poravnanje i ponovljen je na drugoj staklenoj ploči koja takodje ima izvestan broj odstojnika za odrzavanje rastojanje izmedju dve pločice stakla kada se one postave zajedno u sklopu.
Ivice se onda zaliju epoksidnom smolom, ali sa otvorom ostavljenim u jednom uglu. To omogućava da se materijal sa tečnim kristalima unese izmedju pločica (u vakuumu) pre nego sto se pločice potpuno zaliju. U prvim modelima ovaj proces je bio sklon greskama, sto je rezultovalo zaglavljenim ili izgubljenim pikselima, u onim delovima gde materijal sa tečnim kristalima nije uspeo da stigne u sve delove ekrana.
Zatim su naneseni polarizacioni slojevi na krajnje spoljasnje povrsine svake staklene pločice, tako da odgovaraju orijentaciji slojeva za poravnanje. Kod DSTN, ili ekrana sa dvostrukim skaniranjem, orijentacija slojeva za poravnanje varira izmedju 90 i 270 stepeni, zavisno od ukupne rotacije tečnih kristala izmedju njih. Dodata je i pozadinska svetlost, tipično u obliku fluorescentnih cevi sa hladnom katodom, montiranih duz gornje i donje ivice panela.Svetlost se raspodeljuje po panelu pomoću
plastičnog svetlovoda ili prizme.
Slika koja se pojavljuje na ekranu, stvara se pomoću te svetlosti koja prolazi kroz slojeve panela. Ukoliko na LCD panel nije priključeno napajanje, pozadinska svetlost je vertikalno polarizovana zadnjim fltrom i prelama se od molekularnih lanaca u tečnom kristalu, tako da se pojavljuje iz horizontalno polarizovanog filtra na prednjem delu. Uključivanje napona prestrojava kristale, tako da svetlost ne moze da prodje, sto proizvodi taman piksel. Displeji sa tečnim kristalima u boji jednostavno koriste dodatne crveno, zeleno i plavo obojene filtre nad tri posebna LCD elementa da bi stvorili piksel u vise različitih boja.
Medjutim, sam odziv LCD displeja pasivnom matricom je vrlo spor. Kod brzo promenljivog sadrzaja ekrana, kao sto je to slučaj sa videom ili brzim pokretima misa, često se pojavljuje "razmazanost" jer displej ne moze da drzi korak sa promenama svog sadrzaja. Pored toga, pasivna matrica izaziva i pojavu parazitnih dupliranih slika, efekat u kome jedno područje sa uključenim pikselima izaziva senku na isključenim pikselima u istim redovima i kolonama.
Stvaranje boja
Da bi se stvorile nijanse potrebne za displej sa vernim bojama, moraju da postoje neki srednji nivoi osvetljnosti ismedju punog svetla i potpunog odsustva svetla koje prolazi kroz ekran. Menjanje nivoa osvetljenosti koje se trazi da bi se napravio displej sa vernim bojama postize se promenom napona pod koji se stavljaju tečni kristali. Tečni kristali se u stvari obrću brzinom koja je direktno srazmerna naponu, omogućavajući tako da se upravlja količinom svetlosti. U praksi, ipak, promena napona danasnjih displeja sa tečnim kristalima nudi samo 64 različite nijanse po elementu (6 bita), suprotno od displeja u boji sa katodnim cevima koji mogu da stvore 256 nijansi (8 bita). Uz upotrebu tri elementa po pikselu, to ima za rezultat da displeji sa tečnim kristalima u boji mogu da daju maksimalno 262144 različite boje (18 bita), poredjeno sa monitorima u pravoj boji sa katodnim cevima koji daju 16777216 boja (24 bita).
Kako multimedijske primene postaju sve rasprostranjenije, nedostatak prave 24-bitne boje na displejima sa tečnim kristalima postaje ozbiljno pitanje. Dok su 18 bita dobri za većinu primena, to je nedovoljno za fotografiju ili video.
TFT displeji
Mnoga preduzeća su usvojila tehnologiju tranzistora tankog filma (TFT - Thin Film Transistor) da bi poboljsala ekrane u boji. U TFT ekranu, takodje poznatom i kao aktivna matrica, na LCD panel je povezana dodatna matrica tranzistora - po jedan tranzistor za svaku boju (crvenu, zelenu i plavu) svakog piksela. Ovi tranzistori upravljaju pikselima, eliminisući jednim udarcem i problem parazitnih dupliranja slika i malu brzinu odziva koji muče ne-TFT displeje sa tečnim kristalima. Rezultat su vremena odziva ekrana 2ms-25 ms, odnosi kontrasta u oblasti od 200:1 do 800:1 i vrednosti osvetljaja izmedju 200 i 250 cd/m2 (kandela po kvadratnom metru).
Elementi svakog piksela od tečnih kristala su uredjeni tako da u njihovom normalnom stanju (bez uključenog napona) svetlost koja dolazi kroz pasivni filtar je "pogresno" polarisana i zato zaustavljena. Ali, kada se napon priključi na elemente tečnih kristala, oni se obrću do devedeset stepeni u srazmeri sa naponom, menjajući svoju polarizaciju i pustajući da prodje vise svetlosti. Tranzistori upravljaju stepenom obrtanja i shodno tome intenzitetom crvenih, zelenih i plavih elemenata svakog piksela koji uobličava sliku na ekranu.
TFT ekrani mogu da se naprave mnogo tanjim od LCD-ova, sto ih čini laksim, a brzine osvezavanja sa sada priblizavaju onima koje imaju katodne cevi, jer ovi najnoviji rade oko deset puta brze od DSTN ekrana. VGA ekrani zahtevaju oko 921000 tranzistora (640x480x3), dok je za rezoluciju od 1024x768 potrebno 2359296 tranzistora i svaki treba da bude besprekoran. Kompletna matrica tranzistora treba da se proizvede na jednoj jedinoj skupoj silicijumskoj pločici i prisustvo ne vise od nekoliko nečistoća znači da cela pločica mora da se odbaci. To dovodi do velikog rasipanja i glavni je razlog za visoku cenu TFT displeja. To je takodje razlog zasto je u svakom TFT displeju verovatno da će se naći nekoliko neispravnih piksela čiji su tranzistori otkazali.
Postoje dva fenomena koji definisu neispravan LCD piksel:
"Upaljen" piksel, koji se javlja kao jedan ili vise slučajno rasporedjenih crvenih, plavih i ili zelenih piksel elemenata na potpuno tamnoj pozadini, ili
"nedostajući" ili "mrtav" piksel koji se javlja kao crna tačka na potpuno beloj pozadini.
Prvi je česći i rezultat je slučajnog kratkog spoja tranzistora, sto ima za posledicu da je piksel (crveni, zeleni ili plavi) stalno uključen. Nazalost, posle sklapanja uredjaja, popravka samog tranzistora nije moguća. Moze se onesposobiti neispravan tranzistor pomoću lasera.
Prikaz uporednih specifikacija 17''-nih TFT monitora:
Naziv |
H750 |
S71R |
L1710S |
170B2M |
VE175b |
713N |
L72D |
Proizvodjač |
Hansol |
Sony |
LG |
Philips |
ViewSonic |
Samsung |
Hyundai |
Rezolucija |
1280x1024 piksela |
1280x1024 piksela |
1280x1024 piksela |
1280x1024 piksela |
1280x1024 piksela |
1280x1024 piksela |
1280x1024 piksela |
Boje |
16.7 miliona boja |
16.7 miliona boja |
miliona boja |
miliona boja |
miliona boja |
miliona boja |
miliona boja |
Horizontalno osvezavanje |
kHz |
kHz |
kHz |
kHz |
kHz |
kHz |
kHz |
Vertikalno osvezavanje |
Hz |
Hz |
Hz |
Hz |
Hz |
Hz |
Hz |
Vreme odziva |
ms |
ms |
ms |
< ms |
ms |
8 ms |
8 ms |
Odnos kontrasta | |||||||
Svetlina |
cd/m² |
cd/m² |
cd/m² |
cd/m² |
cd/m² |
300 cd/m² |
300 cd/m² |
Vertikalni vidni ugao | |||||||
Horizontalni vidni ugao | |||||||
Pitch |
0.264 mm |
0.264 mm |
0.264 mm |
0.264 mm |
0.264 mm |
0.264 mm |
0.264 mm |
Povezivanje |
VGA |
VGA |
VGA |
VGA +DVI |
VGA |
VGA +DVI |
VGA +DVI |
Integrisani zvučnici |
Ne |
Ne |
Ne |
Da |
Ne |
Ne |
Da |
Potrosnja |
W |
W |
W |
W |
W |
34 W |
W |
Dimenzije (mm) |
383 x 396 x 215 |
423 x 399 x 233 |
370 x 421 x 222.5 |
414 x 406 x 180 |
415 x 417 x 230 |
370 x 386 x 195 |
372 x 398 x 185 |
Masa |
Kg |
Kg |
Kg |
Kg |
Kg |
4,4 kg |
3,5 kg |
Poredjenje sa displejima sa katodnom cevi
Sledeća tabela daje poredjenje izmedju displeja sa tečnim kristalima od 13,5 inča sa pasivnom matricom (PMLCD), sa aktivnom matricom (AMLCD) i monitora od 15 inča sa katodnom cevi:
Vrsta displeja |
Ugao gledanja |
Odnos kontrasta |
Brzina odziva |
Osvetljaj |
Potrosnja el.energije |
LCD sa pasivnom matricom |
49-100 stepeni |
300 ms |
45 W |
||
LCD sa aktivnom matricom |
vise od 140 stepeni |
25 ms |
50 W |
||
Monitor sa katodnom cevi |
vise od 190 stepeni |
nepoznato |
180 W |
Odnos kontrasta je mera koja pokazuje koliko je svetliji čisto beli izlaz u poredjenju sa čisto crnim izlazom. Sto je kontrast veći, to je slika ostrija, a belo će biti čistije. U poredjenju sa LCD displejima, monitor sa katodnom cevi nudi daleko najveći odnos kontrasta.
Vreme odziva se meri u milisekundama i odnosui se na vreme koje uzima svaki piksel da bi odgovorio na komandu koju prima iz kontrolera panela. Vreme odziva se koristi samo kada se govori o LCD displejima, zbog načina na koji oni salju svoj signal. AMLCD displej ima mnogo bolje vreme odziva od PMLCD displeja. Vreme odziva se ne primenjuje na monitore sa katodnim cevima zbog načina na koji oni prikazuju informacije (elektronski mlaz koji pobudjuje fosfor).
Digitalni paneli
Vazna razlika izmedju monitora sa katodnim cevima i LCD panela je u tome sto prvi zahtevaju analogni signal da bi proizveli sliku, a drugima je za to potreban digitalni signal. Ta činjenica ima za posledicu da su postavljanje i polozaj LCD panela, generator takta i kontrole faze kritični za postizanje najboljeg mogućeg kvaliteta displeja i stvara teskoće tako da paneli nemaju karakteristike za automatsko podesavanje, nego ta podesavanja moraju da se izvrse ručno.
Problem se javlja zato sto su većina panela konstruisani za upotrebu sa trenutno raspolozivim grafičkim karticama koje imaju analogne izlaze. U toj situaciji grafički signal je digitalno generisan unutar PC računara, konvertovan od strane grafičke kartice u analogni signal, onda unet u LCD panel gde mora ponovo da se konvertuje u digitalni signal. Da bi se ceo proces ispravno obavljao, moraju da se podese dva kovertora tako da bi se njihove konverzije obavljale na istoj frekvenciji i fazi. To obično zahteva da generator takta i faza za konvertor u LCD panelu budu tako podeseni da odgovaraju onima na grafičkoj kartici.
Jednostavniji i efikasniji način da se pogoni LCD panel bio bi da se izbaci dvostepeni konverzioni proces i da se u panel direktno uvede digitalni signal.
U aprilu 1999. godine, DDWG je odobrila nacrt specifikacije DVI (Digital Visual Specification - digitalna vizuelna specifikacija) i , radeći na taj način, dovela elegantno, potpuno digitalno resenje velike brzine, blizu realizacije - uprkos značajnom povećanju cene.
DVI
Tehnologija PanelLink firme Silicon Image - brza serijska sprega koja koristi diferencijalnu signalizaciju sa minimizovanim prelazom (TMDS) da salje podatke monitoru - obezbedjuje tehničku osnovu za protokol signala DVI(Digital Visual Specification - digitalna vizuelna specifikacija).
Termin "sa minimizovani prelaskom" se odnosi na smanjenje broja prelazaka signala sa visokog na niski nivo i obrnuto. "Diferencijalno" opisuje metod predaje signala upotrebom para komplementarnih signala. Tehnika proizvodi serije jednosmerno uravnotezenih karaktera od ulazne sekvence bajtova podataka, selektivno invertujući duge nizove "1" ili "0" da bi se odrzao nivo jednosmernog napona signala centriran oko praga koji odredjuje da li je primljeni bit podataka naponskog nivoa "1" ili "0". Kodovanje koristi logiku da minimizuje broj prelazaka, povećavajući na taj način brzinu prenosa i poboljsavajući tačnost.
Proizvodjači kartica grafičkih adaptera ne mogu da otseku analognu vezu milionima monitora sa katodnim cevima koji su već na stonim računarima, a proizvodjači LCD monitora ne mogu da urade digitalnu vezu dok je grafička kartica ne podrzi. DVI ovo resava preko dva tipa konektora:
DVI-Digitalni (DVI-D) - koji podrzava samo digitalne displeje
DVI-Integrisani (DVI-I) - koji podrzava kompatibilnost unazad digitalnih displeja sa analognim displejima
Konektori su promisljeno projektovani, tako da samo-digitalni uredjaj ne moze da se uključi u samo-analogni uredjaj, ali će oba moći da se priključe na konektor koji podrzava obe vrste sprege. Digitalni priključak koristi 24 pina, sto je dovoljno za dva potpuna TMDS kanala. DVI konektori sa jednom vezom imaju samo 12 od 24 pina; oni sa dve veze imaju svih 24 pina. Sprega DVI-D je projektovana za 12-pinski ili 24-pinski DVI konektor sa digitalnog ravnog panela. Sprega DVI-I prima 12-pinski ili 24-pinski DVI konektor ili novi tip analognog konektora koji koristi četiri dodatna pina plus konektor kontakt za uzemljenje da bi odrzao konstantnu impedansu za analogne RGB signale. DVI-I podnozje ima i rupu u obliku znaka "+" da primi analognu vezu; DVI-D podnozje to nema. Umesto standardnih cilindričnih pinova koji se nalaze na uobičajenim konektorima, pinovi za DVI su spljosteni i uvrnuti da stvore LHF kontakt (Low Force Helix - spiralni kontakt sa malom silom) - konstruisan da obezbedi pouzdaniju i stabilniju vezu izmedju kabla i konektora.
Plazma displeji
Plazma displej paneli (PDP) su slični katodnim cevima po tome sto su emisivni i koriste fosfor, a LCD displejima po tome sto koriste X i Y resetku elektroda odvojenih dielektričnim slojem magnezijum oksida (MgO) i okruzenih mesavinom inertnih gasova - kao sto su argon, neon ili ksenon - da bi adresirali individualne elemente slike. Oni rade na principu da gas pod niskim pritiskom stavra svetlo kada prolazi kroz visoki napon. U sustini, PDP moze da se posmatra kao matrica malih fluorescentnih cevi kojima se upravlja na promisljen način. Svaki piksel, ili ćelija, sastoji se od malog kondenzatora sa tri elektrode. Električno praznjenje preko elektroda čini da plemeniti gasovi zatvoreni u ćeliji prelaze u stanje plazme kada se jonizuju. Plazma je električno neutralna, veoma jonizovana materija koja se sastoji od elektrona, pozitivnih jona i neutralnih čestica. Posto je električno neutralna, ona sadrzi podjednake količine elektrona i jona i po definiciji je dobar provodnik. Kada im se jednom dovede energija, ćelije plazme emituju ultraljubičastu (UV) svetlost koja onda udara o crvene, zelene i plave fosfore na prednjoj strani svakog piksela i oni počinju da svetle.
U okviru svake ćeliji su stvarno tri podćelije od kojih jedna sadrzi crveni fosfor, druga plavi, a treća zeleni fosfor. Da bi se stvorile nijanse boja, intenzitetom svake od tri osnovne RGB boje mora da se upravlja nezavisno. Dok se to kod katodnih cevi radi modulisanjem struje elektronskog mlaza i samim tim i intenziteta emitovane svetlosti, kod PDP displeja se nijansiranje postize impulsnom kodovanom modulacijom
Činjenica da su PDP displeji emisivni i da koriste fosfor znači da oni imaju izvanredan vidni ugao i performansu boje.
Najveća prepreka koju treba da svaladaju plazma paneli je njihova nesposobnost da postignu glatku linearnu promenu od potpuno belog do potpuno tamnog. Poseban problem su tamne nijanse sivog, sto se posebno vidi prilikom prikazivanja filmova ili drugih video programa sa tamnim scenama.
Proizvodnja je jednostavnija nego u slučaju LCD displeja, a troskovi su slični onima kod proizvodnje katodnih cevi u istoj količini. U poredjenju sa TFT ekranima, koji koriste fotolitografske i visoko-temperaturne procese u sobama sa visokim stepenom čistoće, PDP displeji mogu da se proizvode u manje čistim fabrikama, uz niske nemperature i jevtine direktne procese stampanja.
Ipak, dokazalo se da je osnovno ograničenje plazma ekrana veličina piksela. Za sada proizvodjači ne mogu da vide kako da dobiju veličine piksela ispod 0,3 mm, čan ni na duzi rok. Iz tih razloga, nije verovatno da će PDP displeji imati ulogu na glavnom trzistu PC računara. Na srednji rok, oni će verovatno ostati najpogodniji za TV i prezentacije za vise gledalaca, uz upotrebu velikih ekrana u rasponu od 25 do 70 inča.
Tanke katodne cevi
Firma Candescent Technologies naziva svoju implementaciju FED tehnologije "Tanke katodne cevi" ("ThinCRTs"). Tehnologija radi na istim principima kao standardne cevi za slike koje koriste stoni računari i televizija. Mlazevi elektrona se okidaju sa negativno naelektrisanih elektroda ("katoda") kroz vakuumske staklene cevi. Elektroni udaraju fosfore na prednjem delu cevi, prouzrokuju da oni zasvetle i tako stvaraju slike visoke rezolucije.
U firmi Candescent Technologies su zamenili elektronske topove, kalemove za skretanje mlaza i maske konvencionalnih katodnih cevi sa perforiranom provodnom povrsinom kroz koju prolaze konični hladni katodni emitori koji se zovu Spindt katode. Prolazeći kroz provodnu povrsinu katode emituju elektrone koji čine da fosfor svetli na isti način kao kod tipične katodne cevi.
Dok se konvencionalne katodne cevi sastoje od velikih cevi u obliku zvona, ThinCRT koristi ravnu cev debljine samo 3,5 mm. Ona se sastoji od dve povrsine od stakla, odvojene razmakom od 1 milimetra. Unutrasnji nosači displeja su vrlo tankih zidova (svega 0,05 mm), napravljeni od posebnog keramičkog materijala. Prednja ploča je pokrivena aluminizovanim fosforom u boji za konvencionalne katodne cevi.
Umesto jedne velike katode konvencionalne katodne cevi, postoje milioni mikroskopskih emitora elektrona formiranih na osnovnoj ploči upotrebom procesne tehnologije tankog filma, slične onoj korisćenoj u proizvodnji LCD panela. Katode su vrlo male - svaka je dimenzije samo 200 nm - i vise njih aktivira individualni piksel na ekranu, sto dozvoljava relativno veliki procent otkaza (firma Candescent Techologies tvrdi 20 %) pre nego sto degradacija slike postane vidljiva. To čini ThinCRT sposobnijim za prezivljavanje u toku proizvodnje od LCD displeja i - sa debljinom celog displeja reda 8 mm - samo malim delom dubine konvencionalne katodne cevi.
Tehnologija se zove "hladno
katodna" jer se elektroni generisu na sobnoj temperaturi bez zagrevanja
koje je potrebno u konvencionalnim katodnim cevima. Emitori trose samo
Firma Candescent Technologies tvrdi da gotovo 80% alata, opreme i procesa koji su korisćeni u procesu proizvodnjemogu da se dobiju iz postojećih industrija katodnih cevi, LCD dospleja i poluprovodnika, sto značajno smanjuje troskove opremanja proizvodnih linija. Krajem 1998. godine, najavljen je savez sa firmom Sony, da bi se početkom 2000. godine na trziste izneo displej od 14,1 inča, po ceni koja je uporediva sa TFT tehnologijom.
ZAKLJUCAK
Usavrsavanje tehnike iz dana u dan nije zaobislo ni monitore.
Njihov dizajn, velicina i ostrina slike neprestano postavljaju nove standarde. Kako svojim performansama i funkcijama, tako dizajnom i kvalitetom, monitori svakog dana teze da postanu sto pristupacniji nama.
Inovacije u svim oblastima njihovog razvitka su takve da oni vise ne predstavljaju samo nezaobilazni deo svakog racunarskog sistema vec prate nove trendove u dizajnu i polako postaju modni detalj svakog ljubitelja racunara.
S obzirom na brz napredak ljudskog uma i njegovih teznji ka savrsenstvu, ostaje nam samo da pretpostavljamo kakvi nas monitori cekaju u buducnosti.
LITERATURA
D.Tosic: "Mikroprocesori sa elementima programiranja"
M.Randjelovic: "Racunari"
G. Joksimovic, D. Kosovac: "Svet Kompjutera"
R. Trifkovic, A. Nikolic: "IT market"
J. Arezina, D. Tasic: "Digital"
U. Jojic: "The Gamer"
internet:
www.sk.co.yu
www.cet.co.yu
www. benchmark.co.yu
www.micro.co.yu
www.pcpress.co.yu
www.procom.co.yu
|