POZNA KLASIKA
Najo iglednija razlika izme u klasike V i klasike IV v.p.n.e. vidimo na Mausoleumu, ima tri friza isto ni uradio Skopas .
Predhelenisti ku skulpturu karakterisu velike statue, neklasi na zestina, fizi ka i emocionalna, izr 939i82j azena napetim pokretima i
strasnim izrazima lica. Duboko usa ene o i Skopasov stil. Povezanost i sklad bili su zrtvovani
da bi svaka figura dobila vise
slobode za snazne i
neobuzdane pokrete. Ovo je stil eksplozivne snage.
Figure ovog perioda imaju jasno izrazene li ne osobine portretne (statua Mausola,
mozda Brijaksisovo delo).
Najzna ajniji umetnici ovog perioda:
SKOPAS on unosi strast, pateti nost, promene u oblikovanju glave, unosi emocije i narusava miran izraz lica. Duboko usađene o i. Dela:
Isto ni friz na Mausoleumu, borba Grka i Amazonki, 360 - 350 g.p.n.e.
PRAKISTEL najve i Atinski predstavnik lepog stila On tezi ka eleganciji, njegove figure poseduju meko u senke. Ovaj umetnik je doprineo promeni kontra posta, uveo je oslonac pod ruku i dobio veću izvijenost tela. Majstor je zenske ljupkosti i ulnog ozivljavanja puti. Dela:
Afrodita, 330 g.p.n.e., mermer, najslavnija statua, simbol savrsenstva, prva potpuno naga slika ove boginje
Grupa Hermes sa malim Bahom, 330 - 320 g.p.n.e.
LISIP tre e vazno ime predhelenisti ke ere. Menja polikletove proporciji, dolazti do vitkijeg tela (glava : telo = 1:8). Analizira i menja kontrapost tako sto prikazuje figuru u trenutku promene oslonca s jedne noge na drugu. Ucinio je smeli prodor u prostor, rukom opruzene u horizontalno ispred tela i time osposobio figuru za spontan trodimenzionalni pokret. Slobodu naglasava i dijagonalna linija slobodne noge i neposlusna kosa. Dela:
Apoksimenos (struga
Pesni ar, kopija
Heraklo koji se odmara, kopija
O razvoju gr ke skulpture u prvom veku helenisti ke ere znamo malo. Dela su brojne teme iz svakodnevnog zivota, a velika produkcija dovodi do serijskog stvaranja. Posle Fidijske vedre snage, Prakistelove eznjive lepote i Lisipove elegenacije, ostalo je da se izrazi, patetika, grimasa, teatralnost i fizi ki bol. esto se javlja me uzavisnost izme u statue i prosotra, npr. Nike sa Samotrake. Vazna grana gr kog vajarstva je portret. Po ev od IV v.p.n.e. portret i sad cveta. U ovoj eri su ra ene i male skulpture za privatne vlasnike. Teme: osim mitoloskih, prosjaci, uli ni svira i, seljaci, mlade pomodarke i sl. Groteskno, saljivo i slikovito. ak se prikazuju i motivi iz ljubavne mitologije. Naracija je jaka, umetnost pri a i zabavlja, prenaglasenost je izraza, koriste se nevazni efekti. To nisu svojstva skulpture velike umetnosti. Dela:
Gal na umoru 220 g.p.n.e., kopija, prikazan etni ki tip, dostojanstvo i patos, razdvajanje duha i tela
Faun Barberin, 220 g.p.n.e., kopija
Friz Zevsovog hrama u Pergamu, 180 g.p.n.e., 120m, duboko klesane figure
Nike sa Samotrake, 200-190 g.p.n.e., uravnotezen pokret,ziva draperija, aktivna povezanost figure i prostora, najve e remek delo helenisti ke ere
Glava sa Delosa, bronza, original, odraz duhovnog, portret, prikazana strepnja i psiholoski patos
Igra ica pod velom, 200 g.p.n.e., bronazana statueta
|