Documente online.
Zona de administrare documente. Fisierele tale
Am uitat parola x Creaza cont nou
 HomeExploreaza
upload
Upload




PREROMANIKA

Croata sarbo croata


PREROMANIKA

Preromanska umetnost je umetnost Zapadne Evrope i samo se prirodno razlikuje od umetnosti Isto ne Evrope. Podela Rimskog Carstva izazvala je rascep hrianske crkve na isto nu pravoslavnu i zapadnu katoli ku. Ipak, zajedni ki imenitelj obe crkve je Hrianstvo. Paralelno sa vizantijskom umetnou na zapadu se javljaju preromanika, romanika i gotika.



Sadrzaj preromanske umetnosti je uglavnom religiozan. Stil je anarhi an, slazu se elementi razli itih kultura da bi nagovestili formiranje novog kulturnog jedinstva. Utica 252e41c ji razli itih kultura:

  1. ostaci anti ke kulture
  2. isto no hrianska kultura
  3. kultura varvara

Dozvljeno je trodimenzionalno prikazivanje figure, naglasavanje svetlosti i senke. ee je slikarstvo, nego vajarstvo. Na preromani ku skulpturu uticalo je mnogo inilaca, nema skulpture ve ih razmera jer je postojao strah od paganske idolatrije. Razvija se vrlo plitka plastika, plitak reljef u dve ravni. Skulptura je vezana za arhitekturu (vrata, presto i sarkofazi) i reljefna. Motivi su ograni eni ikonoklasi nim temama zoomorfni, geometrijski, zivotinjski oblici, i plastikom hrianskog istoka. Podela preromanike:

VI VIII vek Kultura varvara, doba Merovinga

VIII IX vek Karolinska umetnost

X XI vek Otonska umetnost

KULTURA VARVARA, 650 750 g., (mra no doba, doba neprosve enosti)

Germanska plemena koja su prodrla u Zapadnu Evropu sa istoka nosila su sa sobom jednu staru i duboko rasprostranjenu tradicuju tzv. zivotinjskog stila

Ovakva umetnost karakteristi na je za sve varvare: Kelte, Slovene, Normane i dr. To je umetnost seobe naroda. Zivotinjski stil se odlikuje kombinacijom geometrijskih (apstraktnih) oblika i organskih oblika slobodne uobrazilje, disciplinom forme i ornamentalnog karaktera. On je zna ajan element u keltsko-garmanskoj umetnosti ranog srednjeg veka. Uglavnom su izra ivani predmeti primenjene umetnosti. Rad u metalu razli itih vrsta i tehnika u zanatskom pogledu esto izvanredno prefinjen, bio je glavni medijum zivotinjskog stila. Tako e se dosta radilo u drvetu i kozi, a to su trosni materijali, tako da je ostataka veoma malo. U toku perioda neprosve enosti ovi se elementi zivotinjskog stila u Zapadnoj Evropi rade i u kamenu i u iluminaciji rukopisa.

Irci su tokom ovog perioda preuzeli duhovno i kulturno vo stvo Zapadne Evrope, pa je period od 600 800 g. nazvan Zlatno doba Irske. Njihove pisarne radionice scriptarie postale su srediste umetni kih nastojanja. Za njih su slike koje su ilustrovale biblijske doga aje bile sasvim malo zanimljive, dok veliku paznju poklanjaju dekorativnom ukrasavanju, ornamentu i sarama zivotinjskog stila. Jedino o uvano slikarstvo su bile minijature. Dela:

Stranica sa krstom iz Lindisfarnskog etvorojevan elja, 700 g.

Raspe e, sa knjiskog poveza, VIII vek,Dablin, Irska

Reljef sa parapetne plo e, potpis patrijarha Sigvalda 750 g., mermer, krstionica katedrale Cividale, Italija

Simbol Sv. Marka iz Ehternaskog etvorojevan elja, 700 g., Irska

KAROLINSKA UMETNOST

751 g. Pipin Mali je krunisan za kralja Frana ke drzave. Njegov naslednik Karlo Veliki je pokusao da rekonstrise Rimsko Carstvo, a 800 g. je proglasen od strane pape za cara Rimljana. Samim tim umetnost Zapadne Evrope ponovo veze za antiku, kao deo svesne politi ke obnove. «Karolinska obnova» moze se nazvati prvom i najvaznijom fazom stvarnog sjedinjavanja keltsko-germanskog duha sa duhom sredozemnog sveta.

Likovne umetnosti imale su vaznu ulogu u karolinskom programu. Iz knjizevnih izvora saznajemo da su se u karolinskim crkvama nalazili zidne slike, mozaici i reljefi, ali je sve skoro iezlo. Sa uvali su se samo iluminirani rukopisi, radovi u slonova i i zlatu. Umetnik naglasava «prozorski» vid slike. Dinamizam linije podse a na plahovit pokret iz doba neprosve enosti. Poznata je Renska skola karolinskih rukopisa.  Kraj karolinske umetnosti se poklapa sa krajem Karolinskog Carstva, druga plovina IX veka. Karakteristike karolinske umetnosti:

orijentacija od simbolike ka naraciji

uvedena ljudska figura koje ima negativan odnos prema antici

funkcionalno dimenzionisanje figure, prema zna aju

rade se minijature i freske

skulpture nemaju tre u dimenziju

Dela:

Odo iz Melza, katedrala u Aachenu, 796 895 g., (westwerk spajanje svetovnog i duhovnog)

Sv. Mateja iz Jevan elja Karla Velikog 810 g.

Sv. Marko iz Jevan elja renskog nadbiskupa Eba 835 g., ustreptala energija koja sve stavlja u pokret

Ilustracije iz Utrehtskog psaltira

Adam i Eva iz Biblije Karla elavog, 850 g., zivahno pripovedanje

Prednje korice etverojevn elje iz Lindaua, 870 g., zlato idrago kamenje

OTONSKA UMETNOST

Raspadom Karolinskog Carstva 843 g., Verdenskim ugovorom, nastaju tri anarhi na kraljevstva, kojim vladaju saksonski kraljevi. Stalne provale Normana predstavljaju smetnju decenijama dalji razvoj umetnosti. etiri vazna doga aja za razvoj Otonske umetnosti su:

910 g. osnovana opatija Cluny, sto predstavlja zna ajnu versku obnovu

936 g. Oton I u Aachenu je krunisan za cara, krunisao ga Sv. Benedikt, obe ava obnoviti drzavu Karla Velikog

zenidba Otona I udovicom langobardskog kralja, te ga papa 962 g. krunise za cara Svetog Rimskog Carstva

972 g. Oton II zeni vizantijsku kneginju (princezu) Teofanu

Nema ka, dakle, postaje vode a sila u Evropi u politi kom i kulturnom pogledu. Otonska umetnost po inje kao obnova karolinskih tradicija, uz jake vizantijske uticaje, uz dodatno naglasavanje ceremonijalnih i kulturnih vrednosti. Otonski umetnik prevodi vizantijski jezik na jezik skulpture velikih dimenzija. Plemeniti patos menja izrazajnim realizmom, koji od tada postaje glavna snaga nema ke umetnosti. Linearni je stil. Plavo vidljivo nebo menja zlatnu pozadinu. Radilo se slikarstvo, skulptura reljef i crtez snazne grafike. Od vizantije je uzet estetski simbolizam. Dela:

Gerovo raspe e 1000 g., drvo, katedrala u Kelnu

Bronzana vrata biskupa Bernwarda za crkvu St. Michael, 1015 g., Hildeshajm

Korice za Codex Aureus iz Echternacha, 983 g.

Minijature iz Jevan elja manastirske poglavarice Hilde, po etak XII veka,Darmstadt


Document Info


Accesari: 4493
Apreciat: hand-up

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site


in pagina web a site-ului tau.




eCoduri.com - coduri postale, contabile, CAEN sau bancare

Politica de confidentialitate | Termenii si conditii de utilizare




Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2025 )