Inkaso norēķini
Inkaso (collection) ir operācijas, ko veic bankas pamatojoties uz kopā ar dokumentiem saņemtajām instrukcijām, ar mērķi:
a) atkarībāno situācijas dabūt tratas akceptu un/vai apmaksu;
b) izsniegt komercdokumentus pret akceptu un/vai pret apmaksu:
c) izsniegt dokumentus uz citiem noteikumiem (IVN B1)
Īsi sakot, inkaso ir naudas iekasēsana pret bankā iesniegtiem dokumentiem.
Izsķir divus inkaso veidus (tie ir atkarīgi no apmaksai iesniegtiem dokumentiem) :
1. Tīrais inkaso ir apmaksa pret finansu dokumentiem.
2. Dokumentārais inkaso ir apmaksa pret finansu un komercdokumentiem vai tikai komercdokumentiem.
2.1. Dokumentārā inkaso būtība.
Būtībā dokumentārais inkaso ir naudas iekasēsana noteiktā laikā pret dokumentiem no pircēja ar bankas palīdzību.
Praktiski tas notiek tā:
1) Pircējs un pārdevējs paraksta līgumu, kurā vienojas par dokumentāro inkaso kā apmaksas veidu.
2) Saskaņā ar līgumu pārdevējs nosūta preci.
3) Pārdevējs iesniedz bankā dokumentus (konosamentu, sertifikātu par apdrosināsanu, izcelsmes sertifikātu, kvalitātes sertifikātu u.t.t.), kas apliecina preču nosūtīsanu.
4) Pārdevēja banka (dokumentu nosūtītāja banka) pārdevēja uzdevumā nosūta dokumentus pircēja bankai (naudas iekasētājai bankai).
5) Pircēja banka paziņo pircējam par dokumentu saņemsanu un to apmaksas termiņiem.
6) Pircējs var izpirkt dokumentus no bankas tūlīt vai arī var parakstīt tratu kā apstiprinājumu par dokumentu saņemsanu. Parakstot tratu pircējs uzņemas saistības nokārtot maksājumu tratā noteiktajā termiņā.
7) Pircējs saņem preču īpasuma tiesības apliecinosu dokumentu.
8) Pircējs saņem preci.
9) Pārdevējs saņem naudu.
Grafiski tas ir attēlots shēmā 2.1.
Dokumentārais inkaso garantē zināmu norēķinu drosību tai ziņā, ka pircējam ir neiespējami dabūt preci savā īpasumā pirms viņs nav samaksājis vai arī akceptējis vekseli (tratu t.i. pārvedamo vekseli). Tiesa gan, tas attiecas diemzēl tikai uz jūras pārvadājumu ceļā piegādāto preci.
Ņemot vērā faktu, ka pārdevējs, ja līgumā paredzēts veikt norēķinus ar dokumentāro inkaso, nosūtot preci vēl nevar būt pārliecināts, ka pircējs tik tiesām samaksās, tad dokumentārais inkaso būtu lietojams sādos gadījumos:
- pārdevējs, pamatojoties uz labām darījumu atiecībām, var būt diezgan pārliecināts par pircēja vēlēsanos un varēsanu maksāt.
- pircēja valsts politiskie, ekonomiskie un tiesiskie apstākļi tiek uzskatīti par stabiliem.
- pircēja valstī nav importēsanas ierobezojumu piem. valūtas kontrole, vai arī valsts ir izsniegusi attiecīgās atļaujas.
2.2. Dokumentu inkaso apmaksas veidi.
Dokumentārā inkaso izpildi regulē Inkaso vienotie noteikumi (IVN), kurus ir izdevusi Starptautiskā Tirdzniecības palāta. Saskaņā ar siem noteikumiem, banku saistības aprobezojas ar dokumentu nosūtīsanu un to izdošanu pret samaksu vai tratas akceptu.
Atkarībā no dokumentu izsniegsanas kārtības izsķir sādus dokumentu apmaksas veidus:
1. Dokumenti pret apmaksu.
2. Nauda pret dokumentiem.
3. Dokumenti pret tratas akceptu.
4. Dokumenti pret akceptētas tratas apmaksu.
Ja, piemēram, firma no Latvijas paraksta līgumu ar firmu no Zambijas par to, ka Latvijas firma pārdod, bet Zambijas pērk zivju konservus, tad, pēc līguma parakstīsanas, Latvijas firma nogādā preci kuģniecības sabiedrībai un pretim saņem pilnu konosamentu komplektu. Konosamentu adresē pēc preču nosūtītāja pavēles un kopā ar Zambijas firmai izrakstītu tūlīt apmaksājamu tratu, rēķinu un pārējiem dokumentim iesniedz pārdevēja (dok. nosūtītājai) bankai, dodot uzdevumu nosūtīt dokumentus pret apmaksu pircējam ar pircēja (naudas iekasētājas) bankas starpniecību. Pircējs varēs saņemt konosamentu tikai tad, kad viņs apmaksās tratu. Saņemtais konosaments dod tiesības saņemt no kuģniecības sabiedrības preci.
Apmaksas veids nauda pret dokumentiem ir tāds pats kā dokumenti pret apmaksu, tikai bez tratas.
Gadījumā, ja pircējs vēlas nopirkt preci, bet nevar par to uzreiz samaksāt, tad pēc vienosanās ar pārdevēju viņs var saņemt to kredītā. Tādā gadījumā pārdevējs pēc preču nosūtīsanas izraksta pircējam tratu, kura pircējam jāapmaksā noteiktā datumā nākotnē. Pēc tam pārdevējs dod bankai uzdevumu izsniegt dokumentus pret tratas akceptu. Pircēja akcepts uz tratas ir darījuma apstiprinājums un beznosacījumu solījums maksāt noteiktajā datumā. Kad trata akceptēta, pircēja banka izsniedz pircējam dokumentus (tai skaitā konosamentu). Līdz ar to pircējs var saņemt preci un to pārdot, savācot nepieciesamo summu tratas apmaksai. Pircēja banka tratu uzglabā līdz noteiktajam maksāsanas termiņam un, tad to vēlreiz uzrāda pircējam. Ja pircējs ir bankrotējis vai vienkārsi izvairās no maksāsanas, bankai nav saistību viņa vietā to veikt. Pārdevējs uzņemas lielu risku, dodot bankai uzdevumu izsniegt dokumentus pret termiņa tratas akceptu nevis pret tūlītēju samaksu, jo prece maksāsanas dienā jau ir pārdota vai izlietota (4. 43. lpp). Pastāv iespēja lūgt pircēja bankai garantēt (avalēt) pircēja akceptētās tratas apmaksu.
Reti kad dokumentus izsniedz pret akceptetas tratas apmaksu. Pārdevejs izrakstīto termiņa tratu liek pircējam akceptēt, bet dokumentus ļauj izsniegt tikai pēc tratas apmaksas.
2.3. Inkaso uzdevums.
Inkaso vienotie noteikumi nosaka, ka nosūtāmajiem dokumentiem jābūt pievienotai pavadvēstulei jeb inkaso uzdevumam, kurā dotas precīzas instrukcijas. Bankām atļauts rīkoties tikai saskaņā ar sīm instrukcijām un atbilstosi IVN. Dokumentu pavadvēstule nepieciesama, lai norādītu, kādas instrukcijas pārdevējam jādod bankai un kā sīm instrukcijām jābūt formulētām, lai nebūtu pārpratumu.
Inkaso uzdevumā jābūt norādītiem:
1) pilnai un precīzai maksātāja adresei;
2)
veidam, kā tiks nodoti dokumenti. Ja par to nebūs nekādu
norādījumu, banka maksātājam dokumentus izsniegs tikai
pēc to tūlītējas apmaksas. Dokumenti pret akceptu tiek
izsniegti tikai tad, ja tas skaidri norādīts inkaso uzdevumā. Ja
sādi norādījumi ir doti, tad banka seko tam, lai vekselis tiktu akceptēts
pilnīgi un form;ali pareizi.
3) dokumentu veids un daudzums. Tie būtu jānosaka vadoties pēc pircēja valsts prieksrakstiem (konosaments, rēķins, vekselis, apdrosināsanas sertifikāts, kvalitātes sertifikāts u.c.).
4) bankas adrese. Ja pārdevējs zina pircēja bankas adresi, vai vēlas, lai ar naudas inkasēsanu nodarbojas konkrēta banka, tad inkaso uzdevumā pārdevējs norāda bankas adresi;
5) trata, kas ir izrakstīta uz pircēja vārda, ir jāpievieno dokumentiem. Atkarībā no instrukcijām, vekseli pēc akceptēsanas nosūta pārdevēja bankai vai to patur inkasējosā banka līdz maksāsanas termiņa pienāksanai;
6) ja nav citu norādījumu, pārdevēja banka iekasēs sev pienākosās komisijas un inkasējosai bankai pienākosās komisijas un izdevumus, kas saistīti ar inkaso, no pārdevēja. Pārdevēj, protams vēlētos sos izdevumus sadalīt ar pircēju. Ja pircējs atsakās maksāt par inkaso pakalpojumu, tad tomēr inkasējosā banka ir tiesīga izsniegt viņam dokumentus, kaut arī inkaso uzdevumā būtu norādīts dokumentus izsniegt tikai pēc izdevumuun komisiju, kas saistīti arinkaso, apmaksu.
7) pārdevējs var uzrādīt kādas tresās personas adresi (pārstāvja vai aģenta) preces saņēmēja valstī, gadījumam, ja trata netiks apmaksāta, kam uzticēt preces glabāsanu, realizāciju vai atpakaļsūtīsanu.
8) pārdevējam jānorāda savs konts, kurā ieskaitā nauda, kas iegūta pēc inkaso apmaksas.
2.3. Inkaso prieksrocības un trūkumi.
Dokumentārajam inkaso piemīt dazas specifiskas prieksrocības gan attiecībā uz pārdevēju, gan pircēju :
1) ievērojami lielāka drosība salīdzinājumā ar atvērtu rēķinu;
2) inkaso norēķina veids ļauj iegūt pircējam vai pārdevējam darījumam nepieciesamo naudu kā kredītu no bankām;
3) liela elastība gan pircējam, gan pārdevējam, pateicoties ne pārāk lielai formālai stingrībai;
4) salīdzinosi nelieli izdevumi;
Prieksrocības pārdevējam norēķinoties ar inkaso:
Īpasuma dokumenti tiek nodoti pircējam tikai pret samaksu vai akceptu. Gadījumā, ja pircējs nesamaksā, inkasējosā banka, ja attiecīgi ir norādīts inkaso vēstulē, var organizēt preču glabāsanu un nosūtīsanu pārdevējam.
Nemaksāsanas gadījumā pēc pārdevēja prasības iespējams oficiāls protests, kas palīdz paātrināt tālākās darbības un vienkārso soda procentu noteiksanu.
Trūkumi norēķinos ar inkaso prieks pārdevēja:
Pārdevējs nosūta preces, nesaņemot no pircēja beznosacījuma solījumu maksāt.
Pircēja samaksa vai tūlītēja samaksa nav garantēta.
Pārdevējs nonāk likviditātes grūtībās, kamēr samaksa nav saņemta.
Atsevisķās valstīs ir iespējams saņemt preci neveicot apmaksu.
Prieksrocības (labumi) un trūkumi, kādus gūst pircējs, ja var norēķināties ar inkaso:
Labums ir tas, ka samaksa par precēm tiek atlikta līdz to pienāksanas brīdim, vai pat vēl vairāk, ja pastāv noruna par atliktu samaksu.
* Savukārt ļaunums ir, ka nesamaksājot tratu, pircēju var iesūdzēt saimnieciskajā tiesā, kā arī var ciest viņa reputācija.
|