Kiekvienas organizmas yra veikiamas ne tik negyvosios aplinkos sąlygų, bet ir gyvosios apsupties. Organizmų tarpusavio santykiai nulemia gyvosios aplinkos palankumą. Tai sąlygoja sąveikų tarp rūsių pobūdis, kuris gali būti teigiamas, neigiamas, neutralus tiek is kurios nors vienos, tiek is abiejų pusių (1 lent.).
1 lentelė.Sąveikos tarp rūsių
Sąveikos |
Rūsis |
Tų sąveikų rezultatas |
Zolėdis ir zolė |
+ - ) |
Zolėdzių daugėja, zolės mazėja 21121i818v |
Plėsrūnas ir jo grobis |
( + - ) |
Plėsrūnų daugėja, o grobio mazėja |
Konkurencija |
( - - ) |
Abiejų rūsių individų mazėja |
Amensalizmas |
( 0 - ) |
Viena rūsis (1) slopina kitą rūsį (2), todėl sios individų skaičius mazėja |
Simbiozinės sąveikos |
|
|
Mutualizmas |
+ + ) |
Abiejų rūsių individų daugėja |
Komensalizmas |
+ 0 ) |
Vienos rūsies individų daugėja, kitos skaičius nekinta |
Protokooperacija |
+ + ) |
Abiejų rūsių individų daugėja, nors gyvybiskai si sąveika nebūtina |
Parazitizmas |
+ - ) |
Parazitų daugėja, seimininkų mazėja |
Plėsrūnai, parazitai ir zolėdziai tiesiogiai lemia energijos perdavimą mitybinėmis grandinėmis. Visos kitos sąveikos daugiau ar maziau sąlygoja energijos ir maisto medziagų apytakos greitį ekosistemoje.
Plėsrūniz-mas |
Plėsrūnizmas - tai sąveika tarp plėsrūno ir aukos, t.y. grobio. Si sąveika naudinga tik vienai pusei - plėsrūnui, nes tokiu būdu jis apsirūpina maistu, įsisavina energiją bei maisto medziagas gyvybei palaikyti. Plėsrūnais laikomi visi gyvėdziai, besimaitinantys stuburiniais ir bestuburiais gyvūnais, zooplanktonu, o taip pat sąlygiskai ir augalėdziai. Isimtis - augalai, mintantys vabzdziais. |
Tik dalis grobio tampa plėsrūnų aukomis. Grobis turi priemonių, apsaugančių juos nuo plėsrūnų, mazinančių tikimybę pakliūti plėsrūnui į nagus. Augalai taip pat turi apsaugos nuo zolėdzių priemonių. Tai ir astrūs kaktusų spygliai, ir stangrūs, kieti ązuolų lapai - tokius nelabai kas mėgsta. Augalai net pasigamina cheminių medziagų, is kurių vienos trikdo suaugusių vabzdzių organizmo medziagų apykaitą, kitos veikia kaip hormonų analogai - sutrikdo normalią organizmo raidos stadijų kaitą. Kai kurie vabzdziai yra prisitaikę gyventi ir maitintis net nuodingų medziagų turinčių medzių audiniais. Mat jie evoliucijos eigoje įgijo nuodus neutralizuojančių fermentų arba ėmė nuodingąsias medziagas kaupti tose kūno vietose, kur jos nekenkia.
Zinoma daug gyvūnų, kurie apsaugai nuo priesų naudojasi maskuotėmis, pvz. gyvalazdės, atrodančios kaip sausos sakelės, į zalius lapus panasūs ziogai ir kai kurie drugiai, kurių sparnų spalva primena medzių kamienus ant kurių jie tupi. Dar vienas apsisaugojimo nuo plėsrūnų būdas - juos gąsdinti. Pietų Amerikoje gyvenantis vabzdys zibintininkas ant galvos turi didelę isaugą panasią į aligatoriaus galvą. Kiti netikėtai uzklupti gyvūnai stengiasi pasirodyti kur kas didesni negu yra is tikrųjų.
Gyvenimas grupėmis, pulkais kartu su kitais gentainiais irgi yra apsaugos nuo plėsrūnų būdas. Pauksčių pulkai, zuvų būriai ir zinduolių kaimenės geriau apsisaugo nuo plėsrūnų. Zuvys dar isskiria chemines medziagas. Pasitaiko, kad kartu maitinasi antilopės ir pavianai. Pavianai greitai pamato plėsrūnus, o antilopės - greitai uzuodzia. Toks būrys naudojasi dviguba apsauga. Visa tai perzvelgus, darosi aisku, kad daugelis apsisaugojimo nuo plėsrūnų būdų - tai struktūrinės ir elgesio adaptacijos. Gyvūnai, kurie gerai maskuojasi, turi laikytis labai ramiai - taip juos sunkiau pastebėti; tie, kurie gąsdina, turi tinkamu momentu greitai sprukti; tie, kurie lyg ir prisidengia kitais gyvūnais, turi laikyti drauge su jais būriuose. Visas sis elgesys - tai prisitaikymas prie nesaugios aplinkos.
Tačiau tarp gyvūnų galima rasti daugybę pavyzdzių, kaip plėsrūnai apgauna savo grobį arba kaip grobis - plėsrūnus. Pavyzdziui, jūrų velniu vadinama zuvis puikiai maskuojasi. Taip ji isvengia priesų ir apgauna savo grobį. Jos taskuota ir karpota oda, didziuliai nasrai ir ploksčias kūnas padeda susilieti su jūros dugnu ir laukti, kol lėtai judanti galvos isauga, panasi į mėsingą kirmėlę, suvilios grobį. Kai zuvis priplaukia pakankamai arti, jūrų velnias plačiai issizioja ir, siurbdamas vandenį, įtraukia grobį.
Parazitiz-mas |
Parazitizmas (gr. parasitos - įnamis, veltėdis) - tai sąveika tarp parazito ir seimininko, kai parazitai naudojasi seimininko organizmu kaip gyvenamąja aplinka ir maisto saltiniu. Si sąveika naudinga tik vienai pusei - parazitui, tačiau skirtingai nuo plėsrūnų, parazitai nesunaikina is karto savo aukos - seimininko, nes tai būtų nenaudinga parazitui, taip jis sunaikintų savo gyvenamą aplinką. Taip pat parazitai skirtingai nuo plėsrūnų yra visuomet mazesni uz savo seimininką. |
Parazitų yra visose gyvosios gamtos karalystėse: tarp bakterijų (pvz. streptokokai), protistų (pvz. maliarijos sukėlėjai), grybų (pvz. skalsės), augalų (pvz. amalas) ir gyvūnų (pvz. askaridė). Virusai (pvz. ZIV, gripo) taip pat yra parazitai. Smulkieji parazitai dazniausiai yra endoparazitai, t.y. gyvena seimininko organizmo viduje. Stambieji yra ektoparazitai ir tvirtinasi prie seimininko kūno pavirsiaus specialiais organais, isaugomis. Seimininkas nuo parazitų nukenčia skirtingai - tik susilpnėja arba po tam tikro laiko zūna. Parazitai naudojasi seimininkais visapusiskai - jie čia gyvena, juo maitinasi, neretai dauginasi ir net platina palikuonis. Daugelis parazitų turi pirminį ir antrinį seimininkus. Antrinis seimininkas gali būti tarpininkas, pernesantis parazitą pirminiam seimininkui. Visam parazito gyvenimo ciklui paprastai reikia abiejų seimininkų. Parazito ir seimininko rysiai yra labai glaudūs, tad parazitai paprastai prisitaikę tik toms sąlygoms; jiems seimininkais gali būti tik tam tikros rūsies organizmai. Dėl evoliucijos susiformavo labai sudėtingi rysiai tarp parazitų ir seimininkų.
Mutualiz-mas |
Simbiozė (gr. sybiosis - sugyvenimas) - tai rūsių gyvenimas kartu. Ją sudaro parazitizmas, komensalizmas, mutualizmas, protokooperacija. Sių sąveikų poveikis rūsims ir rezultatas nurodyti lentelėje. Tarp rūsių gali susiklostyti akivaizdziai simbioziniai santykiai, bet grieztas jų skirstymas į minėtas grupes daznai kelia abejonių Mutualizmas (gr. mutulus - abipusis) - tai dviejų rūsių sąveika, kai tarp organizmų yra glaudus nuolatinis ar laikinasis tarpusavio rysys ir is to yra abipusė nauda. Daznai mutualistiniai rysiai padeda isvengti plėsrūnų, prasimanyti maisto. |
Mutualizmo, kaip ir parazitizmo galima rasti visose gyvosios gamtos karalystėse. Zmogaus virskinamajame trakte gyvenančios bakterijos yra aprūpintos maistu, o jos mums tiekia vitaminų - molekulių, kurių nesintetiname patys. Termitai visai negalėtų virskinti įprastinio maisto, jei nebūtų jų zarnyne gyvenančių pirmuonių. Sie suvirskina celiuliozę, kurios termitai vieni patys neįveiktų. Mikorizė (gr.mykes-grybas+rhiza-saknis) yra augalo saknų ir grybo hifų mutualistinis rysys. Dabar jau zinoma, kad daugelio augalų saknys sudaro tokius simbiozinius rysius. Hifai didina dirvos mineralinių medziagų tirpumą, augalams palengvina jų įsisavinimą, saugo augalų saknis nuo patogenų ir gamina augalo augimo hormonus. Tuo tarpu grybai is augalų gauna angliavandenių.
Kerpės gali augti ant plikų akmenų, nes kerpių sudėtyje esantys grybai issaugoja vandenį ir istirpina mineralines medziagas, kurias tiekia kartu gyvenantiems dumbliams. Pastarieji savo ruoztu atlieka fotosintezę ir tiekia abejiems organizmams organinio maisto - angliavandenių. Jei sie santykiai būtų tikrai mutualistiniai, kiekvienas is partnerių nelabai galėtų issilaikyti pavieniui. Atrodo, kad kerpių dumbliai gali sėkmingai gyventi ir be grybų, o grybams be dumblių apsieiti labai sunku. Todėl manoma, kad grybai dumblių atzvilgiu is dalies yra parazituojantis organizmas.
Mutualizmui priskiriamos įvairios augalų sąveikos su vabzdziais, pauksčiais, gyvūnais, kurių metu augalai yra apdulkinami arba platinamos jų sėklos. Pavyzdziui, kolibriai, bitės, kamanės bei kiti vabzdziai, besimaitindami nektaru, aplanko daugybę ziedų ir pernesa ziedadulkes nuo vienų augalų ant kitų, tokiu būdu juos apdulkindami, t.y. atlikdami naudingą darbą augalams. Uogomis ir vaisiais mintantys pauksčiai ir gyvūnai, atsidėkodami augalams uz maistą, plačiai paskleidzia jų sėklas, daznai dar ir su trąsų priedu.
Savotiskas skirtingų organizmų sąveikos reiskinys - ankstinių augalų simbiozė su azotą fiksuojančiomis bakterijomis Rhizobium. Sios bakterijos pro sakniaplaukius patenka į saknis, kur savo isskyromis sukelia intensyvų ląstelių dalijimąsi. Tokiu būdu susidaro gumbelis, kuriame liaudiskai vadinamos gumbelinės bakterijos fiksuoja atmosferinį azotą - vieną is svarbiausių cheminių elementų, būtinų augalo augimui ir vystymuisi.
Yra ir tokių simbiozinių rysių, kai vienos rūsies gyvūnas valo kitos rūsies gyvūną, daznai stuburinį. Tai vadinamoji valymo simbiozė. Tarp valytojų yra vėziagyvių, zuvų, pauksčių - visi jie paslaugas teikia stuburiniams. Koralų rifuose gyvenančios stambios zuvys "valymo punktuose" net laukia eilės, kol jas ims valyti mazos zuvelės, nebijančios įplaukti į praziotus stambiųjų zuvų nasrus. Ar valymo simbiozė yra mutualizmo atvejis pastaruoju metu suabejota, nes nėra pakankamai issamių tyrimų.
Protokoo-peracija |
Protokooperacija (gr. protos - pirmas; lot. cooperatio - bendradarbiavimas) - tai simbiozės forma naudinga, bet nebūtina abejoms rūsims. Pavyzdziui, ankstinių ir varpinių augalų auginimas kartu. Varpiniai augalai ankstiniams yra atrama, taigi pastarieji gauna daugiau sviesos, o ankstiniai kaupia dirvozemyje azotą. Kelios pauksčių rūsys krauna lizdus ir peri lizdus vienoje vietoje, tokiu būdu greičiau pastebi priesą ir apsigina. |
Komensa-lizmas |
Komensalizmas (lot. com -su; mensa - stalas) - tai tokie simbioziniai dviejų rūsių organizmų rysiai, kai vienas is jų turi naudos, o kitas neturi nei naudos, nei zalos. Zinomi komensalizmo atvejai, kai viena rūsis naudojasi kita kaip slėptuve, būstu ar transporto priemone. Ūsakojai vėziagyviai prisisega prie banginių, zuvys remoros prisitvirtina prie ryklio, visur keliauja su juo ir net maitinasi ryklio pietų likučiais. Galimas daiktas, kad dėl to seimininkui judėti sunkiau, todėl sis atvejis nėra pats geriausias komensalizmo pavyzdys. |
Kai kurie augalai (epifitai - kerpės, orchidėjos, paparčiai) auga ant medzių sakų. Čia jie gauna daugiau sviesos, bet is medzių nepasisavina jokių maisto medziagų; jų saknys siurbia vandenį ir medziagas is oro.
Lianos - tai augalai plonu stiebu, kurie be atramos negali aukstai pakilti. Lietuvoje sios rūsies augalai yra apyniai, vijoklinės pupelės. Sie augalai nėra parazitai, bet gali kenkti savo atramai, slėgdami savo svoriu bei dalinai uzpavėsindami ir sumazindami fotosintezę. Tiek epifitai, tiek lianos yra gamtoje paplitusi erdvinio komensalizmo forma, daznai vadinama įnamyste.
Pakankamai plačiai paplitusi komensalizmo forma - veltėdystė, kai komensalai maitinasi seimininko maisto likučiais arba jo ekskrementais, augalų saknų isskyromis. Pavyzdziui, Afrikos savanų liūtai turi nemazai komensalų - tai hienos, sakalai, įvairūs pauksčiai ir kiti gyvūnai. Augalų rizosferoje gyvena ir maitinasi saknų isskyromis daugelis dirvozemio gyventojų.
Atidziau panagrinėjus gali paaiskėti, kad komensalizmo rysiai neretai is tiesų yra mutualizmo ar parazitizmo atvejai. Vienas nuo kito netoli ganydamiesi zolėdziai gyvūnai is bandos turi naudos - taip geriau nuo zolės nubaidomi vabzdziai ir kiti gyvūnai.
Ar visi sie pavyzdziai komensalizmas? Kai kurie tyrinėtojai mano, kad pastangos suskirstyti simbiozinius rysius į tris kategorijas (parazitizmą, mutualizmą, komensalizmą) yra bergzdzias darbas. Kiekviena rūsis kitai padaro zalos ar duoda naudos priklauso nuo vertintojo poziūrio. Tik reikėtų prisiminti, kad gamtos ekonomijoje energija veltui nesvaistoma. Tvarka ir harmonija gamtoje yra palaikoma, nuolatos pasalinant is jos visa kas netobula ir neatitinka aplinkos reikalavimų. Kova uz būvį ir natūrali atranka - tai gamtoje įvykusių klaidų ir netikslumų valymo mechanizmas. Dėka jo islieka ir dauginasi tik geriausiai prie gyvenamosios aplinkos prisitaikiusios augalų ir gyvūnų rūsys, isgyvena ir turi palikuonių tik patys sveikiausi, stipriausi, greičiausi individai.
Kova uz būvį ir natūrali atranka gamtoje vyksta dėka visų santykių, sąrysių ir rysių tiek su organizmais (gyvąja aplinka), tiek su negyvąja aplinka. Islieka tik tie, kurie sugeba ne tik prisitaikyti prie abitinės aplinkos, bet ir konkuruoti dėl erdvės ir maisto. Konkurencija atsiranda tuomet, kai vienos ar skirtingų rūsių individai bando naudotis tais pačiais istekliais (pvz. sviesa, erdve, maistu), kurių kiekis yra ribotas. Kol isteklių yra pakankamai, vyksta netiesioginė konkurencija. Organizmams dauginantis, pradeda trūkti erdvės, maisto - konkurencija sustiprėja ir tampa tiesioginė ir aktyvi. Aukstesnieji gyvūnai ir pauksčiai tai isreiskia agresyvumu ir kitokiu elgesiu (pvz. saugant teritoriją). Tuomet silpnesni individai zūna (pvz. augalai nustelbiami, gyvūnai tampa plėsrūnų aukomis) arba eliminuojami is gyvenamosios aplinkos į maziau palankias gyvenimo sąlygas.
Konkuren-cija |
Konkurencija (lot. Concurrere -bėgti drauge) - tai dviejų organizmų sąveika, siekiančių pasinaudoti tais pačiais istekliais. Todėl si sąveika atsiranda tik tarp tokių rūsių, kurių poreikiai yra tokie patys. Konkurencija - vienintelė sąveika, turinti neigiamą poveikį, tiek vienai, tiek kitai pusei. Skiriamos tarprūsinė ir vidurūsinė, aktyvioji ir pasyvioji konkurencija. Aktyvioje konkurencinėje kovoje augalai ir mikroorganizmai gamina ir panaudoja alelopatines (gr. allelon- savitarpiskas, pathos- poveikis, kentėjimas) chemines medziagas, pvz.fitoncidus, eterinius aliejus. Kai viena rūsis savo elgsena tiesiogiai netrukdo kitai rūsiai maitintis ir daugintis, o tik naudojasi ta pačia ekologine nisa ir todėl konkuruoja - tai pasyvioji konkurencija. |
Amensaliz-mas |
Antagonistinė (gr. antogonisma- ginčas, kova) sąveika tarp organizmų, kai viena rūsis, isskirdama chemines medziagas, stelbia arba naikina kitą rūsį vadinama amensalizmu (gr. a- ne, lot. mensa- valgymas). Amensalizmas aptinkamas augalų, grybų, bakterijų pasaulyje. Augalai alelopatines medziagas į dirvozemį, orą, vandenį isskiria pro lapus ir saknis. Pavyzdziui, eglės isskyroms yra jautrios ir negali salia augti kultūrinės zemuogės, alyvos. Kanapių pasėliai dėl isskyrų neapaugę piktzolėmis. Is grybo Penicilium gaminamas penicilinas, naikinantis įvairias bakterijas. Apsisaugoti nuo parazitų ir kenkėjų augalai gamina įvairias toksiskas medziagas - fitoncidus (gr. phyton- augalas, lot. caedere- zudyti). Rūtas, mėtas, gailius, čiobrelius, ramunėles nelabai puola parazitai dėl juose esančių eterinių aliejų. Spygliuočiai gamina gyvasakius arba balzamus, kurie, augalą suzeidus, issilieja ant zaizdos ir dėl toksiskumo apsaugo nuo įvairių parazitų. |
Neutraliz-mas |
Neutralizmas (lot. neutralis- besaliskas)- tai tokie organizmų tarpusavio santykiai, kai abi pusės nepatiria jokio poveikio - nei teigiamo, nei neigiamo. Pavyzdziui, tame pačiame miske gyvenantys elniai ir voveraitės. Sių gyvūnų gyvenimo sąlygos, maistas, elgesys yra is esmės skirtingi, todėl taip jų nėra jokių santykių. Sių rūsių absoliučiai skiriasi ekologinės nisos. |
Neutralūs santykiai galimi, kai organizmų nesieja mitybiniai rysiai ir kai individai (tos pačios ar skirtingų rūsių) nors ir naudojasi tokiu pat maistu ir ta pačia gyvenamąja erdve, tačiau tarp jų nevyksta konkurencija, nes individų mazai,o maisto ir erdvės resursai dideli. Tačiau tokia neutrali sąveika laikina, nes dėl dauginimosi proceso, anksčiau ar vėliau prasidės konkurencija. Taigi tarp organizmų neutralius santykius apsprendzia konkurencijos ir trofinių rysių nebuvimas, kai jų ekologinės nisos visiskai skirtingos.
Taigi pabandysiu įvardinti dar vieną labai svarbią ekologijai sąvoką - ekologinė nisa.
Ekologinė nisa |
Kiekviena rūsis būna tik tokioje aplinkoje, kurioje gali toleruoti visas aplinkos pateiktas sąlygas, t.y. kai visi aplinkos ekologiniai veiksniai yra rūsies tolerancijos diapazone. Kiekviena rūsis uzima tam tikrą vietą ir atlieka tam tikrą funkciją (vaidmenį) bendrijoje. Buveinė - tai individo gyvenamoji vieta, kurioje jis gyvena su kitais organizmais, bei ją veikiantys klimato ir kiti abiotiniai veiksniai. Buveinė gali būti misko paklotė, upė, jūros pakrantė. Individo ekologinė nisa - tai jo vaidmuo bendrijoje, įskaitant buveinę ir sąveikas su kitais organizmais. Į nisos sąvoką įeina individo mitybos bazė - kuo jis minta, is kur gauna energijos reikalingos isgyventi. Individo uzimama nisa priklauso tiek nuo abiotinių veiksnių (pvz., klimato, buveinės), tiek nuo biotinių veiksnių (pvz., konkurentų, parazitų, plėsrūnų). Su visais abiotiniais ir biotiniais veiksniais individas turi tam tikrus santykius, sąveikas, rysius - tai ką galima įvardinti kaip individo ekologinių savybių visumą, sąlygojančią ekologinę nisą. Kadangi kiekvienas individas yra prisitaikęs gyventi ir daugintis tam tikroje aplinkoje, t.y. tik prie tam tikrų sąlygų, įeinančių į jo tolerancijos diapazoną, todėl kitais zodziais ekologinę nisą galime apibrėzti kaip tolerancijos sritį visų reiksmingesnių aplinkos veiksnių atzvilgiu. Veiksnių yra labai daug, svarbiausi is jų veiksniai, nusakantys kada, kur ir kaip rūsis apsirūpina energija ir maisto medziagomis. |
Ekologai skiria potencialiąją arba fundamentaliąją nisą ir realią arba realizuotą nisą. Potencialiąją nisą sudaro visos sąlygos, kuriose rūsis galėtų isgyventi ir daugintis. Tai sritis, kurioje esančius isteklius viena ar kita rūsis is principo gali panaudoti savo egzistencijai ir dauginimuisi uztikrinti. Tačiau dėl konkurencijos rūsis panaudoja tik dalį fundamentinės arba potencialiosios nisos. Siauresnė sritis, kurioje esančiais istekliais ta biologinė rūsis naudojasi praktiskai vadinama realizuotąja arba realiąja nisa. Taigi, realioji nisa - tai tik tos sąlygos, kuriose is tiesų rūsies individai gyvena ir dauginasi. Pavyzdziui, pusis auga ne visur, kur ji galėtų augti dirvozemio drėgnumo ir derlingumo poziūriu. Eglė (tamsiamėgė rūsis) nukonkuruoja pusį (sviesamėgė rūsis) sviesos poziūriu ir neleidzia pusiai panaudoti visos savo fundamentinės nisos (3 pav.).
3 pav. Pusies ir eglės fundamentinės nisos bei per konkurencinę kovą realizuotos nisos (pagal Pleijel,1994).
Yra ekologinė taisyklė sakanti, kad jei dvi rūsys turi labai panasias ekologines nisas, jos negali sugyventi. Tad gyvybingesnė rūsis nukonkuruoja kitą. Tokia isvada remiasi prielaida, kad tarprūsiniuose santykiuose lemiamas veiksnys yra konkurencija. Tačiau taip būna ne visada, pavyzdziui situaciją gali pakeisti stiprus grobuonių spaudimas.
KLAUSIMAI SAVARANKISKAM DARBUI.
Biotinių veiksnių samprata ir jų svarba organizmams.
Mutualizmo ir simbiozės tapatumai ir skirtumai.
Plėsrūnų ir parazitų elgesio panasumai ir skirtumai energetinėje plotmėje.
Pateikite bent po vieną parazitizmo, komensalizmo ir mutualizmo pavyzdį ir pademonstruokite, kad ne visada lengva atskirti sias simbiozines sąveikas.
Kokios gali būti pozityvios sąveikos tarp organizmų? Įvardykite ir pateikite pavyzdzius.
Kada ir kokiais atvejais yra galima neutrali sąveika tarp organizmų?
Kokios antagonistinės sąveikos gali būti tarp individų ir populiacijų? Įvardykite ir pateikite pavyzdzius.
Kokia ekologinę sąvoką parinktumėte vietai, kurioje organizmas gyvena ir ne tik islieka, bet ir dauginasi?
Nurodykite kurio nors organizmo buveinę ir ekologinę nisą.
|