Documente online.
Zona de administrare documente. Fisierele tale
Am uitat parola x Creaza cont nou
 HomeExploreaza
upload
Upload




INDO CIVILIZACIJA

Lituaniana


INDO  CIVILIZACIJA

Indija - isimtinė Rytų salis, kuri ne tik sukūrė nepakartoja­mą senąją kultūrą, ne tik perdavė ją aplinkiniams krastams, bet ir islaikė ją, pati islikdama, ligsiol. O kitos senosios kultūros, civilizacijos uzleido vietą naujoms. Indijos istoriją is esmės ir te­galima nagrinėti kaip Indo civilizacijos istoriją, nes nuo seniau­sių laikų Indijos plote gyveno daugybė tautų, kurias vienijo la­biausiai paplitę kultūros reiskiniai.



Vedos

Vedos (is sanskrito k. veda - zinojimas) - tai isminties giesmių rinkiniai. Senovės indai tikėjo, kad zmogaus gyvenimui daug įtakos turi dangaus sviesuliai, kosminė energija, dievų valdomos gamtos jėgos. Dievų malonė pelnoma tik aukomis, kurias palydi tam tikros giesmės - himnai. Tie himnai, taip pat maldos ir re­liginio ritualo formulės tūkstančius metų buvo zynių (brahma­nų) perduodamos is lūpų į lūpas, o vėliau pateko į rinkinius - vedas. Vedų yra keturios: Rigveda, Jadzurveda, Samaveda, Atarvaveda

Seniausia ir svarbiausia yra Rigveda. Jos 1028 giesmės skirtos seniesiems indo - ariskiesiems dievams, ypač Indrai ir Agnini, garbinti.

Jadzurveda - giesmių rinkinys su religinių apeigų reiksmės paaiskinimais, kurie parasyti proza.

Aukojimo ritualui skirti himnai yra Samavedos rinkinyje.

Paskutinioji dalis, Atarvaveda, skirta eiliniams tikintiesiems. Ją sudaro giesmės, kerė­jimo formulės, padedančios apsiginti nuo piktųjų dvasių, ligų ir kitų blogybių.

Vedos - senovės Indijos literatūros paminklai. Mazesnę literatūrinę vertę turi zyniams skirti religinių apeigų vadovai - Brahmanai. Tačiau jie komentuoja vedas, todėl yra tikras zinių apie tuometinę kalbą, papročius ir istoriją lobynas. Kitas vedų priedas - Aranjakai, patarimai atsiskyrėliams, gy­venantiems miskuose ir siekiantiems moralinio tobulumo. Upa­nisadose vedos aiskinamos ir filosofiskai pagrindziamos. Zodis "upanisada" reiskia "paslapčių mokslas". Upanisadose, kurias kū­rė ne tik zyniai, bet ir pasauliečiai - filosofai, valdovai, daugiau­sia kalbama apie zmogaus bei dievybės prigimtį, Visatos sukū­rimą.

Senieji indų isminčiai labai įdomiai aiskino Visatos gimimą, jos raidą. Pasak jų, pasaulio likimas priklausąs nuo visagalio Brahmos dienų ir naktų. Dieną jis kuriąs gyvybę, ją tobulinąs. Uzėjus Brahmos nakčiai, Visata zūvanti. Kitą dieną visagalis Kūrėjas vėl imąsis kurti gyvybę, tik jau aukstesnės formos. Brah­mos diena nesutampanti su mūsų paros dalimi, nes ją sudarąs 1000 didziųjų jugų, kurių kiekvienas dar esąs skirstomas į papras­tus jugus. Visatos kūrimo pradzioje buvęs pirmasis jugas, satjajugas - aukso, gėrio amzius. Po jo ėjęs tretajugas - sidabro amzius, kuriame atsiradęs blogis. Dvaparajuge - vario amziu­je - tarp gėrio ir blogio prasidėjusi kova. Pagaliau atėjęs lai­kas - kalijugas, arba tamsos amzius (kurį pasaulis isgyvenąs dabar), kai Zemėje tvirtai įsigalėjęs blogis, o zmonės pasidavė aistroms.

Brahmanizmas (induizmas) ir kastų sistema



Vedose isdėstyti ir esminiai seniausios, bet dar gyvos brahma­nizmo religijos pradai. Tai labai painios ir priestaringos mitolo­gijos sistema. Plačiai zinomos dvi auksčiausios trejybės: senes­nioji ir vėlesnioji. Laikotarpiu iki Kristaus gimimo auksčiausiais dievais laikyti: Agnus - Zemės ir ugnies dievas, Indra - oro ir audros dievas, Varuna - Dangaus ir sviesos dievas. Vėliau juos isstūmė Brahma (kūrėjas), Visnus (statytojas) ir Syva (grio­vėjas). Be to, yra zinoma dar simtai didesnių ar mazesnių die­vybių.

Manoma, kad arijams susiliejus su vietiniais gyventojais dravidais, atsirado indų gyvenimui reiksmingos varnos (sanskri­to k. - "spalva (varsa)"). Vėliau jos buvo pavadintos kastomis (portugalų k. "casta" - svarus). Vedų, tekstai rodo buvus ketu­rias kastas:

brahmanų - zynių bei isminčių,

ksatrijų - karių,

vaisijų - pirklių, amatininkų ir zemdirbių,

sudrų - paprastų darbininkų.

Jų skirtingą padėtį visuomenėje nustatęs Brahma, kuris kastas kildinęs is skirtingų pirmojo zmogaus kūno dalių. Skirtingoms kastoms priklausantys zmonės grieztai atsiribojo vieni nuo kitų ir vengė bet kokio bendravimo. Įvairėjant gyve­nimo sąlygoms, ilgainiui atsirado tarpinių kastų. Siais laikais jų daugiau nei 2000.

Brahmanizmo idėjų dvasia dvelkia zymiausios indų epinės po­emos "Ramajana" ("Ramos nuotykiai") ir "Machabharata" ("Bharatos seimos istorija"). Jos parasytos klasikine sanskrito kalba, tačiau manoma, kad kaip zodinės poezijos kūriniai atsira­do gerokai anksčiau, nei (VII-V a. pr. Kr.) buvo sunormintas sanskritas. Daugelis jose aprasytų įvykių istoriskai pagrįsti.

"Ramajanos", vaizduojančios karzygio Ramos gyvenimą, au­toriumi laikomas Valmikis, kurio gyvenimo ir kūrybos laikotar­pis nėra tiksliai zinomas. Toks pat legendinis ir vienos ilgiausių pasaulio poemų - "Machabharatos" autorius Vjasa. "Bharatos seimos istorija" susideda is 220000 eilučių ir apraso dviejų gimi­ningų seimų - Pandavų ir Kauravų - kovą dėl sosto. Lemia­mas mūsis tarp jų įvykęs 3102 m. pr. Kr. vasario 18-ąją; beje, si diena laikoma kalijugo pradzia. Abiejose poemose daug vietos skiriama religijos, teisės ir etikos klausimams. Jų poveikį dvasi­niam indų gyvenimui rodo tai, kad dar ir mūsų laikais induizmo ispazintojui uz jų skaitymą atleidziamos kai kurios nuodėmės. Poemos laikomos sventomis.

Budizmas

Seniausia  pasaulio religija - budizmas - atsirado VI - V a. pr. Kr. Siaurės Indijoje. Budizmo pradininku laikomas Sidarta (Gautama) - pusiau legendinis indų princas, nusivylęs gyveni­mu ir laisva valia issizadėjęs karaliskųjų rūmų prabangos bei ma­lonumų. Jis gyvenęs Gango upės slėnyje ir gavęs "apsviestojo", arba Budos, vardą.

Keista ir paradoksalu, bet budizmui nezinoma Dievo sąvoka. Tuo jis ryskiai skyrėsi nuo brahmanų politeizmo. Budizmas nepripazino uzdaros kastų sistemos bei aukojimų. Si religija moko, kad zmogus pats kuria savo likimą. Stai Gautama, suvokęs kan­čių priezastį ir radęs būdą is jų issivaduoti, ryzosi paskelbti savo atradimą zmonėms. Jis atėjo į Benaresą ir ten pasakė pirmąjį savo pamokslą, kuriame glaustai suformulavo pagrindinius naujosios religijos teiginius. Vienas po kito sį tikėjimą priėmė tie, kurie klausėsi jo pamokslų. Jie pritapo prie klajojančios su Gautama vienuolių grupės.

Pagrindinės budizmo nuostatos isdėstytos Tripitakoje - Pali kanone (pali - sanskritui gimininga kalba). Pagal Pali ka­noną, isganymas pasiekiamas paties zmogaus, jo valios pastan­gomis. Zmonių įgimtas troskimas gyventi, turėti turtų ir malo­numų yra visų nelaimių ir kentėjimų priezastis. Skausmas pra­eina, kai tas nelemtasis troskimas nugalimas, kai pasiekiama nirvana - nekintama ramybė, amzina palaima.



Pali kanonas yra visų seniausias, bet ne patikimiausias bu­dizmo istorinis dokumentas. Neginčytino tikrumo yra karaliaus Asokos ediktai. Asokos epochoje budizmas tapo valstybine reli­gija. Jo nurodymu ediktai su budizmo tiesomis buvo iskalti ant uolų ir granito stulpų. Jie isliko iki sių dienų. Tiesa, siuose teks­tuose neminima nirvana, nėra gyvenimo neigimo. Atvirksčiai, visa jų ideologija remiasi didziausiu gyvenimo garbinimu ir noru jį keisti, tobulinti, teikiant dziaugsmą ne tik zmonėms, bet ir kitiems gyviams. Tie tekstai ir buvusi Asokos rezimo programa.

Asokos ediktai įprasmino ketvirtąją tauriąją tiesą. Budistai ispazino Budos paskelbtas "Keturias tauriąsias tiesas".

Pirmoji teigia, kad bet koks gyvenimas - kančia.

Antroji skelbia, kad kančios priezastis - paties zmogaus zūtbūtinis prisirisimas prie gyvenimo.

Trečioji nurodo, kad galimas issivadavimas is kančių.

Pagaliau, ketvirtoji, suformuluota Asokos ediktuose, nubrėzia "taurųjį astuonlypį kelią", kuris veda į kančios nugalėjimą. Tas kelias - tai teisingas tikėjimas, teisingas sumanymas, teisingas veikimas, teisinga kalba, teisingas gyvenimo būdas, teisingos pastangos, teisingas galvojimas, teisingas susikaupimas.

"Keturių tauriųjų tiesų" pripazinimas ir gyvenimas vado­vaujantis astuonlypio kelio reikalavimais pradiniame budizmo mokyme garantavo issigelbėjimą bet kuriam zmogui. Tačiau dar pries Kristaus erą pradėjo reikstis kitos tendencijos, rastis naujų sektų. Pavyzdziui, vienas is mokymų teigė, kad issigelbė­jimą gali atnesti ne tik paties zmogaus pastangos, bet ir ypatingos asmenybės. Visų pirma pats Buda ir kiti buvę bei būsimi "apsvies­tieji" arba net zemesnio rango asmenys - bodhisatvos. Bodhisatvos - tai zmonės, pasiekę nirvaną, bet ryzęsi pasilikti Ze­mėje ir gelbėti kitus. Kas nori jų pagalbos, privalo juos gerbti. Si doktrina, pavadinta "Mahajana" ("Plačiuoju issigelbėjimo keliu"), atsirado Siaurės Indijoje ir paplito kitose Azijos srityse (pavyzdziui, Kinijoje).

Budizmo likimas

Vadovavęsis budizmo idėjomis Asoka paliko rūmus, persikėlė gyventi į kalnus, į budistų vienuolyną. Ten jis ir mirė. Jo skleistas budizmas irgi neįsitvirtino Indijoje. Kodėl?

Budizmas zeidė Indo civilizacijos religines bei kultūrines tra­dicijas, neigė įprastinius indų dievus, susiformavusią kastų sis­temą. Gal dėl to brahmanų pastangomis jis VII a. buvo galutinai isstumtas is Indijos. Siandien vienos is trijų pagrindinių religijų tėvynėje budistai sudaro maziau nei 1% gyventojų.

Sio tikėjimo nesilaikė Asokos įpėdiniai - sūnus Kunabas ir anūkas Sampadis, kurie pasidalijo valstybę. Sampadis ispazino dzainizmą. Dzainai įrodinėjo, kad budizmas esąs iskraipytas dzainizmas, o Buda buvęs jų paskutinio sventojo mokinys. Reli­gija pavadinta pusiau legendinio pranaso Dzinos vardu. Jis irgi atsirado kaip priespriesa brahmanizmui, vedų sventumui, indų tradiciniams dievams. Pasak dzainų mokymo, zmogus esąs dvilypė asmenybė, atsa­kanti uz visa, ką gera ir bloga padaro, jis gyvuojąs ir kaip dva­sia, ir kaip materija, esąs netobulas, bet galįs ir turįs siekti tobu­lumo; jis privaląs nuolat ziūrėti, kad kūniskasis pradas nebūtų auksčiau uz dvasią. Kai zmogui pavykstą issivaduoti is materia­laus gyvenimo rūpesčių, tada jis tampąs sventu, tobulu, įgyjąs antgamtinių jėgų.

Dzainizmas turėjo daug bendrų bruozų su budizmu, jo ispa­zinėjai irgi trosko pakeisti nusistovėjusią tradiciją. Panasūs ir sių religijų likimai. Dzainizmas virto nezymia, lokaline Indijos religija ir net plačiau nepaplito kituose regionuose, kaip kad bu­dizmas.




Document Info


Accesari: 3023
Apreciat: hand-up

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site


in pagina web a site-ului tau.




eCoduri.com - coduri postale, contabile, CAEN sau bancare

Politica de confidentialitate | Termenii si conditii de utilizare




Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2025 )