Mąstymas
Mąstymas (arba pazinimas) - tai proto veikla, susijusi su informacijos supratimu, apdorojimu ir perteikimu. Mąstydami manipuliuojame patyrimo informacija, kuri gaunama suvokimo dėka, atgaminama is atminties bei sukuriama vaizduotės. Mąstymo metu vykdomas manipuliacijas galima apibūdinti per mąstymo operacijas, t.y. veiksmus, kuri 747q1617h 71; pagalba yra keičiamas mąstymo turinys.
Skiriamos tokios mąstymo operacijos:
Atsizvelgiant į tai, kokia medziaga (objektais) yra manipuliuojama, skiriamos 3 mąstymo rūsys:
Veiksminis mąstymas - fiziniai veiksmai (manipuliacijos) su objektu;
Vaizdinis mąstymas - manipuliavimas vaizdiniais;
Sąvokinis mąstymas - manipuliavimas sąvokomis.
Kai kurias sąvokas sudarome jas apibrėzdami. Zinodami, kad trikampis turi tris krastines, paskui visas trikrastes geometrines figūras priskiriame trikampiams. Kiek dazniau sąvokas susidarome, isskirdami prototipus - būdingiausią tam tikros kategorijos atstovą. Ir kuo lengviau objektai atitinka sąvokos prototipą, tuo lengviau mes juos atpazįstame kaip tos sąvokos pavyzdzius.
Taigi, nuspręsdami, kad objektas gali būti apibūdintas tam tikra sąvoka, mes priskiriame objektą tam tikrai klasei, t.y. jį kategorizuojame. Objekto kategorizacija leidzia mums zinoti ne tik tiesiogiai suvokiamas jo savybes, bet ir tas savybes, kurių konkrečiu momentu savo jutimais suvokti negalime, tačiau zinome, kad tos klasės objektai sia savybe pasizymi.
Dar labiau paprastindami dalykus, sąvokas tvarkome hierarchiskai, jas jungiame tarpusavyje į aukstesnio apibendrinimo lygio sąvokas - taip sudarydami hierarchijas. Kuo zemesnė sąvokos padėtis hierarchijoje, tuo daugiau būtinų savybių ji turi, yra panasesnė į klasikinę sąvoką. Kylant į virsų, apimamų objektų skaičius didėja, tačiau būtinų savybių mazėja, sąvokos tampa vis labiau "neaiskios".
Vaizdinis mąstymas
Zodis "problema" gali apibūdinti įvairiausius įvykius, pradedant mokymusi uzsiristi batus ir baigiant branduolinio karo grėsmės mazinimu. Problemų sprendimas gali būti apibūdinamas kaip į tikslą nukreiptas procesas, kilęs dėl tam tikrų kliūčių ir dėl akivaizdaus sprendimo nebuvimo. Skiriamos kelios problemų sprendimo stadijos: 1) problemos interpretacija (pasiruosimas); 2) sprendimo kūrimas ir įgyvendinimas; 3) sprendimo įvertinimas.
Problemos interpretacija (pasiruosimas)
Pirmajai problemos sprendimo stadijai būdingas problemos interpretavimas ar apibrėzimas. Todėl daugumoje si stadija apima informacijos apie problemą rinkimą. Kas tai per problema? Kokios jos sprendimo kliūtys? Kokios informacijos reikia, kad galima būtų rasti sprendimą? Jeigu problema primena kazkada jau turėtą, tai reproduktyvaus mąstymo dėka prieinama prie sprendimų, kurie anksčiau buvo sėkmingi. Vienas is pagrindinių faktorių pasiruosimo stadijoje yra problemos struktūros įvertinimas. Dauguma problemų gali būti pateiktos keliais būdais, is kurių vienas gali vesti prie greitesnio sprendimo. Siauras problemos apsibrėzimas apsunkina sprendimo atradimą. Kitas problemos interpretacijos aspektas yra sprendimas, kuriai problemų klasei ar kategorijai problema priklauso.
Sprendimo kūrimas ir įgyvendinimas
Problemų sprendimo kliūtys
Polinkis ieskoti patvirtinimo - noras ieskoti tokios informacijos, kuri patvirtintų mūsų mintis ir keliamas hipotezes.
Fiksacija - siekimas spręsti problemą pagal analogiją, įprastais sprendimo būdais net ir susidūrus su nauja problema ar situacija.
Intelektas
Genų ir aplinkos įtaka intelektui
Diskusija dėl to, kas turi didesnę įtaką zmogaus intelekto dydziui - genai ar aplinka - vis dar tebesitęsia. Genetinių sutrikimų bei dvynių tyrimai aiskiai atskleidzia paveldimumo reiksmę intelekto dydziui. Tyrimai taip pat aiskiai atskleidzia aplinkos (socialinės deprivacijos ir pan.) įtaką asmens intelektui. Tačiau intelektas is esmės yra paveldimumo ir aplinkos sąveikos rezultatas.
|