PENKTASIS SKYRIUS:
apklausa (interviewing)
KIENO ČIA
DARBOTVARKĖ
Susitarei dėl susitikimo. Kas dabar?
Viso pardavimo proceso metu, o ypatingai apklausos etape (kuris prasideda tada, kai perzengi galimojo kliento slenkstį) svarbiausia tau, pardavėjui, įsisąmoninti, kad pagrindinis viso ciklo tikslas yra patenkinti kliento poreikius. Ne tavo poreikius.
Gali labai norėti laimėti pardavimo konkursą, kuriame pergalę nulems per mėnesį parduotų X modelio prietaisų kiekis. Tai tavo tikslas. Jeigu galimojo kliento tikslas pagerinti cecho veiklą, taikant savybes, kurias turi tik Y modelio prietaisai, konkursas nueina į antrą planą!
Vienintelis svarbus tikslas - tai kliento tikslas. Taigi nustatyk, kokie kliento tikslai.
Jeigu parduodi automobilius, svarbiausia, ką reikia suzinoti apie galimą pirkėją, ko jis iesko automobilyje. Kaip jis vairuoja? Kokio automobilio jam reikia? Kokį automobilį pakeis naujasis? Ar automobilis turi byloti apie kliento statusą? O gal tai kompaktiskas automobilis? O gal sedanas? Kam jis naudos sią transporto priemonę? Ilgoms kelionėms, trumpam kasdieniniam susisiekimui? Si informacija daug ką pasako apie individualų kliento profilį ir padeda nustatyti, kokį automobilį jam reikia parduoti. Tu negali ateiti pas klientą su ilgu galimų automobilių sąrasu.
Labai pavojinga pirmojo susitikimo metu įeiti, mojuojant X modelio prietaiso (ar kito daikto, kurį, tikėtina, galimas klientas pirks) pavyzdziu. Tavo tikslas apklausos etape susideda is trijų dalių:
gauti informacijos suteikti informacijos kelti pasitikėjimą |
Kaip, po galais, pasieksi sių tikslų, jei jau nusprendei, ką klientas turi pirkti?
Neperzenk slenksčio, spinduliuodamas noru aiskinti, kokia puiki jūsų kompanija, arba ką gali X modelis. Turi sugebėti grįzti prie to vėliau. Dabar pagrindinis tavo darbas yra KLAUSYTI. O ne parduoti. Kai isrenki prekę ar pasirenki jos pristatymo metodą neįvertinęs pirkėjo poreikių, DARAI KLAIDĄ, ir, beveik neabejoju, parduoti nepavyks. Jei nori patenkinti poreikius, pirma nustatyk, kokie jie. Taigi dabar negali būti jokio prekės demonstravimo. Zinoma, gerai, jei galėtum galimajam klientui 16416s187q įteikti anketą, arba paprasyti atsakymų į is anksto paruostus klausimus ir iseiti. Tačiau zmogus nėra toks paprastas padaras. Bet kurioje socialinėje aplinkoje, o pardavimo aplinka yra ypatinga socialinė aplinka, yra nusistovėjusių ritualų. Geras pardavėjas supras, kaip svarbu, kad galimas klientas pirmojo susitikimo metu jaustųsi gerai. Todėl savo paties naudai jis laikysis tam tikrų socialinių ritualų. Mūsų pardavimo dialogai siame skyriuje parodys, kaip tai daroma.
KAS NESAKYTINA APKLAUSOS METU
Specialistai priėjo isvadą, kad tik 35% mūsų bendravimo sudaro verbalinis bendravimas. Taigi likusioji dalis yra neverbalinis bendravimas.
Pardavime ypač svarbu ne tik ką sakai, o ir kaip sakai. Fizinė prezentacija, prasidėjus asmenisko susitikimo etapui, yra be galo svarbi. Jei susitikimo pradzioje galimajam pirkėjui nori perduoti neverbalinį pranesimą, nori to ar ne, pranesimas turi būti, "Ar galiu tau padėti?"
Susitikimo metu klientas turi jaustis puikiai. Sis jausmas - pats svarbiausias, kuriant pasitikėjimą. Matyt, geriausias būdas kuriant gerą kliento savijautą, sustiprinti ir pabrėzti bet kokį apčiuopiamą apklausos metu atsirandantį teigiamos energijos pasireiskimą. Vienas populiariausių būdų - susitikimo pradzioje klausti klausimų, į kuriuos tikimasi sulaukti atsakymo "taip". Svarbi neverbalinė informacija - rankos paspaudimas, isvaizda, laikysena ir kiti vizualūs tavo "ginklai". Kitas pakartotinai mūsų minimas ir svarbus "ginklas" - zmonių liudijimai, t. y. kai lyg tarp kitko uzsimenama, - "Zinote, mes neseniai dirbome su Dzonu Smitu is XYZ kompanijos, ir sugebėjome pasiekti tokių ir tokių rezultatų". Tokie uzsiminimai pasizymi auksta įtikinimo galia kuria įtikinamumą ir gali būti nepaprastai veiksmingi. Tačiau noriu duoti du patarimus. Pirmiausia, turi issiaiskinti, ar Dzonas Smitas sutinka, kad faktas apie jūsų sėkmingą bendradarbiavimą ir jo vardas būtų minimas. Dėl to problemų paprastai nekyla. Antra, turi įsitikinti, ypač jei bendrauji su Dzono Smito konkurentu, kad neatskleidi jokios konfidencialios informacijos apie p. Smito darbą
Sie patarimai - tai tik profesionalus poziūris į klientus ir galimus pirkėjus, ir jie neturėtų tavęs varzyti kitomis prasmėmis.
ASMENYBIŲ SKIRTUMAI:
TEGUL JIE NESA TAU NAUDĄ
APKLAUSOS ETAPE
ZIŪRĖK Į ASMENĮ, SU KURIUO
KALBĖSIESI. Kuriant rysį
labai svarbus akių kontaktas. SAVO KALBĖJIMO STILIŲ SUREGULIUOK PAGAL
PERSPEKTYVAUS KLIENTO KALBĖJIMO STILIŲ. Jei jis uzsiėmęs ir nenusiteikęs
plepėti, būk konkretus ir kalbėk apie save siek tiek trumpiau
nei visada. Jei jis atsipalaidavęs, neskubėk, gali kalbėti
pasalinėmis temomis, prie pristatymo prieiti aplinkiniais keliais. IS KARTO NUSTATYK, SU KOKIU ASMENYBĖS TIPU BENDRAUJI. Yra keturi pagrindiniai asmenybių tipai, pasizymintys skirtingais bendravimo stiliais. Visi turi kiekvieno stiliaus dalelę ir vieną dominuojantį bendravimo stilių. Tavo uzduotis - nustatyti, kokį bendravimo stilių dazniausiai naudoji tu, ir kokį tavo galimas klientas. Priderink savo bendravimo stilių prie kliento bendravimo stiliaus. |
Kaip nustatyti, kokiam asmenybės tipui priklauso galimas klientas, kad galėtum sukurti pozityvų, paslaugų įvaizdį? Pateikiu kelias gaires, kurios padės tik perzengus galimo kliento slenkstį.
Si informacija yra naudinga, tačiau nereikia jos pervertinti ir visą apklausą orientuoti į kliento priklausymą vienam ar kitam asmenybės tipui. Pirma, per tokį trumpą laiką, kuris skiriamas apklausai, gali nespėti pasnekovo teisingai įvertinti. Antra, energiją reikia nukreipti pasitikėjimo ir atviro bendravimo tiltui tarp tavęs ir kliento nutiesti. Dėl per didelio dėmesio asmenybių tipams gali įklimpti į kliento psichoanalizę. Tačiau bendrieji Jungo nustatyti bruozai gali būti naudingi. Stai sie keturi pagrindiniai asmenybių tipai. Kuriam priklausai tu?
INTUITYVIEJI: Intuityvieji yra kūrybingi, originalūs ir gali būti pakankamai charizmatiski. Jiems būdingas ryskus idealizmas. Gana lengvai nustato bendruosius principus ir toli siekiančius tikslus. Gali nerealiai daug tikėtis is aplinkinių ir rizikuoja "atitrūkti nuo realaus pasaulio". MĄSTANTIEJI: Mąstantieji bendrauja tiksliai ir efektyviai. Srpendziant bet kokią problemą, gali nustebinti intelektu. Jie atsargūs, linkę gerai istirti aplinką, pries darydami kokį zingsnį. Daznai laikomi saltais, neemocionaliais. Dėl nuolatinio "faktų rinkimo" gali pelnyti reputaciją zmonių, nesugebančių apsispręsti. JUTIMINIAI: Jutiminiai yra dinamiski, spontaniski ir gyvybingi. Jie gyvena kitų problemomis ir nuotaikomis, tiksliai pastebi jų vertybes ir lojalumą. Norėdami ką nors perteikti aplinkiniam pasauliui, pasikliauja emocijomis, turi sugebėjimą labai lengvai įtikinti. Jų polinkis į introspekciją kartais sukelia gilų kaltės jausmą. Sios asmenybės per daug sentimentalios, pasiduoda manipuliavimui. SENSORINIAI: Sensoriniai pasikliauna tik savo patirtimi. Jie zino, ko nori, ir, siekdami savo tikslo, nevengia būti karingais ar agresyviais Turi reputaciją zmonių, kuriems gerai sekasi tvarkyti reikalus. Jie, paprastai, pozityviai nusiteikę, pasitikintys savimi, nebijo rizikos, bendraudami su kitais gali būti arogantiski ar dominuojantys. Kartais juos kritikuoja dėl to, kad nepasitiki aplinkiniais ir nesuvokia galutinių savo veiksmų rezultatų. |
Sie aprasymai - savotiski stereotipai, tačiau kai kurie stereotipai, teisingai juos traktuojant, gali padėti į reiskinius pazvelgti giliau.
Jei nemanai, kad sie bendravimo stiliai gali padėti nustatyti, kaip reiktų apsikeisti informacija su tam tikru klientu, nebandyk jų įsiminti. Kita vertus, jei jie, tavo manymu, tinkamai tave "apginkluoja", būtų neblogai įsiminti nors pagrindinius dalykus.
Svarbiausia įvertinti visą kliento teikiamą informaciją ir pasistengti ją panaudoti taip, kad susitikimas praeitų sėkmingai. Ji ir galimo kliento reakcijų interpretacija padės nustatyti jo bendravimo stilių.
Kliento reakcijos labai daznai teikia daug svarbios informacijos, bet pardavėjai daznokai jas ignoruojamos. Jei, pavyzdziui, pasnekovo akys pradeda klaidzioti, vadinasi kazkas yra negerai. Gal pateiki iskart per daug informacijos. Kita vertus, jei klientas nuolat dirsčioja į sieninį laikrodį ir bando tave skubinti, suprask sią uzuominą ir būk konkretesnis.
PIRMASIS SUSITIKIMAS
AKIS Į AKĮ SU GALIMU KLIENTU
Perzengei galimo kliento slenkstį.
Greitai istirk aplinką. Bandyk patalpoje rasti ką nors tokio, kas padėtų susiorientuoti, koks zmogus yra tavo būsimas pasnekovas. Sia detale pasinaudosi vėliau. Tai gali būti bet kas: statulėlė, fotografija, diplomas, ar koks niekutis. Eik prie pasnekovo, ziūrėdamas tiesiai į akis, paspausk ranką:
Tu: Malonu susipazinti (prisistatyk). Ar prisimenate mūsų pokalbį telefonu? (Jei ne) Tarėmės siandien susitikti ir aptarti jūsų paslaugą. |
Tęsk, nepriklausomai nuo atsakymo:
Zinote, neseniai baigėme programą vienam klientui, firmai, labai primenančiai jūsiskę. (Jei galima ir pritinka, paminėk kompanijos pavadinimą). Sakykite, ar pastaruoju metu jūsų zmonės turi daug darbo? |
Atsisėsk, sulauk pasnekovo reakcijos. Tikėtina, kad isgirsi kazką tokio:
Galimas klientas: Daug darbo? Juokaujate? Čia tikras beprotnamis. Su kuo, sakėte, jūs ten dirbote? Tu: Su Maiku Frihanu is "Dzoiraid Inc." Pasiūlėme jiems kai ką labai įdomaus ir taip kompanijos produktyvumą pakėlėme 12%. Perspektyvusis klientas: Tikrai? Tu: Taip. Dvylika procentų. |
Islaikyk iniciatyvą. Dabar gali pakomentuoti aplinką.
Tu: Koks puikus jūsų biuras. (Arba:) O, man patinka sis paveikslas. (Arba:) Ar čia jūsų vaikai? (Arba:) Tik paziūrėkit į sį vaizdą! (Arba:) Ar si kolekcija jūsų? |
Kitaip sakant, atsitrauk nuo dalyko, apie kurį pradėjai kalbėti. Kodėl reiktų taip elgtis? Apklausos pradzioje sukūrei kontaktą ir truputį pasitikėjimo. Dabar tavo tikslas padaryti viską, kad galimas klientas jaustųsi gerai. Taigi, nusprendei isrinkti ką nors is aplinkos, susijusios su pasnekovo identitetu. Kitas zingsnis - rasti būdą, kaip pasiekti, jog pasnekovas, kalbėdamas apie asmeniskus dalykus, jaustųsi gerai.
Galimas klientas: Taip, mano. As renku miniatiūrinius klounus. |
Tik neatsakyk blankiai, neisraiskingai patvirtindamas tai, ką abu zinote, t. y. nepasakyk ko nors tokio, kaip pavyzdziui "O, puiku rinkti miniatiūrinius klounus...". Verčiau bandyti taip:
Tu: Girdėjau, kad kai kurie egzemplioriai yra labai gera investicija. Kartą dirbau su zmogum, kuris rinko Disnėjaus personazus. Bet jis turėjo tik porą desimčių, kaip pamenu. Galimas klientas: Matote, as kolekcionuoju jau desimt metų. Čia ne viskas, ką turiu. Namie dar kokie 2000. Jums reiktų juos pamatyti. |
Matomai, tau nebūtų labai įdomu dirbti, jei viskas, ką turėtum daryti, būtų pristatyti prekę zmonėms, turintiems miniatiūrinių klounų kolekcijas. Įmanomos visokios variacijos. Tik reikia prisiminti savo tikslą - kad pasnekovas nesijaustų įsitempęs, kad pasakytų porą zodzių apie save kaip asmenybę. Tada turėtum sureaguoti istraukdamas sį bei tą is savo patirties, bet taip, kad prisimintas faktas nebūtų svaresnis, lyginant su galimo kliento atveju.
Stai dar pora pavyzdzių:
Tu: Tarp kitko, kokia anksčiau buvo sio pastato paskirtis? Galimas klientas: Čia buvo gamykla. Laikrodzių. Tu: Tikrai? Klausiu todėl, kad esu aplankęs daugybę biurų, bet ten darbo vietos nėra taip ismoningai suplanuotos. Galimas klientas: Matote, kai kurie zmonės galvoja, kad biuras yra biuras, ar ne? Tu: Bet si vieta yra unikali. Tikrai unikali... Taip, tai kuo jūs čia uzsiimate? |
Tu: O, matau zaidziate golfą, ar ne? Galimas klientas: Taip, zaidziu. Tu: Zinot, tik grįzau is Skotčdalio. Bandziau zaisti ten. Galimas klientas: Na, Ir kaip sekėsi. Tu: Tiesą sakant, ne taip jau gerai. Galimas klientas: Turbūt bloga diena buvo, nekrito, ar ne? O as zaidziau Beijone, ir sumusiau 100. Tu: Fantastika. |
O čia pavyzdys apie klientą, kuris nėra nusiteikęs kalbėtis.
Galimas klientas: Pasakysiu atvirai, kai planavau sį mūsų susitikimą, net neįsivaizdavau, kokia kosė čia uzvirs... Tu: Zinoma, įsivaizduoju. Matau, pas jus čia karsta dienelė siandien... Galimas klientas: Taip. Dabar tikrai esu uzsiėmęs. Tu: Įdomu. Vieną dieną lankiausi čia netoliese. Kalbėjau su grupele zmonių is "Simerio" korporacijos. Jie buvo tokie uzsiėmę, darbas virte virė. Deja, visi akivaizdziai bodėjosi tuo, ką dirba. Galimas klientas: Galbūt, bet ne čia, zmogau. Mes neturime laiko bodėtis. Tu: Taip, matau. As pazadu neuztrukti... |
Tikslas - isvystyti bendro pobūdzio, su darbu tiesiogiai nesusijusį, pokalbį. Jis gali isplaukti is aplinkos, pasnekovo israiskos ir pan. Tačiau turi greitai, nepastebimai atrasti sio pokablio temą ir pasistengti, kad pasnekovas uz jos "uzkibtų" kokiems sesiems septyniems sakiniams. Gali atrodyti keista, bet tai veiksminga.
Paziūrėkime į kitą įmanomą pokalbio eigą. Pamatysi, viskas vyksta pagal tą patį jau zinomą scenarijų. Be abejo, visada palik vietos improvizavimui. Kitaip, tai bus ne apklausa.
Tu: Sveiki, malonu susipazinti. Dzonas Smitas. Galimas klientas: Ane Dzouns. Tu: Ar prisimenate mūsų pokalbį telefonu? Galimas klientas: Tiesą sakant, nelabai... Tu: Ką tik baigiau projektą, kurį, mūsų pokalbyje, manau, minėjau. Neseniai sią programą pritaikėme kompanijoje, panasioje į jūsiskę. O siandien norėjau trumpai su ja supazindinti ir jus. Bet ir uzsiėmę jūs čia visi, kaip matau... Galimas klientas: Taip, mes uzsiėmę. Sie metai neįtikėtinai sunkūs. Tokių dar nebuvo. Tu: Zinote, pries kelis mėnesius lankiausi pas vienus is jūsų konkurentų. Kai kurie zmonės atrodė persidirbę. Tiesiog issekę. Tarp mūsų snekant, man pasirodė, kad jiems nepatinka jų darbas. Galimas klientas: Man mano darbas čia tikrai patinka. Tu: Taip, is karto matyti. Tarp kitko, kiek laiko čia dirbate? Galimas klientas: Kokius desimt metų... Tu: O kaip gavote darbą? Galimas klientas: Paskambino pazįstamas ir paklausė, ar nenorėčiau čia dirbti. Tu: Juokaujat... |
"KUO GALIU PADĖTI?"
Toliau susipazinsi su itin naudingu manevru, padedančiu nepasakyti per daug informacijos per greitai.
Tu: Sveiki, Dzonai, kaip laikotės? Malonu susipazinti - as Bobas Smitas. Galimas klientas: Sveiki, Bobai. Uzeikite. Prasom sėstis. Kuo galiu padėti? |
Nori tikėk, nori ne, būtent atsakinėdami į tokius is paziūros nekaltus klausimus pardavėjai praranda geriausias savo galimybes! Nepradėk kalbėti apie savo poreikius - tu dar neatlikai apklausos. Perimk iniciatyvą, į klausimą atsakydamas klausimu:
Tu: Taip, Dzonai, ar pamenate mūsų pokalbį telefonu? Galimas klientas: Nelabai. Atrodo, jūs uzsiimate kazkokiu mokymu. Tu: Tiesa. Mes mokome pardavimo. Ką tik baigėme savo programą "Partridzo" kompanijoje, uzsiimančioje tokia pačia veikla kaip ir jūs. Ir įsitikinome, kad mūsų programa tikrai labai tinka jūsų tipo kompanijoms. |
Į klausimą atsakei puikiai. Dabar neleisk atsirasti nejaukiai pauzei. Ieskok tinkamo momento ir nepamirsk, kad tavo tikslas priversti pasnekovą kalbėti apie save arba savo kompaniją.
Tu: Leiskite paklausti. Atrodo, kad čia tikrai daug darbo. Ar taip yra nuolatos? Galimas klientas: Taip, didziąją laiko dalį esame labai uzimti. Turime darbo daugiau, negu laiko jam atlikti. Tu: Fantastiska. "Partridze" taip pat visi buvo labai uzsiėmę. Tačiau, įsivaizduojate, jų klientų bazė vis tiek mazėjo. Nieko realiai nebuvo daroma, kad situacija pagerėtų. Galimas klientas: Ne, ne, mes zinome, kad klientų bus. Tu: Klausykite, Dzonai, man tiesiog smalsu suzinoti, kiek laiko čia dirbate... Galimas klientas: Bus jau penkiolika metų. Tu: Oho. Penkiolika metų... Sunku patikėti. Matomai jums čia patinka. Galimas klientas: Taip. Ir viena is priezasčių ta, kad vadovybė duoda mums uztektinai laisvės. Tu: Labai gerai. Pastebėjau, kad daugelyje kompanijų bendravimas su vadovybe yra gana problematiskas. Galimas klientas: Čia tokios problemos sprendziamos gana lengvai. Tikrai daug kur galime elgtis taip, kaip norime. Tu: Puiku. Taip, dabar papasakosiu, kuo uzsiimame mes. |
Dabar tu pasiruosęs papasakoti, o pasnekovas isklausyti, apie tai, kuo jūs uzsiimate. Daug geriau prie to prieiti mano aprasytu būdu, negu pradėti "saltą" paskaitą apie savo prekę ar paslaugą. Pasnekovas papasakojo apie save, tad dabar jo eilė klausyti, o tavo - pasakoti.. Tik sukūręs reikiamą pasitikėjimą, gali daryti kitą zingsnį - trumpai papasakoti apie savo kompanijos darbą. Po to bus issamiai diskutuojama apie galimojo kliento poreikius.
Čia dar vienas pavyzdys, kaip galima pradėti apklausos etapą.
Tu: Sveiki, p. Viljamsai. Galimas klientas: Sveiki, Tomai. Sėskitės. Tu: Ačiū. Na ir didelis jūsų biuras... Galimas klientas: Taip, daugelis taip sako. Tu: Zinote, neseniai lankiausi pasauliniame prekybos centre ir mačiau biurą, kurio plotas buvo beveik toks, kaip jūsiskio. Asiku, ten nebuvo tokio vaizdo... Galimas klientas: Labiausiai man patinka, kad giedrą dieną matosi Hadsono upė, kartais net iki paties Konektikuto. Būna, kai tolumoje gali įziūrėti ir San Franciską. Tu: Taip, labai grazu. Ar seniai čia dirbate? Galimas klientas: Atsikraustėme prie sesis mėnesius. Tu: Tikrai. O kur dirbote iki tol? Galimas klientas: Miesto centre, Teno Dzono gatvėje. |
Dabar būtų galima pritaikyti dar vieną mazytį manevrą, kuris labai tinka, kalbant su daugeliu sprendimo balsą turinčių asmenų. Jis - dar vienas būdas, padedantis pasnekovui pasijusti gerai dar iki tol, kol pradėsi klausti "tikrų" klausimų.
Tu: Įdomu, kokios jūsų pareigos, ką konkrečiai jūs dirbate... Galimas klientas: Mūsų skyrius uzsiima kontrole. Tiksliau, ziūrime, kaip vykdomas biudzetas. Tu: Tai jūs biudzeto kontrolierius? Galimas klientas: Taip. Tu: Turiu jums kai ką pasakyti. Esu kalbėjęs su daugeliu zmonių, daugeliu kontrolierių, ir zinote, jūs man nepanasus į kontrolierių. Galimas klientas: (Juokiasi) Tu: Suprantate, ką noriu pasakyti? Jūs atrodote taip, lyg zinotumėte, kas aplinkui darosi. Galimas klientas: Tikrai? Tu: Čia tik tarp kitko. Galimas klientas: Tai galbūt atrodo dėl to, kad, paprastai, as esu tas asmuo, kuris priima sprendimus. |
ZLUNGANTI
APKLAUSA
Dabar as nesiruosiu su tavim zaisti. Sis harmonijos tarp tavęs ir pasnekovo kūrimo metodas, kaip ir visas pardavimas, yra loterija.
Su kai kuriais zmonėmis jis pavyksta puikiai. Su kitais gali būti mazdaug taip:
Tu: Laba diena, p. Smit, malonu susitikti. Galimas klientas. Sėskite. Tu: Ačiū. O, čia labai grazus vaizdus. Galimas klientas: Kuo galiu padėti. Tu: p. Smit, ar pamenate mūsų pokalbį telefonu? Galimas klientas: Ne. Visiskai ne. Tu: Kaip pasakojau, mūsų firma uzsiima pardavimo mokymu. Esame mokę mazdaug 200 000 pardavėjų, įskaitant kompaniją "XYZ Inc.", vieną jūsų konkurentų. Jie susilaukė tikrai įspūdingų rezultatų. O, koks puikus jūsų biuras..! Galimas klientas: Taip, jis geras. Bet ko jūs norite? Kuo galiu padėti? Tu: Kaip sakiau, mūsų firma moko pardavimo ir ... Galimas klientas: ... ismokė 200 000 pardavėjų, ar ne? Na ir.? Tu: As tiesiog norėjau suzinoti, ar jūs nenorėtumėte sitą..., na... sioje srityje su mumis bendradarbiauti... Galimas klientas: Klausiu jūsų dar kartą. Kuo galėčiau jums padėti siandien? Tu: As skambinau, nes norėjau suzinoti, ar negalėtume tą programą vykdyti kartu. Galimas klientas: Ne. Mūsų kompanija per didelė. Tu: Bet mums puikiai sekėsi su daug didesnėmis kompanijomis. Galimas klientas: Labai įdomu. Deja, mes jų gretų nepapildysime. Kas dar jus domina? (Pauzė) Tu: Koks grazus jūsų biuras... Galimas klientas: Taip, zinau. |
Tai zlunganti apklausa. Statistika rodo, kad jos isgelbėti faktiskai neįmanoma. Nieko nepadarysi, ne kiekvienas susitikimas baigiasi sandorio sudarymu. Tavo tikslas - pasiekti kiek įmanoma aukstesnį vidurkį. Turi sugebėti prisitaikyti prie aplinkybių. Kartais parduoti nesiseka, kartais sekasi.
Pardavimo realybė ta, kad klientas nesivadovauja scenarijais, taigi būk pasiruosęs juos keisti.
KLAUSYMASIS
Kitoje susitikimo dalyje - o ji apklausos etapo pagrindas - trumpai papasakosi apie savo kompaniją ir gausi reikiamos informacijos is galimojo kliento.
Faktiskai, pardavimas yra klausymasis. Sutelk visą dėmesį ir klausykis, kokie galimo kliento poreikiai, o tada rask sprendimą ir suderink jį su savo pasiūlymu. Kuo ilgiau dirbi pardavėjo darbą, tuo dazniau įsitikini, kad geriausi pardavėjai yra tie, kurie pardavimą supranta kaip kliento problemų sprendimo procesą.
Tu privalai ismanyti savo prekę. Privalai sugebėti paaiskinti jos savybes, kalbėti apie jas aiskiai ir įdomiai. Nesiseks, jei nesugebėsi rasti atsakymo į pagrindinius klausimus, kurių apie tavo prekę gali paklausti galimas klientas.
Gali būti nelengva perimti bendravimo iniciatyvą ir nustatyti visus kliento poreikių ypatumus. Nerasi pardavėjo, kuris nenorėtų, kad klientas tiesiog ateitų į biurą, atsisėstų ir uzsisakytų prekę ar paslaugą. Ir niekam nereikėtų ginti ją ar nertis is kailio. Zinotum sau viską, ką reikia zinoti, ir galėtum ramiai spręsti kryziazodzius ar ziūrėti pamėgtas televizijos laidas.
PIRKĖJAI: "LENGVI", "SUDĖTINGI" IR KITOKIE
Daug metų stebėjus įvairias apklausas, isaiskėjo, kad galimų klientų bazė skyla į tris kategorijas.
Pastebėta, kad apie 10% apklaustųjų nepirks (deja, neissiaiskinome, kaip dar pries apklausą atspėti, kurie is jų pateks į sią kategoriją).
Kitus 20% klientų vadiname "lengvais pirkėjais". Su tokiais pardavėjas pardavimo sandorius sudaro be didelių pastangų.
Likę 70% - tokie klientai, su kuriais reikia rimtai dirbti apklausos metu. Jie gali pirkti, gali nepirkti. Plėtojant sių klientų bazę ir isryskėja tikrai geri pardavėjai.
Kur jų paslaptis? Daug ką apsprendzia klausymasis, kaip ir pasitikėjimo tavimi kūrimas.
PAGIRIAMASIS ZODIS
PARDAVIMUI BE TECHNIKOS NAUJOVIŲ
Deja, labai daznai pardavėjai bando rasti priemonių, kurios leistų apsieiti be kliento klausymosi, be pasitikėjimo kūrimo. Viena tokių priemonių - kompiuteris.
Mane, kaip pardavimo mokytoją ir kaip galimą pirkėją, labai erzina tokie dalykai:
"Padarykime taip. Apsiribokime siame susitikime sumomis. Informaciją suvesiu į mūsų programą ir kitą kartą atsinesiu jau atspausdintą medziagą. Kompiuteris parodys, ką daryti toliau". |
Kuo čia dėtas kompiuteris? Jei kompiuteris padeda apdoroti medziagą, kurią tu, pardavėjas, nori perduoti man, klientui, tada padaryk taip, kad medziagą, kurią gausiu, suvokčiau kaip medziagą, kurią perduodi tu, o ne metalo dėzė. Kodėl nori priversti mane kazką pirkti, nes taip apskaičiavo kazkokia masina?
Pardavimas susijęs su zmonėmis, kurie pasitiki kitais zmonėmis. As nezinau, kas programavo tavo kompiuterį! Viskas, ką as zinau, tai tu! Atsimink, as - patalpoje esantis ir problemų turintis zmogus. Ne kalkuliatorius. As nezinau, kaip tas problemas isspręsti. As noriu kalbėtis su zmogumi, galinčiu man padėti, o ne laidų, stiklo ir metalo krūva.
Kompiuteriai neturi nieko bendro su tuo, ką tu sakai galimam klientui (nebent tu prekiauji kompiuteriais!). Gerai, jei naudojiesi kompiuteriu besiruosdamas vizitui, ir tai duoda rezultatų. Bet kompiuteris uz tave nesukurs rysio su priesais tave sėdinčiu zmogumi. Nė minutei nepamirsk, kad zmonės perka daiktus vedami emocijų, o po to sį savo sprendimą pateisina racionalizacijomis.
Dar kartą pabrėziu, kad zmones pirkti skatina emocijos. Tik po to jie bando rasti priezastis, pateisinančias pirkimą.
Reiskia, kad galimas klientas turi pasitikėti tavimi. Ne dėze su ekranu, o tavimi. Nesvarbu, ką rodo kompiuteris. Jei klientas negali pasitikėti tavimi, parduoti nepavyks.
Kompiuteriai puikiai apdoroja informaciją. Tačiau kompiuteriai neparduoda. Jie galimiems klientams negali pasiūlyti to, ko pastarieji laukia - kur nukreipti pasitikėjimą.
Pamirsk technikos naujoves, eidamas į susitikimus. Eik vienas pats. Nusibraizyk kelias schemas, pasidaryk uzrasus.
MAZAS GELTONAS UZRASŲ LAPELIS
Nejuokauju. Mazas ranka prirasytas lapelis daznai yra daug veiksmingesnis negu spausdinta statistika. Paprastas popieriaus lapas ir tusinukas apklausos metu padeda kurti pasitikėjimą ir bendrauti.
Uzsirasinėk. Uzsirasinėjimas - gera pardavimo priemonė. Ji sustiprina tavo apsilankymo priezastis (daugiau suzinoti apie kliento problemas) ir padeda klausytis. Ji padeda uzimti autoritetingą, kontroliuojančią padėtį ir asmenisko susitikimo metu ypatingai naudinga pirmąsias dvidesimt minučių.
Ir dabar vesdamas seminarus negaliu atsistebėti, kaip paprasčiausias uzrasas gali paskatinti bendravimą. Nieko ypatingo neatsitinka, jei atsistoju pries auditoriją ir klausiu, - "Ką gero galėtumėte pasakyti apie sią prezentaciją?" Tačiau, man uzrasius ant lentos "Gerosios prezentacijos pusės", auditorija atgyja.
Rasant dirba trys receptoriai: lytėjimo (t. y. rasanti ranka), klausos (kliento klausymasis) ir regos (matymas, ką parasei). Sie trys stimuliavimo saltiniai apklausos metu sustiprins tavo analitinius sugebėjimus. Turėdamas vizualinį faktų ir problemų vaizdą, rasi kur kas geresnį sprendimą.
Be to, detalių uzsirasinėjimas siunčia labai stiprius teigiamus signalus galimajam klientui 16416s187q . Kai jis sako, - "mūsų kompanijoje yra 500 sunkvezimių, kurių kiekviename telpa 75 prietaisai, pristatinėjami 320 dienas per metus", - ir pamato tave rasant "500 x 75 prietaisai x 320 dienų/metus ", tu pelnei taskų savo naudai. Reiskia, tau rūpiniesi! Tu klausaisi!
Panaudok bloknotą vietoje lentos - nubraizyk galimam klientui schemą.
Siūlau naudotis standartiniu geltonu popieriaus uzrasams bloknotu, turinčiu kietą kartoninį virselį. Jis turi būti uztektinai kietas, kad galėtum patogiai rasyti. Rasyk tvarkingai, palik laisvo ploto. Uzrasai turi būti suprantami ir tau, ir klientui. Nedaryk neaiskių skubotų brėzinių. Tai neprofesionalu, gali pasirodyti nervingas.
Jei reikia, naudok dideles diagramas, iliustruojančias tai, apie ką sneki. Rodyk jas pasnekovui. Tai labai veiksminga technika, nes ji priverčia klientą klausytis, ką sakai, o ypač, kai kalbi apie dalykus, kuriems paaiskinti reikia tam tikrų matematinių ar techninių zinių.
BŪSITE TIRIAMAS, GALIMAS KLIENTE
Nesvarbu kokių "ginklų" prikistas tavo portfelis: nugalėk norą "pakloti viską ant stalo", tik sukūręs rysį su galimu klientu. Zinok, tavo tikslas - dviem trim sakiniais paaiskinti, kodėl jūsų kompanija yra nuostabi, kuo ir kiek laiko ji uzsiima. O tada nustok kalbėjęs (tai nėra lengva).
Ziūrėk, kas bus. Kitas zingsnis - pateikti klausimų, tačiau pries tai turi visiskai įsitikinti, kad pasnekovas klausosi tavęs ne per prievartą. Taigi palauk ir paziūrėk, ką jis pasakys. Jis juk turi kazką pasakyti. Koks bebūtų atsakymas - teigiamas, neigiamas, indiferentiskas - kitas tavo zingsnis yra isgauti informacijos.
Si pardavimo dalis daznai vadinama "tiriamųjų klausimų" etapu. Kai kurios knygos apie pardavimą ją vadina tiesiog tyrimu. Man labiau patinka terminas "apklausa".
"TEISINGI" ATSAKYMAI
Jei jau pradedi zmogaus klausinėti, jis vienaip ar kitaip atsakys. Kokių atsakymų sulauksi - trumpų, lakoniskų, nekantrių? O gal ilgų, issamių?
Tikslas - apsikeisti informacija. Kuo daugiau galimas klientas kalba apie problemas, kurias tu gali isspręsti, tuo geresnis yra tavo vizitas ir tuo daugiau turėsi galimybių sudaryti pardavimo sandorį.
Pagrindinis tikslas - priversti zmogų kalbėti. Daugelis mano sutinkamų mano, kad svarbiausia dabar yra klausti, nesvarbu ko. Si mintis tikrai manęs nezavi.
Tau reikia aiskios informacijos, o betiksliai klausimai yra laiko gaisimas. Tavo tikslas - gauti informaciją, sukurti rysį, prasmingai bendrauti.
Nepriklausomai nuo to, ką parduodi, tyrimai parodė, kad yra trys pagrindinės apklausos sritys - praeitis, dabartis ir ateitis - kurias turi issiaiskinti galimajam klientui 16416s187q padedant. Kiekviena trijų apklausos sričių gali būti smulkiau skirstoma į klausimus "koks (-ia)" ir "kaip":
KOKS/KOKIOS? KAIP? PRAEITIS: Kokias priemones taikėte, kad isspręstumėte sią problemą? Kaip į tas priemones ziūrite dabar? DABARTIS: Kokiomis prekėmis/paslaugomis naudojatės dabar? Kaip jos veikia? ATEITIS: Kokie jūsų ateities planai? Kaip galvojate juos įgyvendinti? |
Si lentelė apima viską, ko siame etape reiktų klausti.
Turi suprasti, kad labai svarbu, kaip tu klausi. Faktus apklausos metu reikia rinkti profesionaliai, kadangi tu ir esi profesionalas. Jei elgsiesi ne kaip profesionalas, turėsi problemų. Taigi neskubėk klausti.
Jei tau skaudėtų skrandį ir eitum pas gydytoją, kaip jaustumeisi, vizitui klostantis taip:
Tu: Laba diena, daktare. Man skauda skrandį. Gydytojas: Skauda skrandį? Tu: Taip. Gydytojas: Gerkite sias tabletes. Kainuos $75. Prasau sumokėti kasoje. Viso gero. |
Nusiviltum, tiesa? Kadangi gydytojas nepaklausė tavęs nieko reiksmingo. Jis neparodė jokio susidomėjimo tavimi kaip pacientu. Į paskirtą gydymą, matyt, ziūrėsi skeptiskai.
Net jei gydytojas atsitiktinumo dėka yra teisus ir tabletės tau padės, argi nesijausi, kad tavo problema nusipelno daugiau laiko ir dėmesio?
Kaip tik taip jaučiasi daugelis galimų klientų, pardavėjams atliekant apklausą (arba ją is viso ignoruojant).
SANTYKIŲ KŪRIMAS
Toliau pateikiamas realus apklausos pavyzdys. Skaitydamas, atsimink, kad tikslas - sukurti santykius, pradzią kuriems jau davei, o ne skaityti is anksto paruostus klausimus.
Tu: Leiskite truputį papasakoti apie mus. Dirbti pradėjome 1979 metais. Jungtinėse Valstijose esame mokę apie 200 000 pardavėjų. Mūsų firma padėjo daugeliui kompanijų pastebimai pagerinti pardavimo rezultatus. (Pauzė) Galimas klientas: Tikrai, 200 000 pardavėjų? Tu: Taip, 200 000. Dabar, jei galima, norėčiau jūsų, Bobai, kai ko paklausti. Ar jūsų kompanijoje kada nors dirbo pardavimo mokytojas? Galimas klientas: Ne. Zinai, turint omeny mūsų pardavėjų skaičių... Mes niekada to net nebandėme. Tu: Gerai. Kiek pardavėjų turite siuo metu? Galimas klientas: Visoje salyje kokie penki simtai būtų. Tu: Tai bent! Nieko sau personalas. Kaip jūs visus suziūrite? Galimas klientas: Kitais metais vyks ketvirčio posėdis, o gruodzio mėnesį - svarbusis metinis susirinkimas. Tu: Gerai. Penki simtai pardavėjų. Tai gana įdomu. O kaip ateityje? Ko sieksite ateityje? Kokie bus jūsų uzdaviniai, turint tiek personalo? Galimas klientas: Zinote, pastaruoju metu mums trukdo konkurentai, todėl bandome sį tą įgyvendinti, kad reikalus pakreiptume savo naudai. Tiesą sakant, norime atkovoti rinkos dalį, kurią praradome praeitais metais. Tokie mūsų uzdaviniai... Tu. Aisku. O kaip jūs tai padarysite? Galimas klientas: Rupjūčio mėnesį turime paleisti naują liniją... |
Natūraliame, spontaniskame sios technikos naudojime yra du privalumai.
Pirmasis, zinoma, tas, kad gauni svarbios informacijos, padėsiančios sekančiuose pardavimo etapuose. Antrasis privalumas yra ne maziau svarbus. Taikydamas sį būdą, sugriausi vieną nemaloniausių su pardavėjais siejamų stereotipų - kad zūt būt nori savo prekę įsiūlyti, nepriklausomai nuo to, ar zmogui jos reikia, ar ne.
Pasnekovas turėtų greitai atsiverti, jei jaus, kad gerbi ne tik savo, bet ir jo interesus.
Atsimink, pradėjęs klausinėti, is karto issiskiri is pardavėjų daugumos, is tų, kurie nori įkisti savo prekę, nė kiek nesidomėdami galimo kliento poreikiais.
Paklausinėjęs apie praeitį, dabartį, ateitį, gausi neįtikėtinai daug informacijos. Labai gerai, nes kuo daugiau turėsi informacijos, juo geriau isrinksi bendravimo metodą, taikytiną siam klientui, ir juo sėkmingiau issivaduosi is pardavėjams būdingų stereotipų.
Dabar susipazink su dar vienu pavyzdziu - dar viena tikra apklausa, vaizduojančia, kaip klientą galima palenkti į savo pusę.
Tu: Bilai, ar galima paklausti. Galimas klientas: Zinoma. Tu: Ar esate bandę kokią pardavimo mokymo programą savo kompanijoje. Galimas klientas: Ne. Tai yra ne visai taip. Tu: Gerai. Sakote, ne visai taip. Ar tai reiskia kad jūs tokią galimybę svarstėte? Galimas klientas: Mes galvojome apie ją. Tačiau, zinai, uzsiimant nekilnojamu turtu, tam tiesiog nėra laiko. Tą ir galvoju, kai kalba pradeda eiti apie pardavimo mokymąsi. |
(Sioje stadijoje, susidūręs su priestaravimais, nepersistenk surasti atsakymą. Lik ten, kur esi - faktų rinkimo stadijoje. Daugiausiai, ką gali sau leisti, tai pritaikyti vieną mūsų ismoktų issisukimo technikų, tačiau islik taktiskas. Būk tikras, kad klausaisi, kas tau sakoma.)
Tu: Suprantu jus. Daugelis nekilnojamojo turto kompanijų, su kuriomis dabar dirbu, irgi is pradzių taip sakė. Tiesa, būtų įdomu suzinoti, kiek pas jus dabar pardavėjų? Kaip juos mokote? Galimas klientas: Dabar turiu 54 pardavimo atstovus. Tiesą sakant, mes jų nemokome. Tu: Visiskai? Galimas klientas: Visiskai. Tu: O kaip jums patinka jų darbas? (Pauzė) Galimas klientas: Sakyti tiesą? Tu: Zinoma, tiesą. As suprasiu. Galimas klientas: (Juokiasi) Jei atvirai, tai jau kokį mėnesį nesulaukiame reikiamų rezultatų. Tu: Gerai. Tą as ir jaučiau. Leiskite paklausti, čia naujas jūsų planas, ar ne? Ką jūs čia turite? Galimas klientas: Mano tikslas per ateinančius du mėnesius nekilnojamojo turto parduoti uz penkis milijonus dolerių. |
Dabar leisk kalbėti pasnekovui. Gauk reikiamos informacijos. Pamazu ims ryskėti tavo galimybės - kuo tu gali padėti siam klientui, kuris skiriasi nuo buvusio tavo kliento, kaip ir skirsis nuo būsimojo.
Kaip pereiti į sekantį etapą, pristatymą? Pirminis sutikimas. Turi sulaukti atsakymo, panasaus į "tai gana įdomu". Nepamirsk, kol kas dar nesitari dėl pardavimo, o lauki leidimo pereiti į sekantį etapą.
Pirminis sutikimas gali būti zodinis arba numanomas. Daugelis pardavėjų prisimena situacijas, kai jie tiesiog jautė, kad klientas jau pasiruosęs aptarti prekės ar paslaugos specifiką. Pradzią tolimesnei eigai gali duoti pats klientas:
Taigi, o kas toliau? Koks kitas mūsų zingsnis? Ką galite papasakoti apie naujausią sio prietaiso rūsį? |
Kiti pasnekovai aiskių zenklų nerodys, ir suprasti juos nebus lengva. Tokiais atvejais perėjimą į kitą stadiją galima padaryti paklausus kazko panasaus:
Dabar norėčiau paaiskinti, kaip X-43 galėtų pagerinti jūsų darbo rezultatus. Kaip manote? |
Zinok, kad pirminio sutikimo pirmosios apklausos metu gali ir nesulaukti. Dėl to pakalbėsime apie pakartotinus apsilankymus.
PAKARTOTINI SUSITIKIMAI
Apklausos etapo pabaigoje gali nuspręsti baigti (arba ne) sį susitikimą ir tartis dėl kito vizito, kada ir pereisi į pristatymo etapą ir, galbūt, priartėsi prie sandorio sudarymo.
Priklausomai nuo prekės, kainos, konkurencijos, tavo zinių, intuicijos ir kitų veiksnių, gali nuspręsti, kad geriausia yra elgtis taip:
Tu: p. Dzounsai, norėčiau daryti stai ką. Leiskite man grįzti į biurą ir paruosti jums porą programų (ar pasiūlymų). Norėčiau susitikti su jumis kitą antradienį 15.00 ir supazindinti su kai kuriomis idėjomis. Tada paaiskinsiu issamiai, kaip mes galime jums padėti. |
Negaliu nuspręsti uz tave, bandyti sudaryti sandorį pirmojo susitikimo metu ar ne. Tačiau, jei nors kiek dvejoji, geriau palauk. Tik būtinai susitark dėl susitikimo ir nepadaryk klaidos, tokios, kaip "paskambinsiu sią savaitę ir susitarsim". Tarkis dabar. Geresnio laiko nebus.
ETIKETAS IR SKLANDUS
RYSYS SU BIURU
Kalbant apie apklausos etiketą, paprasčiausia taisyklė yra sudaryti, jei įmanoma, profesionalo įvaizdį. Pavyzdziui, neskambink į savo biurą, jei gali būti taip, kad kolegos, tavo klientui matant, paprasys tavęs palaukti ir neatsilieps kokių desimt minučių. Tokiu atveju klientas gali pagalvoti, kad tu nesi labai svarbus asmuo savo biure, o kartu nėra svarbus ir tavo klientas.
Galėtumėt susitarti dėl suprantamo sutartinio signalo, reiskiančio, kad esi tam tikroje situacijoje. Tada informacijos gautum greitai, arba būtų is karto paaiskinta, kad siuo metu greitai jos gauti neįmanoma. Sutartiniu signalu galėtų būti koks neutralus zodis, pavyzdziui "kolega".
Sakyk taip:
"Labas, Lora, čia Karlas. Klausyk, kiek kolega Leo suvedė duomenų, kurių as prasiau? |
Nesakyk taip:
"Lora, čia Karlas". Dabar as sėdziu su klientu, p. Bigu. Man labai reikia pakalbėti su Leo apie tuos duomenis, zinai kokius. Lora, mano klientas - labai svarbus asmuo, ir, tiesą sakant, jis visai nenori, kad as su tavim ilgai kalbėčiau, arba sėdėčiau kaip koks idiotas ir klausyčiau, kaip sunku Leo prieiti prie telefono. Pasakyk Leo, kad viską mestų ir pakeltų ragelį, ar girdi? |
TAISYKLĖS, KURIAS NUSTATYS
PATS SUSITIKIMAS
Siame skyriuje pateikiamos gairės padės sklandziai pravesti apklausą. Tačiau per daug pasikliauti jomis nereiktų.
Apklausos metu atsiskleidzia galimojo kliento poreikiai. Jei staiga atsitinka kas netikėto, bet vis tiek bendrauti sekasi gerai, o apie pasnekovą suzinai vis daugiau ir daugiau, nesistenk aklai sekti siomis gairėmis.
Jei sukursi gerą rysį, pats nustebsi, kokia įdomi gali būti apklausa. Nereikia į ją ziūrėti kaip į nustatytų taisyklių rinkinį, aiskinančių, kas yra etiska, o kas neetiska.
Situacija gali vystytis natūraliai savaime:
Galimas klientas: Tai kada, sakėt, dirbote su kompanija "DEF"? Tu: Ruosėme jiems projektą pries sesis mėnesius. Ta firma sulaukė fantastiskų rezultatų. Jei gerai prisimenu, jų pardavimas, įdiegus mūsų programą, isaugo 25%. Tai buvo dviejų savaičių seminaras, labai intensyvus. Galimas klientas: Nieko sau, 25% per dvi savaites. Bet tai ne trijų dienų seminaras, apie kokį kalbame mes. Tu: Ne. Ten daugiau buvo dirbama su kiekvienu pardavėju asmeniskai. Galimas klientas: Tai visai kas kita. Tu: Zinote, mano automobilyje yra atsiliepimų apie sį projektą. Galėtumėte paziūrėti, ką apie jį raso kompanijos vadovai savo laiske. Zinot ką, einu as į kiemą ir paimsiu tą laiską. Tik niekur neiseikite, tuoj pat grįsiu. Gerai? Galimas klientas: Taip, taip, eikite. |
Bet koks racionalus zmogus pasakytų, kad tradicinėje aplinkoje neįprasta susitikimo viduryje iseiti, kad kazką suzvejotum savo automobilyje. Tačiau, jei aplinka tai leidzia, tai gali atrodyti visai natūraliai.
Is kur zinau? Todėl, kad sis pokalbis vyko tarp manęs ir mano kliento. Ir as pardavimo sandorį sudariau.
SANTRAUKA
Penktasis skyrius:
apklausa
Nepamirsk,
kad tavo susitikimo su klientu tikslas - savo preke ar paslauga patenkinti jo
poreikius.
Teik
informacijos, gauk informacijos, kelk pasitikėjimą.
Tik
35% bendravimo yra verbalinis bendravimas. Likusioji dalis - neverbalinis.
Stenkis, kad tavo neverbalinis elgesys sakytų, - "As galiu tau
padėti".
Ziūrėk
į zmogų, su kuriuo kalbėsiesi.
Derink
savo kalbos stilių prie pasnekovo kalbos stiliaus.
Stenkis
greitai nustatyti, kokiam asmenybės tipui priklauso tavo pasnekovas.
Prisimink keturis Jungo bendravimo tipus: intuityvųjį,
mąstantįjį, jutiminį, sensorinį.
Pradzioje
trumpai pasnekėk apie sėkmingą tavo kompanijos
bendradarbiavimą su kitais klientais. Tada atsitrauk nuo pagrindinės
temos, ir pasistenk, kad pasnekovas pasijustų gerai, atkreipdamas
dėmesį į kokią nors aplinkos detalę, hobi ar
darbą.
Nepasiduok
pagundai pateikti per daug informacijos per greitai.
Pardavimas
yra klausymasis.
Zmonės
perka, skatinami emocijų, o po to bando rasti priezastis,
pateisinančias jų pirkimą.
Pamirsk
technikos naujoves. Naudokis įprastinėmis priemonėmis.
Yra
trys pagrindinės apklausos sritys (praeitis, dabartis ir ateitis), kurias
turėtum nagrinėti apklausos metu. Visas tris sritis galima skirstyti
smulkiau į klausimus "koks?" ir "kaip".
Susidūręs
su priestaravimu apklausos etape, nepersistenk ieskodamas atsakymo. Apeliuok
į praeityje patirtą sėkmę, tačiau lik kur esi -
faktų rinkimo stadijoje.
Perėjimą
į kitą etapą zymi pirminis sutikimas.
|