Documente online.
Zona de administrare documente. Fisierele tale
Am uitat parola x Creaza cont nou
 HomeExploreaza
upload
Upload




Paskaita: Socializacija

Lituaniana


3. Paskaita: Socializacija

Socializacijos sąvoka. Biologinis ir kultūrinis kontekstas. Socializacijos tipai.  Amziaus tarpsniai ir socializacija. Resocializacija. Socializacijos agentai. Socializacija ir lytis.



Kas yra socializacija?

Socializacija- sudėtinga 22322e417w s, visą gyvenimą besitęsiantis procesas, tampant socialine būtybe, kuri gali prisitaikyti prie naujų situacijų įvairiais savo gyvenimo periodais, perimant zinias, vertybes, nuostatas, elgesį, būtinus efektyviam dalyvavimui visuomenėje.

Sudėtingas zmogaus elgesys turi būti ismoktas socialinėje aplinkoje. Tai neįvyksta automatiskai.

Socializacijos tipai

Socializacija trunka visą zmogaus gyvenimą ir įvairiomis formomis. Skiriami du socializacijos tipai: pirminė, arba socializacija vaikystėje, ir antrinė, arba suaugusiųjų socializacija:

Pirminė socializacija

Arba socializacija vaikystėje- tai yra pirmoji socializacija, kurią patiria zmogus gyvenime ir per kurią tampa visuomenės nariu. Tai zinių ir įgūdzių perėmimas, būtinų kasdieninio gyvenimo rutinoje.

Pirminės socializacijos pagrindiniai uzdaviniai: perimti pagrindinius socialinio gyvenimo saltinius, tarp jų kalbą, mokymosi dalykus, įgūdzius, siekius ir vaidmenis.

Kalba: snekamoji kalba yra ne vien tik pagrindinė socializacijos priemonė, bet ir informacijos uzsifravimas.

Įgūdziai: rasto pazinimo bei skaičiavimo įgūdziai.

Elgesio taisyklės: socializacijos metu asmuo ismoksta pagrindines elgesio taisykles.

Vaidmenys: "studentas", "dėstytojas", "mama", "duktė" ir pan.

Kokiu būdų vaikai mokosi?

Socialinis mokymasis: kartodami tą elgesį, uz kurį atsidėkojama, ir vengdami to elgesio, uz kurį baudziama.

Socialinis modeliavimas: vaikai mokosi stebėdami kitus zmones ir mėgdziodami jų elgesį.

Paauglystės socializacija

Pirminė socializacija apima ir socializacijos paauglystėje analizę. Tai emociskai sunkus periodas, kuomet vaikas tampa suaugusiu. Čia jau palyginus su bendraamzių, gyvenimo aplinkybių ir mokyklos įtaka, seimos įtaka susilpnėja. Paaugliai ima pastebėti priestaravimus, į kuriuos neatkreipė dėmesio, būdami vaikais

Socializacija vaikystėje ir paauglystėje bei tėvai

Galimi du pirminės socializacijos modeliai:

Socializacijos slopinant bruozai: vaiko paklusnumas, bausmės uz blogą elgesį, materialiniai apdovanojimai ir bausmės, bendravimas be zodzių, bendravimas komanduojant. Pagrindinis vaidmuo skiriamas suaugusiajam, vaikas ziūri, ko nori suaugusysis. Tai socializacija, kuomet vaikas paklūsta. Uz blogą elgesį baudziama. Pabrėzia paklusnumą, pagarbą autoritetui ir isorinę kontrolę. Bendravimo metu į vaiką ziūrima siek tiek is auksto.

Socializacijos dalyvaujant bruozai: vaiko savarankiskumas, atsidėkojims uz gerą elgesį, simboliniai apdovanojimai ir bausmės, zodinis bendravimas, bendravimas kaip sąveika, pagrindinis vaidmuo skiriamas vaikui, suaugusysis ziūri, ko nori vaikas. Tai socializacja, kuomet vaikas įsikisą. Uz gerą elgesį atsidėkojama. Suteikiama laisvė isbandyti įvairius dalykus ir istirti pasaulį pačiam. Tėvai ne konkroliuja vaiko elgesio, bet dalyvauja, atsizvelgiant į poreikius.

Antrinė socializacija

Arba suaugusiųjų socializacija- tai tolimesnis procesas, kuris padeda jau socializuotam individui įsitraukti į naujas visuomeninio gyvenimo sritis.

Socializacija vaikystėje negali paruosti daugybei įvairiausių vaidmenų, kuriuos asmuo atlieka siuolaikinėje visuomenėje. Visą gyvenimą mes atsisakome senųjų vaidmenų ir mokomės naujų. Suaugusiojo vaidmenys reikalauja naujo mokymosi, o socialinių situacijų pasikeitimas iskelia naujus reikalavimus.

Suaugusių socializacijos tipai:

Profesinė socializacija- tai darbinis pasirengimas, nuo formalaus mokymosi iki neformalios labiau patyrusių kolegų pagalbos.

Tėvystės socializacija- "pasiruosimas" tėvystei ir motinystei, naujo vaidmens priėmimas

Socializacijos agentai

Seima

Pirmasis ir pagrindinis socializacijos institutas, kuris padeda vaiko asmenybės raidos pagrindus, ir yra tarpininkas tarp vaiko ir visuomenės. Tėvai perduoda vaikiui savo pačių poziūrius į visuomeninį gyvenimą.

Bendraamziai

Bendraamzių pripazįstamos vertybės daznai konfliktuoja su namų vertybėmis.

Mokykla

Suteikia ne tik formalų, apgalvotą ir sistemingą lavinimą, bet ir supazindina su neformaliomis, nerasytomis vertybėmis, nuostatomis.

Darbovietė

Profesijos įsigijimas, įgūdzių issiugdimas, kvalifikacijos kėlimas yra apibūdinami kaip profesinė socializacija, vykstanti per visą profesinę veiklą.

Masinio informavimo priemonės (MIP)

Masinės informavimo priemonės ypač televizija, yra galingos socializaciją veikiančios jėgos.

Baznyčia
Dorumo, teisingumo, dievobaimingumo ugdymas.

Lytis ir socializacija

Savo lyties supratimo formavimuisi didziulę įtaką daro seima. Nuo gimimo kūdikis pradeda mokytis suvokti savo lytį, nes nuo pačių pirmųjų dienų tėvai sąmoningai ar nesąmoningai elgiasi su mazyliais skirtingai, priklausomai nuo jų lyties. Tai daroma įvairiais būdais- zaislai, apranga, bendravimas, knygutės, mokytojų poziūris, bendraamziai, ziniasklaida ir t.t..


Document Info


Accesari: 5740
Apreciat: hand-up

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site


in pagina web a site-ului tau.




eCoduri.com - coduri postale, contabile, CAEN sau bancare

Politica de confidentialitate | Termenii si conditii de utilizare




Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2024 )