6. Tétel
6/A.) Mit tudsz a mágneses elven működő merevlemezes fix háttértárakról?
6/B.) Mi történik a számítógép bekapcsolása 858h719i kor? Mi a különbség a DOS külső és belső parancsai között?
I. A számítógép bekapcsolása 858h719i kor elindul a számítógép alaplapján lévő ROM-BIOS program (Read Only Memory - Basic Input Output System: Csak olvasható memória, ki- és bemeneti rendszer). Ez tartalmazza a gép bekapcsolásakor lefutó öntesztet, és a hozzá kapcsolódó hibaüzeneteket. Az önteszt után a perifériák tesztjét végzi el a gép és létrehoz velük egyfajta alapkapcsolatot.
II. Ezután a BIOS meghívja az operációs rendszer betöltő programját, az ún. boot programot. Ez a program a rendszerlemez legelső szektorában, a "boot szektorban" helyezkedik el.
III. A BOOT tölti be az IO.SYS és MSDOS.SYS állományokat, majd átadja nekik a vezérlést, azaz elindítja őket.
A. IO.SYS: A ROM-BIOS program kiegészítésének, folytatásának tekinthető (Input Output System: ki- és bemeneti rendszer).
B. MSDOS.SYS: Fájlok kezelése, memóriakezelés, programok végrehajtása (Microsoft Disk Operation system: Microsoft lemezes operációs rendszer). Mindkettő a gyökérben található. Ezek betöltése után DOS birtokba veszi a számítógépet.
IV. A DOS a gyökérben található CONFIG.SYS parancsai alapján konfigurálja a rendszert a hardver környezethez (konfigurációs rendszer).
V. A DOS aktivizálja a parancs értelmező programot a gyökérben található COMMAND.COM - t.
VI. A COMMAND.COM lefuttatja a gyökérben található AUTOEXEC.BAT fájlt, aminek a parancsai a szoftver környezethez állítják be a rendszert. A programok betöltése után megjelenik a képernyőn a PROMPT (készenléti jel), mely már interaktív kapcsolat kialakítását teszi lehetővé. Ezzel ér véget a teljes indítási folyamat.
DOS-ban a parancsokat alapvetően két nagy csoportba soroljuk:
A DOS parancsok közül vannak úgynevezett belső és vannak külső parancsok. A belső parancsok a DOS betöltésekor a memóriába kerülnek , és állandóan rendelkezésre állnak; a külső parancsokat a DOS a háttértáron tartja és onnan indítja el éppúgy , mint bármelyik felhasználói programot.
1. Belső típusú: amelyeket a COMMAND.COM tartalmaz, mint program gyűjteményt.
pl.: date; time; ver; cls; prompt; dir; md; rd; cd; path; ...stb
2. Külső típusú: amelyeket a DOS könyvtár tartalmaz vagy a rendszer lemezről tölt be.
pl.: append; tree; subst; format; unformat; label; chkdsk; ...stb.
6/C.) A szövegszerkesztő programban mikor használunk tabulátort? Milyen beállítási lehetőségei vannak?
|