Professzor Dr. Fachet József, az MTA orvostudományok doktora, rákkutató, immunológus,
Ganoderma lucidum speciális leírása
A
Ganoderma lucidum nevű
gomba hatóanyagai stimulálják a szervezet immunrendszerét, amelyek a daganatok keletkezését, növekedését ill. szóródását gátolják
A Ganoderma lucidum hatásának leírása szakirodalmi hivatkozásokkal kizárólag a tumorellenes hatásukat figyelembe véve
Ganoderma lucidum
In vitro kísérletben kimutatták, hogy a gomba hatékony lehet az emlődaganatok[v], prosztata tumorok vi] és hólyag daganatok[vii] kezelésének esetében. A prosztata rák esetén az egyik tumorellenes hatása az angiogenezis (tumorsejtek vérellátásának) gátlásában nyilvánult meg. viii]
Továbbá a gomba rendkívül hatásosnak bizonyult a leukémia-, lymphoma-, és az un. multiple myeloma sejtek gátlásában.[ix] A gomba a tüdő tumorok angiogenezisének a gátlásában is eredményes volt.[x]
In vivo állatkísérletekben kimutatták, hogy a gomba triterpen töredéke képes a májat érintő tumorok és metasztázisok gátlására valószínűleg a tumor angiogenezis képzésének akadályozása útján xi]
In vivo álattkísérletben a gomba vizes kivonata a vastagbél daganatok gátlásában is eredményesnek bizonyult. xii]
In vivo klinikai kísérletben kimutatták, hogy a gomba polysaccharida kivonata képes erősíteni az előrehaladott daganatos betegségben szenvedők immunrendszerét xiii]
Ganoderma lucidum
A pecsétviaszgombát több mint 2000 éve ismerik és használják. Mindig nagy tisztelet övezte. A gombát Kínában különleges erejénél fogva a legkülönfélébb betegségek gyógyítására tartották alkalmasnak, amire a gomba neve a "Ling Zhi" is utal, ami "spirituális erőt" jelent. A pecsétviaszgomba az Aphyllophoromycetideae (Polyporaceae) gombák családjába tartozik, tudományos neve Ganoderma lucidum (W.Curt.:Fr.) Karst.
A pecsétviaszgomba tényleges biológiai értékét a modern tudomány is mindinkább felismeri, amit jól jelez, hogy az utóbbi évtized során számos kutató és orvosbiológus érdeklődését keltette fel, s egyre több, a gomba valódi hatékonyságát, tényleges biológiai értékét igazoló publikáció látott napvilágot.
A gomba biológiai hatása arra vezethető vissza, hogy a gombatest, illetve annak spórája több jól definiálható biológiailag aktív hatóanyag-csoportot tartalmaz. Ezek közül a legjelentősebbek a poliszacharidok, aminosavak (fehérjék), terpenoidok.
A klinikai és farmakológiai vizsgálatok alapján pecsétviaszgomba spóra egyik legnagyobb értéke immunrendszer erősítő hatásában rejlik, amely közvetve vagy közvetlenül egész szervezetünkre, annak egészségi állapotára hatással van. A modern európai gyógyászatban az ilyen tipusú anyagokat az "adaptogén" hatással rendelkező gyógyszerek csoportjába sorolják. Ezek az anyagok ugyanis bizonyíthatóan elősegítik, hogy szervezetünk megfelelően felkészüljön a váratlan stresszhatások fogadására, illetve azok kedvezőtlen hatásának kivédésére, vagy enyhítésére. Részben az immunvédő hatásnak köszönhető, hogy a pecsétviaszgombából előállított készítmények kiválóan felhasználhatók a rákterápiában alkalmazott besugárzás, illetve kemoterápiás kezelések mellékhatásainak enyhítésére, illetve megszüntetésére.
Kínai és japán kutatók megállapították, hogy a pecsétviaszgomba alkalmazása javítja a vérkeringést és fokozza a szívizom oxigénfelvételét. A hatásért felelős anyagként a triterpén struktúrával rendelkező ganoderma savat és származékait jelölték meg. Ezen anyagok vérnyomás és koleszterinszintet csökkentő, illetve trombocita aggregáció gátló hatással rendelkeznek.
Eredményesen használták fel vírusos hepatitiszben szenvedő krónikus betegek kezelésére. Megállapították, hogy azoknál a betegeknél, akik 60 napon keresztül gombaporból készített teát, illetve C vitamin, adenozin trifoszfát és koenzim kezelést kaptak a normális fiziológiai állapot viszonylag gyorsan helyreállt.
Kísérletekkel bizonyították, hogy a gombakészítmények fogyasztása csökkenti a gyomorsav mennyiségét, melynek túlzott felhalmozódása a gyomor és emésztőszervi fekély kialakulását segítheti elő. A gomba fogyasztása szabályozza a bélműködést és alkalmas a székrekedés, illetve az emésztőszerv-rendszerben fellépő gyulladásos folyamatok kialakulásának megelőzésére.
A pecsétviaszgomba eredményesen felhasználható asztma, krónikus légcsőhurut, illetve allergiás tünetek enyhítésére. Ebben a gomba immunrendszer-erősítő, valamint gyulladáscsökkentő komponenseinek hatása játszhat szerepet.
Klinikai vizsgálatokban bizonyították, hogy két hónap alatt a gombaporból előállított extraktum hatására a cukorbetegségben (II. típusú) szenvedők vércukorszintje jelentősen csökkent és a folyamatosan adagolt inzulin hatásával bizonyult egyenértékűnek.
A pecsétviaszgomba rákos megbetegedésekben történő eredményes alkalmazásáról elsőként Japán kutatók számoltak be. A rendkívül összetett és bonyolult farmakológiai vizsgálatok azt tanúsítják, hogy a pecsétviaszgomba készítmények fogyasztása elősegíti a természetes rákellenes anyagok, így az interferon és az interleukin I és ÍI. szintézisét. E mellett a gombában felhalmozódó beta-1 -D-glukan és béta-1,6-D-glukan tumorképződés gátló hatása igazoltnak látszik. Erre vonatkozóan hazai tapasztalatokkal is rendelkezünk. A gombaspóra szedése ugyanis hazai kórházi megfigyelések szerint is csökkenti a hasnyálmirigyrák kezelésére alkalmazott kemoterápiás kezelés mellékhatásait. Már a pecsétviaszgomba spóra néhány heti szedését követően a beteg laborértékei kedvező irányba rendeződtek. A daganatellenes szerek intravénás adagolása mellett sem következett így be drámai leromlás a vese- és a májműködésben, ugyanakkor az előrehaladott hasnyálmirigyrák folyamatosan visszaszorult.
|