55 fogalom
Szegmentum: A szegmentáció során a piac több homogén csoportra lett felosztva (szegmentum). Ezek közül a vállalatnak ki kell választania azokat, amelyeket érdeklődése fókuszába helyezi. Ez a folyamat a célcsoportképzés. A vállalatoknak tudniuk kell, hogy kik lesznek a vásárlóik ezért a piacot szegmensekre osztják fel.
A direkt megkérdezés
esetén közvetlenül rákérdezünk arra a témakörre, amelyről információt szeretnénk nyerni. Értelemszerűen a kérdések döntő többsége direkt kérdés, tehát a kérdezett rögtön felismeri a 343d39d kérdezés célját, ami a megkérdezés szempontjából kedvező.
Eszközérték:
Megmutatja, mennyit ér az adott vállalkozás. Gyakran részvényre vetítve adják
meg. (rossz jel, ha magasabb, mint az árfolyamérték).
Az észlelt kockázat
A vásárlási döntés következménye gyakran bizonytalan, a döntés nem mindig könnyű, ugyanis fennáll annak a veszélye, hogy a fogyasztót valamilyen rossz döntés miatt veszteség éri. A fogyasztó tehát döntése során valamilyen kockázattal kerül szembe. A vásárlással járó kockázat mindig szubjektív, lehet, hogy semmi köze nincs a tényleges helyzethez, de a fogyasztó ezt másképp értékeli. A bizonytalanság hátterében gyakran az informáltság hiánya áll, hiszen a piacon megjelenő termékek között egyre nehezebb kiigazodni.Az a kockázat melyet a vásárló nem észlel, az nem befolyásolja a döntését. A döntés során a vásárlók azért éreznek kockázatot, mert még vagy nincs tapasztalatuk a termékről, vagy, mert hasonló márkával már rossz tapasztalatuk volt.
A fogyasztói magatartás
a termékek es szolgaltatasok
megszerzese es hasznalata soran vegzett tevekenysegek (marka- es
A motivacio
olyan
Az attitud
(
A fogyasztoi erdekeltseg
merteka attol fugg, mennyire fontos az adott vasarlasi szituacio, az adott termekcsoport a vasarlo szamara.
Kutatási terv
A marketingkutatási projekt elvégzésének
kerete. A marketingkutatási pro
Nagyo
A fókuszcsoport a piackutatás kvalitatív módszereként a motivációkutatás elméletéből, a tréningcsoport, illetve a pszichológiai terápia és tanácsadás gyakorlatából nőtte ki magát. A fókuszcsoport lényegében egy olyan kiscsoportos találkozás, amelyet egy képzett csoportvezető, ún. moderátor irányít. A fókuszcsoportban részt vevők száma 8-12 fő
Indirekt kérdés:
a megkérdezett a maga igényei szerint formálhatja válaszát, belevetítve saját vágyait, érzéseit, reményeit és szorongásait.
Az információ
számunkra eddig ismeretlen, új adatot, ismeretet jelent.
A kvalitatív kutatások
lehetővé teszik a fogyasztók gondolatainak, attitűdjeinek és motivációinak mélyebb megismerését.
A kognitív disszonancia
egy az emberi motivációt magyarázó teória, mely szerint pszichológiailag feszélyező érzés egymásnak ellentmondó dolgokat gondolni.
Kereslet
Egyfelől meghatározott mennyiségű (és minőségű) áru iránti fizetőképes szükséglet, másfelől az ezekre az árukra költeni szándékozott pénzösszeg.
Kérdőívek
A személyiséglélektan leggyakrabban alkalmazott mérési módszerei. A kérdőív lényegében egy strukturált interjú, a kutató állapítja meg a kérdések tartalmat, melyek a személyek cselekvési motívumait, attitűdjeit, véleményeit célozzák.
Redisztribúció
Az állam az adó-, járulék-, stb. alapján elvont jövedelmeket meghatározott szempontok szerint újraelosztja az állampolgárok között.
A racionális magatartás
négy elemből tevődik össze: a preferenciákból (a célokból), a meggyőződésekből, a lehetőségekből és a tevékenységekből.
Strategiai marketing
A vállalati marketing részfolyamatokat a vállalati stratégiával összhangban kialakító, annak célkitűzéseit szolgáló, és a vállalati stratégia kialakításához információt szolgáltató marketing menedzsment.
vásárlói magatartást
:A marketing szakember legfontosabb feladata, hogy meg kell ismernie a vásárlói magatartást, mert ezáltal megismerheti a vásárlói igényeket, és fel tud készülni a kielégítésükre. Ezáltal teljesülni fog a vásárló és a vállalat célja. A vevő elégedett lesz, és a vállalkozás eredményesen fog működni.
Make or buy
minden gazdasági döntés első lépése, hogy gyártani vagy venni
A piaci mechanizmus
során az erőforrások elosztása a termelési tényezők tulajdonosai és vásárlói közötti egyéni alkufolyamatok eredményeképpen alakul ki, és az önkéntesség alapján kölcsönösen előnyös cserében realizálódik.
Piacgazdasag:
Olyan gazdaság, amelyet alapvetően a piaci viszonyok irányítanak, az állam nem avatkozik bele a gazdaság működésébe, csupán annak működési keretfeltételeit biztosítja.
PIAC: tényleges és lehetséges eladók és vevők összessége, valamint a köztük lévő üzleti kapcsolatok rendszere.
PIACPOTENCIÁL: Az elméleti kereslet maximuma.
PIAC-VOLUMEN: Adott piacon adott termékből meghatározott idő alatt értékesített mennyiség.
PIACI RÉSZESEDÉS: azt mutatja meg, hogy a vizsgált cég a piaci volumenből mekkora részt hasított ki magának. (a vállalkozás tényleges értékesítése és a piaci volumen hányadosa)
MONOPOLISZTIKUS VERSENY: Számos vevő és viszonylag sok eladó jellemzi. A konkurenciaharc erős. Az eladók megkülönböztetik termékeiket egymástól, ennek megfelelően különböző árakkal dolgoznak.
FOGYASZTÓI PIAC: Végső felhasználói piac, ahol egyének és háztartások jelennek meg vevőként, és a vásárlások a személyes szükségletek kielégítését szolgálják.
MARKETING MENEDZSMENT: Az a tervezési és végrehajtási folyamat, melynek során a szervezet termékeinek és szolgáltatásainak fejlesztését, árainak kialakítását, értékesítésének megszervezését és eladásának ösztönzését a piaci környezettel és saját céljaival összhangba hozza.
MARKETING MIX: A 4 P (termékpolitika, árpolitika, értékesítési politika, piacbefolyásolási politika), a marketing eszközök különböző helyzetekben alkalmazott kombinációja.
FOGYASZTÓK: Azok az egyének vagy háztartások, amelyek saját célra, saját szükségleteik kielégítésére vásárolnak.
SZÜKSÉGLET: Objektív eredetű hiányérzet, amely fiziológiai és pszichológiai eredetű lehet.
SZEMÉLYISÉG: Az egyén pszichológiai jellemzőinek összessége, mely jellemezhető, pl. az önbizalommal, dominanciára való törekvéssel, toleranciával, az alkalmazkodóképességgel.
TANULÁS: Az ember egész életét végigkísérő tevékenység, melynek eredményeképpen magatartása módosul.
PIACSZEGMENTÁCIÓ: olyan eljárás, mely során adott termék és/vagy szolgáltatás piacát jól definiálható ismérvek szerint homogén részekre osztjuk.
SZEGMENS: A piac egyedi keresleti sajátosságait mutató csoport.
DIFFERENCIÁLATLAN MARKETING (TÖMEGMARKETING Alkalmazása során a vállalat ugyanazt a terméket ugyanolyan módon kínálja valamennyi potenciális vevőjének.
DIFFERENCIÁLT MARKETING: Esetében a vállalat a piac több szegmentumát kiszolgálja, s ezekhez különböző marketing-mixet alakít ki.
KONCENTRÁLT MARKETING: Esetében a vállalat erőfeszítéseit a piac egy nagyobb, kiválasztott szegmentumára összpontosítja.
PIACKUTATÁS: A piaci jelenségek szervezett és módszeres vizsgálatát jelenti. Az elemzés kiterjed mindazokra a tényezőkre, amelyek a felhasználó számára fontosak lehetnek a piaci munka során.
MEGFIGYELÉS: Tények, gazdasági jelenségek, és emberi magatartások vizsgálatát jelenti anélkül, hogy kapcsolatfelvételre, szóbeli informálódásra kerülne sor. Formái: résztvevő, nem résztvevő megfigyelés.
NYITOTT KÉRDÉS: Szabad válaszlehetőséget tesz lehetővé. A kérdezőnek szó szerint kell a válaszokat feljegyeznie.
ZÁRT KÉRDÉS: A válaszadás lehetősége behatárolt. Gondos szerkesztés igényel, mivel teljes körű előre összeállított válaszlehetőség-együttest kell kialakítani.
MARKETING INFORMÁCIÓS RENDSZER (MIR): Az információk gyűjtésével és elemzésével foglalkozik, valamint biztosítja az információáramlást.
Célcsoportképzés: a vállalat kiválasztja a számára kedvező szegmentumot és azt tevékenysége középpontjába állítja
Stratégiai marketing szemlélet:
A vállalati marketing
részfolyamatokat a vállalati stratégiával összhangban
kialakító, annak célkitűzéseit szolgáló, és a vállalati stratégia kialakításához
információt szolgáltató marketing
menedzsment.
Háztartás: személyek kis csoportja. Tagjai együtt laknak, osztoznak a jövedelmen és vagyonon, közösen fogyasztják el a rendelkezésükre álló termékeket és szolgáltatásokat.
Percepció: komplex folyamat, melynek során az emberek szelektálják, rendezik, és értelmezik az érzékszervi ingereket, összefüggő, értelmes képbe rendezve a világot.
Vásárlási kockázat: a vásárlási döntés következménye gyakran bizonytalan, nem könnyű a különböző alternatívákról dönteni, fennáll a lehetőség, hogy a fogyasztót rossz döntése következtében valamilyen veszteség éri. Tehát a döntéshozatal során kockázatot vállal.
Származtatott kereslet: az üzleti termékek iránti keresletet a fogyasztási cikkek iránti kereslet határozza meg. Ha a fogyasztási cikkek iránti kereslet csökken, akkor az üzleti termékek iránti kereslet is visszaesik. A szakembereknek ezért folyamatosan figyelemmel kell kísérniük a fogyasztók vásárlási szokásait.
Reciprocitás: az üzleti vásárlók gyakran olyan szállítókat választanak, akik tőlük is vásárolnak. Pl.: papírgyár olyan vegyi üzemtől vásárol, aki papírt vesz tőle.
Beszerzési központ: a vásárlószervezet döntéshozó egysége. Tagja minden olyan egyén és csoport, aki részt vesz a vásárlási döntéshozatal folyamatában és a döntésekből származó kockázatot viselik.
|