ALTE DOCUMENTE |
A marketingkommunikáció olyan tervezett cselekvéssorozat, mely a vállalat marketing-rendszerébe illeszkedik, célja egy termék - márka - ill. szolgáltatás, vállalat megismertetése, népszerűsítése, a fogyasztó figyelmének felkeltése, vásárlásra ösztönzése illetve érdeklődésének megtartása kommunikáció segítségével.
Elemei: reklám
személyes eladás
vásárlásöstönzés
Public Relations
Tömegmédiumok: nyomtatott sajtó
szabadtéri eszközök
rádió
televízió
mozi
Internet
Below the line: vásárlásösztönzés
vásárláshelyi reklám
vásárok, kiállítások, rendezvények
szponzorálás, támogatás
direktmarketing
nyomtatványok
PR
eseménymarketing
személyes eladás
A kommunikáció olyan tevékenység (folyamat), amely egy kibocsátó (információforrás) és egy befogadó (címzett) között gondolatok közösségét vagy egyezését hozza létre.
Részei: az üzenet kibocsátója
az üzenet befogadója
azok a csatornák, amelyeken az üzenet a befogadóhoz kerül
az üzenet
primer, szekunder, tercier
személyes kommunikáció: kétirányú, közvetlen, két személy között zajlik. Szerepcsere lehetősége.
csoportkommunikáció: a befogadó pozíciójában egy csoport áll. Homogén sokaság.
tömegkommunikáció: a befogadó közeg nagylétszámú heterogén sokaság, az info adója térben és/ vagy időben távol van a befogadóktól
Kódok: ikonikus kód
index kód
szimbolikus kód
Zaj: kommunikációs zaj
csatorna zaj
környezeti zaj
Reklám A hirdetés alapvatő funkciója az informálás, de később befolyásoló funkciót is ellátott. Hatással van a vásárlói döntésre. A reklám szükségletet teremt, s szerepet játszik új igények felkeltésében. Hatása van az árra is.
A társadalmi célú kommunikáció célja közérdekű, közhasznú eszmék, gondolatok, üzenetek továbbítása az emberek bizonyos csoportjaihoz, pozitív magatartásuk ösztönzése érdekében.
A társadalmi célú reklám a köz érdekében kifejtett reklámtevékenység, melynek során közvetlen gazdasági érdek nem játszik szerepet.
A reklám nem személyes, fizetett, befolyásoló célzatú kommunikáció azonosítható közzétevővel, termékekről, szolgáltatásokról és eszmékről, amelyeket különböző médiumokban tesznek közzé.
A médium olyan kommunikációs csatorna, amely a konkrét üzenettől függetlenül létezik, de amelyet igénybe vehetünk saját információink közlésére, továbbítására.
vizuális auditív audiovizuális
nyomtatott sajtó elektronikus sajtó
Az eszköz az üzenet, tehát a mondanivaló kódolt, tárgyiasított, az adott csatornán való továbbításra alkalmassá tett megfogalmazása.
Médiamixnek a kommunikációs csatornák egy adott információ közvetítéséhez felhasznált konkrét összeállítását nevezzük. A médium hitele, presztízse a befogadók körében önkéntelenül valorizálja az összes benne közvetített információt, tehét a konkrét hirdetést is. Ezt nevezik forráseffektusnak.
A sajtótermékek olyan kommunikációs eszközök, melyek jellemzője a publicitás, a periodicitás és az aktualitás.
Szabadtéri eszköz: reklám közzététele céljából építményen kívül elhelyezett eszköz, kivéve az árusítás helyén elhelyezett, áru elérhetőségét jelző eszközt.
plakátok; festett táblák, vásznak tűzfalak; világító berendezések; utcabútorok; járműreklámok; légi reklámok.
Rádió A médium presztízse az emberi hang meggyőző voltán alapul. A legszélesebb szórású tömegkommunikációs eszközök közé tartozik, elég nehéz a hallgatóközönség szelektálása.
Hirdetési formák: szponzorált műsorok
nyereményjátékok
reklámriportok
műsorvezető által felolvasott reklámok
egyedi reklámfelvételek
narratív, dialógus, reklámdalok
Audiovizuális médiumok tv
mozi
diavetítés
diapanoráma
filmvetítés
videó
számítógépes technika.
Reklámfilmek fajtái: spot, reklámblokk
téma szerint: problémamegoldó, demonstráció, analógiák, összehasonlítás, narratív reklámok, igazolás, hitelesítés, állandó motívumra építő, nosztalgia tradíció, életérzés, életből ellesett képek, érzelmek.
Below the line módszereknek nevezzük az olyan marketingkommunikációs tevékenységeket, melyek nem tartoznak az above the line által lefedett klasszikus média hirdetések körébe, tehát minden ami nem sajtó hirdetés, tv- és rádió reklám, vagy szabadtéri megjelenlés.
Eszközei: vásárlásösztönzés, vásárláshelyi reklám, vásárok, kiállítások, rendezvények, szponzorálás, támogatás, direktmarketing, nyomtatványok, PR, eseménymarketing, személyes eladás
Jellemzői: jobb irányíthatóság, költséghatékonyság, lehetőséget nyújt a termékkel való közvetlen találkozásra, a kommunikáció emberközelibb, visszajelzések könnyen felmérhetők, interaktív, egyedi, márkatámogató.
A vásárlásösztönzés olyan marketingkommunikációs eszközök összessége, melyek célja általában az azonnali eladásnövelő hatás azáltal, hogy időlegesen kiegészítő előnyt biztosítanak a fogyasztóknak illatva a viszonteladóknak.
Ár jellegű promóciók; kiegészítő előnyt biztosító promóciók; nyerésre alapozott promóciók; hűségakciók; kereskedelmi módszerek.
A vásárláshelyi reklámok a vásárlási döntés meghozatalának pillanatában adják meg a vevőnek az utolsó impulzust. Merchandising, bolti bemutatók, kirakat.
A direkt marketing egy olyan - bárhol alkalmazható - interaktív módszer a marketing területén, mely egy vagy több reklámeszközt felhasználva olyan hatást ér el, ahol a választások vagy vásárlások száma mérhető.
Jellemzői: személyes hangvétel, folyamatos kapcsolattartás, információáramlás idejét lerövidíti, interaktív, eredmény mérhető.
Eszközei: telefon, telefax, tömegmédiumok, postaládában elhelyezett anyagok, direct mail.
A rendezvény mit gyűjtőfogalom a szervezett közösség keretén belül rendezett összejövetelek teljes fogalomkörét felöleli.
A kiállítás és vásár egy-egy gazdasági régió vagy ágazat kínálatának és keresletének térben és időben koncentrált piaci találkozója.
Fajtái: általános vásár; szakvásár; vertikális szakvásár; horizontális szakvásár.
|