DWIE REWOLUCJE
REWOLUCJA LUTOWA
I RZĄDY CENTRALNEJ RADY
WOJNA, głód, drożyzna i wszechwładny
despotyzm carski doprowadziły do powstania w imperium rosyjskim na przełomie lat 1916-1917 głębokiego kryzysu politycznego.
Obalenie caratu, przejęcie władzy przez Rząd Tymczasowy, jego pierwsze odezwy i postanowienia pełne słów o wolności, zrzuceniu jarzma samowładz-twa i o wspaniałych perspektywach roztaczających się przed wolną, demokratyczną republiką trafiły na Ukrainie na podatny grunt. Ukrywane dotąd pragnienia wyzwoliły się w powszechnym żądaniu autonomii terytorialnej.
2 (15) III 1917 r. utworzony został w Piotrogrodzie Rząd Tymczasowy, a już 4 (17) III w Kijowie powstała ukraińska Centralna Rada stawiająca sobie m.in. za cel reprezentowanie narodowych interesów Ukraińców, koordynację działań partii i stronnictw ukraińskich oraz powołanie ogólnoukraińskiego parlamentu. Główną rolę odgrywali w niej związani z koncepcjami M. Hru-szewskiego "postępowcy" - członkowie Towarzystwa Ukraińskich Postępowców, partii założonej w Kijowie w 1908 r., Ukraińska Socjal-Demokra-tyczna Partia Robotnicza, której program był, jak wiadomo, bardzo zbliżony do mienszewickiego, oraz Ukraińska Partia Socjalistów Rewolucjonistów (Ukrajinśka partija socjalistiw-rewolucjoneriw - UPSR, założona oficjalnie dopiero w kwietniu 1917 r. przez M. Hruszewskiego, M. Kowalewskiego, W. Hołubowicza, M. Szapowała i innych). Później, w czerwcu 1917 r., "postępowcy" przekształcili się w Ukraińską Partię Socjalistów Federalistów, w której główną rolę odgrywali S. Jefremow, A. Nikowski i D. Doroszenko, dążący do utworzenia autonomicznej Ukrainy w ramach przyszłej demokratycznej republiki rosyjskiej. W oczekiwaniu na rychły powrót pro f. Hruszewskiego z Symbirska wybrano go zaocznie na przewodniczącego Rady, a na jego zastępców D. Antonowicza i D. Doroszenkę. W skład Rady wchodzili m.in.: Sergiusz Jefremow, Semen Petlura i Włodzimierz Wynnyczenko.
Ruch narodowy na Ukrainie wkroczył w stadium burzliwego rozwoju. Wznowiła swoją działalność Proswita. Na wiecach i na łamach prasy toczyły się zacięte dyskusje o przyszłości ziem ukraińskich, przy czym obok autonomii wysuwano hasło proklamowania pełnej niepodległości i suwerenności państwowej. Tworzono zalążki narodowej armii, odwołując się do historycznych wzorów i historycznego nazewnictwa, zaczerpniętego głównie z kozackiej przeszłości.
Drugi istniejący na Ukrainie nurt polityczny pretendował do odegrania roli jedynego reprezentanta interesów proletariatu oraz walczących i ginących na froncie żołnierzy. Rozwiązanie problemu narodowego w duchu równouprawnienia było dla niego również jednym z pierwszoplanowych haseł. Inaczej jednak rozumiał te. kwestię proletariat wielkoprzemysłowy, w którym robotnicy narodowości ukraińskiej nie stanowili nawet połowy składu, inaczej natomiast inteligencja i liberalnie nastawione drobnomieszczaństwo, reprezentowane w ruchu politycznym wyłącznie przez Ukraińców. Dla dwóch ostatnich warstw społecznych rewolucja dokonała się w marcu, dla proletariatu - dopiero się zaczęła.
Doskonale zdawali sobie z tego sprawę bolszewicy, nie tylko mający od dawna jasno sprecyzowany program w tej mierze, ale i bogatsi o doświadczenia rewolucji 1905 r. Początkowo nie było ich zbyt wielu. W marcu 1917 r. liczba członków SDPRR(b) na Ukrainie wynosiła 1200-1400. Od tej jednak chwili szeregi partyjne zaczęły się szybko powiększać. Z końcem kwietnia liczebność partii wzrosła do 10 000 członków, w lipcu - 33 000, październiku - przeszło 42 000, a na przełomie listopada i grudnia przekroczyła 71 000. W porównaniu jednak z liczbą np. samych tylko robotników przemyski i transportu na Ukrainie (2 184 600) była to przysłowiowa kropla w morzu (zaledwie nieco więcej niż 3%). Gdyby podstawę szacunku rozszerzyć o robotników rolnych i wojsko, procent zorganizowanego proletariatu zmniejszyłby się jeszcze bardziej.
Bolszewicy starali się zyskiwać popularność dzięki głoszonym przez siebie radykalnym hasłom, zwłaszcza nacjonalizacji podstawowych środków produkcji, likwidacji ucisku społecznego i narodowego oraz natychmiastowego przerwania działań wojennych.
W Piotrogrodzie z niepokojem śledzono rozwój wydarzeń na Ukrainie osłabiających spójność państwa. Doszło wreszcie do konfliktu, którego geneza sięgała niemal samego momentu powstania zarówno Centralnej Rady, jak i Rządu Tymczasowego oraz pierwszych postulatów Rady w sprawie przyznania Ukrainie uprawnień autonomicznych. Na zwołanym przez Centralną Radę w Kijowie 4-8 (17-21) IV 1917 r. I Ukraińskim Zjeździe Narodowym, w którym uczestniczyło przeszło tysiąc delegatów reprezentujących różne ukraińskie ugrupowania polityczne, zawodowe i kulturalne, w tym również żołnierzy frontowców, przyjęto rezolucje akcentujące mocno narodowy punkt widzenia. Wprawdzie przyznawały one prawo ostatecznej decyzji w sprawie ustroju Rosji i statusu Ukrainy przyszłemu Zgromadzeniu Ustawodawczemu, niemniej jednak ich autorzy zastrzegali się, "że do tego momentu nie mogą pozostawać bierni, lecz wspólnie z mniejszymi narodowościami muszą natychmiast przystąpić do tworzenia na Ukrainie podstaw jej bytu autonomicznego". Żądano wyznaczenia granic Ukrainy "zgodnie z wolą ludu" oraz udziału przedstawicielstwa ukraińskiego w przyszłej konferencji pokojowej. Wtedy też Centralna Rada uzyskała sankcję Zjazdu Narodowego, została zreorganizowana i powołała swój organ wykonawczy, zwany później Małą Radą, składający się
z prezydenta (M. Hruszewski), dwóch wiceprezydentów (W. Wynnyczenko i S. Jefremow), sekretarzy Rady oraz po dwóch reprezentantów każdej z ukraińskich partii politycznych. 15 (28) VI 1917 r. organem wykonawczym stał się Sekretariat Generalny, a na jego czele stanął lider USDPR - W. Wynnyczenko.
Centralna Rada usilnie starała się o zwołanie kolejnych zjazdów przedstawicieli różnych warstw społecznych. Chodziło jej o zdobycie jak najszerszego poparcia dla prowadzonej przez siebie działalności oraz zbudowanie mocnego fundamentu, na którym mogłaby rozbudowywać na Ukrainie podporządkowany sobie aparat władzy.
Następny ze zjazdów, I Ogólnoukraiński Zjazd Wojskowy, odbył się w Kijowie w dniach 5-8 (18-21) V 1917 r. Wzięło w nim udział przeszło 700 delegatów, którzy uznali Centralną Radę za jedyną prawowitą władzę na Ukrainie i powołali Ukraiński Wojskowy Komitet Generalny z S. Petlurąna czele. Zażądali także wydzielenia z armii rosyjskiej jednostek ukraińskich oraz natychmiastowego uznania przez Rząd Tymczasowy i Radę Delegatów Robotniczych i Żołnierskich w Piotrogrodzie (dwuwładza w Rosji była realnym faktem politycznym i trzeba się było z tym liczyć) narodowo-terytorialnej autonomii Ukrainy. Pierwszym krokiem w tym kierunku miało być mianowanie ministra do spraw Ukrainy w Rządzie Tymczasowym. Na przełomie maja i czerwca delegacja Centralnej Rady złożyła w Piotrogrodzie memoriał adresowany do rządu i Komitetu Wykonawczego Rady Piotrogrodzkiej. Zawarto w nim wszystkie wcześniej sformułowane postulaty, a więc: oficjalnego wyrażenia przychylnego stanowiska w sprawie autonomii Ukrainy, udziału delegacji ukraińskiej w obradach przyszłej konferencji pokojowej, a także utworzenia odrębnych narodowych ukraińskich formacji wojskowych zarówno na froncie, jak i na zapleczu.
Rezolucję o podobnym charakterze uchwalił również obradujący w Kijowie w dniach 28 maja - 3 czerwca (10-16 VI) 1917 r. I Ogólnoukraiński Zjazd Chłopski. Zjazd postulował zniesienie prywatnej własności ziemi i przekazanie jej we władanie "wołostnych" (gminnych) komitetów ziemskich. Wybrano też 133-osobową Ukraińską Radę Delegatów Chłopskich oraz Centralny Komitet Związku Chłopskiego.
Rząd Tymczasowy nie zamierzał jednak pobłażać dalszym poczynaniom tego rodzaju, w których dopatrywał się wąskiego separatyzmu i rozbijania sił "demokracji rosyjskiej". Kiereński, podówczas minister wojny, wydał zakaz organizowania drugiego z kolei Ogólnoukraińskiego Zjazdu Wojskowego.
Konflikt między Centralną Radą a Rządem Tymczasowym wszedł w ostre stadium. Memoriał Rady został odrzucony przez rząd. W odpowiedzi Rada oświadczyła czerwca, że "Rząd Tymczasowy świadomie przeciwstawił się interesom ukraińskiego ludu pracującego i własnej, oficjalnie głoszonej zasadzie samookreślenia narodów". Stwierdzano dalej, że żywiołowo rosnący ukraiński ruch narodowy może wskutek odmowy rządu skierować się na niepożądane tory.
W dniach 5-10 (18-23) VI1917 r. zebrał się w Kijowie II Ogólnoukraiński Zjazd Wojskowy, w którym uczestniczyło przeszło 2500 delegatów. Stwier-
dzili oni, że wydany przez Rząd Tymczasowy zakaz odbycia Zjazdu był nielegalny, i postulowali, by Centralna Rada rozpoczęła organizację państwa ukraińskiego opartego na zasadach autonomii terytorialnej bez konsultacji z rządem w Piotrogrodzie. Na zjeździe wybrano OgólnoukraińskąRadę Delegatów Żołnierskich, polecono Ukraińskiemu Wojskowemu Komitetowi Generalnemu przystąpienie do pracy nad "ukrainizacją" sił zbrojnych oraz przyjęto plan organizacji tzw. Wolnego Kozactwa, wojskowej formacji ochotniczej, która powstała w kwietniu 1917 r. w Zwienihorodce (gub. kijowska). Była ona zorganizowana na zasadach terytorialnych, a oficerów wybierano. Atamanem Wolnych Kozaków został gen. Paweł Skoropadski (1873-1945). Gdy w połowie października 1917 r. w Czehryniu odbył się Kongres Wolnego Kozactwa, okazało się, że liczyło ono już ok. 60 000 żołnierzy. Formacja ta, podporządkowana Sekretariatowi Generalnemu Spraw Wewnętrznych, a później -wojny, została zlikwidowana w marcu - kwietniu 1918 r. na żądanie dowództwa niemieckiego.
10 (23) VI1917 r. Centralna Rada ogłosiła I Uniwersał, w którym proklamowała autonomię Ukrainy i tworzyła rząd autonomiczny - Sekretariat Generalny, uzyskując dla tego kroku pełne poparcie odbywającego się właśnie II Ogólnoukraińskiego Zjazdu Wojskowego. Rząd Tymczasowy odłożył decyzje w tych sprawach, mających najistotniejsze znaczenie dla przyszłości ziem ukraińskich, aż do chwili zwołania Zgromadzenia Ustawodawczego.
Bolszewicy znaleźli się na Ukrainie w szczególnej sytuacji. Wystąpienia przeciw Rządowi Tymczasowemu stawiały ich w oczach ludności, nie zawsze dostrzegającej różnice w przyczynach konfliktu między poszczególnymi partiami a Rządem Tymczasowym, na jednej płaszczyźnie z Radą Centralną. Rozbieżności były jednak tak poważne, że niemożliwy był nawet chwilowy sojusz o charakterze taktycznym. Inteligencji i burżuazji ukraińskiej wystarczał całkowicie program Rady, głoszący konieczność zbudowania autonomicznej Ukrainy, wzorowanej na demokratycznych państwach zachodnich, związanej więzami federacyjnymi z republiką rosyjską. Wielosettysięcz-ny proletariat gubił się w zalewie frazeologii demokratycznej, którą obficie szermowali przedstawiciele wszystkich ugrupowań politycznych. Na wsi największe wpływy uzyskał Związek Chłopski (Selanska Spiłka), współpracujący z Ukraińską Partią Socjalistów Rewolucjonistów. Demokratami nazywali sami siebie nawet zamożni właściciele ziemscy, tworząc w czerwcu 1917 r. Ukraińską Partię Demokratyczno-Chłopską(Ł%ra/;>w'&a demokratyczna chliborobśkapartija -UDChP). Jej współzałożyciele: S. Szemet, L. Kłymiw i W. Lipiński, głosili potrzebę przeprowadzenia reformy rolnej na Ukrainie, jednak z zastrzeżeniem, że reforma ta opierać się będzie na zasadzie parcelacji ziemi za wykupem. Niemal każdy tydzień przynosił wieści o pojawieniu się nowego ugrupowania o efemerycznym na ogół charakterze, np. socjalistów niepodległościowców. Nie odgrywały one wszakże większej roli w życiu politycznym Ukrainy. Na Ukrainie działały również partie rosyjskie: ese-rowcy, kadeci itp.
Pierwszy projekt rezolucji Kijowskiego Komitetu SDPRR(b), dotyczący konfliktu między Radą a rządem piotrogrodzkim, zawierał jedynie ogólne stwierdzenia o konieczności walki z burżuazją rosyjską, usiłującą utrzymać inne narodowości w istniejących ramach prawno-państwowych, i komunikował, że "żądanie odłączenia Ukrainy może być poparte przez nas tylko wówczas, kiedy opowie się za nim cała ludność zamieszkująca ten kraj". Jednocześnie upomniano się o uwzględnienie praw innych narodowości zamieszkujących Ukrainę.
Rezolucja Kijowskiego Komitetu SDPRR(b) z drugiej połowy czerwca 1917 r., będąca odpowiedzią na / Uniwersał Centralnej Rady, odcinała się stanowczo od zajętej przez nią pozycji. Wskazywano w niej zwłaszcza na nieliczenie się z interesami innych narodowości zamieszkujących Ukrainę oraz próby wywołania waśni między Ukraińcami a Rosjanami. Opowiadano się wprawdzie za autonomią kraju, lecz i za powszechnym plebiscytem mającym zadecydować o jego przyszłości. Sprawę pełnego równouprawnienia wszystkich narodowości wiązano z obaleniem kapitalizmu i przejęciem władzy przez "robotników, żołnierzy i biedotę chłopską".
Lenin poparł pretensje Rady do Rządu Tymczasowego. 2 (15) czerwca, w opublikowanym w "Prawdzie" artykule To niedemokratyczne, obywatelu Kiereński!, zaprotestował przeciw zakazowi zwołania II Ogólnoukraińskiego Zjazdu Wojskowego. W tym czasie sprawa ukraińska stała się jednym z głównych przedmiotów jego zainteresowania. 15 (28) czerwca w "Prawdzie" ukazał się nowy artykuł Lenina pt. Ukraina. Autor poparł w nim / Uniwersał Centralnej Rady, a zwłaszcza te jego sformułowania, które odnosiły się do samodzielnego decydowania przez Ukraińców o własnym losie, "bez zrywania więzi z państwem rosyjskim". Uzasadniając swoje stanowisko pisał: "Jesteśmy za jak najściślejszym sojuszem robotników wszystkich krajów przeciwko kapitalistom zarówno «własnym», jak i w ogóle kapitalistom wszystkich krajów. Ale właśnie dlatego, by sojusz ten był dobrowolny, robotnik rosyjski, nie ufając w niczym i ani chwilę burżuazji rosyjskiej, ani burżuazji ukraińskiej, broni teraz prawa Ukraińców do oderwania się, nie narzuca jąć im swojej przyjaźni, lecz zdobywając jąprzez ustosunkowanie się jak do równego sobie, jak do sojusznika i brata w walce o socjalizm". W kolejnym artykule pt. Ukraina i klęska rządzących partii Rosji, opublikowanym w "Prawdzie" dwa dni później, pisał: "Ustąpcie Ukraińcom - tak mówi rozsądek, w przeciwnym razie będzie gorzej, siłą nie utrzyma się Ukraińców, lecz tylko rozdrażni".
Lato 1917 r. przyniosło szybko postępującą polaryzację ugrupowań politycznych. Radykalizacja proletariatu i wojska spowodowała, że 30 czerwca (13 lipca) zawarta została ugoda między Centralną Radą a Rządem Tymczasowym. Likwidacja konfliktu pozwalała na skuteczniejszą walkę z rewolucyjną lewicą. W rozmowach, które doprowadziły do porozumienia, uczestniczyli: Aleksander Kiereński (wkrótce premier Rządu Tymczasowego), Herakliusz Cereteli (minister poczty, a później minister spraw wewnętrznych), Michał Tereszczenko (minister spraw zagranicznych), reprezentanci eserow-ców, mienszewików i rosyjskich "postępowców" oraz przedstawiciele Cen-
tralnej Rady. Rezultatem zawartej ugody było odłożenie sprawy autonomii Ukrainy do chwili zwołania Ogólnorosyjskiego Zgromadzenia Ustawodawczego. Centralna Rada stała się przedstawicielką rządu w pięciu guberniach ukraińskich (kijowskiej, podolskiej, połtawskiej, wołyńskiej i części czerni-howskiej). Potwierdzono prawo do tworzenia przez nią własnych rad powiatowych i gubernialnych oraz zarządów wiejskich i osiedlowych (tzw. narod-ne uprawy). Jej reprezentacja miała znaleźć się w ministerstwie wojny, naczelnym dowództwie wojskowym i sztabie generalnym, 3(16) lipca Centralna Rada wydała // Uniwersał, w którym informowała o zasadach zawartego porozumienia oraz deklarowała pełne poparcie dla Rządu Tymczasowego.
Centralna Rada składała się wówczas z 822 osób, w tym 212 przedstawicieli Ogólnoukraińskiej Rady Delegatów Chłopskich, 158 - Ogólnoukraiń-skiej Rady Delegatów Żołnierskich, 100 - Ogólnoukraińskiej Rady Delegatów Robotniczych, 50 - nieukraińskich robotników i żołnierzy, 20 - ukraińskich partii socjalistycznych, 40 - rosyjskich partii socjalistycznych, 35 -żydowskich oraz 15 - polskich partii socjalistycznych, 84 - przedstawicieli miast i miasteczek i wreszcie 108 delegatów wybranych przez inne mniejszości narodowe: Białorusinów, Mołdawian, Niemców i Tatarów.
Po miesiącu, 4 (17) VIII 1917 r., Rząd Tymczasowy wydał instrukcję dla Generalnego Sekretariatu Ukrainy - organu wykonawczego Rad i jak się spodziewano, zalążka przyszłego rządu ogólnoukraińskiego. W instrukcji wyrażano zgodę na utworzenie sekretariatów (ministerstw) spraw wewnętrznych, finansów, rolnictwa, oświaty, handlu i przemyski, pracy oraz spraw narodowych. Generalny Sekretariat został sprowadzony do roli wykonawcy poleceń rządu, a niemal policzkiem dla Rady stało się żądanie, by "nie mniej niż czterech sekretarzy było narodowości nieukraińskiej".
W kraju panował już jednak inny porządek; na czele Rządu Tymczasowego stał Kiereński i Centralna Rada nie odważyła się na oficjalne zerwanie z rządem. Groziłoby to jej osamotnieniem w obliczu narastającego w kraju kryzysu rewolucyjnego, w którym coraz więcej do powiedzenia mieli bolszewicy, chociaż raporty z terenu nie mogły napawać ich optymizmem.
Tak np. delegat z Zagłębia Donieckiego na VI Zjazd SDPRR(b) (sierpień 1917 r.), decydującego się na rozpoczęcie przygotowań do powstania zbrojnego, stwierdzał, że na jego terenie "Rady są w masie swej niebolszewic-kie", inny mówił: "praca w tym obwodzie jest postawiona gorzej niż gdziekolwiek indziej... Masy skłaniają się do bolszewizmu, ale mamy bardzo mało działaczy partyjnych. O pracy partyjnej większość nie ma żadnego pojęcia". Najpopularniejszym czasopismem w Charkowie była gazeta reprezentująca interesy burżuazji - stwierdzali delegaci na VI Zjazd, a miejscowa organizacja bolszewicka nie miała poważniejszego wpływu na poczynania Rady Delegatów. Nikitińska organizacja SDPRR(b) z Zagłębia Donieckiego wystosowała rozpaczliwy apel do Komitetu Centralnego o przysłanie odpowiedniego lektora. "Ledwie można utrzymać partię, ażeby się nie rozpadła" -pisano w ankiecie sprawozdawczej dla KC. W Jekaterynosławiu Radąkiero-
wali mienszewicy-oboroncy (tzn. uznający konieczność kontynuowania wojny) wspólnie z eserowcami. W zbiorczym Sprawozdaniu Obwodu Zagłębia Donieckiego i Rejonu Krzyworoskiego stwierdzano, że we wszystkich Radach dominują oboroncy, a autorytet Rad osłabł w poważnym stopniu. Na rysującą się perspektywę zmiany sytuacji wskazywało jednak zdanie, że "nasze organizacje mają przytłaczający wpływ na robotników".
REWOLUCJA SOCJALISTYCZNA NA UKRAINIE
Strzały skierowane w lipcu 1917 r. do pokojowej demonstracji w Piotro-grodzie ośmieliły ukraińskie elementy zachowawcze. W Kijowie dokonano napadu na siedzibę miejscowego Komitetu SDPRR(b). Rozpoczęły się aresztowania bolszewików w Charkowie, Odessie, Winnicy i innych miastach. Poczynania te wzburzyły proletariat, a oliwy do ognia dolały jeszcze: przywrócenie na froncie kary śmierci oraz nieudana ofensywa rosyjska na Froncie Południowo-Zachodnim, w wyniku której w ciągu zaledwie 10 dni stracono ok. 60 000 żołnierzy w zabitych, rannych i wziętych do niewoli.
Akcje podejmowane obecnie przez proletariat ukraiński były ściśle związane z ogarniającą całą Rosję wielką falą protestów przeciw terrorowi w Pio-trogrodzie. Wytyczone przez VI Zjazd SDPRR(b) cele postawiły partię bol-szewickąw stan mobilizacji. Z terenu nadchodziły meldunki świadczące o postępującym procesie radykalizowania się mas robotniczych i chłopskich. W Ługańsku do dumy miejskiej na łączną liczbę 75 delegatów wybrano 29 bolszewików. Frakcja bolszewicka w charkowskiej dumie miejskiej wypowiedziała się przeciw wysłaniu delegatów na tzw. Naradę Państwową w Moskwie, która wobec odroczenia wyborów do Zgromadzenia Ustawodawczego miała stworzyć pozory szerokiego poparcia społeczeństwa dla poczynań rządu. Ze wszystkich zakątków kraju płynęły wieści o nowej fali rozruchów chłopskich.
W czasie puczu Korniłowa (25-31 VII) (7-13 IX 1917 r.), chcącego przechwycić władzę w Rosji, żołnierze sami rozbili jeden z ośrodków przygotowań do zamachu stanu, który to ośrodek znajdował się w Berdyczowie. Aresztowano wielu uczestników puczu, którzy znaleźli się na Ukrainie, wśród nich gen. Antoniego Denikina. Klęska Korniłowa powstrzymanego przez robotników Piotrogrodu przyczyniła się do postępującej bolszewizacjł rad, które zaczęły teraz powstawać również na wsi.
Podstawowe żądanie biedoty wiejskiej sprowadzało się do przekazania całej ziemi natychmiast, na zawsze i bez wykupu w ręce chłopskie. Niejednokrotnie prawa do ziemi dochodzono z bronią w ręku, czemu nie potrafiło się już przeciwstawić nawet dowództwo Frontu Południowo-Zachodniego, które wzięło na siebie akcję pacyfikacji zamieszek na wsi ukraińskiej. Również w armii postępował proces radykalizacji.
W rozpoczynającej się walce o władzę ugrupowania znajdujące się u steru rządów nie zamierzały ustępować. 24 IX (7 X) 1917 r. Generalny Sekretariat
Ukrainy komunikował: "Najwyższy organ władzy na Ukrainie - Sekretariat Generalny, utworzony przez demokrację rewolucyjną, przez jej organ, Ukraińską Centralną Radę, i zatwierdzony dekretem Rządu Tymczasowego 4 sierpnia br., kończąc swojąpracęnad organizacją wewnętrzną i obejmując rządy w kraju, obwieszcza o tym ludności Ukrainy oraz wszystkim instytucjom rządowym i społecznym". Komunikat został podpisany przez W. Wynnyczenkę, przewodniczącego Sekretariatu, a zarazem sekretarza generalnego spraw wewnętrznych, oraz A. Łotockiego, pisarza generalnego.
10 (23) X KC SDPRR(b) obradujący w Piotrogrodzie zdecydował się na rozpoczęcie natychmiastowych przygotowań do powstania zbrojnego. Na Ukrainę, do Zagłębia Donieckiego wysłano emisariusza KC G. Pietrowskie-go. Zaczęły powstawać oddziały Gwardii Czerwonej. Liczbę czerwonogwar-dzistów w Charkowie szacowano na przeszło 3000, w Kijowie - 3000, Odessie - 3200, Mikołajowie - ok. 1000, Ługańsku - 800, Jekaterynosławiu - 600.
Niemały wpływ na wzrost aktywności rewolucyjnej lewicy na Ukrainie miała kampania wyborcza związana z mającym się odbyć w Piotrogrodzie z początkiem listopada II Ogólnorosyjskim Zjazdem Rad. Wzięło w nim udział 126 delegatów z Ukrainy, w tym 57 bolszewików, 21 lewicowych eserow-ców (którzy wówczas w wielu kwestiach zajmowali takie samo stanowisko jak bolszewicy), 18 mienszewików, 10 ukraińskich narodowych socjalistów, 2 - żydowskich, 8 eserowców,! bezpartyjny i 9, których przynależności partyjnej nie udało się ustalić. Stanowili oni ok. 20% łącznej liczby delegatów na Zjazd. Grupa ta, z nielicznymi tylko wyjątkami, poparła piotrogrodz-kie powstanie zbrojne oraz przejęcie władzy w państwie przez Centralny Komitet Wykonawczy Rad i wyłonioną na II Zjeździe Radę Komisarzy Ludowych z Leninem na czele.
Rewolucja socjalistyczna, której przełomowym momentem było piotro-grodzkie powstanie w dniu 25 X (7 XI) 1917 r., zwyciężyła w Rosji. Rząd Tymczasowy został obalony. II Zjazd Rad uchwalił Dekret o pokoju - rezolucję skierowaną do wszystkich rządów i narodów biorących udział w wojnie światowej, nawołującą do natychmiastowego przerwania działań wojennych oraz zawarcia pokoju bez aneksji i kontrybucji. Formułowano w niej także prawo każdego narodu do decydowania o własnym losie, w tym również do oderwania się od innego, uciskającego go dotychczas państwa. Dekret o ziemi oddawał ziemię obszarniczą w ręce chłopskie bez wykupu.
Wieści o wydarzeniach w Piotrogrodzie natychmiast dotarły na Ukrainę. Tam gdzie działały silne bolszewickie organizacje partyjne, władza szybko przechodziła w ręce terenowych Rad Delegatów Robotniczych. Tak było np. w licznych miejscowościach Zagłębia Donieckiego: w Ługańsku (przewodniczącym tamtejszej Rady Delegatów i Dumy Miejskiej był Kliment Woroszyłow), Ma-kiejewce, Gorłowce, Szczerbinowce, Lisiczańsku i Kramatorsku. Zgoła inna sytuacja istniała w dwóch największych miastach ukraińskich: Kijowie i Charkowie. Skupione były tutaj instytucje zorganizowane, kierowane i kontrolowane przez Centralną Radę, korzystającą z poparcia większości miejscowych
mieszkańców, zwłaszcza inteligencji i mieszczaństwa. Wiele osób schroniło się w nich w obawie przed wystąpieniami rewolucyjnymi na prowincji.
Poza tym w Kijowie wojsko miało wyraźną przewagę nad czerwonogwar-dzistami. Trwające przez trzy dni walki doprowadziły wprawdzie do likwidacji agend Rządu Tymczasowego w rym mieście, jednak 31 października (13 listopada) po strumieniu powstania zrewolucjonizowanych żołnierzy i robotników władza powróciła w ręce Centralnej Rady.
Udzielała ona teraz pomocy gen. Aleksemu Kaledinowi działającemu nad Donem w obronie starego porządku. Kaledin w czerwcu 1917 r., po usunięciu ze stanowiska dowódcy armii, został wybrany "atamanem wojska dońskiego", a później stanął na czele tzw. rządu wojskowego i po zwycięstwie rewolucji socjalistycznej w Piotrogrodzie opowiedział się za przywróceniem władzy Rządowi Tymczasowemu. Aż do tej chwili zamierzał sprawować rządy nad Donem.
2 (15) listopada Rada Komisarzy Ludowych ogłosiła Deklaracją praw narodów Rosji, w której uznawała prawo wszystkich narodów zamieszkujących Rosję do swobodnego decydowania o własnym losie. W odpowiedzi na to 7 (20) listopada Centralna Rada wydała swój /// Uniwersał, proklamując w nim utworzenie niezależnego państwa Ukraińskiej Republiki Ludowej, obejmującej ziemie zamieszkane w większości przez Ukraińców, deklarując także utrzymanie federacyjnego związku z Rosją. W uniwersale znalazły się również obietnice przekazania ziemi chłopom, wprowadzenia ośmiogodzinnego dnia pracy, państwowej kontroli produkcji, jednak nie było w nim mowy o terminach ich realizacji.
Jednocześnie ogłoszono dekret o wyborach do Ukraińskiego Zgromadzenia Konstytucyjnego (Ukrajinśki Ustanowczy Zbory), które miały odbyć się 91 1918 r. Pierwsze posiedzenie Zgromadzenia przewidziano na 22 I 1918 r. Prawo wyborcze otrzymali wszyscy mieszkańcy Ukrainy obojga płci, którzy ukończyli 20 lat. Miało być wybranych 301 delegatów. Późniejsze walki o władzę uniemożliwiły realizację dekretu (wybrano tylko 171 delegatów) i Zgromadzenie Konstytucyjne nigdy się nie zebrało. Warto dodać, że w czasie wyborów do Ogólnorosyjskiego Zgromadzenia Konstytucyjnego, które odbyły się 12 (25) XI 1917 r., na narodowe ukraińskie partie polityczne padło 75% głosów, gdy bolszewicy zgromadzili ich ok. 10%. Z kolei w nowo utworzonej Ukraińskiej Republice Ludowej niemal natychmiast przeprowadzono zakrojone na szeroką skalę aresztowania, pozbawiając wolności wielu wybitnych działaczy bolszewickich. Sterroryzowana kijowska Rada Delegatów uznała władzę Centralnej Rady, w czym niemały udział miała zasiadająca w niej grupa mienszewicko-eserowska konkurująca z frakcją bolszewicką.
W Charkowie, mimo aktywnej działalności w istocie swej kontrrewolucyjnego Komitetu Ocalenia Ojczyzny i Rewolucji oraz prób ściągnięcia oddziałów wiernych Rządowi Tymczasowemu, nie udało się zdławić masowego poparcia udzielanego przez masy rewolucji i 10 (23) listopada nowo wybrana Rada Delegatów Robotniczych i Żołnierskich większością głosów (120 prze-
ciw 75) uznała zwierzchnictwo Rady Komisarzy Ludowych, a zarazem akceptowała uniwersał Centralnej Rady o proklamowaniu Ukraińskiej Republiki Ludowej. W odpowiedniej uchwale stwierdzano: "Cała władza, zarówno na prowincji, jak i w stolicy, winna należeć do Zjazdu Delegatów Rad Robotniczych, Żołnierskich i Chłopskich Republiki Ukraińskiej oraz wybranych n a n i m [podkr. moje - W.A.S.]: Centralnej Rady i Generalnego Sekretariatu". Ta swoista koncepcja dwuwładzy nie przetrwała długo i już dwa dni później Rada Delegatów w Charkowie uchwaliła rezolucję bolszewicką, na mocy której przejmowała całą władzę w swoje ręce. 24 listopada (7 grudnia) nastąpiło ostateczne zerwanie z Centralną Radą, którą uznano za "nie zasługującą na zaufanie mas pracujących".
Rzecz charakterystyczna, że wówczas wszędzie tam, gdzie do władzy doszli bolszewicy, nie zrywali z powszechnie już przyjętą nazwą i samodzielnością Ukraińskiej Republiki Ludowej, która -jak sądzili - miała w przyszłości, na bliżej jeszcze nie określonych zasadach, wejść w skład państwa radzieckiego.
Przeważająca część ziem ukraińskich pozostawała w rękach Centralnej Rady, bolszewików zaś - prócz Charkowa, części Zagłębia Donieckiego tylko Płoskirów, Łuck, Żmerynka i Równe.
Państwa Ententy pośpieszyły Radzie z daleko idącą pomocą. Francja zaofiarowała jej pożyczkę w wysokości 180 mln franków, pomoc ofiarowała także Rumunia, ale w zamian za zgodę na odstąpienie Besarabii. 2 XII 1917 r. miejscowa Rada Narodowa ogłosiła, że Besarabia staje się Mołdawską Republiką Demokratyczną, sfederowanąz Rosją; w styczniu 1918 r. proklamowała swoją niepodległość. 15 III 1918 r. Hruszewski jako prezydent Centralnej Rady zgłosił pretensje do północnej i południowej części Republiki Mołdawskiej. Nie miało to żadnego większego znaczenia, gdyż po niespełna dwóch tygodniach Rumunia włączyła Besarabię w skład swego państwa.
Generalny Sekretariat podejmował próby skoordynowania działań I Korpusu Polskiego, dowodzonego przez gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego, z działaniami jednostek wojskowych podporządkowanych Centralnej Radzie.
Rada postanowiła nie wycofywać się z wojny przeciw państwom centralnym. Sekretarzem generalnym do spraw wojska został Petlura. 23 XI (6 XII) 1917 r. podjęto decyzję o połączeniu dotychczasowego Frontu Południowo--Zachodniego i Rumuńskiego. Nowy Front nazwano Ukraińskim i zaczęto przerzucać nań z innych ukraińskie formacje wojskowe.
Wobec rozesłania przez Radę zaleceń wzywających do niepodporządko-wywania się rozkazom i dekretom Rady Komisarzy Ludowych ta ostatnia uznała za konieczne poczynienie energicznych kroków zmierzających do uregulowania i unormowania stosunków wzajemnych. XII 1917 r. Rada Komisarzy Ludowych wydała Manifest do narodu ukraińskiego, w którym uznawała oficjalnie niepodległość Ukrainy. Pisano w nim: "Wszystko, co należy do zakresu praw narodowych i narodowej niepodległości, RKL uznaje natychmiast, bez ograniczeń i bezwarunkowo". W tekście manifestu znala-
zło się również czteropunktowe ultimatum zobowiązujące Centralną Radę do udzielenia RKL zadowalającej odpowiedzi w ciągu 48 godzin. Żądano w nim: zaprzestania dezorganizacji frontu przez przerzucanie jednostek ukraińskich za pomocą jednostronnie wydawanych rozkazów, nieprzepuszczania przez terytorium ukraińskie wojsk spieszących na pomoc Kaledinowi, udzielenia wsparcia walczącej z kontrrewolucją władzy radzieckiej oraz zaprzestania wszelkich prób rozbrajania radzieckich pułków i jednostek Gwardii Czerwonej na Ukrainie. Stwierdzano, że ta właśnie "dwulicowa polityka" pozbawiła RKL "możliwości uznania Rady za prawomocnego przedstawiciela mas pracujących i wyzyskiwanych Republiki Ukraińskiej, doprowadziła ostatnio Ukraińską Radę do kroków, które oznaczaj ą przekreślenie wszelkiej możliwości porozumienia". Manifest kończył się słowami, że w razie nieotrzymania zadowalającej odpowiedzi na przedłożone postulaty "Rada Komisarzy Ludowych będzie uważała, że Ukraińska Rada znajduje się w stanie wojny z władzą radziecką w Rosji i na Ukrainie".
Ultimatum RKL zostało odrzucone przez Centralną Radę. Już wcześniej jej działalność napotykała coraz poważniejsze trudności. Układ sił politycznych w kraju zmieniał się powoli na jej niekorzyść. W dniach 3-5 (16-18) XII 1917 r. odbył się w Kijowie Zjazd SDPRR(b) Kraju Południowo-Zachod-niego, a 5-6 (18-19) tego miesiąca w Charkowie Konferencja Partyjna SDPRR(b) Zagłębia Donieckiego i Krzyworoskiego. Opowiedziały się one za utworzeniem Ukraińskiej Republiki Rad. Utworzono Główny Komitet Socjaldemokracji Ukrainy. Uchwały te wiązały się bezpośrednio ze zwołanym przez bolszewików i inne partie lewicowe na 4 (17) XII 1917 r. I Ogólno-ukraińskim Zjazdem Rad Delegatów Robotniczych, Żołnierskich i Chłopskich, którego obrady rozpoczęły się tego dnia wieczorem. Spodziewano się przybycia ok. 200 delegatów. Centralnej Radzie udało się jednak uprzedzić bolszewików. Do Kijowa zjechali się przedstawiciele terenowych organizacji Związku Chłopskiego, przedstawiciele rad powiatowych i gubernialnych będących prowincjonalnymi ekspozyturami Centralnej Rady oraz narodowcy z podporządkowanych Generalnemu Sekretariatowi oddziałów wojskowych. Zamiast spodziewanych 200 salę wypełniło ok. 2500 delegatów, z których wielu miało mandaty wątpliwej wartości. Po stronie bolszewików opowiedziało się zaledwie ok. 100 delegatów. Wobec braku realnych możliwości wpłynięcia na przebieg Zjazdu oraz obstrukcję stosowaną przez zwolenników Centralnej Rady delegaci Rad Robotniczych i Żołnierskich uchwalili odrębną deklarację, w której podkreślali wymuszonąw tej sytuacji konieczność opuszczenia sali i protestującą przeciw polityce ukraińskich partii narodowych.
Obrady Zjazdu Rad przeniesiono do Charkowa opanowanego przez bolszewików. Odbył się on już bez przeszkód w dniach 11-12 (24-25) XII 1917r., po połączeniu się z obradującymi tutaj uczestnikami III Zjazdu Rad Zagłębia Donieckiego i Krzyworoskiego. Najważniejsza z uchwalonych rezolucji -O organizacji władzy na Ukrainie - głosiła: "Od chwili obecnej władza na terytorium Republiki Ukraińskiej należy wyłącznie do Rad Delegatów Ro-
botniczych, Żołnierskich i Chłopskich... Ukrainę ogłasza się Republiką Rad". Wybrany na Zjeździe Centralny Komitet Wykonawczy, któremu przewodniczył J. Miedwiediew, były członek USDPR, został zobowiązany do jak najszybszego zwołania II Zjazdu Rad Ukrainy. 14 (27) XII 1917 r. powstał Sekretariat Ludowy Ukraińskiej Republiki Robotniczo-Chłopskiej, pierwszy rząd Ukrainy radzieckiej. Po trzech dniach CKW Rad Ukrainy poinformował oficjalnie o jego składzie. Ministrami (sekretarzami) zostali, poza jednym wyjątkiem, bolszewicy. Resort spraw wewnętrznych objęła Eugenia Bosz, spraw zagranicznych - S. Bakiński, spraw wojskowych - W. Szachraj, handlu i przemysłu - Fiodor Siergiejew (pseud. Artiom), finansów - Włodzimierz Aussem, sprawiedliwości - W. Luksemburg, pracy - Mikołaj Skryp-nyk, zaopatrzenia - E. Ługanowski, oświaty - Włodzimierz Zatoński, rolnictwa - E. Terlecki (lewicowy eserowiec). Głównym pisarzem został G. Łap-czynski. Obowiązki premiera spadły na barki Eugenii Bosz, która z początkiem marca 1918 r. przekazała je Skrypnykowi, któremu urząd ten przekazano oficjalnie wcześniej, jednak dopiero wówczas Skrypnyk przybył z Piotrogrodu do Kijowa. I Zjazd Rad Delegatów Robotniczych, Żołnierskich i Chłopskich Ukrainy podjął również decyzję unieważniającą wszystkie dotychczas wydane uchwały i dekrety Centralnej Rady oraz podporządkowanych jej organów władzy.
W dniu powstania Sekretariatu Ludowego radiostacja w Charkowie przekazała radiotelegram CKW Rad Ukrainy do Rady Komisarzy Ludowych informujący o przebiegu wydarzeń. Opublikowano także manifest CKW Do wszystkich robotników, chłopów i żołnierzy Ukrainy. Depesza wysłana z Charkowa została przejęta w Piotrogrodzie wieczorem i wręczona Stalinowi, który w tym czasie znajdował się na posiedzeniu Ogólnorosyjskiego CKW Rad. Uzyskaną informację przekazał natychmiast zebranym. W uchwale podjętej 6 (29) XII 1918 r. Rada Komisarzy Ludowych, witając powstanie na Ukrainie "prawdziwie ludowej władzy radzieckiej" i widząc w niej "prawdziwy rząd Ukraińskiej Republiki Ludowej", obiecała jej daleko idącą pomoc w przedsięwzięciach zmierzających do przeprowadzenia podstawowych reform społecznych: nacjonalizacji ziemi, fabryk, przedsiębiorstw i banków.
|