Documente online.
Zona de administrare documente. Fisierele tale
Am uitat parola x Creaza cont nou
 HomeExploreaza
upload
Upload




Konstruowanie ścieżek

Poloneza


Konstruowanie ścieżek

W tym rozdziale:

u         Przekształcanie obiektów wektorowych.



u         Technika Fireworks: tworzenie perspektywy.

u         Praca z obiektami wektorowymi na poziomie pikseli.

u         Edycja istniejących obiektów wektorowych.

u         Korzystanie z narzędzi do tworzenia obiektów wektorowych.

Nawet jeśli użyjesz najefektowniejszego obrysu, wspaniałego wypełnienia i rewela­cyj­ne­go efektu, bardzo rzadko uzyskasz zadowalające Cię rezultaty od razu po naryso­wa­niu obiektu. Być może będzie musiał być większy, mniejszy, węższy lub szerszy. A może jest doskonały, ale odwrócony "do góry nogami". Jakikolwiek problem napotkasz, Fire­works oferuje Ci narzędzia pozwalające go rozwiązać. Uzyskasz również wspaniałą pre­­cyzję, gdyż Fireworks łączy grafikę bitmapową z wektorową.

Fireworks posiada narzędzia, których można byłoby spodziewać się w profesjonalnej apli­kacji do tworzenia grafiki wektorowej. Za pomocą narzędzi o opisowych nazwach: Union (Unia), Intersect (Przecięcie), Punch (Odjęcie spodu) i Crop (Kadrowanie) mo­żesz łączyć ze sobą kilka obiektów wektorowych na wiele różnych sposobów. Oczywiście wszystko co po­łączysz, możesz później rozdzielić i ponownie rozmieścić. Za pomocą poleceń Fire­works wolno Ci upraszczać, rozszerzać lub zawężać obiekty wektorowe.

W niniejszym rozdziale opisane są wszystkie narzędzia i techniki Fireworks służące do prze­kształ­cania i łączenia obiektów. Znajdziesz tu również opis wykorzystania go do two­rze­nia perspektyw w swoich grafikach.

Gdy zaczniesz przekształcać swoje obiekty, docenisz wielkie możliwości Fireworks, jakie daje połączenie wektorów z bitmapami. Jeśli chciałbyś zwiększyć rozmiar obrazka w apli­kacji służącej jedynie do edycji grafiki bitmapowej, musiałbyś utworzyć do­dat­ko­we pik­sele. Zmniejszenie obrazka spowodowałoby zaś odrzucenie przez program nie­któ­­rych pikseli. W obu sytuacjach rzadko zdarza się, że od razu uzyskasz zadowalające rezultaty. W Fireworks, gdy zmienisz rozmiary obiektu wektorowego, zmodyfikowana zostanie sama ścieżka, a piksele zostaną dostosowane do nowej ścieżki.

Wizualne przekształcanie obiektów

Fireworks pozwala przekształcać obiekty zarówno wizualnie, jak i numerycznie. Do wi­zu­alnych przekształceń można wykorzystać trzy narzędzia znajdujące się w palecie na­rzę­dziowej: Scale (Skalowanie), Skew (Przekrzywienie) i Distort (Zniekształcenie).

W przykładach znajdujących się w tym rozdziale wykorzystywałem głów­­nie obiekty wektorowe, ale wszystkie narzędzia transformacji moż­na wykorzystywać również do pracy z obiektami bitmapowymi.

 

Skalowanie

W projektowaniu dla Internetu rozmiary obiektów ulegają dość częstym zmianom. Zda­rza się, że przycisk jest zbyt duży w stosunku do paska nawigacyjnego lub klient chce, abyś zwiększył znajdujący się na stronie napis. Czasami też obiekt musi zo­stać przeskalowany, aby lepiej wyglądał. Obojętnie, jakie są powody zmian rozmiarów, Fire­works pozwala szybko powiększać lub zmniejszać obiekty za pomocą narzędzia Scale (Skalowanie).

Narzędzie Scale jest pierwszym z trzech narzędzi transformacji znajdujących się w pa­le­cie narzędziowej, które stają się aktywne po zaznaczeniu obiektu. Po kliknięciu na­rzę­dzia Scale (lub użyciu skrótu klawiaturowego Q) standardowe zaznaczenie zostanie za­mie­nio­ne na ramkę transformacji (rysunek 9.1). W narożnikach i środkach wszystkich boków ramki umie­szczane są uchwyty skalowania, zaś w jej środku - punkt środkowy. Aby prze­ska­lo­wać za­znaczony obiekt, możesz przeciągnąć dowolny uchwyt skalowania. Przecią­ga­nie uchwy­tów znajdujących się na rogach ramki powoduje proporcjonalne skalowanie obiektu.

Rysunek 9.1.

Po wybraniu narzędzia Scale wokół zaznaczonego obiektu zostaną wyświetlone uchwyty skalowania, a w jego środku - punkt środkowy

Centerpoint - Punkt środkowy

Sizing cursor - Kursor skalowania

Sizing handles - Uchwyty skalowania

Aby przeskalować obiekt za pomocą narzędzia Scale

1. Zaznacz obiekt, który chcesz przeskalować.

2. Wybierz narzędzie Scale z palety narzędziowej lub użyj skrótu klawia­tu­ro­we­go Q. Możesz również użyć polecenia menu Modify Transform Scale. W zazna­czo­nym obiekcie zostaną wyświetlone uchwyty skalowania i punkt środkowy.

3. Umieść kursor nad jednym z uchwytów skalowania. Powinien on zostać za­mie­niony na podwójną strzałkę.

4. Kliknij i przeciągnij uchwyt skalowania w kierunku obiektu, aby go zmniej­szyć, lub w kierunku od obiektu, aby powiększyć. Aby skalować obiekt z utrzy­ma­niem jego proporcji, kliknij i przeciągnij uchwyt skalowania, który znajduje się w jednym z wierzchołków obiektu.

5. Aby anulować skalowanie i przywrócić oryginalne rozmiary obiektu, wciśnij kla­wisz Esc

6. Aby zatwierdzić nowe wymiary obiektu, kliknij dwukrotnie w dowolnym miej­scu dokumentu. Możesz także użyć przycisku Transform, który znajdujące się w palecie Options, jeśli jest widoczna na ekranie.

Za pomocą dowolnego narzędzia transformacji możesz również przesuwać i obracać obiek­ty. Przesuń wskaźnik nad zaznaczony obiekt i, gdy kursor zostanie zamieniony na po­czwórną strzałkę, kliknij i przeciągnij, by przesunąć obiekt w nowe położenie. Gdy wskaź­nik znajdzie się na zewnątrz ramki otaczającej zaznaczony obiekt, kursor zostanie zamie­niony na symbol obrotu. Kliknij i przeciągnij, aby obrócić obiekt względem jego punk­tu środkowego.

Dla każdego z narzędzi transformacji w palecie Options dostępne są dwie opcje. Przy zmia­nie rozmiarów obiektu, skalowany jest również domyślnie jego obrys, wypełnienie i efekty. Jeżeli wyłączysz opcję Scale Attributes (Skaluj atrybuty), atrybuty skalo­wa­ne­go obiektu pozostaną niezmienione. Mimo że rezultaty takiego skalowania są trudne do przewidzenia, niekiedy daje ono interesujące efekty (rysunek 9.2).

 

Rysunek 9.2.

W większości przypadków będziesz chciał, aby obrys, wypełnienie i efekty były skalowane wraz z obiektem,
ale niekiedy wyłączenie opcji Scale Attributes pozwala uzyskać interesujące rezultaty

2 pixel Stroke - Obrys 2-pikselowy

Scale Attributes checked - Atrybuty skalowane wraz z obiektem

5 pixel Stroke - Obrys 5-pikselowy

2 pixel Stroke - Obrys 2-pikselowy

Scale Attributes unchecked - Wyłączone skalowanie atrybutów

W czasie moich eksperymentów z opcją Scale Attributes, najbardziej in­te­resujący efekt uzyskiwałem, gdy obiekt posiadał wypełnienie gra­dien­towe, a opcja Scale Attributes była wyłączona.

Inna opcja narzędzi transformacji znajdująca się w palecie Options to Auto-crop (Auto­ma­tyczne kadrowanie). Po włączeniu tej opcji, Fireworks przed przeskalowaniem obiektu automatycznie usuwa wszys­tkie przezroczyste piksele znajdujące się wokół niego.

Przekrzywianie

Narzędzie Skew służy do przesuwania jednego boku obiektu z jednoczesnym utrzy­ma­niem niezmiennego położenia jego przeciwnego boku. Kliknij i przytrzymaj przycisk Scale w palecie narzędziowej i z rozwijanej grupy wybierz narzędzie Skew lub wciśnij dwu­krotnie skrót klawiaturowy Q. Po wybraniu narzędzia Skew, wokół zaznaczonego obiek­tu zostaną wyświetlone uchwyty transformacji (takie same jak przy narzędziu Sca­le). Uchwyty narzędzia Skew działają jednak trochę inaczej:

u         Przeciągnij jeden z uchwytów znajdujących się w środku boku obiektu, aby po­chy­lić ten bok.

u         Przeciągnij jeden z uchwytów narożnych, aby przechylić bok przylegający do niego i przeciwległy bok w przeciwnym kierunku.

Przechylanie narożników jest techniką pozwalającą nadać obiektom dynamiczny wy­gląd (rysunek 9.3).

 

Rysunek 9.3.

Przeciągając środkowy uchwyt, możesz pochylić jeden bok obiektu

Zniekształcanie

Przesuwanie jednego z uchwytów transformacji za pomocą narzędzi Scale i Skew po­wo­duje zmianę położenia całych boków obiektu. Narzędzie Distort (Zniekształcanie) (trze­cie narzędzie w rozwijanej grupie narzędzi transformacji) nie ma takich ograniczeń. Za jego pomocą możesz dostosować ramkę ograniczającą zaznaczony obiekt poprzez prze­ciąganie uchwytów transformacji w dowolnym kierunku. Obiekt jest tak mody­fi­ko­wa­ny, aby pasował do kształtu swojej ramki ograniczającej (rysunek 9.4).

Narzędzie Distort jest przydatne do deformowania płaskich obiektów (zwłaszcza bitmap), aby nadać im interesujące kształty lub dostosować obiekt do kształtu innego obiektu.

 

Rysunek 9.4.

Za pomocą narzędzia Distort możesz zmienić kształt obrazka lub obiektu poprzez modyfikacje jego ramki ograniczającej

 

Narzędzie Distort możesz wykorzystać do odbijania pionowego lub po­zio­mego obiektów bitmapowych. Przeciągnij w tym celu jeden ze środkowych uch­wy­tów na przeciwną stronę obiektu. Technika ta nie zachowuje auto­ma­tycz­nie oryginalnych rozmiarów obiektu bitmapowego, jak narzędzia Flip Horizontal i Flip Vertical, ale możesz ręcznie sterować skalowaniem.

Rysunek 9.5.

Przeciąganie obiektu za pomocą kursora obrotu powoduje jego obracanie wokół punktu środkowego

Rotate cursor - Kursor obrotu

Centerpoint - Punkt środkowy

Aby obrócić dowolny obiekt:

1. Wybierz jedno z narzędzi transformacji z palety narzędziowej lub za pomocą po­leceń znajdujących się w menu Modify Transform

2. Przesuń kursor na zewnątrz ramki ograniczającej. Wskaźnik zostanie za­mie­nio­ny na kursor obrotu.

3. Kliknij i przeciągnij w dowolnym kierunku, aby obrócić obiekt.

4. Wciśnij klawisz Esc, jeśli chcesz anulować obracanie i przywrócić oryginalne po­łożenie obiektu.

5. Aby zatwierdzić obrót, kliknij dwukrotnie w dowolnym miejscu dokumentu lub kliknij przycisk Transform, znajdujący się w palecie Options

Zgodnie z ustawieniem domyślnym, punkt środkowy obrotu jest umieszczany w samym środku obiektu. Aby zmie­nić położenie osi obrotu, kliknij i przeciągnij punkt środkowy w nowe położenie (punkt środkowy może znajdować się wewnątrz ramki ograniczającej lub poza nią). Je­że­li punkt środkowy zostanie umieszczony na zewnątrz obiektu, promień obrotu pow­sta­nie z połączenia punktu środkowego z najbliższym narożnym uchwytem trans­for­macji (ry­sunek 9.6).

 

Rysunek 9.6.

Obiekty możesz obracać względem różnych osi. Wystarczy w tym celu zmienić położenie punktu środkowego, który może znajdować się nawet na zewnątrz ramki ograniczającej obiekt

Rotation radius - Promień obrotu

Wciśnięcie klawisza Shift podczas obracania obiektu pozwala ogra­ni­czyć kąt obrotu do wielokrotności 15

Numeryczne transformacje obiektów

Interaktywne transformacje obiektów poprzez klikanie i przeciąganie myszą sprawdza się w wielu sytuacjach, ale czasami trzeba bardzo precyzyjnie zmienić rozmiary i obrót obiek­tu. Przyda Ci się wówczas funkcja Numeric Transform (Transformacje numery­cz­ne). Za jej pomocą możesz zmieniać rozmiary obiektów o wartości procentowe, definiować do­kład­nie ich wymiary w pikselach lub obracać o określone kąty.

Aby użyć polecenia Numeric Transform

6. Zaznacz obiekt, który chcesz zmodyfikować.

7. Wybierz z menu polecenie Modify Transform Numeric Transform lub użyj skrótu klawiaturowego Ctrl+Shift+T Command+Shift+T). Zostanie otwarte ok­no dialogowe Numeric Transform (rysunek 9.7).

Rysunek 9.7.

Okno dialogowe Numeric Transform pozwala precyzyjnie sterować skalowaniem
lub obracaniem obiektu

8. Zaznacz opcję Scale Attributes, aby transformacja została zastosowana również do atrybutów obiektu.

9. Zaznacz opcję Constrain Proportions, aby zachować proporcje obiektu.

10. Aby proporcjonalnie skalować obiekt:

u Wybierz pozycję Scale z rozwijanej listy opcji.

u Wpisz nową procentową wartość w polu tekstowym wysokości lub szero­kości obiektu.

Jeżeli pola wysokości i szerokości obiektu są zablokowane, możesz je od­blokować poprzez usunięcie zaznaczenia opcji Constrain Pro­por­tions.

 

11. Aby ustalić nowy rozmiar obiektu za pomocą wartości podawanych w pikselach:

u Wybierz pozycję Resize z rozwijanej listy opcji.

u Wpisz nową wartość (w pikselach) w polu tekstowym wysokości lub sze­ro­kości obiektu.

12. Aby obrócić obiekt o określoną liczbę stopni:

u Wybierz pozycję Rotate z rozwijanej listy opcji.

u Wpisz liczbę stopni w polu tekstowym lub przeciągnij gałkę, aby wybrać kąt obrotu.

13. Kliknij przycisk OK

Technika Fireworks: tworzenie perspektywy

W prawdzie Fireworks nie jest programem do tworzenia grafiki trójwymiarowej, mo­żesz jednak za pomocą narzędzi transformacji i innych szybko utworzyć per­spek­ty­wę. Jeśli kiedykolwiek brałeś lekcje rysunku, znasz już na pewno podstawowe zasady two­rze­nia perspektywy. Powstaje ona, gdy określony zostanie punkt zbiegu, będący miej­scem spotkania się na horyzoncie wyimaginowanych linii. Wrażenie ich zbiegania się można uzyskać dzięki wykorzystaniu specjalnej właściwości narzędzia Skew

Aby nadać obiektowi wrażenie perspektywy:

14. Zaznacz obiekt, który chcesz zmodyfikować.

15. Wybierz narzędzie Skew z palety narzędziowej lub wciśnij dwukrotnie skrót kla­wiaturowy Q

16. Zdefiniuj kierunek perspektywy:

u Aby obiekt wyglądał jak lewa ściana, przeciągnij pionowo lewy górny lub lewy dol­­ny uchwyt narożny w kierunku od obiektu.

u Aby obiekt wyglądał jak prawa ściana, przeciągnij pionowo prawy górny lub prawy dol­ny uchwyt narożny w kierunku od obiektu.

u Aby obiekt wyglądał jak podłoga, przeciągnij poziomo dolny lewy lub dolny pra­wy uch­wyt narożny w kierunku od obiektu.

u Aby obiekt wyglądał jak sufit, przeciągnij poziomo górny lewy lub górny prawy uch­­wyt narożny w kierunku od obiektu.

17. Aby bardziej pogłębić perspektywę, powtórz punkt trzeci z przeciwległym na­roż­nikiem, przeciągając go w przeciwnym kierunku. Aby pogłębić per­spek­ty­wę pokazaną na rysunku 9.8, przeciągnąłem dolny prawy uchwyt narożny w kie­runku od obiektu i dolny lewy uchwyt narożny w kierunku obiektu.

Rysunek 9.8.

Za pomocą narzędzia Skew możesz nadać płaskim obiektom wrażenie perspektywy

Aby utworzyć tło perspektywy, dobrze jest na początek do wypełnienia prostokąta za­sto­sować teksturę. Przekonałem się, że zamiast używać jednego dużego prostokąta, le­piej jest podzielić teksturę na wiele małych prostokątów. Do stworzenia pokoju przed­sta­wio­nego na rysunku 9.9 wykorzystałem grupę małych prostokątów wypełnionych de­se­niem Wood-Light, które następnie zgrupowałem i przekrzywiłem, aby osiągnąć wra­że­nie per­spek­tywy. Duplikując i odbijając przekrzywioną grupę prostokątów, szybko mo­głem zbu­dować pozostałe ściany pokoju.

Wypełnienia teksturami zostały szczegółowo opisane w rozdziale 11.

 

 

Rysunek 9.9.

Wykorzystując deseń do stworzenia perspektywy, wypełnij deseniem serię mniejszych prostokątów, zgrupuj je i dopiero wówczas przekrzyw

 

Przeciąganie uchwytu narożnego za pomocą narzędzia Skew zawsze po­woduje równomierne przesuwanie dwóch boków obiektu. Sprawia to, że punkt zbiegu zawsze znajduje się w jednakowej odległości od obu boków obiektu. Aby zmienić położenie tylko jednego boku obiek­tu, możesz użyć narzędzia Distort. Używaj go jednak bardzo ostrożnie al­bo nawet wyświetl siatkę dokumentu, ponieważ podczas prze­cią­ga­nia narzędziem Distort narożne uchwyty transformacji nie są przy­cią­gane i trudno jest zachować prostoliniowość boków obiektu.

Przesuwanie punktów
za pomocą narzędzia Subselection

Wiele operacji związanych z modyfikacjami punktów ścieżek można wykonywać za po­mocą narzędzia Subselection (Zaznaczanie bezpośrednie). Podczas gdy narzędzie Poi­nter (Wskaźnik) jest używane do zaznaczania i przesuwania całych ścieżek, na­rzę­dzie Subselection służy do pracy z pojedynczymi elementami ścieżek.

Narzędzie Subselection znajduje się po prawej stronie wskaźnika (Poi­nter) w palecie na­rzę­dzio­wej. Można je uaktywnić również za pomocą skrótu klawiaturowego A. Gdy zaznaczysz ścież­kę za pomocą narzędzia Subselection, zostaną wyświetlone wszystkie tworzące ją punk­ty, a nie tylko ścieżka, jak w przypadku narzędzia Pointer. Każdy punkt ścieżki jest po­czątkowo wyświetlany jako mały, wypełniony kwadrat. Gdy umieścisz narzędzie Sub­­selection nad takim punktem, kursor zostanie zamieniony na biały grot strzałki wska­zujący, że możesz go zaznaczyć (rysunek 9.10). Kliknięcie punktu spowoduje jego zaznaczenie i zamianę wypełnionego kwadratu na pusty kwadrat.

 

Rysunek 9.10.

Za pomocą narzędzia Subselection możesz modyfikować pojedyncze punkty ścieżki

 

Jeżeli punkt ścieżki nie posiada uchwytów kontrolnych Béziera, po wciś­­nięciu klawisza Alt możesz za pomocą narzędzia Subselection je utworzyć.

Dodawanie i usuwanie punktów

Punkty tworzące ścieżkę można bardzo łatwo dodawać i usuwać. Dlaczego miałbyś zwięk­szać liczbę punktów? Zdarza się bardzo często, że obiekt, z jakim pracujesz po­sia­da linię, którą musisz rozszerzyć w jednym z kierunków, a krzywa Béziera tworzy zbyt ła­god­ne przejścia. Możliwość usuwania punktów jest pomocna w sytuacji przeciwnej
- na ścieżce pojawia się ostre załamanie, które chciałbyś zastąpić miękkim przejściem.

Prze­konasz się także, że ścieżki rysowane za pomocą narzędzia Brush lub Pencil zbu­do­wa­ne są czasem z bardzo wielu punktów. Ich usuwanie nie wpływa na rozmiary fizyczne pli­ku, ale obiekty posiadające minimalną ilość punktów są łatwiejsze do modyfikacji.

Aby dodać punkt do ścieżki:

18. Wybierz narzędzie Pen (Pióro) z palety narzędziowej lub użyj skrótu kla­wia­tu­ro­wego P

19. Wciśnij i przytrzymaj klawisz Ctrl Command), aby tymczasowo uaktywnić na­rzę­dzie Subselection

20. Zaznacz ścieżkę, z którą chcesz pracować.

21. Zwolnij klawisz Ctrl Command

22. Umieść wskaźnik nad obszarem ścieżki, w którym zamierzasz dodać punkt. W "iko­nie" kursora narzędzia Pen zostanie wyświetlony mały znak plusa "+" (ry­su­nek 9.11).

Rysunek 9.11.

Kliknij narzędziem Pen wybraną linię, aby dodać punkt
do ścieżki

23. Kliknij, aby dodać punkt.

24. Kliknij i przeciągnij, aby dodać punkt z uchwytami kontrolnymi Béziera.

25. Jeśli chcesz dodać więcej punktów, powtórz kolejno polecenia od 5 do 7.

26. Po zakończeniu dodawania punktów wybierz inne narzędzie.

Aby usunąć punkty ze ścieżki:

27. Wybierz narzędzie Subselection z palety narzędziowej.

28. Zaznacz ścieżkę, z której chcesz usuwać punkty.

29. Umieść wskaźnik nad punktem, który chcesz usunąć. Po umieszczeniu kursora nad punktem, w jego ikonie zostanie wyświetlony mały znak "x".

30. Kliknij, aby zaznaczyć punkt.

31. Wciśnij klawisz Backspace Delete), aby usunąć punkt.

Aby usunąć jednocześnie wiele punktów, wciśnij klawisz Ctrl (Com­mand), aby tymczasowo uaktywnić narzędzie Pointer i przeciągnij nim, żeby otoczyć wybrane punkty ramką selekcji. Możesz również wcisnąć klawisz Shift i kolejno klikać poszczególne punkty. Wciśnij klawisz Back­space (Delete), aby usunąć wszystkie zaznaczone punkty.

 

Zamykanie otwartych ścieżek

Czasami przez przypadek, a czasami celowo ścieżkę otwartą musisz przekształcić na ścież­kę zamkniętą. Konwersję taką można łatwo przeprowadzić za pomocą narzędzia Pen (Pióro).

Jeśli ścieżka jest prawie zamknięta (jej punkty końcowe znajdują się bar­dzo blisko siebie), możesz zaznaczyć oba punkty końcowe narzę­dziem Subselection i zamknąć ścieżkę za pomocą polecenia Modi­fy Join lub jego skrótu klawiaturowego Ctrl+J (Command+J).

 

Aby zamknąć otwartą ścieżkę:

32. Zaznacz ścieżkę, którą chcesz zamknąć.

33. Wybierz narzędzie Pen z palety narzędziowej.

34. Umieść kursor nad jednym z punktów końcowych ścieżki. W prawym dolnym ro­gu "ikony" kursora zostanie wyświetlony mały znak "X".

35. Kliknij punkt końcowy. Znajdujący się w "ikonie" kursora znak "x" zostanie za­­mieniony na mały kwadrat (rysunek 9.12).

Rysunek 9.12.

Za pomocą narzędzia Pen możesz zamknąć dowolną ścieżkę otwartą

36. Kontynuuj tworzenie ścieżki za pomocą narzędzia Pen. Po naniesieniu każ­de­go dodatkowego punktu, do ścieżki ponownie zastosowywane są ustawienia obry­su i efektów (jeśli są przypisane obiektowi).

37. Aby zamknąć ścieżkę, umieść kursor narzędzia Pen nad drugim punktem koń­co­wym. W dolnym prawym rogu "ikony" kursora zostanie wyświetlony mały, wy­pełniony kwadrat.

38. Kliknij, aby zamknąć ścieżkę.

Jeśli Twój obrys miał różne wartości grubości lub krycia tworzone w od­powiedzi na nacisk lub prędkość rysowania, odcinek zamykający ścież­kę, utworzony za pomocą narzędzia Pen, może się odróżniać od po­zostałych fragmentów ścieżki. Dzieje się tak dlatego, że narzędzie Pen nie reaguje na nacisk i prędkość rysowania. Możesz jednak póź­niej zmodyfikować ścieżkę za pomocą jednego z narzędzi Path Scrub­ber (Zmiana nacisku ścieżki). Narzędzia te zostaną opisane w jednym z następnych podrozdziałów.

 

Praca ze złożonymi ścieżkami

Każda ścieżka może zostać połączona z inną ścieżką za pomocą prostego polecenia. Po­cząt­kowo możesz zaliczyć tę funkcję do kategorii "No i co z tego?". Szybko jednak zmie­nisz zdanie, gdy dowiesz się, że - aby można było połączyć ścieżki - nie muszą one nakładać się na siebie ani nawet znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie. łą­cze­nie ze sobą wielu prostych kształtów jest łatwym sposobem tworzenia bardzo skom­pli­ko­wanych obiektów. Przykładowo - połączenie pustych okręgów z obiektem umożliwia wy­cięcie w nim "dziur" (rysunek 9.13). Zauważ, że połączony obiekt posiada atrybuty (ob­rys, wypełnienie, efekty itd.) obiektu, który przed połączeniem znajdował się na sa­mym spodzie stosu obiektów (innymi słowy, najbliżej obszaru roboczego).

Rysunek 9.13.

ączenie ścieżek
jest prostym sposobem tworzenia złożonych obiektów

Aby połączyć ze sobą dwie lub więcej ścieżek:

39. Za pomocą narzędzia Pointer zaznacz wszystkie ścieżki, które chcesz połączyć.

40. Wybierz z menu polecenie Modify Join lub użyj skrótu klawiaturowego Ctrl+J Command+J

W Fireworks dla Windows można również użyć przycisku Join znajdującego się na pasku narzędzi Modify

Po połączeniu ścieżek, w każdej chwili będziesz mógł je rozdzielić. Aby rozdzielić po­łą­czone ścieżki, wybierz z menu polecenie Modify Split lub użyj skrótu klawia­tu­ro­we­go Ctrl+Shift+J Command+Shift+J). W Windows można również użyć przycisku Split znajdującego się w pasku narzędzi Modify

Edycja ścieżek

Większość narzędzi do edycji ścieżek opisywanych dotychczas w tym rozdziale miało dość radykalne działanie. Usuwanie, zniekształcanie, skalowanie, obracanie - po takich sło­wach nie można spodziewać się subtelnych modyfikacji. Fireworks oferuje jednak kil­ka innych narzędzi, które umożliwiają modyfikowanie wybranych fragmentów ście­żek lub zmianę kształtów pewnych jej obszarów. W sytuacjach, gdy wymagasz prawie chi­rurgicznej precyzji przy usuwaniu segmentów ścieżek, pomocne będzie narzędzie Knife (Nóż), działające prawie tak samo jak prawdziwy nóż.

Modyfikowanie ścieżek

Jeżeli kiedykolwiek utworzyłeś ścieżkę, której tylko niewiele brakowało do doskonałości, na pew­no docenisz możliwości, jakie daje narzędzie Redraw Path (Modyfikacja ścieżki). Jak wskazuje jego nazwa, narzędzie to pozwala zmodyfikować dowolny fragment go­to­wej ścieżki.

Narzędzie Redraw Path, znajdujące się w rozwijanej grupie narzędzi Brush, umożliwia od­ręczne rysowanie. Aby zmodyfikować dowolny segment ścieżki, kliknij w jej do­wol­nym miejscu, przeciągnij i zwolnij przycisk myszy, gdy kursor znajdzie się nad orygi­nal­ną ścieżką. Fireworks usunie jej fragment znajdujący się pomiędzy początkowym i końcowym punktem Twoich modyfikacji i połączy nową ścieżkę z oryginalną.

Aby zmodyfikować fragment ścieżki:

41. Zaznacz ścieżkę, którą chcesz zmodyfikować.

42. Wybierz narzędzie Redraw Path z rozwijanej grupy narzędzia Brush. Możesz rów­nież wcisnąć dwukrotnie skrót klawiaturowy B

43. Umieść kursor nad obszarem ścieżki, od którego chcesz rozpocząć jej mody­fi­ko­wanie. Fireworks w dolnym prawym rogu "ikony" kursora wyświetli mały znak "^".

44. Kliknij i przeciągnij, aby narysować nową ścieżkę.

45. Umieść wskaźnik w tym miejscu oryginalnej ścieżki, w którym ma zostać po­łą­czona z nową ścieżką i zwolnij przycisk myszy. Fireworks usunie stary frag­ment oryginalnej ścieżki i połączy ją z nowo narysowanym segmentem.

Narzędzie Redraw Path może być używane nie tylko do poprawiania ścieżek. Na ry­sun­ku 9.14 zobaczysz, że można go użyć również do nadania wybranym fragmentom geo­metrycznych kształtów bardziej "organicznego" wyglądu.

 

Rysunek 9.14.

Narzędzie Redraw Path pozwala łatwo zmienić standardowe kształty na bardziej oryginalne

 

Wciśnięcie klawisza Shift podczas korzystania z narzędzia Redraw Path pozwala ograniczyć rysowanie do linii prostych o nachyleniu co 45

Oba narzędzia działają w podobny sposób, ale jest pomiędzy nimi kilka istotnych różnic:

u         Freeform - pozwala zarówno wpychać, jak i wyciągać segmenty ścieżek.

u         Reshape Area - umożliwia tylko wpychanie segmentów ścieżek, ale można kon­trolować jego "siłę" za pomocą pola tekstowego Strength znajdującego się w palecie Tool Options. Co więcej - narzędzie to umożliwia modyfikowanie za­rów­no fragmentów ścieżek, jak i całych obiektów.

Wpychanie ścieżek

Aby wepchnąć fragment ścieżki za pomocą narzędzia Freeform

46. Zaznacz ścieżkę, którą chcesz zmodyfikować.

47. Wybierz narzędzie Freeform z palety narzędziowej lub użyj skrótu klawia­tu­ro­wego F

48. Umieść kursor w pobliżu ścieżki, którą chcesz wepchnąć. Można go umieścić po dowolnej stronie ścieżki otwartej albo po zewnętrznej lub wewnętrznej stro­nie ścieżki zamkniętej.

Umieszczenie kursora w pobliżu ścieżki spowoduje jego przekształ­ce­nia na narzędzia Freeform pracującego w trybie wpychania. Umiesz­cze­nie kur­sora dokładnie nad ścieżką spowoduje wyświetlenie narzę­dzia Free­form pracującego w trybie wyciągania, co zostanie opisane w jednym z kolejnych podrozdziałów.

 

Kursor zostanie zamieniony na okrąg (rysunek 9.15). Okrąg ten działa jako obiekt używany do wpychania obrysu.

Rysunek 9.15.

Zaokrąglij swoje ścieżki za pomocą narzędzia Freeform pracującego w trybie wpychania

49. Kliknij i przeciągnij okrągłym kursorem do wewnątrz ścieżki, aby zmienić jej kształt.

Zbyt szybkie lub zbyt głębokie wepchnięcie ścieżki zamkniętej może spo­wodować nałożenie się jej segmentów i wygenerować niepożą­da­ne efekty.

 

50. Zwolnij przycisk myszy, gdy osiągniesz pożądany kształt ścieżki.

Wyciąganie ścieżek

Aby wyciągnąć segment ścieżki:

51. Zaznacz ścieżkę, którą chcesz zmodyfikować.

52. Wybierz narzędzie Freeform z palety narzędziowej lub użyj skrótu kla­wia­tu­ro­wego F

53. Umieść kursor dokładnie nad segmentem ścieżki, który chcesz wyciągnąć. W dol­nym prawym rogu "ikony" kursora Freeform zostanie wyświetlona krzy­wa linia w kształcie litery "s" (rysunek 9.16).

Rysunek 9.16.

Narzędzie Freeform może być używane
do wyciągania segmentów ścieżek

54. Kliknij i przeciągnij w kierunku, w którym chcesz wyciągnąć segment ścieżki. Możesz przeciągać do środka lub na zewnątrz obiektu.

55. Zwolnij przycisk myszy, aby zakończyć wyciąganie ścieżki.

Podczas wyciągania ścieżek narzędziem Freeform, Fireworks dodaje do obiektów jak naj­mniejszą liczbę pikseli. Wyciąganie można traktować jako "podkradanie" jednego z punk­tów ścieżki i odsuwanie go od całego obiektu. Natomiast w trybie wpychania, na­rzę­dzie Freeform zachowuje się jak piłka zmieniająca kształt ścieżki. Rozmiar tej pił­ki możesz definiować w palecie Tool Options

Paleta Tool Options narzędzia Freeform

Aby zmienić rozmiar kursora narzędzia Freeform pracującego w trybie wpychania, klik­nij dwukrotnie narzędzie Freeform w palecie narzędziowej, aby wyświetlić paletę Tool Op­tions (rysunek 9.17) i wpisz nowy rozmiar w polu tekstowym Size lub ustaw go za po­mocą suwaka. Rozmiar kursora mierzony jest w pikselach i zmienia się w zakresie od 1 do 500.

Rysunek 9.17.

W palecie Tool Options możesz ustawiać opcje narzędzia Freeform, na przykład rozmiar kursora

W palecie Options znajdują się jeszcze dwie inne opcje narzędzia Freeform. Po za­zna­cze­niu opcji Preview (Podgląd), w czasie pracy z narzędziem Freeform wyświetlane będą zmiany ob­rysu i wypełnienia obiektu. Opcja ta może spowodować dodatkowe obciążenie pro­ce­so­ra, ale zawsze ją włączam, gdy modyfikuję za pomocą narzędzia Freeform obiekty z sze­rokimi obrysami, na przykład Air Brush, ponieważ widzę wówczas dokładnie, jaki bę­­dzie końcowy efekt moich zmian. Po wyłączeniu opcji Preview, na ekranie wy­świe­tla­na będzie zarówno stara, jak i nowa ścieżka. Gdy skończysz rysowanie, stara ścieżka zniknie.

Inna opcja - Pressure (Nacisk) staje się przydatna przy korzystaniu z czułego na nacisk ta­bletu graficznego. Po jej włączeniu, minimalne różnice w nacisku na tablet powodują zmia­ny rozmiaru narzędzia określonego w palecie Tool Options. Im mniejszy nacisk, tym mniejszy roz­miar narzędzia i odwrotnie.

Modyfikacja obiektu wektorowego za pomocą jednej operacji

Mimo że narzędzie Reshape Area o małym rozmiarze pozwala osiągnąć rezultaty po­dob­ne do tych, jakie daje narzędzie Freeform, to jeszcze nie jest to cecha, która czyni to narzę­dzie szczególnym. Narzędzie Reshape Area najlepiej sprawdza się przy deformo­wa­niu lub zmianie kształtów całych obiektów. Weźmy na przykład rysunek 9.18. Naj­pierw utworzyłem w nim gwiazdę za pomocą narzędzia Polygon, a następnie użyłem na­rzędzia Reshape Area o rozmiarze większym niż wymiary gwiazdy. Przeciągając na­rzę­dzie Reshape Area nad gwiazdą, przekształciłem cały standardowy kształt, a nie tylko jeden z jego seg­mentów, i uzyskałem ciekawe rezultaty.

Rysunek 9.18.

Za pomocą narzędzia Reshape Area, w jednej operacji można zmodyfikować kształt całego obiektu wektorowego

Aby użyć narzędzia Reshape Area

56. Zaznacz ścieżkę, którą chcesz zmodyfikować.

57. Wybierz narzędzie Reshape Area z rozwijanej grupy narzędzia Freeform lub wciś­nij dwukrotnie skrót klawiaturowy F

Po każdym wciśnięciu litery F, narzędzia będą przełączane pomiędzy Reshape Area a Freeform.

58. Umieść wskaźnik nad obiektem, który chcesz zmodyfikować.

59. Kliknij i przeciągnij w wybranym kierunku.

60. Zwolnij przycisk myszy, gdy osiągniesz pożądany kształt obiektu.

Podobnie jak w przypadku narzędzia Freeform, rozmiar Reshape Area można zmieniać w palecie Tool Options. Znajdziesz tam również opcje Preview i Pressure, które działają w ten sam sposób, co dla narzędzia Freeform. Dodatkowo narzędzie Reshape Area po­sia­da opcję Strength. Determinuje ona siłę jego działania. Wartości opcji Strength po­da­wa­ne są w procentach; przy 100-procentowej sile obiekty są modyfikowane w sposób maksy­mal­ny. Jeżeli korzystasz z czułego na nacisk tabletu graficznego, za­rów­no rozmiar narzędzia Reshape Area, jak i jego siła mogą być zmieniane podczas ry­so­wania piórkiem.

Nie posiadasz jeszcze tabletu graficznego? Możesz symulować jego dzia­łanie. Wciśnięcie klawisza 1 lub strzałki w lewo symuluje zmniej­sze­nie nacisku, zaś wciśnięcie klawisza 2 lub strzałki w prawo
- zwięk­szenie nacisku na tablet graficzny.

 

Narzędzia Path Scrubber (Zmiana nacisku ścieżki)

Narzędzia Path Scrubber działają podobnie do pozostałych narzędzi opisywanych w tym rozdziale. Jeśli eksperymentowałeś z obrysami, takimi jak Air Bursh zauważyłeś za­pewne, że zmieniają się one w zależności od prędkości rysowania lub nacisku piórka na tablet graficzny. Narzędzia Path Scrubber pozwalają na modyfikacje tych atrybutów w ścieżce ukończonej. Jedno z narzędzi Path Scrubber wzmacnia efekt, zaś drugie go osła­bia (rysunek 9.19).

Rysunek 9.19.

Narzędzia Path Scrubber pozwalają zamienić zwykłą ścieżkę na taką, jakie są tworzone za pomocą czułych na nacisk tabletów graficznych

Aby użyć narzędzi Path Scrubber

61. Zastosuj do ścieżki jeden z obrysów reagujących na nacisk lub prędkość ry­so­wa­nia, na przykład Air Brush

62. Jeżeli chcesz zwiększyć efekt nacisku, wybierz narzędzie Path Scrubber Plus, je­śli chcesz go zmniejszyć, wybierz narzędzie Path Scrubber Minus. Oba na­rzę­dzia znajdują się w rozwijanej grupie narzędzia Freeform. Możesz je rów­nież uaktywnić wciskając dwukrotnie skrót klawiaturowy U

63. Przeciągnij narzędziem wzdłuż tego fragmentu ścieżki, w którym chcesz zmie­nić efekt nacisku lub szybkości przesuwania piórka tabletu.

Paleta Options

Gdy Fireworks rysuje ścieżki, gromadzi dane o używanej podczas ich tworzenia pręd­koś­ci i nacisku. Narzędzia Path Scrubber mogą korzystać z informacji o prędkości lub naci­sku albo też z informacji o obu parametrach jednocześnie. Co więcej - mogą róż­ni­co­wać swoje działanie. W palecie Options znajdziesz wszystkie potrzebne opcje narzę­dzi Path Scrubber

u         Rate (Współczynnik) - względna siła działania narzędzia. Opcja ta może przyj­mo­wać wartości z przedziału od 10 (maksymalne rezultaty) do 1 (mini­mal­ny efekt).

u         Pressure (Nacisk) - po włączeniu tej opcji, narzędzia Path Scrubber pozwalają sy­mulować efekt obrysu czułego na nacisk rysowania.

u         Speed (Prędkość) - po włączeniu tej opcji, narzędzia Path Scrubber pozwalają sy­mulować efekt obrysu czułego na prędkość rysowania.

Knife (Nóż)

Jednym z moich ulubionych (i najbardziej użytecznych) narzędzi jest nóż. Jego precyzja w odcinaniu ścieżek niejednokrotnie wybawiła mnie z opresji. Komputerowym odpo­wied­nikiem tradycyjnego noża jest narzędzie Knife. Nóż może być używany jedynie ze ścież­kami wektorowymi, tak jak jego odpowiednik - Eraser - pracuje jedynie z obiektami bitmapowymi. Narzędzie Knife dzieli pojedynczą ścieżkę na dwie odrębne ścieżki.

Ścieżki są przecinane w miejscu, w którym narysujesz linię za pomocą narzędzia Knife. Noża można używać ze ścieżkami otwartymi lub zamkniętymi i z dowolnymi obiektami wek­torowymi. Aby przeciąć ścieżkę otwartą, wystarczy, że klikniesz ją w miejscu prze­cię­cia. By przeciąć ścieżkę zamkniętą, musisz narysować za pomocą narzędzia Knife linię dzielącą obiekt na dwie części (rysunek 9.20).

Aby użyć narzędzia Knife

64. Zaznacz ścieżkę, którą chcesz rozdzielić.

65. Wybierz narzędzie Knife z palety narzędziowej lub użyj skrótu klawiaturowego E

66. Narysuj za pomocą noża linię dzielącą ścieżkę. Fireworks podzieli ścieżkę na dwie części. Nie będzie tego na razie widać, ponieważ obie nowe ścieżki nadal są zaznaczone.

Rysunek 9.20.

Po lewej stronie widać nóż, który przecina obiekt
na dwie części,
które mogą
być następnie oddzielone od siebie, jak pokazano
po prawej stronie ilustracji

67. Aby przesunąć jedną z nowo utworzonych ścieżek, wybierz narzędzie Pointer i klik­nij w dowolnym miejscu obszaru roboczego znajdującym się poza obiek­tem. Zaznaczenie podzielonych ścieżek zostanie usunięte.

68. Zaznacz dowolny fragment oryginalnej ścieżki. Zostanie zaznaczona tyl­ko jedna część ścieżki, którą można teraz usunąć, przesunąć lub zmodyfikować.

Narzędzie Knife doskonale sprawdza się w tworzeniu kształtów specjalnych, takich jak łuki. Wystarczy, że narysujesz okrąg i przetniesz go za pomocą noża. Jak w przypadku wie­lu innych narzędzi, wciśnięcie klawisza Shift spowoduje ograniczenie kąta na­chy­le­nia linii rysowanych narzędziem Knife do wielokrotności 45ş.

Mimo że w palecie Tool Options wyświetlane są różne opcje narzędzia Era­ser, wszystkie one przydatne są jedynie w pracy z bitma­po­wym narzędziem Eraser. Zmiana dowolnej opcji nie powoduje żadnych zmian w pracy narzędzia Eraser w trybie wektorowym.

 

Operacje na ścieżkach

Im dłużej będziesz pracował w programach wektorowych, takich jak Fireworks, tym częś­ciej będziesz poszukiwał nowych i niestandardowych kształtów. Nieważne, ile punk­tów będzie posiadała Twoja gwiazda, wciąż będzie tylko gwiazdą. Kształt każdego ist­niejącego obiektu można modyfikować za pomocą dowolnych narzędzi opisywanych w tym rozdziale, ale często łatwiej jest utworzyć złożony obiekt poprzez połączenie dwóch lub więcej standardowych kształtów.

W menu Modify Combine znajdziesz całą grupę poleceń służących do łączenia ście­żek: Union (Unia), Intersect (Przecięcie), Punch (Odjęcie spodu) i Crop (Ka­dro­wa­nie). Polecenia służące do modyfikowania obrysów: Simplify (Uprość), Expand Stroke (Roz­szerz obrys) i Inset Path (Rozszerz-Zawęź ścieżkę) znajdziesz w menu Modi­fy Al­ter Path

Przy kombinowaniu wielu ścieżek, do nowo utworzonego obiektu zastosowywane są usta­wienia obrysu, wypełnienia i efektów, które miał obiekt znajdujący się na samym spo­dzie stosu obiektów.

Union (Unia)

Polecenie Union pozwala scalić dwa lub więcej obiektów w jeden obiekt połączony. Tech­niką, która pomaga mi zdecydować, czy Union jest właściwym dla mnie pole­ce­niem jest... zezowanie. Kiedy już rozmieszczę obiekty, które mają utworzyć nowy kształt, oddalam się trochę od monitora i robię takiego zeza, że widzę jedynie kontury no­wego kształtu. Tak właśnie działa polecenie Union - łączy kształty w jeden kontur i usu­wa wszystkie nakładające się na siebie obszary.

Stosowanie polecenia Union, podobnie jak wszystkich poleceń z menu Combine, jest bar­dzo proste. Najpierw rozmieść odpowiednio wszystkie obiekty, zaznacz je, a następ­nie wybierz z menu polecenie Modify Combine Union. Niekiedy polecenie to przydaje się również przy dostosowywaniu pojedynczych ścieżek. Przykładowo - kieliszek do mar­tini pokazany na rysunku 9.21 utworzyłem poprzez połączenie trzech obiektów: trój­kąta, prostokąta i kształtu stopki narysowanego narzędziem Pen

Rysunek 9.21.

Trzy obiekty znajdujące się
po lewej stronie ilustracji zostały połączone ze sobą
za pomocą polecenia Union i w ten sposób powstał nowy obiekt widoczny po prawej stronie

Po pierwszym po­łą­czeniu obiektów zobaczyłem, że prostokąt i stopka kieliszka nie pa­su­ją dokładnie do siebie, więc wybrałem polecenie Edit Undo (no dobra, właściwie uży­łem skrótu kla­wia­turowego Ctrl+Z Command+Z) i dopasowałem stopkę. Następ­nie za­znaczyłem obie­k­ty i ponownie użyłem polecenia Union. Kieliszek był gotów do nalewania.

Intersect (Przecięcie)

Podczas gdy polecenie Union odrzuca nakładające się na siebie obszary łączonych ścieżek, polecenie Intersect pozostawia wszystkie nakładające się obszary ze ścieżek zaznaczonych. Możesz wierzyć lub nie, ale klu­czowym wyrazem w poprzednim zdaniu jest słowo "wszystkie". Jeżeli choć jeden obiekt nie zazębia się z jakąś częścią wszystkich innych zaznaczonych obiektów, wy­da­nie polecenie Intersect spowoduje ich usunięcie. Mimo tej niedogodności, polecenie In­ter­sect jest bardzo przydatne. Nie żartuję. Jak inaczej mógłbyś utworzyć kawałek pizzy pokazany na rysunku 9.22. Zaznaczyłem dwa obiektu znajdujące się po lewej stronie ilu­stracji, wybrałem z menu polecenie Modify Combine Intersect i pizza gotowa!

Rysunek 9.22.

Połączenie okręgu i trójkąta za pomocą polecenia Intersect pozwala utworzyć doskonały kawałek pizzy

Punch (Odjęcie spodu)

Pamiętasz dziurkacz, którego używałeś w szkole? Takie małe urządzenie, które wy­ci­na­ło okrągłe dziurki we wszystkim, co się znalazło pomiędzy jego "szczękami"? Podobnie dzia­ła polecenie Punch z tym wyjątkiem, że wycinane "dziurki" mogą mieć tutaj do­wol­ne kształty. Gdy dwa obiekty wektorowe nakładają się na siebie, kształt znajdujący się u góry wycina dziurę w kształcie dolnym. Na rysunku 9.23 możesz zobaczyć re­zul­tat działania polecenia Punch, którego użyłem do wykonania obwarzanka. Najpierw upew­niłem się, że oba obiekty są wyśrodkowane względem siebie, zaznaczyłem je i wy­brałem z menu polecenie Modify Combine Punch

 

Rysunek 9.23.

Polecenie Punch pozwala na wycięcie w dolnym obiekcie dziury o kształcie górnego obiektu

 

Co się stanie, gdy polecenie Punch zostanie zastosowane do więcej niż dwóch zaznaczonych obiektów? Obiekt znajdujący się na samym wierz­chu stosu wytnie dziury we wszystkich pozostałych, które jednak nie zostaną połączone.

Simplify (Uprość)

Narzędzia do odręcznego rysowania doskonale sprawdzają się w szybkim szkicowaniu spe­cyficznych kształtów. Dość często jednak zdarza się, że komputerowe odwzoro­wa­nie Twoich mistrzowskich pociągnięć myszą lub piórkiem wygląda nieco kanciasto. Po­le­ce­nie Simplify pozwala na zredukowanie liczby punktów tworzących ścieżkę z jed­no­czes­­nym zachowaniem ogólnego kształtu obiektu.

Rysunek 9.24.

Polecenie Crop pozwala uzyskać pożądany kształt przez wycięcie z oryginalnego obiektu dziury o kształcie obiektu znajdującego się na samym wierzchu stosu

Po wybraniu z menu polecenia Modify Alter Path Simplify zostanie otwarte okno dia­lo­gowe Simplify, w którym możesz wpisać liczbę pikseli, na jaką ma działać polecenie. Za­kres dostępnych wartości mieści się w granicach od 1 do 100 pikseli. Do otrzymania efek­tu przedstawionego na rysunku 9.25 została użyta stosunkowo niska wartość - 12. Rę­cznie narysowany facet znajdujący się po lewej stronie posiada zbyt wiele punktów. Ich ręczne usuwanie może być żmudnym zajęciem. Po zastosowaniu polecenia Simplify uzy­skałem o wiele gładszy obiekt. Nie musi to być jednak ostatni krok pracy. Prze­waż­nie, aby poprawić wygląd grafiki, będziesz musiał dostosować położenie uchwytów kon­trolnych Béziera poszczególnych punktów.

Rysunek 9.25.

Po zastosowaniu polecenia Simplify
do oryginalnej, ręcznie narysowanej ścieżki, powstał prostszy i bardziej gładki wizerunek widoczny po prawej stronie ilustracji

Expand Stroke (Rozszerz obrys)

Mimo że za pomocą palety Stroke możesz utworzyć wiele obiektów składających się ze ścieżek ot­wartych, czasami potrzebne Ci będzie wypełnienie. Polecenie Expand Stro­ke jest prostym sposobem konwertowania dowolnych ścieżek (otwartych lub zamkniętych) na ścieżki większe i zamknięte. Zasada działania tego polecenia polega na otoczeniu ory­ginalnej ścieżki nową i usunięciu starej.

Po wybraniu z menu polecenia Modify Alter Paths Expand Stroke, zostanie otwarte ok­no dialogowe Expand Stroke (rysunek 9.26). Jak widać, znajduje się tam kilka opcji poz­walających kontrolować typ ścieżki, którą można wykorzystać do rozszerzania ob­ry­su. Dostępne opcje to:

Rysunek 9.26.

W oknie dialogowym Expand Stroke możesz zdefiniować wiele opcji dotyczących rozszerzanego obrysu

u         Width (Szerokość) - determinuje końcową szerokość rozszerzanego obrysu. Za­kres wartości mieści się w granicach od 1 do 99 pikseli.

u         Corners (Narożniki) - możesz wybrać jeden z trzech typów narożników. Po­szcze­gólne przyciski przedstawiają kolejno od lewej do prawej:

u  Miter (Ostre) - po zaznaczeniu tego przycisku, zewnętrzne krawędzie ścież­ki są rozszerzane do czasu aż spotkają się, tworząc ostro zakończony narożnik. Niekiedy mogą one być dość długie, więc za pomocą opcji Miter Limit ograniczysz ich długości.

u Round (Zaokrąglone) - narożnik jest równo zaokrąglany po obu stronach ścieżki tworzącej na­rożnik. Często jest ono używane wraz z zaokrąglaniem końcówek.

u Bevel (Fazowane) - przycinanie narożników rozpoczyna się od środka ścieżki zamiast od jej zewnętrznych krawędzi, jak w przypadku opcji Miter. W rezultacie tworzone są narożniki fazowane.

u         Miter Limit (Ograniczenie długości narożników) - określa mierzoną w pik­se­lach długość ostrych narożników ścieżki przed ich odcięciem. Opcja ta pracuje je­dynie z narożnikami typu Miter

u         End Caps (Końcówki) - do wyboru są trzy różne typy końcówek rozsze­rza­nych ścieżek:

u Butt Cap (Beczka) - końcówka typu Butt Cap jest wstawiana prostopadle do obrysu, bezpośrednio obok jego końcowego punktu.

u Square Cap (Kwadrat) - podobnie do Round Cap, końcówka typu Square Cap na końcu ścieżki umieszcza kwadrat, którego długość boku jest równa sze­rokości obrysu.

u Round Cap (Zaokrąglone) - końcówka typu Round Cap umieszcza półkola na końcach ścieżki. Promień każdego półkola jest równy połowie szero­kości obrysu.

Na rysunku 9.27 pokazane są trzy różne typy końcówek ścieżki oraz przykład zmian obiek­tów zawierających zarówno obrysy, jak i wypełnienia na obiekty składające się wy­łącznie z wypełnień.

Rysunek 9.27.

Polecenie Expand Stroke pozwala zamienić obrysy
na wypełnienia

Po rozszerzeniu obrysu ustaw go na None i zastosuj wypeł­nie­nie do całego obiektu. Zauważ, że w trzeciej i czwartej twarzy wykorzystane zostały wło­sy z twarzy pierwszej.

Inset Path (Rozszerz/Zawęź ścieżkę)

Podczas gdy polecenie Expand Stroke oddziałuje na obrys po obu stronach zaznaczonej ścież­ki, Inset Path działa tylko po jednej stronie obrysu. Okno dialogowe Inset Path wy­glą­da prawie tak samo jak okno Expand Stroke. Jedyny wyjątek to opcje Inside i Out­side. Polecenie Inset Path najbardziej przewidywalne rezultaty daje przy pracy ze ścieżkami zam­knię­ty­mi, ale możesz je wykorzystywać z dowolnymi ścieżkami z wyjątkiem linii pros­tych.

Najczęściej za pomocą polecenia Inset Path można zamienić prosty i nudny obiekt na cał­kiem interesujący (rysunek 9.28).

Jednym z moich ulubionych zastosowań polecenia Inset Path jest tworzenie kształtów roz­mieszczonych koncentrycznie jeden wewnątrz drugiego.

Aby tworzyć koncentryczne kształty za pomocą polecenia Inset Path

Rysunek 9.28.

Za pomocą polecenia Inset Path można tworzyć różne modyfikacje obiektów

69. Zaznacz zamkniętą ścieżkę, do której chcesz dodać koncentryczne kształty.

70. Wybierz z menu polecenie Edit Clone. Musisz najpierw zduplikować ścieżkę, po­nieważ polecenie Inset Path powoduje usunięcie ścieżki oryginalnej.

71. Wybierz z menu polecenie Modify Alter Path Inset Path. Zostanie otwarte ok­no dialogowe Inset Path

72. Ustaw opcje Direction (Kierunek), Width (Szerokość) i Corner (Narożnik). Je­śli wy­bierzesz narożnik typu Miter, będziesz mógł również wpisać wartość op­cji Miter Limit. Kliknij przycisk OK. Zostanie narysowana nowa ścieżka, a stara zostanie usunięta.

73. Powtórz polecenia od 2 do 4, aby utworzyć pożądaną ilość koncentrycznych kształ­tów. By kształty były rozmieszczane w równych odstępach, korzystaj z tych samych wartości opcji w oknie dialogowym Inset Path

Po utworzeniu wszystkich podstawowych kształtów możesz zmodyfikować szerokość ob­rysu lub inne ustawienia poszczególnych ścieżek, aby utworzyć interesujące efekty.

Podsumowanie

Poznanie zagadnień związanych z modyfikacjami ścieżek pomoże Ci wykorzystać wszys­tkie dostępne możliwości Fireworks. Obiekty wektorowe mogą być znie­kształ­ca­ne, skalowane, obracane i dostosowywane na wiele innych, subtelnych sposobów, co poz­wa­la tworzyć kształty potrzebne w każdej oryginalnej witrynie WWW. Modyfikując obiek­ty w Fireworks, musisz pamiętać o następujących rzeczach:

u         Obiekty mogą być modyfikowane za pomocą narzędzi transformacji: Scale (Ska­lowanie), Skew (Przekrzywianie) i Distort (Zniekształcanie).

u         Za pomocą dowolnego narzędzia transformacji możesz obracać obiekty.

u         Aby precyzyjnie obrócić lub przeskalować obiekt, wykorzystaj funkcję Nu­me­ric Transform

u         Skew jest doskonałym narzędziem do tworzenia perspektyw (zwłaszcza w obiektach bitmapowych). Wrażenie perspektywy możesz pogłębić, symulując grę świateł i cieni.

u         Podczas gdy narzędzie Pointer (Wskaźnik) służy do przesuwania całych ście­żek, narzędzie Subselection (Zaznaczanie bezpośrednie) można wykorzystać do manipulacji pojedynczymi punktami i ich uchwytami kontrolnymi.

u         Po utworzeniu ścieżki możesz ją edytować na wiele sposobów za pomocą na­rzę­dzi Freeform (Dowolne kształty), Redraw Path (Modyfikacja ścieżki), Reshape Area (Zmiana kształtu) i Path Scrubber (Zmiana nacisku ścieżki).

u         Polecenia Union (Unia), Intersect (Przecięcie), Punch (Odjęcie spodu), Crop (Ka­drowanie), Simplify (Uprość), Expand Path (Rozszerz ścieżkę) i Inset Path (Za­węź ścieżkę) są niezwykle ważnymi narzędziami w pracy ze ścieżkami w Fire­works.

W następnym rozdziale dowiesz się, jak w Fireworks dodać tekst do swojej grafiki in­ter­netowej.


Document Info


Accesari: 1278
Apreciat: hand-up

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site


in pagina web a site-ului tau.




eCoduri.com - coduri postale, contabile, CAEN sau bancare

Politica de confidentialitate | Termenii si conditii de utilizare




Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2024 )