PRADZIEJE UKRAINY
W EPOCE KAMIENIA,
BRĄZU I ŻELAZA , ^ " , , . .
NAJSTARSZE ślady człowieka na ziemiach ukraińskich pochodzą z ok. 300 000 lat p.n.e. i znalezione zostały w miejscowości Luka Wróblewiecka nad Dniestrem, koło Kamieńca Podolskiego. Odkryto tutaj prymitywne odłupki i kilka innych narzędzi kamiennych charakterystycznych dla wczesnego paleolitu. Ich twórcy prowadzili koczowniczy tryb życia, żywili się zbieranymi płodami roślinnymi i upolowaną drobną zwierzyną.
Ok. 100 000 lat temu, gdy na północną Europę nasunął się lodowiec, tereny Ukrainy (prócz dolin Dniepru i Donu) pozostały prawdopodobnie poza jego zasięgiem. Mimo to nastąpiło znaczne ochłodzenie klimatu, pojawiła się roślinność charakterystyczna dla regionów polarnych, a także nowe gatunki zwierząt: mamuty, niedźwiedzie jaskiniowe, nosorożce włochate itp. Okres ten trwał mniej więcej 60 000 lat. Zmieniły się 454t1924e także warunki i sposób życia ludzi. Podstawowym pożywieniem stało się mięso zwierząt, na które musiano polować gromadnie. Skóry zdjęte ze zdobyczy służyły za odzież, a pieczary, później - ziemianki, dawały schronienie przed opadami i chłodem. Po raz pierwszy wówczas człowiek skrzesał ogień trąc pracowicie o siebie dwa kawałki drewna i uniezależnił się w ten sposób od jego naturalnych źródeł.
Wykryte ślady pobytu ludzi z tego okresu znajdują się głównie na południu kraju. Najbardziej znane z nich jest stanowisko Kiik-Koba na Krymie w pobliżu Symferopola, gdzie znaleziono kilka warstw narzędzi kamiennych pochodzących sprzed 70-120 000 lat oraz w Starosielu leżącym także na Krymie w pobliżu Bachczysaraju - sprzed 30 000 lat. W Mołodowej nad Dniestrem odkryto resztki najstarszych zachowanych naziemnych budowli mieszkalnych datowanych na 22-23 000 lat p.n.e.
Stopniowe udoskonalanie narzędzi kamiennych, pojawienie się prymitywnych dzid, siekier i noży umożliwiało zdobywanie większych ilości pożywienia, pozwalało na gromadzenie zapasów i zmniejszało ruchliwość ludzi żyjących stadnie. Osiadali oni w dolinach rzek. Miejsce prymitywnych więzów stadnych zajmowały związki rodowe; pojawiły się pierwsze oznaki życia duchowego: totemizm (oddawanie czci przedmiotowi wyobrażającemu wspólnego, mitycznego założyciela rodu), obrzędy magiczne, mające np. przynieść sukcesy na polowaniu, oraz wiara w istnienie duszy u zwierząt, roślin, rzek i przedmiotów martwych (animizm).
Stanowiska ludzkie z okresu późnego paleolitu znaleziono nad Desną, w środkowym biegu Dniestru, na dnieprzańskim Nadporożu, na Wołyniu i wybrzeżach Morza Azowskiego oraz nad Donem i na Połtawszczyźnie.
Środkowa epoka kamienia (mezolit) trwała na Ukrainie od X do VIII tysiąclecia p.n.e. Człowiek mezolityczny posługiwał się już łukiem i strzałami, a rody połączyły się w plemiona.
Młodsza epoka kamienna (neolit) trwała od VII do III tysiąclecia p.n.e. Mieszkańcy terenów ukraińskich używali w tym czasie powszechnie naczyń glinianych; zajmowali się pasterstwem, prymitywną uprawą roli i rybołówstwem. Z tego okresu pochodzą odkryte przez archeologów liczne cmentarzyska i stanowiska kultowe, m.in. tzw. Kamienna Mogiła w pobliżu Melito-pola, gdzie znaleziono wyryte w kamieniu, częściowo barwne rysunki, wyobrażające zwierzęta, sceny z polowania, ryby itp. Na cmentarzysku w Mariupolu (dziś. Żdanow) na wybrzeżach azowskich odkryto ok. 120 grobów jamowych zawierających szkielety w postawie wyprostowanej, a liczne ozdoby oraz fragmenty broni znalezione przy nich dowodnie świadczą o rozwiniętej wierze w życie pozagrobowe.
Jeszcze w czasie trwania młodszej epoki kamiennej, w drugiej połowie IV tysiąclecia p.n.e. Ukraina wkroczyła w epokę brązu. Spotykamy się wówczas zjedna z najbardziej rozwiniętych kultur rolniczych, tzw. kulturą try-polską(od miejscowości Trypillia na Kijowszczyźnie, gdzie po raz pierwszy znaleziono osiedle tego typu). Obejmowała ona w latach 4000-2000 p.n.e. głównie plemiona zamieszkujące Prawobrzeże Dniepru i Mołdawię, a pochodzące prawdopodobnie z Azji Mniejszej oraz wschodnich wybrzeży Morza Śródziemnego. Osiedla tej kultury grupowały przeciętnie po 30-40 dużych glinianych chat usytuowanych koliście i zamieszkane były przez prawie 500 osób. Zdarzały się jednak i większe osady, umocnione rowami i wałami ziemnymi. Rolę uprawiano za pomocą motyk kamiennych, a później prymitywnych radeł drewnianych zaprzężonych w woły. Ze zbóż znano pszenicę, jęczmień i proso. Żęto je drewnianymi sierpami zaopatrzonymi we wkładki krzemienne. Hodowano bydło rogate, świnie, owce i kozy. Pojawiły się także pierwsze narzędzia metalowe: szydła, haczyki na ryby, oraz ozdoby wyrabiane z miedzi i brązu, a następnie - z tego samego tworzywa - siekiery i noże. Kultura trypolska charakteryzowała się poza tym obfitością bogato zdobionej ceramiki (ornament spiralny i meandrowały, później ceramika wielobarwna). Nad Dnieprem występował obrządek ciałopalny, nad Dniestrem zaś - szkieletowy, a zróżnicowanie wyposażenia grobów pozwala na wysnucie przypuszczenia o pojawieniu się różnic w zamożności jednostek i ukształtowaniu się warstwy starszyzny rodowo-plemiennej. Liczne, wykonane z gliny statuetki kobiet świadcząc powszechnym kulcie płodności. Spotyka się także, chociaż znacznie rzadziej, gliniane figurki mężczyzn i zwierząt domowych.
Epoka żelaza zaczęła się na Ukrainie na początku pierwszego tysiąclecia p.n.e. W VII w. p.n.e. na północnych wybrzeżach Morza Czarnego zjawił się lud indoirański - Scytowie, którzy przybyli z Azji Środkowej i założyli państwo,
zwane Wielką Scytią, opisane w V w. p.n.e. przez greckiego historyka Herodo-ta. Na południu zajmowali tereny od dolnego biegu Dunaju do Morza Azow-skiego i Donu, na północy sięgali do strefy lasów w środkowym biegu Dniepru.
Herodot wyróżniał kilka rodzajów scytyjskich organizacji plemiennych: na Krymie i nad Morzem Azowskim Scytów królewskich, na północ od nich - Scytów koczowników, między środkowym biegiem Dniepru a Dońcem -Scytów rolników i Scytów oraczy na Wołyniu i Podolu. Były to plemiona wojownicze, równie niebezpieczne w walce konnej, jak i pieszej, często dające się we znaki sąsiadom, zorganizowane na zasadach demokracji wojskowej, odnoszące sukcesy nawet w wojnach (514-513 r. p.n.e.) z królem perskim Dariuszem. Scytowie przechodzili stopniowo na osiadły tryb życia i prowadzili ożywioną wymianę handlową z koloniami greckimi na wybrzeżu czarnomorskim. Obróbka metali stała u nich na wysokim poziomie.
Po Scytach pozostały liczne kurhany - mogiły wodzów plemiennych i królów, rozsiane po stepach ukraińskich, bogato wyposażone w broń, przedmioty użytku codziennego i ozdoby ze złota i srebra. Jednym z największych jest kurhan czortomlicki koło Nikopola nad Dnieprem, w którym pochowano króla wraz z żoną, sześcioma wojownikami i jedenastoma końmi; najsławniejszym zaś -zbadana dopiero w 1971 r. Tołstaja Mogiła w rejonie Czortomlika (obwód dnie-propietrowski). Znaleziono w niej liczne złote ozdoby, m.in. wspaniały napierśnik - pektorał z wyrzeźbionymi scenami z życia Scytów i walkami zwierząt.
W III w. p.n.e. Scytowie zostali wyparci przez pasterskie plemiona Sarmatów, którzy wtargnęli na stepy znad Wołgi i Donu.
KOLONIE GRECKIE
W VIII-V w. p.n.e. greckie miasta-państwa założyły szereg kolonii handlowych w Azji Mniejszej oraz na pomocnych wybrzeżach Morza Czarnego. Największą z nich była kolonia Miletu - Olbia, która powstała na prawym brzegu limanu Bohu; prócz tego Chersonez (w pobliżu dziś. Sewastopola), będący początkowo przystanią jońską, a później zasiedlony przez kolonistów z Megary, którzy trafili tu poprzez Herakleję. Milezyjczycy zajęli także Pantikapaion (nad Cieśniną Kerczeńską), a w pobliżu mieszkańcy Teos założyli Fanagorię. U ujścia Donu powstało miasto Tanais.
Przedmiotem wywozu z kolonii do Grecji było zboże, bydło, ryby, drewno i niewolnicy; przywożono zaś wino, oliwę, tkaniny, naczynia ceramiczne i metalowe oraz ozdoby. Każda z kolonii stanowiła odrębną jednostkę państwową opartą na niewolnictwie i rządzącą się własnymi prawami. Wiele z nich nie różniło się zamożnością od metropolii. Olbia, otoczona kamiennym murem obronnym, miała nie tylko murowane świątynie i budynki mieszkalne, lecz również zbiorniki wodne, sieć wodociągową i brukowane ulice. Prócz tradycyjnych rodzajów rzemiosła rozwinęła się w niej uprawa winnej latorośli, wyrób win i rybołówstwo.
W V w. p.n.e. Pantikapaion stał się stolicą Królestwa Bosporańskiego, obejmującego półwyspy Kercz i Tamański oraz północne wybrzeże Morza Czarnego. W 107 r. p.n.e. wybuchło tu powstanie niewolników pod wodzą Scyty Saumakosa, którego nawet obwołano królem. Zostało ono zgniecione przez ekspedycję karną króla pontyjskiego Mitrydatesa Eupatora; klęską zakończyły się również inne ruchy tego typu (np. w Olbii).
Kolonie greckie utraciły swoje znaczenie w pierwszych wiekach naszej ery, albo zostały zniszczone przez najazdy ludów koczowniczych, albo też podbite przez Rzym (po jego podziale weszły w skład państwa bizantyjskiego).
PLEMIONA WSCHODNIOSŁOWIANSKIE
W III w. n.e. Sarmatów podporządkowali sobie przybyli z północy Gotowie. Z ludu tego wyodrębnili się Ostrogoci, którzy osiedli na terenach położonych na wschód od Dniestru. Ich król Hermanaryk utworzył w IV w. państwo, wkrótce podbite przez azjatyckich Hunów. Gotów wyparto na zachód, Hunowie zaś, krocząc w ślad za nimi, założyli ośrodek państwowy nad Dunajem. Tereny nadczarnomorskie zostały złupione i splądrowane, a ich rozwój uległ poważnemu zahamowaniu. Przeciągały przez nie później kolejne ludy koczownicze: w VI w. Awarowie, VI-VII w. Bułgarzy, a następnie Pieczyn-gowie (IX w.).
Część archeologów sądzi, że na dzisiejszych ziemiach ukraińskich Słowianie pojawili się prawdopodobnie ok. 3000 lat temu, przy czym w V-VI w. n.e. dokonał się ich podział na Słowian zachodnich i wschodnich. Istnieje jednak teoria, że dopiero przedstawiciele tzw. kultury zarubinieckiej osiedli w III-II w. p.n.e. głównie w dorzeczu Prypeci oraz środkowego i górnego Dniepru i sięgający również do Bugu byli pierwszymi przedstawicielami ludności słowiańskiej na tym terenie. Z kolei niektórzy uczeni przypuszczają, że opisani przez Herodota Neurowie i jedno z plemion scytyjskich, Scytowie oracze, byli plemionami wschodniosłowiańskimi.
Najdawniejsze wzmianki o Słowianach, nazywanych wówczas Weneda-mi, znajdziemy w dziełach pisarzy rzymskich: Pliniusza Starszego (23 lub 24-79) i Tacyta (55-120). W VI w. Wenedów ze Słowianami utożsamiał pisarz gocki Jordanes, dzieląc ich na Sklawinów i Antów. Antowie zamieszkiwali według niego tereny między Dniestrem a Dnieprem, a nawet - częściowo - Lewobrzeże Dniepru. Lokalizowali ich tutaj również inni autorzy: pisarz bizantyjski Prokop z Cezarei (V/VI w.) i tzw. Pseudo-Maurycy (VI/VII w.), autor greckiego dzieła Strategikon.
Zainteresowanie pisarzy bizantyjskich Antami nie było przypadkowe, właśnie bowiem wtedy ekspansja plemion wschodniosłowiańskich osiągnęła linię dolnego biegu Dunaju. Stąd podejmowano wyprawy grabieżcze na Bizancjum, stwarzając czasem zagrożenie dla stolicy imperium.
Głównym zajęciem plemion wschodniosłowiańskich było rolnictwo i ho-
Słowiańszczyzna północna w okresie krystalizowania się. podziału na część wschodnią i zachodnią (IX/X w. - pierwsza połowa X w.)
a - symbolicznie oznaczone ośrodki wielkomorawskie rozwijające się do początków X w.; główne ośrodki krystalizacji cech zachodnio- (b) oraz wschodniosłowiańskich (c) w pierwszej połowie X w., d - ludy niesłowiańskie (B - Bałtowie, F - północne ludy ugrofińskie, N - Normanowie, S - ludy stepowe, W - Węgrzy), e - szlak "od Waregow do Greków" (na N od Kijowa funkcjonowały też inne warianty), f- teren powyżej 500 m n.p.m.
|