Documente online.
Zona de administrare documente. Fisierele tale
Am uitat parola x Creaza cont nou
 HomeExploreaza
upload
Upload




PROCESY PSYCHICZNE

Poloneza


WYKŁAD IV


PROCESY PSYCHICZNE



Sytuacja - ogniskuje wszystkie elementy mechanizmu zachowania się, włącznie z osobowością i aktualnie wyzwalanymi procesami psychicznymi. Dlatego tzw. sytuacjonizm, traktujący chwilowe oddziaływanie zewnętrzne jako podstawowy wyznacz 13413f518n nik zachowania jest podejściem redukcjonistycznym.

Interakcjonizm wynika z szerokiego pojmowania sytuacji determinującej zachowania; jego reprezentantem był by np. A. Lewicki.

Procesy psychiczne nie zostały jednak ujęte w formule: S, A, W, O. Tylko antecedenty (A) to "odbicia" dawnych sytuacji w aktualnym przeżywaniu sytuacji.

PROCESY PSYCHICZNE - nie zostały zdefiniowane w słowniku psychologicznym (MACMILLAN DICTIONARY OF PSYCHOLOGY Stuarta Sutherlanda - 1991). Tu traktuje je jako chwilowe i podmiotowe determinanty zachowania.

Pojęcie proces psychiczny jest pojęciem treściowo bardzo pojemnym. Z języka potocznego (introspekcji) pochodzą wymieniane także w psychologii rodzaje procesów psychicznych: poznawcze czy emocjonalne i motywacyjne.

Otoczenie

Podmiot

Teraz

Sytuacja: S, A, W, O

Procesy psychiczne

Stale

Środowisko

Osobowość

Ewolucja koncepcji procesu psychicznego

Pojęcie procesu psychicznego zmieniało swoje znaczenie w zależności od szkoły psychologicznej i okresu rozwoju nauki.

w okresie introspekcjonizmu proces psychiczny rozumiano jako "dane doświadczenia wewnętrznego" - specyficzne, różne od procesów fizycznych.

w okresie behawioryzmu (mniej skrajnego - Tolmana, Mowrera i in.) procesy psychiczne rozumiane są jako "zmienne pośredniczące" pomiędzy bodźcem a reakcją. "Naprawdę" są one procesami fizjologicznymi (Hebb, Hunt).

w latach 50-tych chętniej używano terminu "czynności psychiczne". Guilford, Tomaszewski - "czynności psychiczne wyższe" za pomocą, których człowiek reguluje stosunki z otoczeniem.

Rozumienie tego terminu w latach późniejszych:

PROCES PSYCHICZNY - to ciąg zmian polegających na przetwarzaniu informacji (znaczeń), formowanych dzięki danym o charakterze zmysłowym i \ lub symbolicznym, pełniących funkcję adaptacyjne i transgresyjne (twórcze).

o "przetwarzaniu informacji" pisze się w psychologii od czasu, gdy posługujemy się w opisie metaforą komputerową; od czasu rozkwitu cybernetyki; np.:

a)      hardware - budowa i funkcjonowanie mózgu.

b)      software - treści, znaczenia przetwarzane przez mózg.

Jest w tym ukryte założenie, że proces psychiczny zachodzi w ośrodkowym układzie nerwowym (OUN) i polega na przekształcaniu treści, czy znaczeń (których istota wymaga odrębnej analizy)

Rola ośrodkowego układu nerwowego (OUN) w przebiegu procesów psychicznych - fizjologiczny nośnik znaczeń:

kod biologiczny: np. pompa sodowo - potasowa K-Na; zmiany fizykochemiczne na synapsach; zmiany w mikroturbulach, "szkieletach białkowych", komórek nerwowych - procesy świadome.

Badanie funkcji mózgu:

uszkodzonego (met. kliniczna): lokalizacja funkcji (zaburzona czynność - odpowiada za nią uszkodzony - np. guzem - ośrodek).

Stymulacja elektryczna poszczególnych obszarów mózgowia; eksperymenty nad zwierzętami (np. ośrodki przyjemności i przykrości), zabiegi neurochirurgiczne.

Odprowadzanie impulsów z pojedynczych neuronów (ich części) za pomocą elektrod implantowanych zwierzętom podczas snu (Hubel i Weisel).

Pozytronowa tomografia komputerowa: rejestruje obszary kory aktywne przy wykonywaniu czynności danego rodzaju, np. przy uwadze nakierowanej na lewą stronę.

PET (positron emission tomography): technika pomiaru aktywności metabolicznej w różnych obszarach mózgu, oparta na rozprowadzaniu radioaktywnej substancji metabolicznej - glukozy.

Za pomocą detektorów usytuowanych tuż koło głowy następuje pomiar fal gamma, które powstają w wyniku zderzania się pozytronów z elektronami.

PET umożliwia lokalizację radioaktywnej glukozy w 3-wymiarach mózgowia i

Wskazuje na wielkość aktywności poszczególnych obszarów.

6) badanie tzw. potencjałów wzbudzonych w zapisie EEG (elektroencefalograficznym). Poszczególne elementy zapisu wiążą się z innymi procesami psychicznymi (P300 - koncentracja uwagi).

Przetwarzanie znaczeń (informacji) - na poziomie świadomym przejawia się jako "strumień świadomości": myśli, wyobrażeń, doznań i odczuć. Istota tych przekształceń pozostaje poza świadomością człowieka.

znaczenia, treści to pewne sensowne całości (przedmioty, zjawiska, znaczenia) służące rozumieniu i interpretowaniu świata. Stanowią rodzaj psychologicznego kodu (języka zapisu).

Psychologiczny zapis, wypełniający naszą pamięć nie jest jednorodny. Wyróżnia się co najmniej kod wyobrażeniowy oraz kod semantyczny (Paivio).

Kod obrazowy    Kod semantyczny


 


Funkcje procesu psychicznego: najogólniej jest to regulacja stosunków z otoczeniem (adaptacja    twórcza zmiana otoczenia).

Poszczególne rodzaje procesów psychicznych wyróżnia się z uwagi na funkcje jakie pełnią:

a)      procesy poznawcze: funkcje zdobywania i wykorzystywania informacji (wiedzy), np. spostrzeżenie KTO potrzebuje pomocy umożliwia zaplanowanie pomocy.

b)      procesy emocjonalne: funkcje oceny, ustosunkowania się do różnych przedmiotów i zdarzeń, np. pozytywna ocena sytuacji konkurencji (nadzieja, podniecenie) powoduje, że traktujemy ją jak wyzwanie.

c)      procesy komunikacyjne: język, mowa; posługiwanie się umownymi znakami i symbolami.


Document Info


Accesari: 8147
Apreciat: hand-up

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site


in pagina web a site-ului tau.




eCoduri.com - coduri postale, contabile, CAEN sau bancare

Politica de confidentialitate | Termenii si conditii de utilizare




Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2024 )