|
UŻYTKOWANIE SAMOCHODU
każdym myciu samochodu i czas upływający do kolejnego mycia nie przekracza dwóch lub trzech tygodni. Stosować tylko te środki myjące, które zawierają wosk karnauba lub wosk syntetyczny.
Po zastosowaniu środka myjącego zaleca się pokrycie lakieru środkiem konserwującym, zgodnie ze sposobem użycia podanym przez producenta.
Polerowanie
Polerowanie jest konieczne tylko wtedy, gdy lakier staje się matowy wskutek niewłaściwej pielęgnacji, pod działaniem kurzu ulicznego, zanieczyszczeń przemysłowych, słońca, deszczu i nie można osiągnąć połysku za pomocą środków konserwujących.
Należy przestrzec przed stosowaniem silnie ścierających lub działających chemicznie materiałów do polerowania, mimo że efekty przy pierwszym użyciu wydają się korzystne.
Przed każdym polerowaniem należy dokładnie umyć i starannie osuszyć samochód. Sposób polerowania powinien być zgodny z zaleceniami instrukcji użycia danego środka do polerowania.
Nie należy polerować równocześnie zbyt dużej powierzchni, aby zapobiec zasychaniu środka do polerowania. Po użyciu niektórych środków jest konieczne przeprowadzenie konserwacji. Nie należy polerować na słońcu. Części nadwozia z matowymi powierzchniami nie powinny być pokrywane środkami konserwującymi i polerowane.
Części ze stopów lekkich w nadwoziu nie wymagają szczególnej konserwacji.
Usuwanie zanieczyszczeń smołą
Plamy ze smoły są trudne do usunięcia, jeśli zostaną pozostawione przez dłuższy czas. Świeże plamy smoły mogą być usuwane miękką szmatką nasączoną benzyną ekstrakcyjną albo etyliną, naftą i terpentyną. Do usuwania smoły nadaje się także środek do konserwacji lakieru i wtedy nie jest wymagane dodatkowe mycie zanieczyszczonego miejsca.
Usuwanie plam po owadach
Pozostałości po owadach zawierają substancje, które mogą uszkodzić lakier, jeśli nie zostaną usunięte w krótkim czasie. Zaschnięte resztki owadów nie dająsię usuwać przy użyciu samej wody i gąbki, lecz muszą być zmyte letniąwodąz niewielkąilościąmydła lub środka myjącego. Są również w handlu specjalne roztwory do usuwania resztek owadów.
Usuwanie zanieczyszczeń materiałami budowlanymi
Różnego rodzaju zanieczyszczenia materiałami budowlanymi zmywa się letnim roztworem neutralnego środka myjącego. Podczas mycia nie należy silnie pocierać, ponieważ można porysować lakier. Umyte miejsce spłukać dokładnie czystą wodą.
Konserwacja części z tworzyw sztucznych
Części z tworzyw sztucznych, obicia siedzeń ze sztucznej skóry, obicie dachu, klosze lamp jak również czarne matowe części należy myć wodąz dodatkiem szamponu. Obicia dachu nie należy nasycać wodą. Części z tworzywa sztucznego można czyścić specjalnym środkiem przeznaczonym do nich. W żadnym wypadku nie wolno stosować rozpuszczalnika nitro lub paliwa.
Mycie szyb
Szyby okien od wewnątrz i z zewnątrz należy wycierać czystą miękką szmatką. Do mycia mocno zabrudzonych szyb nadaje się spirytus lub roztwór amoniaku w letniej wodzie, a także specjalny płyn do mycia szyb. Podczas czyszczenia przedniej szyby należy odchylić do przodu ramiona wycieraków i umyć także wycieraki. Uwaga. W razie stosowania środków do konserwacji lakieru zawierających silikony nie powinny być wykorzystywane do mycia szyb szczotki, gąbki, irchy i szmaty używane do pielęgnacji lakieru. Podczas natryskiwania na lakier środków konserwujących należy przykryć szyby papierem lub innymi osłonami.
|