Użytkowanie samochodu
Mycie samochodu
. Samochód należy umyć po zabrudzeniu możliwie szybko.
. Martwe owady odmoczyć i usunąć przed myciem samochodu.
. Używać duży 20320r1715u ch ilości wody.
. Stosować do mycia miękkągąbkę lub miękką szczotkę z króćcem do podłączenia węża.
. Nie kierować na lakier silnego strumienia, lecz tylko spryskać go wodą w celu zmiękczenia brudu.
. Zmiękczone zanieczyszczenia zmywać od góry do dołu dużą ilością wody.
. Gąbkę płukać często.
. Do suszenia stosować czystą irchę.
. Stosować wyłącznie środki myjące dobrej jakości (jeśli są stosowane). Dokładnie płukać myte powierzchnie czystą wodą, aby usunąć resztki środka myjącego.
. W celu ochrony lakieru można dodawać do wody środek konserwujący.
. Przy regularnym stosowaniu środków myjących należy częściej przeprowadzać konserwację lakieru.
. Nie myć i nie suszyć samochodu przy silnym nasłonecznieniu, gdyż wtedy pozostają plamy na lakierze.
. Wewnętrzne zakładki i połączenia blach oraz szczeliny w drzwiach i pokrywach są szczególnie narażone na korozję z powodu posypywania jezdni solą. Te miejsca powinny być - również po myciu w myjni automatycznej - dokładnie oczyszczone gąbką, wypłukane i wysuszone irchą.
Uwaga. Po myciu samochodu następuje pogorszenie działania hamulców z powodu zawilgocenia, dlatego należy osuszyć tarcze hamulcowe przez krótkie przyhamowanie. Nie zawsze da się usunąć przez samo mycie plamy smoły, oleju, martwe owady i inne zanieczyszczenia. Tego rodzaju zanieczyszczenia powinny być usuwane możliwie szybko, ponieważ mogą spowodować trwałe uszkodzenia lakieru. Po umyciu lakier w tych miejscach powinien być zakonserwowany.
Pielęgnacja powłoki lakierowej
Konserwacja
Wymyty i osuszony lakier powinien być odpowiednio do potrzeb pokrywany środkiem konserwującym, aby chronić blachy nadwozia przed wpływami atmosferycznymi dzięki zamykającej pory i nie przyjmującej wody warstwie wosku.
Rozlane paliwo, olej i ślady smaru lub rozlany płyn hamulcowy należy zmywać niezwłocznie, ponieważ może dojść do odbarwień lakieru. Konserwacja powinna być powtórzona, jeśli woda na lakierze przestaje się zbierać w kropelki i rozlewa się na całej powierzchni. Regularna konserwacja sprawia, że pierwotny połysk lakieru utrzymuje się bardzo długo. Inną możliwość konserwacji lakieru dają substancje konserwujące w środkach myjących. Środki te zapewniają wystarczającą ochronę lakieru tylko wtedy, jeśli są stosowane przy
|