Wewelsburg
Zamek Wewelsburg, po³o¿ony w okolicy miejscowooci Paderborn w Westfalii, wybudowany zosta³ w 1123 roku przez grafa Friedricha von Arnsberga. Jednak swoj¹ s³awê zdoby³ wiele wieków póYniej, w czasach, gdy w³adzê w Niemczech zdobyli inni "grafowie" i "ksi¹¿êta" - dostojnicy nazistowscy. Wewelsburg sta³ siê za ich pano 12312i83m wania miejscem kultu si³y i aryjskiej wszechw³adzy. Dzio wiemy dok³adnie, ¿e wiêkszooæ dostojników partyjnych III Rzeszy rozkochanych by³o we wszelkiego typu okultystycznych praktykach i nale¿a³o do tego typu stowarzyszeñ. W³aonie dziêki tej delirycznej mistyce narodzi³a siê jedna z najgorszych chorób owiata - nazizm. To tajnym stowarzyszeniom i zwi¹zkom Adolf Hitler zawdziêcza swoja pozycjê. Podobnie Hess, Bormann, Himmler i inni.
W chwili dojocia faszystów do w³adzy w Niemczech Hitler pozornie zrezygnowa³ z praktyk mistycznych. Nie móg³ sobie pozwoliæ na publiczny wizerunek szarlatana. Jednak jego przygoda z okultyzmem, spirytyzmem i astrologi¹ trwa³a do omierci. Podobnie rzecz siê mia³a z jego najbli¿szymi wspó³pracownikami, woród których przodowa³ Heinrich Himmler. Ca³a jego polityka, praca i za³o¿enia podporz¹dkowane by³y tajemniczym, nieracjonalnym wydawa³oby siê praktykom. On sam by³ owiêcie przekonany, ¿e jest reinkarnacj¹ germañskiego króla Henryka I (Ptasznika), który panowa³ w X wieku.
Najwiêkszy wp³yw na Himmlera wywar³a pogañska mistyka i obrzêdy propagowane przez Guia von Lista, Lanza von Liebenfelsa oraz Karla Mariê Wiliguta. G³ówne stowarzyszenia, które reprezentowa³y ten nurt niemieckiego mistycyzmu to Thule, Bractwo Wiary Germañskiej, Towarzystwo Wotañskie.
W³aonie tym stowarzyszeniom potrzebne by³o miejsce, w którym mog³yby prowadziæ swoj¹ spirytystyczn¹ dzia³alnooæ. W tym równie¿ celu wybrano zamek Wewelsburg na stolicê nazistowskiego mistycyzmu. W 1934 roku SS wydzier¿awi³o ten obiekt na okres 100 lat p³ac¹c za ten przywilej 1 RM rocznie. Zatrudniono architektów i specjalistów, którzy pod okiem Karla Marii Wiliguta prowadzili prace adaptacyjne. W okolicy Wewelsburga za³o¿ono obóz koncentracyjny (KL Niederhagen), którego wiêYniowie byli wykorzystywani do prac przy przemodelowaniu zamku. Zamek Wewelsburg mia³ byæ przebudowany na siedzibê "aposto³ów" SS. Zaprojektowano go tak by przypomina³ siedzibê rycerzy króla Artura - zamek Camelot. Budowa mia³a trwaæ a¿ 20 lat, a jej koszty wyliczono na ponad 250 milionów RM.
Specjalnie przygotowane sale mia³y s³u¿yæ wybranym - elicie SS - Gruppenfuhrerom. 12 z nich mia³o stanowiæ owiêty kr¹g na wzór rycerzy legendarnego króla Artura. Ka¿dy z cz³onków tej grupy posiada³ na zamku w³asny pokój oraz specjalnie przegotowany herb. Styl w jakim zaprojektowano pokój wraz ze znakiem herbowym odpowiada³ okresowi historycznemu z jakiego pochodzi³a reinkarnacja Gruppenfuhrera.
Spotkania grupy zaplanowano w ogromnej sali zlokalizowanej w Pó³nocnej Wie¿y, pod któr¹ w specjalnej krypcie mia³y spocz¹æ w swoim czasie prochy "kap³anów" SS. W orodku krypty p³on¹³ owiêty ogieñ, a w okrêgu znajdowa³y siê piedesta³y oczekuj¹ce na urny z prochami 12 kap³anów SS. Ka¿dy z nich otrzymywa³ za ¿ycia pierocieñ z trupi¹ g³ówk¹, który po omierci w³aociciela wraca³ do SS.
Przebudowa zamku nie zosta³a jednak zakoñczona. 31 marca 1945 roku specjalny oddzia³ SS wysadzi³ czêoæ pomieszczeñ, ewakuuj¹c znajduj¹ce siê na zamku cenne przedmioty.
Odbudowê zamku prowadzono od 1949 do 1979 roku. Obecnie znajduje siê tu muzeum poowiêcone m.in. pamiêci ofiar faszyzmu.
|