Documente online.
Zona de administrare documente. Fisierele tale
Am uitat parola x Creaza cont nou
 HomeExploreaza
upload
Upload




Wstęp

Poloneza


Wstęp

Flash zadomowił się w serwisach internetowych na dobre i właściwie coraz rzadziej się zdarza aby któryś z popularnych serwisów w taki czy też inny sposób nie korzystał z animacji SWF. Jednak statyczne umieszczanie animacji SWF na stronach WWW nie udostępni nam wszystkich możliwości jakie niesie ze sobą technologia Shockwave Flash. Trzeba p 353x2321d osunąć się dalej - następnym krokiem jest tworzenie dynamicznych SWFów, których zawartość zmienia się w zależności od wielu czynników zewnętrznych.



Wyobraźmy sobie taką sytuację. Chcemy stworzyć sklep internetowy, w którym internauci mogliby dokładnie zapoznać się z produktem i ewentualnie go kupić. Jednocześnie zawartość serwisu powinna być prezentowana w bardzo atrakcyjny sposób i dodatkowo ładować się szybko, tak aby nie znudzić internatów oczekiwaniem. Dwa ostatnie warunki czyli atrakcyjny wygląd i niewielki rozmiar plików spełniają animacje SWF, jednak pracując ze statycznymi animacjami SWF nie jesteśmy w stanie łatwo połączyć tego z pierwszym warunkiem, ponieważ nie da się przewidzieć co zażyczy sobie odwiedzający wirtualny sklep (oczywiście mówimy tutaj o sytuacji, w której dysponujemy potężną bazą danych a użytkownik korzysta z zaawansowanego wyszukiwania) a tworzenie każdej z możliwości nie ma sensu.

To czego potrzebujemy to możliwość generowania dynamicznych animacji SWF na podstawie żądań użytkowników. Ten proces można przyrównać do sytuacji, w której internauta, korzystając z usług wyszukiwarki internetowej, wyszukuje informacje na jakiś konkretny temat, a serwis zwraca mu dokument HTML będący wynikiem tego wyszukiwania. Wcześniej ten dokument w ogóle nie istniał i gdy internauta zamknie ów dokument, to ten zostanie utracony. Tak samo wygląda sprawa z dynamicznymi animacjami SWF. Są one tworzone na podstawie wielu zewnętrznych zbiorów danych, które mogą zawierać zwykły tekst (najczęściej generowany przez skrypty CGI), grafikę i dźwięk.

Macromedia (https://www.macromedia.com) stworzyła specjalną aplikację, która, działając na serwerze WWW generuje dynamiczne SWFy i zwraca je do przeglądarki internetowej. Tą aplikacją jest Generator. Ponieważ obecnie (początek roku 2002) dysponujemy piątą wersją Flasha książka ta opisuje Generator 2, który jest ściśle zintegrowany z Flashem 5.

Dla kogo jest ta książka

W książce nie znajdziemy podstaw Flasha 5, ponieważ nie jest to książka o Flashu, chociaż najwięcej pracy podczas tworzenia i testowania szablonów animacji (SWT - Shockwave template) wykonuje się we Flashu. Zakładam, drogi Czytelniku, że jesteś doświadczonym użytkownikiem Flasha 5, potrafiącym tworzyć animacje i pisać skrypty ActionScript. Jeśli nie to polecam którąś z moich wcześniejszych książek poświęconych temu programowi jakimi są "Flash 5 w praktyce" oraz "Flash ActionScript. Ćwiczenia praktyczne", obie wydane przez wydawnictwo HELION (https://helion.pl). Można tam znaleźć wszystko co trzeba wiedzieć o Flashu 5 i pisaniu skryptów w ActionScript, aby móc bez przeszkód przeczytać tę książkę.

Co można znaleźć w tej książce

Książka "Generator. Następny krok" jest podzielona na trzy części oraz zawiera dwa dodatki:

Część pierwsza "Podstawy"

Chociaż tworzenie animacji SWT wymaga znajomości któregoś z języków skryptowych takich jak PHP, ASP, JAVA lub inne działające po stronie serwera, nie zakładam, że znasz ten temat. Książka jest przeznaczona dla zaawansowanych użytkowników Flasha 5 a nie administratorów systemów operacyjnych czy też osób tworzących skrypty po stronie serwera, dlatego też w części Podstawy, poznamy sposób instalacji Generatora w systemie operacyjnym komputera, na którym zainstalowany jest również Web Server (serwer WWW), podstawy ASP - języka skryptowego, którym będziemy posługiwać się w tej książce podczas tworzenia projektów SWT.

Cześć druga "Budowanie szablonów"

Tworzenie dynamicznych animacji to tak naprawdę praca we Flashu, przy czym nie korzystamy jedynie z narzędzi Flasha ale z gotowych obiektów Generatora, które stają się dostępne we Flashu po zainstalowaniu komponentu Authoring Extensions (rys.1.). W drugiej części omówimy sobie poszczególne obiekty, oraz formaty źródeł danych każdego z obiektów, a także sposoby testowania szablonów SWT;

Rysunek 1. Obiekty Generatora 2 we Flashu 5

Cześć trzecia "Tworzenie serwisów"

Po stworzeniu niezbędnych szablonów animacji należy przystąpić do procesu publikacji serwisu. W ostatniej, trzeciej części tej książki będziemy mogli przeczytać o sposobach publikacji szablonów Generatora oraz o tym jak "dopiąć wszystko na ostatni guzik". Stworzymy także przy pomocy Dreamweavera (programu do tworzenia serwisów internetowych) prosty projekt księgarni internetowej Wirtualna Księgarnia, który będzie zawierał animacje SWF, szablony SWT oraz skrypty ASP komunikujące się z bazą danych księgarni.

Dodatek A: "Najważniejsze polecenia VBScript"

Dodatek zawiera krótki opis ważniejszych poleceń języka VBScript, z którego będziemy korzystać podczas tworzenia skryptów ASP.

Dodatek B: "Źródła danych"

Znajdziemy tutaj szczegółowy opis formatu plików stanowiących źródła danych dla obiektów Generatora

To tyle tytułem wstępu. Życzę miłej lektury

Daniel


Document Info


Accesari: 1571
Apreciat: hand-up

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site


in pagina web a site-ului tau.




eCoduri.com - coduri postale, contabile, CAEN sau bancare

Politica de confidentialitate | Termenii si conditii de utilizare




Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2024 )