ДІАГНОСТИКА КОРПОРАТИВНОЇ КУЛЬТУР 959b12j ;И ПІДПРИЄМСТВА
формуватися поступово природнім шляхом у боротьбі за виживання, а може і свідомо створюватися менеджерами, якщо таке завдання перед ними постане. Головним у культурі будь-якого підприємства є те, що вона, по-перше, здатна зменшити ступінь колективної невизначеності, а по-друге, – істотно забезпечує довготривалу ефективність його діяльності.
Практика свідчить, що для будь-якого підприємства немає єдиної, найкращої культури. Фактична система цінностей та переконань колективів формується як оригінальна комбінація елементів різних її типів, у зв’язку з чим існує поняття «корпоративна культура».
Органічна культура розглядає кожного співробітника як самодостатній елемент, взаємодія з яким можлива лише на засаді узгодження його інтересів з інтересами організації.
високу активність особистості в досягненні цілей.
Партисипативна – зорієнтована на взаємодію підлеглих і менеджера у формулюванні цілей та визначенні ресурсів для їх досягнення.
Результати діагностики культури
В анкеті по діагностиці культури передбачені 5 блоків питань, у кожному з яких потрібно вибрати один індикатор, найбільш відповідний культурі даної організації. Результати аналізу даних показали, що фактично на підприємстві лідируючу позицію займає бюрократична культура (81,25%), бажаною та можливою є органічна культура (40 та 60% відповідно). Наочно видно, що можлива культура збігається з бажаною, це говорить про те, що зробити якісь дiї, щоб замінити устояну бюрократичну культуру організації буде дуже легко.
У бажаної органічної культури найбільший відсоток позитивних відповідей у характеристики: «бажання й інтереси окремих людей в організації вищим керівництвом узгоджуються з інтересами організації шляхом обговорення» – 100%, тобто працівники бажають, щоб їхні інтереси ураховувались під час обговорення інтересів організації. У цієї ж характеристики найбільший середній бал – 4,2.
Також чималий вплив на внутрішній імідж підприємства справляє оцінка керівника очима його підлеглих, бо особа керівника має значний вплив на імідж підприємства. Виходячи з отриманих даних та проведених розрахунків з діагностики лідерства, можна зробити такі висновки. Найбільшим середнім балом робітники оцінили наявність стратегічної компетентності керівника. Робітники виділили найбільшими балами наявність у керівника глобального мислення, а також системного мислення та наявність здібностей бачити перспективи. Середній бал склав 4,76.
Найменшу оцінку робітники поставили наявності у керівника професійної компетентності, тому що він не має досвіду зарубіжних стажувань та не знає більше двох іноземних мов. Але досить високо оцінили високу компетентність у більшості функціональних галузей сфери діяльності. Про тактичну компетентність можна сказати, що вона, виходячи з показників оцінки робітниками, також на досить високому рівні і складає 4,7 бала. Працівники дуже високо оцінили те, що керівник розуміє технології праці підлеглих, вміє активізувати ініціативу, знає організацію праці підлеглих та витривалий у праці. Психологічну компетентність працівники оцінили в 4,4. За їх оцінками стало відомо, що керівник вміє створити дух команди, вміє у потрібну мить брати на себе обов’язки та має здібності переконувати.
|