ВИЗНАЧЕННЯ ТОВЩИНИ ПЛАСТИНОК СЛЮДИ ПРИ СПО& 929j94j #1057;ТЕРЕЖЕННІ ІНТЕРФЕРЕНЦІЇ З ВИКОРИСТАННЯМ СПЕКТРОСКОПА ПРЯМОГО ЗОРУ
l SADCO S CO CO
SA S C AC для тонкої плівки дуже малі у порівнянні з відстанню від джерела. Тоді оптична різниця ходу
, (1)
n і – показники заломлення пластинки і оточуючого середовища.
(2)
де – товщина пластинки, – кут падіння, а –
, . (3)
. (4)
h n r
C D – на межі між середовищем і повітрям. Відмінність у відбитті світла приводить до того, що на одній з меж розділу при відбитті світла втрачається півхвилі і змінюється на фаза одного з променів, а на іншій цього не відбувається. З цієї причини оптична різниця ходу, визначена вище, змінюється на l
. (5)
h n r
(6)
k k h
h n у випадку відбиття від неї пучка білого світла. Якщо цей пучок світла розкласти призмою, то на фоні суцільного спектра з’являться темні смуги. Так як пучок білого світла складається з хвиль з різними довжинами хвиль, то на шляху може укластись парне число півхвиль, яке відповідає низці хвиль з різними довжинами хвиль.
. (7)
Аналогічно для іншої смуги, яка відповідає довжині хвилі
. (8)
Для двох сусідніх темних чи світлих смуг співвідношення між і буде . Визначимо k
, (9)
(10)
. (11)
Якщо між смугами, які відповідають довжинам хвиль і , знаходиться темних смуг, то формула (11) може бути переписана таким чином
, (12)
оскільки співвідношення між і у цьому випадку буде таким: .
S
Увімкніть джерело живлення лампи та освітіть слюдяну пластинку (показник заломлення слюди ) пучком білого світла під кутом падіння, близьким до 0º.
У полі зору окуляра труби (див. рис. 3 у описі лабораторної роботи № 6-1) у світлі, відбитому від пластинки, одержіть неперервний кольоровий спектр, схожий на райдугу.
N
Виберіть для розрахунків у формулі (12) число інтервалів між темними смугами . Визначте і запишіть положення відповідної йому темної смуги відносно шкали спектроскопа.
Не змінюючи число інтервалів між темними смугами (), визначте і запишіть значення поділок шкали спектроскопа, що відповідають положенню наступних темних смуг (, ,…), які спостерігаються на фоні кольорового неперервного спектра, відносно шкали спектроскопа для усього неперервного кольорового спектра, починаючи з червоної і закінчуючи фіолетовою його ділянками.
Скориставшись градуювальною кривою спектроскопа, отриманою Вами в результаті виконання лабораторної роботи № 6-1, визначте числові значення тих довжин хвиль (,,,), які відповідають відповідним поділкам шкали спектроскопа ,,,.
h, в результаті проходження якого утворились інтерференційні смуги, що спостерігаються у спектроскопі. Для розрахунків, які треба виконати для усього спектра, починаючи з червоної і закінчуючи фіолетовою його ділянками, використайте, обираючи їх попарно, низку значень двох сусідніх довжин хвиль, наприклад і , або і , і .
Розрахуйте за формулою , де сума усіх значень товщини шару пластинки слюди, які визначені за формулою (12) для різних ділянок спектра, а n
|