ЗАГАЛЬНІ ВІДОМОСТІ ПРО НАПРУЖЕННЯ І ДЕФОРМАЦІЇ 727e43h
|
Сила Р, прикладена до деякої площини dS s t
So – початкова площа поперечного перерізу, мм2 (м2);
s
напруження?
На появу того або іншого виду деформації великий вплив має характер прикладених до тіла навантажень. Одні процеси деформації пов'язані з переважною дією дотичної складової напруження, інші
У твердих тілах розрізняють два основних види деформацій
Вплив пружної (зворотньої) деформації на форму, структуру і властивості тіла повністю усувається після припинення дії сил, що її викликали, тому що під дією прикладених сил відбувається тільки незначний зсув атомів або поворот блоків кристалу. При зсуві атомів з положення рівноваги порушується баланс сил притягання і електростатичного відштовхування. Тому після зняття навантаження зміщені атоми під дією сил притягання або відштовхування повертаються у вихідний рівноважний стан і кристали здобувають свою первинну форму і розміри.
|
t
|
t найменша. Це пояснюється тим, що відстань між сусідніми атомними площинами найбільша, а зв'язок між ними найменший.
¢
Крихке руйнування протікає під впливом головним чином нормальних розтягуючих напружень і зводиться до порушення міжатомних зв'язків, що приводить до розділення тіла на частини. При цьому пластична деформація мала і руйнування відбувається по границях зерен (інтеркристалітне руйнування), а метал має блискучий кристалічний злам. В окремих випадках крихке руйнування може проходити по тілу зерна (транскристалітне руйнування).
¢язке руйнування протікає під впливом дотичних напружень, при цьому проходе значна пластична деформація, а потім має місце розділення тіла на частини. Злам у цьому випадку матовий волокнистий, тому що руйнування відбувається в результаті зрізу у середині зерен.
¢ пластична деформація по всьому обсязі тіла неоднорідна. Навіть у найпростішому випадку осьового розтягання циліндричного зразка суміжні зерна металу одержують неоднакові за величиною і за напрямком пластичні деформації. Це служить причиною виникнення залишкових напружень після усунення навантаження.
а) залишкові напруження I роду ¢
б) залишкові напруження II роду ¢
в) залишкові напруження III роду ¢
I
пластичною?
¢
Що таке залишкові напруження I роду?
Що таке напруження II роду?
Які напруження відносяться до напружень III роду?
|