Моделювання та 616e48g 072;наліз поведінки споживача
Реакція споживача на зміни доходу та 616e48g 094;ін. Криві Енгеля.
1. Реакція споживача на зміни доходу та 616e48g 094;ін. Криві Енгеля
При незмінних цінах це відобразиться у паралельному зсуві бюджетної лінії. У випадку збільшення доходу бюджетна лінія зсунеться від початку координат, і споживачеві стануть доступними більш далекі криві байдужості. Якщо доход зменшиться, бюджетна лінія наблизиться до початку координат, і споживач перейде на менший (нижчий) рівень корисності. На кожному рівні доходу споживач буде обирати найкорисніший набір благ, тому можна сказати, що кожній бюджетній лінії відповідає своя оптимальна точка. Якщо ми розглянемо всі можливі рівні доходу та 616e48g 079;’єднаємо всі точки вибору, які відповідають кожному рівню, то отримаємо лінію „доход-споживання” (ІСС – income-consumption curve), рис. 1.6.
|
|
Слід зауважити, що при збільшенні доходу споживач купує більше і одягу, і харчування. У цих випадках економісти говорять, що продукти харчування та 616e48g 086;дяг є „нормальними” товарами з точки зору споживача. Нормальний товар – це товар, який споживач купує в більший кількості при зростанні доходу. Якщо ж обсяг закупок певного товару зменшується при зростанні доходу споживача, то такий товар називають „товаром низької якості”. Низькоякісний товар – це товар, попит на який зменшується при зростанні доходу, а при зменшенні доходу – зростає.
Якщо зміни доходу при постійних цінах відображались у паралельному зсуві бюджетної лінії, то зміни ціни іншого товару будуть виглядати як поворот бюджетної лінії (Рис. 1.9 та 616e48g 088;ис. 1.10).
Розглянемо, як зміна (зниження) ціни товару впливає на обсяг попиту споживача на цей товар при незмінності цін інших товарів та 616e48g 076;оходу споживача. По-перше, зниження ціни товару являє собою зниження відносної ціни даного товару (він дешевше від інших, ціни на які не зменшилися). По-друге, зниження ціни будь-якого товару можна розглядати і як підвищення реального доходу споживача. Сказане дозволяє зробити висновок: зміна ціни певного товару впливає на зміну обсягу попиту споживача на даний товар двома шляхами. З одного боку, обсяг попиту змінюється під впливом зміни відносної ціни даного товару, з іншого – під впливом зміни реального доходу споживача.
Сумарний надлишок – це сума індивідуальних надлишків і визначається як різниця між сумарною корисністю та 616e48g 089;умарними видатками споживачів на придбання даного товару.
Поясніть, як можна розкласти сукупні зміни попиту на дві складові: ефект доходу та 616e48g 077;фект заміщення.
|