При розрахунку кола за завданням № 5 методом контурних струмів необхідно врахувати, що взаємоіндуктивний зв’язок між котушками враховується завжди в загальному опорі суміжних контурів додаванням jwM (зі знаком “+”, якщо контурні струми і протікають однаково відносно однойменних затискачів, і зі знаком “–“, якщо ці струми протікають відносно однойменних затискачів неоднаково).
j2wM тільки в тому випадку, коли зв’язані індуктивні елементи знаходяться в одному контурі. Взаємоіндуктивний опір j2wM
Баланс потужності в завданні № 5 перевіряється за формулою
.
У правій частині знак “+” перед останньою складовою ставиться у випадку узгодженого ввімкнення індуктивно-зв’язаних елементів. При зустрічному ввімкненні – знак “–“.
При побудуванні топографічної діаграми за завданням № 5 в розрахунку потенціалів також необхідно враховувати опір взаємної індуктивності. Падіння напруги на ньому залежить від вмикання індуктивно-зв’язаних елементів: при узгодженому вмиканні падіння напруги на індуктивності і взаємній індуктивності одного знака.
При зустрічному вмиканні падіння напруги на взаємній індуктивності протилежно знаку падіння напруги на відповідній індуктивності.
Величина падіння напруги на взаємній індуктивності даного елемента одержується множенням взаємоіндуктивного опору на струм у зв’язаному елементі.
Рекомендована література – підручники [1, 2].
|