АКТУАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ ВДОСКОНАЛЕННЯ 242e49c ЗАКОНОДАВСТВА
має
16 квітня 2000 р., а також внесення на розгляд Президентом України 5 березня 2003 р. проекту Закону України “Про внесення змін до Конституції України”). Це питання потребує законодавчого врегулювання. Реалізація ідеї двопалатного парламенту має служити більшому залученню людей до участі у політиці, державних справах через піднесення ролі місцевого самоврядування. Двопалатний парламент дасть можливість будувати державну політику щодо регіонів із врахуванням їх інтересів, проводячи в життя курс на збагачення держави через посилення економічної могутності регіонів, надання їм для цього максимальних прав. Верхня палата – Палата регіонів – двопалатної Верховної Ради України зможе гарантувати представництво та захист прав регіонів у парламенті.
Має бути законодавчо забезпечена реалізація системи гарантій місцевого самоврядування, встановлених Конституцією і законами України, таких, як заборона на обмеження прав місцевого самоврядування, обов’язковість рішень, прийнятих громадянами шляхом прямого волевиявлення, органами і посадовими особами місцевого самоврядування, а також судовий захист місцевого самоврядування. Чекають на своє вирішення такі важливі проблеми, як урегулювання порядку припинення повноважень органів місцевого самоврядування і виборних посадових осіб місцевого самоврядування, дострокового припинення повноважень виборних посадових осіб чи представницьких органів місцевого самоврядування у випадку порушення ними норм законодавства, встановленому в судовому порядку.
Відомо, що місцеве самоврядування ефективно функціонує там, де існує економічна і фінансова база, тому конче важливим є врегулювання питань комунальної власності, бюджету, матеріально-технічного та фінансового забезпечення органів місцевого самоврядування. Слід законодавчо закріпити за місцевими бюджетами розміри відрахувань від загальнодержавних податків, зборів та інших обов’язкових платежів, вжити заходів щодо вирівнювання бюджетів, які не забезпечені належними бюджетними надходженнями. Функції, законодавчо закріплені за органами місцевого самоврядування, однаково належать як до фінансово благополучних муніципальних утворень, здатних здійснювати їх у повному обсязі, так і до слабких, які спроможні виконувати лише незначну їх частину. Тому доцільно включити статтю, яка б захищала слабкі у фінансовому відношенні територіальні громади через невідповідність фінансово-економічної бази об’єктивним потребам територіальних утворень. Удосконалення потребують і повноваження місцевих органів самоврядування у сфері бюджетів і фінансів, їх структури, доходів і видатків, нормативів відрахувань, складання, розгляду, затвердження, виконання та звітності міжбюджетних відносин, розмежувань, забезпечення виконання як власних, так і делегованих повноважень.
рад.
|