Факультет економічних наук
Кафед 747h74h 88;а техногенної безпеки
Н ХР, часу підходу зараженного повітря і небезпеки ураження людей.
Зона хімічного забруднення НХР (3X3)
До хімічно-небезпечних обєктів належать:
Ø
Ø
Ø X
Ø
Ø
Ø
Ø
Ø
Ø
Ø
Ø
Ø
Ø
НХР
Ø
Ø
Ø
Ø
Ø
Ø
Ø
Ø
Ø
Ø
Ø
Ø
Ø
Ø
Ø
Ø
Ø
речовини
промисловості для розкладання мінералів, що містять платину, в алюмінієвій промисловості.
рекомендується вода, розчин лугів і лужні відходи виробництва, газоподібний аміак і його водні розчини. Для знезараження 1 тонни газоподібного фосгену потрібно 1000 тонн води або близько 100 тонн 10% розчину лугу. Особливістю поразки фосгену є відсутність виражених явищ дратівної дії і наявність схованого періоду.
вдиханні фосгену людина відчуває солодкуватий неприємний смак у роті, потім з'являються покахикування, запаморочення і загальна слабість. Після виходу з зараженого повітря ознаки отруєння швидко проходять, настає період так називаного мнимого благополуччя. Але через 4 - 6 годин в ураженого настає різке погіршення стану: швидко розвиваються синюшне фарбування губ, щік, носа; з'являються загальна слабість, головний біль, хекання, сильно виражена задишка, болісний кашель з відділенням рідкої, пінистої, рожевого кольору мокротиння, вказує на розвиток набряку легень. Процес отруєння фосгеном досягає кульмінаційної фази протягом 2 - 3 доби. При сприятливому перебігу хвороби в ураженого поступово почне поліпшуватися стан здоров’я, а у важких випадках поразки - настає смерть.
короткочасні(10-15 хвилин). У схованому періоді, що триває в середньому 4-6 годин, уражений почуває себе здоровим. Цей період небезпечний тим, що незважаючи на відсутність зовнішніх проявів, в організмі потерпілого розвиваються зміни, що завершуються набряком легенів. Факторами, що обтягують є охолодження, фізичне навантаження, психічна напруга. Токсичний набряк легенів розвивається швидко. При цьому з’являється болісний кашель із рясним пінистим мокротинням, синюшністю особи й кистей рук. Подальше наростання кисневого голодування й ослаблення сердечно – судинної діяльності погіршує стан. У цей період невідкладної медичної допомоги наступає смерть. При сприятливому лікуванні до шостого, сьомого дня може наступити поліпшення стану
Н ХР стає неуражаючою.
НХР
<
<
.
h). Пляма почне випаровуватися – створиться хмара, при цьому поведінка її аналогічна первинній марі. Але маса розлитої речовини більше, тому концентрація теж більша. Хмара, що виникла у результаті випаровування плями є вторинною хмарою. При розрахунках первинна хмара майже не приймається до уваги, оскільки діє вона недовго (2-3 хвилини) і має низьку концентрацію небезпечної речовини.
Другий
спосіб
зберігання –
зберігання
при
атмосферному
тиску. Висококиплячі
речовини
зберігаються
у ємкостях
герметично
закритих
кришкою.
Можна
вважати, що
процесу
випаровування
немає. При
руйнування
ємкості з
висококиплячими
речовинами
первинної
хмари не буде.
Рідина
розіллється
і буде йти
випаровування,
але значно
повільніше ,
ніж у низькокиплячих
речовин.
-температура
на
поверхності
землі
-температура
на значній
висоті
завжди
є меншою від
. Виникає
циркуляція
повітря. При
невеликих
відстаннях
від землі
можливі
деякі
відхилення.
Умова
конвекції <
.
2)
Якщо >
, то
циркуляція
повітря
відсутня.
Спостерігається
у велики
містах або ж
населених пунктах
у долині. У
просторіччі
такий стан
повітря
називають
смогом. Наукова
ж його назва – теплова
інверсія. Цей
стан повітря
є
найнебезпечнішим
для людини.
3) Якщо - це
нелінійний
стан. Можна
вважати, що
повітря пересувається
паралельно
землі. Такий
стан носить
назву ізотермія.
Він
найчастіше
спостерігається у природі.
–
1м/с,
температура
повітря -
G Vp pНХР, (1)
Vp
p густина речовини
G
Ghxp=(Vp1*m1+Vp2*m2+Vp3*m3)*0.75* p
Ghxp
Потім
визначаємо
теоретично
можливу глибину
розповсюдження
хмари (Г). Для
початку
визначимо
СОCl G G (3)
СОCl
t NH w t CBCA Кобв , км (4)
t Кt
CBCA
t΄ = 1 . 1 . 2,55 .
t V , км
= 4 год.
V w
V 1 = 5 (км/год), тоді глибина розповсюдження хмари буде дорівнювати
t км.
Надалі
слід
визначити
площу
можливого забруднення
населенного
пункту. Для
довгострокового
прогнозування
розповсюдження
хімічної
хмари буде під
кутом 360°, тобто
концетричними
кругами відносно
хіміно
небезпечного
об’єкта. За
умовою, Г'> R
S R
R
S H
H S H (12),
H
HП • (13),
Всмтрнхо= 0,35 • Втрнхо , чол
Втрати людей при:
Всмтрнп= 0,35 • 748 = 261(чол)
Рис.
1. Схема
розповсюдження
хімічної
хмари при Г'> R
9. Аварійне прогнозування на час після початку аварії,
Г
визначається
аналогічно
як і для
довгострокового
прогнозування
двома
способами.
Визначаємо
Гз таблиці 2
в залежності
від G
,
використовуючи
метод
інтерполяції.
Г
=
Г' = Г
·
К
· К
· К
· К
· К
, км
w
t = 0,019 ( =0,84 (5)
t Кt
t V , км (6)
= 2 год.
V w
V (км/год), тоді глибина розповсюдження хмари буде дорівнювати:
t
t΄΄< Гt t
Можлива площа забруднення НП S H км2 буде залежати від величини Гt, швидкості вітру W і кута розповсюдження хімічної хмари відносно НХО.
t R
Якщо за умовою W ≤ 1 та φ = 180°, а Г΄t < R
S H t R км2
S H
H S H
H
HП • (13),
Всмтрнхо= 0,35 • Втрнхо , чол
Втрати людей при:
Всмтрнп= 0,35 •
.
Черговий диспетчер ХНО отримавши повідомлення про аварію з НХР, повинен негайно сповістити персонал ХНО, оперативному черговому спеціально уповноваженого територіального органа виконавчої влади, компетенції якого віднесено питання захисту населення та територій від надзвичайних ситуацій (далі - оперативний черговий), міський (районний) відділ внутрішніх справ, а також спеціальні (аварійно-рятувальні) служби, що залучаються при аварії з НХР, та керівників (чергових диспетчерів) підприємств, установ і організацій, які потрапляють у зону можливого хімічного забруднення. Оповіщення на ХНО організується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 15 лютого 1999р. №192 “Про затвердження Положення про організацію оповіщення і зв'язку у надзвичайних ситуаціях”. На ХНО створюються локальні системи оповіщення, які мають бути сполучені з регіональними системами централізованого оповіщення. Оповіщення здійснюється дистанційно за допомогою електросирен, мережі радіомовлення всіх діапазонів частот і видів модуляцій та телебачення. Термінова інформація, що передається територіальними органами ЦО, НС та ХНО передається уривчастим звучанням електросирен на відповідній території, а також у запису мережею радіомовлення, яке означає 'Увага всім!'. Тексти звернення до населення передаються державною і мовою, що є найбільш поширеною серед населення в цьому регіоні. Порядок дій оперативних чергових визначається інструкціями та планами реагування на надзвичайні ситуації.
Методические указания „Ликвидация последствий химических аварий'', кафед 747h74h 88;а биотехнологии и безопасности жизнедеятельности. Украинский государственный химико-технологический университет,- г. Днепропетровск. 1999.-19с.
|